Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ginepra
10. apr 2012

mam len papierik-info pre detsku lekarku... mam si ist pytat od nej? dokedy to musim dat do SP? prosiiim, navigujte ma

ginepra
10. apr 2012

prosim, poradte 😨

janka9900
10. apr 2012

@ginepra ja by som isla urcite k detskej lekarke, ale ocr som este nevybavovala, tak neviem do kolkych dni sa musi zaniest. vsak zajtra k nej skoc a zanes ju na socialku 😉

kajasla
10. apr 2012

ginepra musis ist k detskej lekarke a poziadat o OCR , ak je samozrejme dieta chore. Detska lekarka ti da papier , ktory zanesies do SP . Na OCR mozes byt 10 dní s jedním dietatom v jednom mesiaci. Ked pojdes potom na kontrolu tak ti dr. ocr ukonci a da ti papier o ukoncení , ktorý nasledne zanesies na SP.

macka23
10. apr 2012

@ginepra na pohotovosti PN a OCR nevypisuju, musis ist k detskej lekarke, tak ti vypise ako ti baby pisali, ja potom na druhy den zvyknem poslat postou doporucene, po ukonceni tiez posielam doporucene /aby som mala doklad/. Niekedy staci zavolat na SP a povedia, ze staci doniest az po ukonceni obe tlaciva...ako kde 🙂

verushkokav
10. apr 2012

Ahojte DNP mi zo zákona skončilo 5.4. , MD mi končí 12.8. ,,, budem mať nárok na PN po 12.8. , alebo čo mám urobiť ? vopred dakujem za radu :D

ginepra
10. apr 2012

@janka9900
@kajasla
@macka23
dakujem mile zienky za odpovede, dnes som jej volala, zajtra zajdem po tlacivo, len neviem, dokedy to treba hlasit na soc. poist - komu to mam podat? pani, ktora ma na starosti DNP alebo na odd nemocenskych davok?

macka23
10. apr 2012

@ginepra kde ides osobne, na informaciach ti povedia ktore dvere 🙂 ja ked posielam postou, dam odd. nemocenskeho poistenia a v pohode 🙂

zalka
10. apr 2012

@verushkokav
Nárok nebudeš mať. Ak Ti DNP skončilo 5.4. tak ti plynie od toho dňa 7 dňová ochranná lehota. Neskôr nárok na PN nemáš.
Aby Ti vznikol nárok na PN po 12.8. tak sa musíš prihlásiť na balík poistení SP, ak si na MD tak môžeš aj dnes, lebo počas MD neplatíš odvody. Ale viac ako z minima sa Ti neoplatí.

patka_1
10. apr 2012

Ahojte baby, potrebujem radu....teraz 15.4 mi konci DNP cize budem mat splnenych 270 dni...ako som sa prave dozvedela z odpovede nad mojou, tak narok na PN budem mat len 7 dni...cize nie 8 mesiacov ako som si myslela...a hlavne sa chcem opytat, ze ci to mam za tento posledny mesiac este zaplatit alebo uz nemusim....ja som to vzdy platila 15teho, aj ked viem ze sa to malo od 1-8ho dna v mesiaci....a aj teraz to zaplatim az 15teho a v ten den mi to aj konci....mam to zaplatiti alebo sa mozem vykaslat na to?

ivkaaroman
10. apr 2012

Chcela by som sa Vas spytat , či by ste mi vedeli poradit: od 30.1.2012 si platim DNP, teraz sme zistili, ze sme tehotny. Po navsteve lekara a potvrdeni mi odporučil PN-ku nakoľko mam fyzicky narocnu pracu a prve tehotenstvo skončilo potratom. Mam narok na zvysenu PN-ku aj z DNP alebo len so Socialnej poistovne?

datanka
10. apr 2012

@ivkaaroman ak je to tvoje 1x zalozene dnp-toho 30.1.narok na pn nemas

datanka
10. apr 2012

@patka_1 zaplatit to musis,mala by si tam nedoplatok.plati sa vzdy mesiac pozadu,zakze ty keby si nezaplatila teraz,nemala by si zaplateny marec,kedy ti poistenie bezalo a tie peniaze by od teba soc.poistovna vymahala.poistenie ti moze skoncit jedine zo zakona(ako teraz tebe)ked nemusis robit nic,alebo podanim odhlasky z dnp.

datanka
10. apr 2012

@patka_1 najlepsie bude,ak si tam zajtra zajdes,ukoncis DNP a opytas sa kolko mas este zaplatit.aspon za ten posl.tyzden usetris.ale urcite si to budes musiet doplatit,lebo DNP ti bezi stale

misiaksl
11. apr 2012

Ahojte, chcela som sa opýtať na materskú z DNP. 10.04 som na MD a som nezamestnaná. Mám nárok na MD z dobrovoľného nemocenského, ale chcela som sa opýtať, či mi netreba vypísať aj registračný list na MD. Viem, že pri rodičovskom sa to nepodáva, ale ak beriem materskú? ☹ Ďakujem

gapa
11. apr 2012

@misiaksl
oznámiť nástup na md netreba. Oznámila si to žiadostou o materské.

Podla zákona, ty nečerpáš MD ani neskôrRD, ale len budeš poberať materské a rodič.príspevok. Totiž pojem MD aRD upravuje len Zákonník práce, ktorý upravuje vzťahy medzi zamestnancom a zamestnávatelom a je to vlastne ospravedlnené volno v práci. Nezamestnana osoba podla zákona nečerpá MD a RD.

REgistr. list treba vyplniť po pôrode do 45dní, aby si bola dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Treba k tomu kopiu RL dieťaťa + vyhlásenie o riadnej starostlivosti. Odporúčam si urobiť kopiu z RLFO alebo ho vypísať 2x a nechať si potvrdiť prevzatie v soc.poistovni, potom založiť k zápočtovým listom.

misiaksl
11. apr 2012

Ďakujem, si zlatá. už som sa bála, či som niečo nezabudla vypísať ☹

henta
11. apr 2012

prosím vas kolko teraz vychadza materska?...ja si platim 49,13mesačne...neviete kolko by potom bola materska?...dakujem za odpoved
@gapa

oskvarka
11. apr 2012

@henta 725 eur z tych 49,13

henta
11. apr 2012

@oskvarka dakujem si zlatá :-* 🙂

lesik
11. apr 2012

@oskvarka , PROSIM TA ked chcem odoslat tlacivo do socialnej poistovne (som DNP a teraz som momentalne PN), tak ktoru cast tlaciva odosielam? Je mi jasne, ze odosielam cervene tlacivo Potvrdenie a dočasnej pracovnej neschopnosti a mam zaroven odoslat aj to cierne tlacivo Ziadost o nahradu prijmu pri docasnej PN? Alebo toto tlacivo sa dodsiela az po ukonceni PN? diky 🙂

oskvarka
11. apr 2012

@lesik uf no to netusim... ja som este nikdy chora nebola na DNP... zatial len platim :-P

lesik
11. apr 2012

@oskvarkatak si zavolam do SP, ktoru cast treba odovzdat, aby som zbtyocne nechaosila. Inac diky za odpisanie.

zalka
11. apr 2012

@lesik
zelené si necháš, s tým chodíš do lekára. a ostatné dva odnesieš na SP :D nezabudni v zadu napísať dátum, číslo účtu a podpísať sa, a ak máš aj z iného poistenia PN ( zamestnanie SZCO ) tak to vzadu zaškrtneš, že je s viacerích poistení

izabela11
11. apr 2012

@ivkaaroman Nie je pravda, ze na PN narok nemas. Ak si si za posledne 2 roky platila poistenie (napr. i v zamestnani) a splnas tak 1. podmienku 270 dni, narok mas - urcite aspon z minima az do polovice oktobra. A po uplynuti 26 tyzdnov od prihlasenia na dnp (v tom oktobri) ti uz plynie az do nastupu na MD maximalna pn. Teda ak som to spravne pochopila, ze si na rizikovom a prihlasila si sa 30.1. z maxim. vym. zakladu.
Apropo, srdecne ti gratulujem k stastnej novine a prajem vela zdravia🙂

datanka
11. apr 2012

@izabela11 má nárok na pn z dnp?je tam podmienka byt poistena 270 dni,nie?a myslela som,ze logicky s kazdeho poistenia sa to berie zvlášť nie?ak bola,alebo teda je stale zamestnana bude dostavat pn s prace,tam splnenu podmienku 270dni má.ale preco by mala dostavat z dnp ked tam podmienku splnenu nemá,nie?

ivkaaroman
11. apr 2012

@izabela11 dakujem za odpoved. Som zamestnana nepretržite 3 roky a od toho 30.1. 2011 som si začala platiť aj DNP aby som mala narok na zvysenu matersku prip. PN-ku ( platim mesačne 34,47eur). tak som chcela len vediet či by som mohla mat narok aj z DNP na vyššiu PN-ku! Kamaratka si pytala 2 listky na podporu od doktora aj dostavala aj z DNP.

datanka
11. apr 2012

@izabela11 s tohto som jelen.to potom vsetky zamestnane zeny sa mohli na dnp prihlasit aj len na mesiac a hneď z neho cerpat?

datanka
11. apr 2012

@zalka pomoooc 🙂

zalka
11. apr 2012

@datanka
čo čo čo treba? 🙂

No zamestnaná žena dostane dávku z DNP aj ked platí ho krátko, ak menila v posledných 2 rokoch zamestnanie teda najneskôr 15 mesiacov pred prihlásením sa na DNP. Vtedy vznikne nárok , ináč nie.