Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulap
9. okt 2012

@janka9900 Jani,prosim,ako to je,Ked tehotnej skonci DNP?Moze na Pn nastupit hocikedy alebo len do 7 dni?

janka9900
9. okt 2012

@beti1 ak nebudes tehotna v case zaniku poistenia, tak mas ochrannu lehotu 7 dni, pocas ktorych mozes ist na OCR, PN.
ked otehotnies, tak by si sa mohla opat prihlasit na balik do 8tt, zaplatit jeden den z maxima, ist na PN- bola by z minima a potom na matersku. ak by poistenie trvalo aspon 26 tyzdnov, bola by materska max. ... plati to tak teraz, neviem, ci nezmenia zakon...
pocas materskej by si dostavala iba matersku z DNP, rodicovsky prispevok by si dostavala az po materskej. po 34 tyzdnoch...

janka9900
9. okt 2012

@janulap hocikedy 😉

lesik
9. okt 2012

@janulap Prosim ta porad mi. DNP mi konci teraz 22.10.Ak by sa mi podarilo zazrakom otehotniet do tohto datumu a lekar po zisteni mojej gravidity by ma chcel vypisat na rizikove tehotenstvo napr. vo februari 2013... Poberala by som PN z doterajsich platieb DNP? DNP si platim z maxima. Je stanovene obdobie do ktoreho sa musim "vmestit", aby som poberala maximalnu PN a nasledne matersku?
Vdaka.

nienna
9. okt 2012

@domeli dakujem, napísala som tam, hádam odpíšu. štve ma, že v SP nemali ani šajnu ako to majú robiť, takže ak to bude zle, hádam to budem môcť ešte zmeniť.

nienna
9. okt 2012

@janka9900 ja sa tiež sama seba pýtam, na koho som natrafila 🙂 ved ja som tam tej tete musela vysvetlovať ako to funguje a aj to som ju naveľa prehovorila aby mi dala aspoň ten dátum kedy mi končí poistenie, ona mi chcela dať najskôr deň po. čiže ked mi končí 11.10. a pôjdem na PN hned 12teho, nevadí že tých 11 dní za oktober ešte nieje zaplatených? ajtak mi uznajú marodku? lebo vlastne by som nemala splnenú podmienku splatených 270 dni, nie? či inak to funguje?

janka9900
10. okt 2012

@nienna 😀 aspon si to tete vysvetlila a bude vediet, co ma robit. asi si bola prva, ktora chcela pokracovat. do konca mesiaca jej tam pride isto dost ludi 😉 ... staci, ze zaplatis do 8.11. oni skumaju, ci bolo poistenie zaplatene niekedy po tomto datume, PN za oktober ti vyplatia az okolo 20.11. 😉

janulap
10. okt 2012

@janka9900 dakujem za odpoved a mas prosim nejaky link,kde sa to pise,ze tehotna moze kedykolvek na PN nie len do tych 7 dni?

annanatalia
10. okt 2012

@janka9900 cakam poziadala som o preplatok 🙂

annanatalia
10. okt 2012

ja som to dala kvoli tomu ze po materskej ma caka operacia, tak ak by som potom spadala do tej 7 dnovel lehoty, sla by som na pn.A ked to nemusim platit , tie dni sa asi pocitaju ze si nemoc. poisteny?

annanatalia
10. okt 2012

@janulap AJ ked od augusta som pn? Aby mi kvoli tomu nevyplatili matersku, tak to radsej zaplatit? A potom zas ziadat o preplatok 🙂

janulap
10. okt 2012

@annanatalia a mas uz splnenych 270dni?Mas PN z DNP?

nienna
10. okt 2012

@janka9900 Ďakujem ti, ukľudnila si ma 🙂

iva87
10. okt 2012

Ahojte, viem, ze ste to uz pisali sto krat, ale chcem si byt ista, DNP mi zanikne 22.10.2012, moja doktorka ma 23.10.2012 vypise na PN, termin mam 26.1.2013, budem teda az do nastupu na matersku na PNke, ktora bude maximalna a potom budem mat narok aj na maximalnu matersku? Tym, ze budem na PNke nic nepokazim?

janka9900
10. okt 2012

@janulap je to na 100% tak 😉 mozes pozriet tu: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...
oranzovy podnadpis: Neprihlásim sa na nové dobrovoľné poistenie ... 😉

janka9900
10. okt 2012

@iva87 ahoj, si zamestnana a cerpas rodicovsku dovolenku? ci nie si zamestnana a poberas rodicovsky prispevok?

iva87
10. okt 2012

@janka9900 nie zamestnana nie som a poberam rodicovsky.

moon1979
10. okt 2012

@iva87 PN ti nijako neovplyvni materskú

janka9900
10. okt 2012

@iva87 tak potom je vsetko ok 😉
... mozes byt PN az do materskej 😉

iva87
10. okt 2012

@moon1979 @janka9900 dakujem pekne za odpoved 😉

annanatalia
10. okt 2012

@janulap Tych 270 dni mi padlo 8.okt. Ja som sa na dnp prihlasila este po starom 13. januara, a zo SP mi prisiel papier ze mi konci toho 8 okt. SOM OD JUNA tehu, a od konca AUGUSTA poberam pn z DNP. Baby ja neviem co teraz robit, dostanem tu matersku?

janka9900
10. okt 2012

@annanatalia preco by si nedostala?
dnp si bola aj pred januarom 2012, nie? na PN si isla v auguste, kedy si mala splnenych 270 dni poistenia a aj 26 tyzdnov nepretrziteho platenia od januara. teraz si sa prihlasila na balik, ale neplatis nic, lebo poberas PN z DNP, ze??? za september ti vratili preplatok, lebo si nemusela platit, nie?
tak sa neboj, kludne PN-kuj, matersku mat budes 😉

katinka110
10. okt 2012

@janka9900 ahoj vedela by si mi poradit?teraz v oktobri 26 mi konci DNP a som tehotna..ako dalej postupovat?dakujem

miroslavusienka
10. okt 2012

@annanatalia ahoj, ja to mam presne ako ty (13.1.2012 - 8.10.2012) vcera mi doktor vypisal PN z DNP lebo vraj mam narok. a ked som to niesla do soc.poist. som sa tam pytala ci tym, ze si uplatnim PN mi nepadne narok na materske a povedali ze nie, narok nepadne.

annanatalia
10. okt 2012

@janka9900 dik za odpoved, a nic som nepokazila , ked som to stare dnp som 12.jan. zrusila a 13. jan. som sa prihlasila este po starom? pn cerpam z dnp.

annanatalia
10. okt 2012

@miroslavusienka Tak potom super 🙂

janka9900
10. okt 2012

@annanatalia urcite nie 😉

annanatalia
10. okt 2012

@janka9900 A este ma nieco napadlo, ked som sa esta po starom prihlasila na dnp s max. t.j. januar , v aprili som pnkovala mesiac bola som po operacii zlcnika. Nevadi?

janka9900
10. okt 2012

@annanatalia mas priznanu max. PN, nie? tak aj materska bude max. 😉 neboj sa 😉

pandorka27
10. okt 2012

@janka9900 jeej jani, dakujem za odpoved. prva moznost: teda by som sa mala pripoistit aj na ostatne poistenia a ako dlho by som to mala platit? kym neotehotniem (lebo je to dost vysoka suma) a potom sa hodit na PN z DNP a neskor prechod na matersku? lebo podmienku 270 dni splnenu uz mam a platim si aj tak len z minima. druha moznost: v pripade, ze by som uz dalej neplatila a poistila sa opat, ked otehotniem (do 8tt), opat len z minima, ako dlho to potom musim platit? nerozumiem, co je lepsie, aby mi to teraz zaniklo, alebo sa radsej odhlasit sama. ako je to vtedy s ochrannou lehotou? dakujem ti za odpoved.