Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

elise
10. jan 2012

@angelika_2 napíš mi presne do IP

angelika_2
10. jan 2012

@elise
jasne aj mne vystavovala spetne k 28.11 v decembri - kedy bol potom tvoj skutocny nastup na PN?

angelika_2
10. jan 2012

@mima595
dnes som sa dala na PN iba zo zamestnania, pretoze DNP mi konci 3/2/2012 tak som zamysla sa na PN z DNP hodit az 3/2/2012 a isla by mi aj zo zamestn. aj z DNP ...podla teba mam narok uz byt PN aj z DNP ked nemam spln. podmienku 270dni? dakuejm

lindusik
10. jan 2012

@elise ale este mi neprislo rozhodnutie zo sc.,vraj posudzuju az 20.den nasledujuceho mesiaca,tak cakam 😒 ale DNP si patim od 2009 s prestavkom materska a od maja si zas platim DNP,ale materska neznamena prerusenie,takze predpkladam ze by to malo byt OK...

lesik
10. jan 2012

@elise tak aj takato suma potesi...
Ako si to myslela,ze si mam dat vystavit PN?Ved tato PN mi stale zatial trva od toho decembra. Mas na mysli uplne novu PN?
Ohladom mojej PN este otazka. Budem na PN cca do marca, PN mi bude vyplacana zo zruseneho DNP a co platby za nove DNP? Nebudem ich teda uhradzat lebo budem stale na DNP...
Ak zistim,ze som tehotna 🙂 a nebudem mat uhradene vsetky platby, tri budu chybat janaur-marec ako mi potom bude vypocitana materska?

elise
10. jan 2012

@angelika_2 28.11.2011 a bola som u doktorky v strede decembra pre zamestnávateľa mi dala hned a z DNP po telefonáte zo sociálnou poisťovnou spetne k 28.11.2011

elise
10. jan 2012

@lesik pn si nechaj tak ako máš neruš si ju. nemusiš platiť ked sina pn. ale ak zaplatiš preplatok ti vrátia🙂 ak otehotnieš tak si len dokončíš z noveho poistenia ktore sa prihlásiť v januári 270 dni 🙂

jovanka81
10. jan 2012

@katavinka je to nespravodlive, ale.....necudo, vela zien to hnusne vyuzilo, mala tam byt ina podmienka....viac rokov platenia, ked chces vyhody, pripadne len zamestnanym pracujucim alebo nejako takto nieze kadejake baby ci mesiac zaplatili otehotneli a boloo.....nuz, mozeme snivat a verit 🙂

jajuuus
10. jan 2012

@mima595 a zaratávam do toho aj PN, ktorá mi prišla od zamestnávateľa??? lebo na výplatnej páske v mesiaci, v ktorom som bola na PN celý mesiac, nemám uvedený hrubý príjem, len náhradu PN... 😅 a zaratáva sa do toho aj PN zo SP a z DNP???
ospravedlňujem sa, ale som z toho debil a chcem si to vyrátať, aby som si to vedela porovnať s tým, čo mi zajtra vyrátajú... 😅

elise
10. jan 2012

@jajuuus počítaj hrubu mzdu čo máš v zmluve a odrátaj si ju od maximálneho vymeriavacieho základu a vyjde ti nový vymeriavací základ ja som prirátala 15 euro a z výslednej sumy 4,4%

alcapalca
10. jan 2012

ahojte, mna by zaujimala tato situacia, som na predlzenej rodičovskej dov. a dochodkove poistenie za mna plati stat. Ako je s novym balickom? Budem si platit na dochodok aj ja aj štat ? napriklad doteraz ak za zamestnanca platit zamestnavatel odvody na DNP si zamestnanec doplacal len ten rozdiel. Preto mi nejde do hlavy ten pripad ako som vyssie uviedla, podla rozumu by som si uz na dochodkove poistenie dobrovolne platit nemala ak ho plati za mna stat.......viete niekto s ak tomu vyjadrit? Ďakujem

elise
10. jan 2012

@alcapalca balíček vymysleli aby sa nemocenske nemohlo doplácať☹ bohužial je to tak inak z minimálneho základu balička je odvod 120 euro a maximálneho je cca500 euro čo je otras

angelika_2
10. jan 2012

@elise
počítaj hrubu mzdu čo máš v zmluve a odrátaj si ju od maximálneho vymeriavacieho základu a vyjde ti nový vymeriavací základ ja som prirátala 15 euro a z výslednej sumy 4,4%--------------------------
ja som si veru predtym v zmluve tych 15 eur nepriratala to je chyba???

alcapalca
10. jan 2012

@elise ano ja viem, len prakticky si nerozumiem, tym dvojitym odvodom do dochodku, v podstat dobrovolne odo mna a podla zakona aj tie ktore za mna odvedie stat, myslim si že to takto nemoze byt

elise
10. jan 2012

@angelika_2 nie je to chyba ale keby vyšlo minimum tak by sa to zvýšenim každého pol roka muselo meniť takto mám trvalý príkaz a ide mi to z učtu🙂

elise
10. jan 2012

@alcapalca všetci kto chcu platiť dobrovolne nemocenske si musia platiť aj dôchodkove ja odvádzam na dochodok od zamestnávateľa, je to nelogicke ale ak chcem baliček tak musim platiť všetko to vieš niekto musi na dôchodky prispeť a vymysleli mamičky na materskej☹nad logikou sa radšej nezamýšlaj zbytočne sa stresuješ.

jajuuus
10. jan 2012

@elise lenže mne sa hrubá mzda mení, lebo každé tri mesiace mám osobné ohodnotenie + mi preplácajú nadčasy... a 3/4 januára, 3 dni v septembri a celý október som bola PN, tak som asi skončila s počítaním... 🙄 tak dúfam, že mi to zajtra dobre vyrátajú 😒

elise
10. jan 2012

@jajuuus daj si to z maxima a máš to vybavene🙂

jajuuus
10. jan 2012

@elise akože mám platiť cca 50€ mesačne??? 😕

elise
10. jan 2012

@jajuuus môžeš aj tolko z maxima alebo si urči že chceš platiť 40 € vyrátaj si z akej je to sumy 4,4%

jajuuus
10. jan 2012

@elise ale načo budem platiť tak veľa, keď som zamestnaná??? 😲

katavinka
10. jan 2012

@jovanka81 to je pravda, ale u nás nikdy nič rozumné nevymyslia. Ešte by som pochopila, keby to urobia opačne, kt. doteraz nesplnili podmienku 270 dní, tak smola a tí čo platia roky, nech z toho dačo majú. Nie. Úplne proti rozumu. Po novom by som neplatila už ani keby na to mám, veď to je nenormálna suma, druhá hypotéka, choré. 😒 ☹

siss_sz
10. jan 2012

@elise a ked si budeme platit tych 120eur (teda minimum) kolko potom dostanema napr. na den pocas MD... vdaka😉

elise
10. jan 2012

@siss_sz minimálnu dávku čiže z minimálneho základu na nemocenske poistenie + od zamestnávateľa ak pracuješ

tinara23
10. jan 2012

@jajuuus spriemeruj si svoju hrubú mzdu napr. za 12 mesiacov, spolu aj s odmenami, nadčasmi...atď. , budeš ju mať napr. 628 eur, tak si zaokruhli nahor napr. na 650 eur a z rozdielu maxima plať. Radšej viac ako menej, ale z maxima ti je platiť zbytočné.

mima595
10. jan 2012

@angelika_2 - ak nemas ukonceny iny PP, z ktoreho by sa ti dni priraali ku dnom DNP, tak nemas narok na PN z DNP

mima595
10. jan 2012

@jajuuus - ty si jednoducho odrataj od max. VZ tvoj hruby prijem a to bude tvoj VZ, z ktoreho sa prihlasis z DNP

mima595
10. jan 2012

@jajuuus - oprava, až teraz som precitala, co si napisala, aky mas plat, tak to urob, ako ti pisala tinara...radsej si tam este prihod nieco navyse, onni to aj tak kazdy mesiac preratavaju...vezmu VZ zo zamestnania a DNP ti dorataju do maxima...co zaplatis navyse, budes mat ako preplatok....ked poziadas, tak ti ho vratia, alebo nezaplatis poslednu splatku

mima595
10. jan 2012

@lindusik - ano

caterine
10. jan 2012

@elise aj ja som vyplnala to prehlasenie čo si sem dala, pani v poistovni mi povedala, že to je vyhlasenie, že nepracujem v zahraniči a ešte nejake poučenie či čo to bolo a plus prihlašku