Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zubrienka1
31. jan 2012

@zuzik nie je to nahodou tak, ze si este v ochrannej dobe pol roka po skonceni DNP.takze keby si teraz hned otehotnela, mala by si narok na matersku...

delfinik855
31. jan 2012

@zubrienka1 ochranna doba je az 8mesiacov

pancake
31. jan 2012

@gapa
@oskvarka a ostatné baby prosím o radu: je posledný den:
platila som si minuly rok z maxima dnp kôli tomu aby som tento rok mohla čerpať očr na deti. chcela by som teda aspon niečo dostať späť. mám ist dnes na sociálku a prihlásiť sa po novom ? a platit z minima (teda 119e) a čerpať ešte tento rok očrky alebo sa mi to neoplati????????????????? prosím o akúkolvek radu. dakujem velmi pekne

lotte1
31. jan 2012

@sjuzan77 zaplatiť ti treba dnp za január do 8.2.2012 najneskôr (ak si to ešte nevyplatila) zajtra ti dnp skončí automaticky nemusíš sa odhlasovať... podmienku máš splnenú takže nárok na materské z dnp máš čiže dostaneš to maximum ,ak tam nemáš žiadny iný nedoplatok z minulých mesiacov...tie dni do nástupu na md ti šarapatu nerarobia,lebo máš tých 270 dní v posledných dvoch rokoch

oskvarka
31. jan 2012

@pancake no bud tak to by si este mala platene z minuleho roka t.j. z maxima... zavisi od toho ako casto ste PN ci OCR... lebo inak uz jedine do 7 dni nabehnut na nejaku dlhsiu PN alebo to nechat tak a spoliehat sa uz jedine na to minimum... len to sa treba vzdy den pred PN alebo OCR ist prihlasit a potom zase po PN a po OCR sa odhlasit a to je dost take ze budu asi na teba kukat ze co spekulujes... :(

lotte1
31. jan 2012

@delfinik855 presne tak ochranná doba je 8 mesiacov...,ale nato aby mohla využiť tu ochrannú dobu musela by otehotnieť už teraz ,alebo byť už tehotná

delfinik855
31. jan 2012

@lotte1 presne tak, tehotna by uz teraz musela byt, alebo najneskor este by sa dalo vo februari

majolenka11
31. jan 2012

@oskvarka dakujem za odpoved 🙂

pancake
31. jan 2012

@oskvarka tak čo mám spraviť? ak budem mesačne platit 119e a raz za mesiac by som šla na očrku (dostanem z maxima 200e) tak som do plusu aspon 80e. a chodiť s detmi na očr nie je žiadny problém 🙂

ejkapod
31. jan 2012

baby ako si vypočitam približne kolko dostanem marodky ked som si platila 22 eur.mes. DM a marodím od 12.januara??

lietadlik
31. jan 2012

baby rada by som sa k vam pridala, prave som prisla zo soc.poistovne.Ja som si platila DNP od11.2008, teraz som,, zaspala" a vcera som sa neodhlasila a pani v socke mi povedala, ze sa to dnes uz neda. Od vcera som na PN. Som tesne pred umelym oplodnenim a vysledky ci sa to podarilo budem vediet az koncom februara. Ak by boli pozitivne budem este spadat do 8mesacnej ochrannej lehoty na vyssiu matersku,alebo nie? ( alebo to bude na gyndosovi, co mi napise do papierov ?) Ak bude vysledok pozitivny, budem cely cas na pn. Dakujem 🙂

zuzulienocka77
31. jan 2012

@lietadlik co mam ja informacie, tak musis byť tehotná v čase, kym si este poistená, až vtedy máš ochrannú lehotu 8 mesiacov

oskvarka
31. jan 2012

@pancake no tak potom je jasne ze sa ti to oplati naviac takto... inak by si uz fakt mala narok len na to minimum... aspon tento rok urcite ... ved mas cas pocas februara este sa prihlasit ku 1.2.
@lietadlik ak ti gyn. napise do paierov ze 31.1 si uz bola tehotna tak je to v pohode... a tesne pred umelym oplodnenim znamena ze kedy ides?.. a kedy si mala poslednu MS.. lebo u dokyho sa rata tehotenstvo od prveho dna poslednej MS nie ?.. tak podla toho vies co ti tam dokt, napise... ale inak ak ti poistenie konci mozes sa prihlasit na nepretrzite a v poisteni pokracovat aspon mesiac a az potom ho ukoncit aj tak budes PN predpokladam ze ides po doktoroch chodit tak budes oslobodena od poplatkov... a ak este nemas od posledneho prihlasenia 270 dni tak tvoje poistenie nezaniklo a pokracuje tak pozor na to (aby si neprestala platit 🙂)

domeli
31. jan 2012

@lietadlik odpovedala som Ti V IP 🙂

lietadlik
31. jan 2012

poslednu MS som mala 24.1.12. teraz som este na hormonoch. Embryotransfer mi vychadza medzi 11.-14.02.12
a vysledok budem vediet az o 14.dni od transferu, cize tesna na konci februara.

pralinkaaa
31. jan 2012

baby ked som na RD od 2010 a teraz k 24.januraru 2012 som si začala platiť DNP musim splniť na navyšenie materskej novej tých 270 dni určite?
Kedže som zistila že tým pádom že mne potom po skončení DNP skončí RD a tým pádom prestane plynúť 8 mes ochranná lehota ... ☹ neviem čo robiť ☹

datanka
31. jan 2012

@peta268 dakujem za info 😉 viem,ze to takto bolo asi,len teraz ked je vsetko pomenene,tak ma ide slahnut.len som potrebovala zistit,ze ked v ochrannej dobe v ktorej ti nemoze vzniknut nove poist.je povazovane aj to,ked firma krachne a budem musiet ist ako tehot.na urad.no a podla mna je blbost,ze ta tehot.nezaevid.na UP,ze?to akoze kto potom za mna bude platit odvody a tak...ked budem tehotna,nezamestnana,nenahlas.na UP,to mam byt dobrovolne nezamest.?to je konina jak svet! 🙂 co napisala peta

lietadlik
31. jan 2012

@domeli
@oskvarka
@zuzulienocka77
Baby dakujem, ste zlate, ze ste mi odpisali 🙂

nanku
31. jan 2012

Mamicky POZOR ... Tie , ktore ste momentalne na PN z DNP a chcete prejst na novy balik, (neviem ci sa to tu preberalo), ale mam informaciu, ze pocas poberania davky sa nemozete prihlasit, tym poistne zanika a aj ak by ste chceli pokracovat. Takze k 31. 1. treba PN ukoncit a k 1.2. sa pridlasit do subehu. Potom znova na PN. Neviem nakolko je tato informacia 100% no mam to zo socialky.

zz12
31. jan 2012

@lietadlik , Ahoj, aj u nas su mile pani na socialke a preto ja socialku riesim iba postou, takze ak by si dnes poslala v jednej obalke odhlasku datum 30.1.2012 a aj prihlasku na druhom tlacive datum 31.1.2012, ale Doporucene!, tak to musia urobit. a ten doklad si ulož aj s kopiou papierov.

roberta31
31. jan 2012

@nanku Ahoj,mas to od pani co ti to povedala na socialke,alebo posli odpoved mailom?Ma porazi ak to tak ozaj je!

evickav
31. jan 2012

@lietadlik ahoj,,, mne povedala pani v soc.p.,že ak pôjdem na materskú ešte tento rok ( dúfam,že áno,,, ja začnem stimulovať na ivf až vo februári), tak sa mi bude materská rátať z min.roku,,, teda z 2011,,, ale mám si dať počas PN nový balíček a to sa počas pn neplatí,aby som mala poistenie nepretržité,,, ak by som nezostala tehu a nebola by som potom ani pn,tak sa dá ľahko odhlásiť

lotte1
31. jan 2012

@zz12 to už nepomôže keďže to berú od kedy to oni dostanú a navyše rozhoduje dátum podania na pošte ľutujem ...ale inak máš pravdu dalo sa to aj poštou,len bohužiaľ už je neskoro

domeli
31. jan 2012

@zz12 obávam sa, že záväzný je odtlačok pečiatky a tam musí byť 30.1., ak je súčasťou aj odhláška. Ak vôbec, lebo pri niektorých zasielaných písomnostiach sa pri evidencii berie dátum doručenia do SP. Ale... za pokus to stojí.

jucuska
31. jan 2012

Baby, nerada vás ruším, ja som doteraz mala jasno v zmenách DNP, len ma svokra dnes presviedčala, že si budem musieť aj ja platiť od februára viac, vraj to každý...Ja si platím od 15.09.2011, 270 mi uplynie 10.06.2012 a tehotná som...môžem si ďalej platiť 50 eur mesačne až do júna, vtedy mi zanikne, ale na vyššiu materskú nárok budem mať, že?ďakujem za odpovede

domeli
31. jan 2012

@roberta31 skús napísať do poradne soc. poisťovne. Ak by to tak bolo (čo sa mi ale nevidí nejako logické, ale pri SP nikdy nevieš), máš čas zhruba do konca týždňa zájsť za lekárom, ukončiť k 31.1, začať k 1.2. hneď a zaniesť/zaslať do 3 dní odo dňa vystavenia novej PN do soc. poisťovne. Príp. telefonicky na ústredie alebo múdrej hlavičke s nickom gapa, ak sa pomedzi starosti-radosti s ratolesťami k tomu dostane...

lotte1
31. jan 2012

@lietadlik a koľko si si platila?...ak by si otehotnela ozaj tak ako píšeš možno by si ešte stihla tu ochrannú lehotu ,aj keď sa mi to nezdá...alebo môžeš urobiť to čo ti písala @ evičkav,ale neviem či na nový balík sa dá prihlásiť počas pn

domeli
31. jan 2012

@jucuska viem, že svokry majú väčšinou pravdu 🙂, ale mýli sa - Ty nemáš splnených 270 dní k dnešnému dňu, takže si platíš po starom až do nástupu na MD

roberta31
31. jan 2012

@domeli pisala som už ohladne toho na socialku vcera,zatial odpoved nemam.Ked odpisu,napisem sem.dakujem

evickav
31. jan 2012

@nanku práve som volala do poisťovňe a tam mi potvrdili,že aj počas pn sa dá prihlásiť na nový balíček,,, ak je pn ešte zo starého soc.p.,tak môže trvať 364 dní,nie je to prerušené novým zákonom o poistení