Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jucuska
31. jan 2012

@domeli ďakujem a ešte by mi nevedel niekto poradiť, ked si platim z maxima a dam si PN pred porodom, kolko to cini mesacne?

domeli
31. jan 2012

@jucuska resp. tých 270 dní, ak nástup na MD bude neskôr

lotte1
31. jan 2012

@jucuška kedže ešte nemáš splnenú podmienku 270 dní dnp sa pre teba nemení platíš tak ako doteraz... od januara tohto roku je to 50,75e podľa toho súdim že maš najvyšší vymer.základ...ak splníš do pôrodu tých 270 dní,tak máš nárok aj na max.materskú ak platíš z maxi.vz

domeli
31. jan 2012

@jucuska prvých 26 týždňov nepretržitého platenia DNP sú dávky rátané z minima, po 26 týždňoch z VZ, ktorý je uvedený v prihláške, takže u Teba z maxima

lotte1
31. jan 2012

@jucuska prepáč nechtiac som zle napísala tvoj nick

nanku
31. jan 2012

vidis a mne vcera povedala pani na socialke,ze sa pocas PN neda prihlasit

janulap
31. jan 2012

@poisonblu prosim ta,kde v spravach to davali?Na markize,jojke? 🙂

janulap
31. jan 2012

@peta268 preco si este den pre dporodom niesla potvrdenie na UP?Ved to si uz bola na MD,nie?

lietadlik
31. jan 2012

lotte1
platila som si 29e.V marci som chodila po vysetreniach, bola som na pn a dostala som 460e. V soc. poist. mi povedali, ze aj cez pn sa v priebehu februara da prihlasit spatne od 1.2.12, ale uz na novy balicek. Ked som sa opytala, ci ho potom mozem kedykolvek zrusit (lebo by som si dala z maxima ak ostanem tehu) tak mi povedala, ze to je spekulacia a viac nebola ochotna.
zz12
chcela som odhlasku dnes poslat postou, ale v socke mi povedali, ze je rozhodujuca peciatka a teda datum by tam nebol zo vcera, takze je to aj tak zbytocne
evickav
pani v socke mi poradila len tolko, ze ak sa to aj nepodari, mam potiahnut pn, aby sa mi aspon nieco vratilo, pn mi budu pocitat z roku2011, ale na matersku vraj asi narok nebudem mat, ak nebudem stale POISTENCOM, co je vraj po novom v zakone a teda uz nestaci mat len splnenu podmienku poist. za obdobie poslednych 2-rokov, ale treba byt aj poistencom. Ja som bola poistena od 11.2008

anella07
31. jan 2012

Ahojte, mám jednu otázky, dufam, ze mi poradite, na soc.poist.sa neviem dovolat... Zaplatím za ján teraz max a budem mat 270 dni, tak ma to automaticky zruší. Som na rd, ale tehotná. RD mi konci 20.4. A na MD nastupujem 16.5. Neovpyvni to max výšku MD, ked pôjdem na ten mesiac na pn? Som aj tak v ochrannej dobe? Aj tak beriem duphaston a magnezko, tak by nemal byt priblem ma vypísať. len ci to neovplyvni moju matersku? Ďakujem...

janulap
31. jan 2012

@lietadlik nestaci mat splnenu podmienku 270 dni za posledne dva roky?To som este ani nepocula 😕

evickav
31. jan 2012

@lietadlik mne ešte pani v soc. zaželala,že nech určite zostanem tehu,že mi moc drží palce,,, bola moc milá,,, ak sa prihlásiš po novom, tak počas pn to neplatíš,,, ja sa budem prihlasovať z maxima,,, ak by sa nezadarilo,tak využijem max. dĺžku pn,aby sa mi čo najviac vrátilo,,, len je dôležité,aby to bolo nepretržité,,, takže ty uvidíš ku koncu februára výsledok a môžeš sa potom rozhodnúť,,,
prihlásiť sa môžeš kedykoľvek,ale zmeniť výšku vym.základu môžeš len raz za pol roka,,, tak mi to tam povedali,,, preto si ja budem dávať zatiaľ z maxima

poisonblu
31. jan 2012

@janulap tusim na stv1...ukazovali soc.poistovnu v nejakom meste a fronty ludi....

lietadlik
31. jan 2012

@janulap ... na pn staci mat splnenu podmienku 270 dni ale na matersku uz nie, to musis byt bud v ochrannej 8.mesacnej lehote, alebo poistencom, tak je to vraj definovane v zakone. Cize ak nie si tehu, alebo si v priebehu februara nedas novy balicek poisteni, tak vraj na matersku z dnp narok nemas. To mi povedala pani v soc. poist. ale musim povedat, ze maju neskutocny chaos v info, tak neviem ci je to presne takto.

anella07
31. jan 2012

Naozj mi nikto nevie poradiť prosiiim? :(

mamartinka
31. jan 2012

Po pravej stranesu Bloky Relacie a tam to je.Socialne poistenie.

lotte1
31. jan 2012

@lietadlik na vypočet MD sa berie rok predchadzajúci takže ak by si otehotnela teraz porodiš tento rok md ti budú rátať z vz ,ktorý si mala minulý rok ,v tom prípade by si si zbytočne platila nový balík z najvyššieho vz,ale ak neotehotnieš potom by si si mohla dať ten nový balík s najvyšším vz a teraz počas pn ho platiť nebudeš...potom po skončení pn sa už rozhodneš podľa toho či budeš tehu,na ten nový balík sa bude dať pripoistiť celý február aj na konci mesiaca sa môžeš pripoistiť od 1.2 tak by si mala nepretržité poist.

zuva
31. jan 2012

@tinara23 teda nemusim nastúpit na PN do 7.2.2012 aby som mala PN z maxima?Lebo ja som to pochopila ze na PN je ochranna lehota len 7 dni ako skonci DNP31.1.2012.

lotte1
31. jan 2012

@anella07 áno si v ochrannej dobe ,pn ti neovplivní md ,ale odkedy si si platila dnp a v akej výške?

lotte1
31. jan 2012

@zuva ak sa ti dnp skončí k 31.1 tak ochranná doba je 7 dní v prípade pn,...v prípade že si tehotná tak 8 mesiacov..neviem čo si sa pýtala predtým,ale po ochrannej dobe už nebudeš mať nárok na pn z maxima,...iba na pn z minima ak by si sa počas pn prihlásila na nový balík

lietadlik
31. jan 2012

@lotte1
dakujem 🙂

peta268
31. jan 2012

@datanka ak firma krachne a ty pojdes na UP a uz v tom case budes tehotna, budes normalne v 8 mes. OL, tym ti nove poistenie nevzinkne, nove poistenie by ti vzniklo ak by si sa znovu zamestnala

lotte1
31. jan 2012

@lietadlik snáď ti to pomohlo neviem či som ti to napísala zrozumiteľne 🙂

peta268
31. jan 2012

@janulap ano bola som na MD, doteraz som to nepochopila, pani na UP mi tvrdila, ze proste musim, ze bud ma vyradi na zaklade vlastnej ziadosti ( a to som nechcela, lebo po skonceni MD by som si nemohla docerpat podporu v nezamestnanosti) alebo az dnom porodu. A termin my dala taky aky mi dala a mne to vyslo tak, ze to den pred porodom 🙂

anella07
31. jan 2012

@lotte1
Dnp si platim z max vz od 1.4.2011.
Ďakujem tí veľmi pekne 🙂 a nevadi AK nastupum na PN 21.4. Čiže deň po skončení RD, aby som nesla na ten mesiac do roboty? Až matersku by som teda čerpala z dno toho 16.5.? Lebo som tu citala rôzne prípady, ale ziaden moj...

fide
31. jan 2012

Ahojte mamičky som DNP z minima teda platim si nejakych 14,70 mesacne kedze som iba na rodicovskom.... chcem ist na marodku som rizikovo tehotna, Vie mi nekto povedat kolko dostanem marodku??? alebo kolko % je marodka z dnp ??

tinkaro
31. jan 2012

@fide prvé 3 dni 25% a ďalšie dni 55% z VZ

lotte1
31. jan 2012

@anella07 a ty si teraz počas rd zamestnaná ?ak nie si zamestnaná tak to takto môžeš urobiť

gapa
31. jan 2012

@datanka
prihlásením na up ti nevzniká nové nem.poistenie, to na plynutie och. lehoty nemá vplyv, ani napr. práca na dohodu či aktivačné práce. Len prac.pomer, povinné szčo, či dnp.