Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

poisonblu
2. jan 2012

@majolenka11 hej, lebo do tych 270 dni sa ti pocita akekolvek aj ukoncene poistenie

poisonblu
2. jan 2012

@adula3334 v podstate ak uz si tehotna, alebo v blizkej dobe budes, tak nerus....270 dni dosiahnes asi v aprili, dovtedy by si mala byt tehotna....

precitaj si toto: http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-......

majolenka11
2. jan 2012

@poisonblu ja som bola poistena od 21.08-01.06.2010 a teraz po novom od toho 27.6.2011 do teraz, ma to pre mna vyznam sa odhlasovat a nanovo prihlasit?ako to bude s tym???

poisonblu
2. jan 2012

@majolenka11 podla mna to ma pre teba vyznam....kedze este nie si tehotna, tak by bolo dobre, keby si si predlzila cas na otehotnenie....

lill7
2. jan 2012

@lin123 270 dní treba mať splnených za posledné dva roky, nemusíš čakať do konca mesiaca, odhlášku dáš v jeden deň a od nasledujúceho si dáš prihlášku.

kristina1818
2. jan 2012

@majolenka11 asi by to malo byt ze od prihlasenia az do dna porodu musi byt 270 dni zaplatenych nepretrzite nie...???

michaela80
2. jan 2012

@poisonblu potrebovala by som info..pozeram ze sa v tom orientujes..platim si max DNP od 2003 ..teraz od 14.12. som na PN ke .Co robit teraz? dat si balik? aj pocas PN? vyzera ze budem mozno este mesiac marodovat... a ked si aj dam balik minimalny tak cely tento rok sa posudzuje podla rpku 2011 ci nie? Tehotenstvo neplanujem len viac menej ma to kvoli OCR alebo max na moju PN raz za cas..

majolenka11
2. jan 2012

@poisonblu ani nevieš ak som ti vdačna ze si si na mna našla čas, lebo by som sa z toho nevysomarila,
takze ako si pisala pred tym tak tych 270 dni musim mat splnenych do pôrodu,ok tak sa odhlasim zajtra a v stredu sa prihlasim t . j. 4.1.2011 tak to poistenie si mam dokedy platit???len kym si nebudem ista ze som tehu alebo počitat tie dni od 27.6 az do 270 dni???

poisonblu
2. jan 2012

@majolenka11 ano, musis mat od toho 27.6. 270 dni...takze niekedy v marci, aprili 2012?

poisonblu
2. jan 2012

@michaela80 ohladom PN ti neviem poradit, v tom sa neorientujem ☹

zuzana612
2. jan 2012

neviete mi baby poradit ako to bude od februara pri DNP a cerpani OCR alebo PN. Pocas PN budem oslobodena od platenia celeho balika poisteni, alebo iba od nemocenskeho?

majolenka11
2. jan 2012

@poisonblu takze ak sa prihlasim nanovo od 4.1.2012 tak ked som spočítala od 27.06.2011 + 270 dní vyšiel mi 23.03.2012 tak do vtedy to mam platit a potom to automaticky zanikne alebo musim dat odhlašku??? 🙂

lin123
2. jan 2012

@majolenka11 neviem ci rozumiem Tvojej otazke, k 31.1.2012 sa automaticky zruši DNP tym, ktore maju splnenu podmienku 270 dni.

poisonblu
2. jan 2012

@majolenka11 automaticky ti to zanikne az o 270 dni po 4.1.2012...ale ak otehotnies napr. vo februari a v marci budes uz mat tych 270 dni, tak to mozes zrusit a plynie ti 8 mesacna ochranna lehota az do nastupu na MD

dany85
2. jan 2012

Ja som sa dnes bola nahlásiť aby som stíhala ešte DNP postarom, budem si platiť z max vymeriavacieho základu, len mám obavu z jednej veci...čo ak otehotniem teraz v januári? myslíte že budem stíhať? v roku 2011 mám odpracovaných na HPP cca nejakých 40 dní.. tak si lámem hlavu či by to vydalo alebo nie 😒

lin123
2. jan 2012

@lill7 rozumiem, ale podmienka 270 dni sa tyka DNP, vsak? Ja som aj zamestnana, cize som povinne nemocensky poistena od 9.9.2009,ale to sa tohto netyka,alebo sa mylim?

majolenka11
2. jan 2012

@poisonblu este sa chcem opytat prečo sa to nezruši automaticky k tomu dnu ked mam splnenych 270 dni?

ingulka85
2. jan 2012

poisonblu - ahoj môžeš mi prosím Ta, poradiť, od augusta 2011 si platím DNP z maxima 49,13e, otehotnieť chcem už teraz niekedy, čo mám robiť, ak tých 270 dní mi vychádza na začiatok mája 2012? Zanikne mi poistenie až ked budem mať splnených tých 270dní, mám sa odhlasovať, alebo prihlasovať? A ako je to potom s rizikovým, keby som šla, keď mi vznikne nárok? Ďakujem za odpoveď...

lia2712
2. jan 2012

Ahojte...potrebovala by som poradit s DNP.zacala som si ho platit v novembri 2009.chcem sa spytat,kedze s priatelom planujeme druhe babo,ze ci budem mat nejake vyhody keby otehotniem.vobec niesom v obraze co sa tyka zmien s DNP v novom roku.bolo mi povedane ,ze ked si ho platim uz dva roky a,ze ked si ho do 1.2.2012 neohlasim,ze mi zanikne.nechapem tomu... 😒

janka_pd
2. jan 2012

Ahojte.
Prosím vás, je potrebné urobiť aspoň jeden deň pauzu medzi odhlásením a prihlásením na DNP do 31.1.2012, teda ešte podľa starého systému??? Mne sa SP povedali, že zákon to neukladá, ale pýtam sa pre istotu, či má niektorá z vás iné info. Lebo tety na SP majú v tom taký zmätok, ako keby doteraz robili v drogérii.... 😒

poisonblu
2. jan 2012

@majolenka11 lebo po 270 dnoch sa zrusi iba posledne poistenie, cize to ktore si zalozis teraz v januari....ak by si si ho nezalozila a zostalo by ti to co mas teraz, tak to by si skoncilo same toho 23.3.2012..proste to tak je dane v zakone

@janka_pd pauzu netreba robit..napr. 20.1. zrusis a 21.1. zalozis....samozrejme, ze RLFO mozes podat v jeden den - aj odhlasku aj prihlasku

poisonblu
2. jan 2012

@ingulka85 mozes sucasne DNP zrusit a zalozit nove a tym si predlzis dobu otehotnenia o dalsich 270 dni...narok na PN z DNP ti vznikne v tom maji, kedy budes mat 270 dni poistenia

lill7
2. jan 2012

@lin123 DNP si predpokladám platíš z rozdielu medzi hrubou mzdou a max.VZ 1116€, no a aby si mala nárok na dávku z DNP musíš mať zaplatených 270 dní za posledné dva roky a z toho aspoň 26 týždňov nepretržite pred vznikom nároku na dávku. K 1.2. ti DNP zanikne a ak nie si tehu mala by si nárok na materské len z povinného poistenia - 65% z HM. Ak sa teda tento mesiac prihlásiš a odhlásiš, budeš môcť ešte 270 dní platiť DNP po starom a znova po zaplatení 26 týždňov budeš mať nárok na vyššiu dávku. Ak budeš do ukončenia poistenia tehu, vyťahuje sa na teba ochranná lehota a budeš mať nárok na materské aj z DNP.

janka_pd
2. jan 2012

poisonblu ďakujem,
ja som na SP bola v piatok, k 31.12. som dala odhlášku a k 1.1.2012 som dala prihlášku. Poradila som to aj kamoške, tá si pre istotu dala jeden deň pauzu, tak to ma zneistilo, či tam tá pauza naozaj nemá byť. Aj v tejto diskusii pár strán dozadu niekto pauzu spomína... 😉

majolenka11
2. jan 2012

@poisonblu aj napriek tomu že som bola poistena od 21.8.2008-01.06.2010 by mi skončilo až v 23.3.2012?tam sa nevztahuje na to tych 26 tyzdnov?
a platila by som ho v akej sume?

ingulka85
2. jan 2012

@poisonblu Aha dakujem pekne, takže ak si tých 270 dní nechcem predlžovať tak nemusím, však? a keby som sa odhlasila a nanovo prihlásila, platila by som tú novú sumu cca 120e? a teraz ak neurobím žiadnu zmenu do mája tak mám platiť tú istú sumu 49,13e? a potom ak otehotniem, po tých 270 dňoch vznikne mi nárok na čerpanie marodky aj na MD? a zanikne mi DNP?a viac nebudem môcť platiť tých 49,13e? dakujem peknw

jaja08
2. jan 2012

Ahojte potrebovala by som radu, ja si platim DNP uz vyše dvoch rokov nepretrzite a v maji idem na matersku dovolenku. Teraz som momentalne na PN pretoze som lezala par dni v nemocnici, hrozil mi potrat no nastastie to dopadlo dobre. Toho tyzdna mam ist k svojmu lekarovi na kontrolu a neviem ci ma necha na PN no kazdy tvrdi, ze by mal ma dat do rizikoveho, ale otazka je ked mi zrusi lekar PN teraz potom v maji mi uz zanikne uplne DNP ci ako to je?Dostanem nieake peniazky ci nie. Platím si plnú sumu 49,13 e. Ďakujem

majolenka11
2. jan 2012

@poisonblu samozrejme to terajšie trvá od 27.6.2011, vrela vdaka ti 🙂

lin123
2. jan 2012

@lill7 dakujem, takze mi staci platit 26 tyzdnov do nastupu na matersku, aby som mala narok na matersku z DNP, chapem to spravne,vsak?
Platim si ten rozdiel ako si napisala, lenze ja mam teraz ten problem, ze splnenu podmienku 270 dni budem mat presne 30.1.2012. Keby som zrusila toto DNP skor pred tymto datumom, tak nebudem mat splnenu podmienku 270 dni a nove si budem tak musiet platit nanovo 270 dni a to nechcem...mozem teda 31.1. nabehnut do soc.poistovne a zrusit v ten den DNP a zaroven podat prihlasku na nove DNP aby som stihla platenie podla stareho sytemu?

zabka888
2. jan 2012

ahojte baby. chcem sa Vás spýtať asi sa v tom lepšie orientujete, ked som si vobec neplatila DNP tak už sa to asi ani nedá začať platiť, však? je to už úplne zrušené? dakujem za odpoveď :o)