Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

datanka
9. feb 2012

@lilyen2011 po uplynuti,270 dni,ti dnp automat.zanikne a uz neplatis nic.budes v 8mes.ochr.lehote,kedy musis nastupit na matersku(teda,ak sa podari otehotniet)a pocas tej ochrannej lehoty platit nebudes a bude ti vyratana materska z dnp.horsie je to s pn.neviem presne,ako to je s pn cez tehotenstvo.niekto tvrdi,ze musi byt od gynekol.a tykat sa tehotenstva,rizikove,alebo pod.a niekto zas ze moze byt aj od obvodneho.tak to presne neviem.tiez som si len v jan.dala nove dnp a mam v plane otehot.do maja 😀 a ak by sa teda zadarilo,neviem,ako to budem riesit.keby som bola napr.uz od maja pn,budem si stale platit dnp a potom,ked uz budem mat zapl.270dni,nemozem ist aj tak na pn z dnp,ked mi bude bezat pn-ka(rizikove)este z obdobia,ked som platila dnp.a neviem,ci mi gynekolog moze ukoncit pn ku a o tyzden mi dat novu,aby som mohla mat pn uz aj z dnp,ak musi byt aj ina diagnoza,zak asi tazko

angelika_2
9. feb 2012

@elise
elis a neodpovedala si mi co znamena pre mna ked som sa prihlasila po 1.2 hm? a pocas poistenia sa neplatí je to ozaj tak?

angelika_2
9. feb 2012

ked som na PN 😀

angelika_2
9. feb 2012

😕 nebodaj som pozastavila debatu? 🙂

katie233
10. feb 2012

Ahojte 🙂. Baby, viete mi poradit? 31.1.mi zo zakona zaniklo DNP. Podmienku 270 dni mam splnenu davno. Som tehotna, plynie mi 8-mes.ochranna lehota. Mam na SP nahlasit, ze som tehu, alebo tam potom staci zaniest matersku.

mima595
10. feb 2012

@katie233 - staci ti odniest zoadost o materske..oni pri posudzovani ziadost budu skumat, ci si poistena, resp. ci ti bezi ochranna lehota....

moon1979
10. feb 2012

@lilyen2011 platis len tych 270 dni potom ti poistenie automaticky zanika a zacina ti plynut ochranna lehota ...

lucik106
10. feb 2012

prosím radu: známa plánujú bábo. je živnostníčka a prvý rok mala odvody odpustené, platí dnpo už rok aj niečo, z vymeriavacieho základu 335€, čiže platí nejakých 15€ mesačne. ak si nahlási, že chce platiť z vyšieho vymeriavacieho základu a v šiestom mesiaci pôjde na pn (čiže nebude mať ešte zaplatené 270dní z toho vyššieho vymeriavacieho základu) bude niečo z toho mať, že si začne platiť viac? a ešte otázočka: ak by išla na tú pn u svojho lekára a pn by jej trvala aj po narodení bábetka, môže si nárokovať na rodičovský príspevok?

dzudka
10. feb 2012

Ahoj @gapa mam na teba velku prosbu
DNPO platim od 6.2.2009 som mala z vymeriamacieho zakladu 680eur
potom som len menila VZ na 319.58 eura len zmenu som robila k 1.6.2010
no a potom som robila odhlasku k 31.7.2011 z VZ 319.58eura a nanovo prihlasku a vznik NP 1.8.2011 z VZ 1116.75eura a to platim teda doteraz.... 26t nepretrziteho poistenia my uplynulo alebo som splnila 29.1.2012 za januar som zaplatila 50.12eura tak ako vzdy
som tehotna TP mam 17.3. kedy mam narok ist na MD (ako to je teraz) lebo lekar ma vypisal ze MD od 3.2.2012 a nejak ked som si to ja ratala tak to mne vychadzalo 4.2.2012 tak neviem ci dostanem MD z maxima a ci je dobre ten datum ci nemam ist za Dr prepisat nastup na MD a nechat to opravit...
som v strese lebo som sa kadeco dozvedela ze baby co maju tak ako ja TP 17.3. museli si ist dat prepisat nastup od 4.2. MD lebo by nemali ci co...MD z DNPO z maxima...
je mi az zle prosim ozvi sa mi ...

sherny
10. feb 2012

Ahojte.xcem sa opytat,dala so si nepretrz.dnp 9.2,lebo mi 270 dni ubehne zajtra.cize mam splnenyx 270 dni platenia z maxima.teraz zacinam platit z minima 120€ po novom.20-teho febru.idem na pn kvoli laparo.otazka znie,bude sa mi pn ratat zo stareho dnp,alebo uz z noveho?mam v tom xaos,a nikde so sa to nedocitala,a ani na socia.mi to nevedeli povedat,ze ako to vlastne je.som v trval.prac.pomere 6 rokov a este so na pn nebola.a este so sa xcela opytat,ako to je ked so na pn,mozu ma kontrolovat z prace?a mozu aj po prac.dobe?a socialka ma moze tiez kontrolovat?dakujem za pomoc.

chirabell
10. feb 2012

@sherny ak njastupis na PN do 7 dni od ukoncenia platenia po starom (teda po uplynuti tych 270 dni mas 7 dni na nastup na PN) mala by sa ti ratat po starom...ak nastupis neskor, bude sa ti ratat z toho noveho...aspon takto mi to vysvetlili na socialke, ked som teraz riesila to co ty.
Co sa kontrol tyka, ti neporadim, tiez som este na PN nebola, ale pokial viem, kontrolu vykovana socialka bud na zaklade vlastneho uvazenia alebo na navrh zamesnavatela...casovo neviem ako to maju, ci chodia aj po pracovnej dobe, ale ak nemas vychadzky, radsej by som to neriskovala, lebo teraz kvoli tej zmene zakona vela ludi pobralo PNky a podla mna si na to viac budu davat pozor.

sherny
10. feb 2012

@chirabell Ahoj.ale ja so nezrusila stare a nezalozila nove dnp,ja so dala iba zmenu na nepretrzite,a vtedy sa to rata zo stareho,lebo uz tyx 270 dni mam zaplatenyx.takto mi to poradili.uz so z toho dilino.na pn idem 20-teho,skor sa neda,a to uz je 10 dni po.

gapa
10. feb 2012

@dzudka
nemaj stres, je to ok. 😉

-dnp ti trvalo od r.2009 do 31.7.2011 a t.č. trvá od 1.8.2011 z maxima vz1116,75eur, tj. 270dní máš pre nárok na materské splnených
-26týz. uplynulo 29.1.2012 (tj. pri nástupe na md najskôr 30.1.2012 vzniká nárok na materské zo "skutočného vym.základu v obd. 1.8.-31.12.2011)
- 270ty deń od 1.8.2011 je 26,4.2012, vtedy ti dnp podla starých pravidiel zanikne
Ptp máš 17.3.2012,
-DNP TI TRVá tj. nárok na materské ti vzniká v ktorýkolvek den v období 6-8týž. pred PTP, teda požiadať o materské môžeš od KTORéHOKOLVEK DNA v období 21.1. - 4.2.2012
-ak by DNP NETRVALO a uplatnovala by si si nárok na materské V OCHRANNEJ LEHOTE PO UKONčENí DNP, tak by nárok na materské vznikol PRESNE 6Týž. pred PTP, ani o den skôr, teda presne 4.2.2012 (to je asi prípad tým, čo ta vylakalli, že nemohli žiadať o materské napr. od 3.2.2012)

tj. vzhladom na to, že ti dnp trvá, vklude môžeš nechať žiadosť tak ako je, ty žiadaš o materské 6týž. a 1den pred PTP a to je ok

chirabell
10. feb 2012

@sherny stare sa automaticky rusi po uplynuti 270 dni, nemusis nic nahlasovat. Ja som tiez nic nenahlasovala, len som teraz riesila nejake veci a oni pozerali do systemu a automaticky tam mali nahratu odhlasku zo stareho, to je automaticke. To ze si si dala nepretrzite teda podla mna znamena, ze ta nahlasili do noveho systemu, ale tak, aby sa ti neprerusili dni, teda aby ti to bezalo akoze nepretrzite...ale jednoducho, ked raz jeden system konci, tak nema ako pokracovat, len v novom...logicky to tak vychadza...

jana201
11. feb 2012

@lilyen2011 ˇno to je velmi dobra otazka ...

lilyen2011
11. feb 2012

@datanka ja som na RP s 8mes dcérkou, tak neviem ako by som v mojom prípade mohla čerpať PN, no len som bola zvedavá ako sa to vyrieši s tým platením po skončení 270dní ak budem napr. v 5mesiaci alebo tak... no musím si dať na toto pozor, lebo oni raz tak raz hentak, aby nás všetky neo...

jana201
11. feb 2012

@lilyen2011 a aky je postup potom keby ze sme otehotneli do toho maja ... so socialkou treba priniest nejaky papiier ze som tehotna alebo az potom ako je uz materska 4-6 t. pred porodom
???? vdaka za odpoved ... a ako ta tvoja kamoska s pn ???

lilyen2011
11. feb 2012

@jana201 no toto tiež neviem ako sa rieši... počkám až to bude aktuálne, no asi sa to tam nosí dodatočne neviem ti povedať. Tiež je to pre mňa nová situácia. No osobne by som išla hneď s mat. knižkou na úrad sa opýtať až to bude aktuálne... no ak je to ochranná lehota, tak sa to musí počítať aj spätne hmm... veď v lete uvidíme čo a ako času dosť 😎

jana201
11. feb 2012

@sherny teda toto staci napisat poslat na pobocku sp a oni spatne odoslu papier na danove ????

jana201
11. feb 2012

@lilyen2011 ved hej hej no len aby nam ta vyssia m vysla a potom sa uvidi 🙂)) ked ide o sp treba stretsovat lebo od nich vystat radikkalne zmeny :D

lilyen2011
11. feb 2012

@jana201 oni všetko robia tak, aby nikto nemal na nič nárok... hlavne, že platíme jak žeravé 😒 😒 😒

jana201
11. feb 2012

@lilyen2011 ved presne to normalne sa bojim ci potom tu materasku nacisto nezrusia vyssiu :/// ako chceme druhe babo bez ohladu na vysku md ale predsa by pomohli .... a im to je jedno hlavne ze cig.. sa maju dobre

sherny
11. feb 2012

@jana201
ahoj socialka to posle tebe domov a ty to musis dat zamestnavatelovi do 15.februara,tak mi bolo povedane.

jana201
11. feb 2012

@sherny do 15 februara ?? a v pripade ze som na rd ???

jana201
11. feb 2012

...

jana201
11. feb 2012

@lilyen2011
a ty si podavas na danove za rok 2011 ? ja idem skusit v pondelok tam a mam napisanu ziadost na odoslanie ale teraz nieviem ci to môzem kedze som na rd ...

sherny
11. feb 2012

@jana201 V pripade rd to neviem,ja so v prac.pomere.

lilyen2011
11. feb 2012

@jana201 nie nepodávam nič nechce sa mi ja som na toto lenivá :-P

jana201
11. feb 2012

@sherny aj tak dakujem

jana201
11. feb 2012

dobry vecer 🙂 vedel by mi niekto poradit ci si mozem uplatinit na danove aj z platenia dnp ?? za rok 2011 aj v pripade toho ze som na rd ??? aby som to dolozila k manzelovemu danovemu z prace ????