Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zasha
6. dec 2011

@oskvarka ahoj, a ty sa ako zariadis? platis dalej? ci co budes robit? ps. v ochrannej lehote 8 mes. ked by som bola tehu tak neplatim?

keksicek20
6. dec 2011

janka369: a ten odvod za novy balicek by bol kolko pri maxime?

janka369
6. dec 2011

@keksicek20 vravia o nejakých 35,15%,takže z max VZ 1153,50€ je to 405,45€ ak som sa dobre dočítala

keksicek20
6. dec 2011

janka369: tak to mas fajn, nech ti to vyjde.... ja vobec teraz netusim, co mam robit, ci to zrusit alebo co.... i ked b som 2 mes. nejako utiahla (ved sa to vrati), len ak mi bude do MD chybat este 3-4 mesiace, tak neviem ako s PN-kou na tak dlho... to mi lekar ani nevystavi...

anina3
6. dec 2011

Baby poradte mi prosim vas... DNP som si platila z maxima od 3.marca 2009, potom 26. januara 2010 som nastupila na matersku a DNP trvalo cca do augusta 2010. Potom som sa odhlasila... len neviem najst odhlasku, akurat ta mi chyba... cize neviem presne a ked som volala na soc. nechcu velmi info podavat vraj mam zavolat koncom roka alebo zaciatkom noveho :(
Teraz som si zacala znova platit od 1. novembra 2011 tiez z maxima. Planujeme druhe babetko, kedy by som teda mala otehotniet... aby sa mi dalo cerpat PN a matersku z DNP? Alebo aspon matersku. Neviem ci sa mi zapocitava aj z toho predosleho obdobia, ci nie... som z toho uz blba... Dakujem krasne za kazdu radu

oskvarka
6. dec 2011

@zuzkadf tebe sa vyska materskej bude vypocitavat vtedy ked budes na nu nastupovat (uz tam aj tych 5 percent budes mat tych novych... tusim je to uz od januara) takze DPN bude ako ze pocas MD za teba platit stat a 1.2 prestane a automaticky ti zanikne ale to nebude mat na tvoju MD ziadny vpliv... takze za teba stat zaplati tie dva tyzdne a potom ti poistenie zanikne...

janka369
6. dec 2011

@keksicek20 my sa budeme snažiť o bábo čím skôr,aby som ani tú PN nevyužívala dlho,lebo ešte zmenia niečo k horšiemu a fakt vyhodím peniaze za nič

oskvarka
6. dec 2011

@keksicek20 no mojho muza svagrina to zvladla 6 mesiacou na PNke do porodu (zivnostnicka si doplacala DPN) takze v robote si nechybala ale uz jej bolo dlho.. ale tak mala 31 a prve babo tak bola z toho dost rozrusena ;)
balicek z maxima 385 ecok ci tak nejak aj viac tusim :-/

anina3
6. dec 2011

@oskvarka ahoj.. prosiiiiim ta, keby si mi vedela poradit, vidim, ze sa vyznas 🙂)
DNP som si platila z maxima od 3.marca 2009, potom 26. januara 2010 som nastupila na matersku a DNP trvalo cca do augusta 2010. Potom som sa odhlasila... len neviem najst odhlasku, akurat ta mi chyba... cize neviem presne a ked som volala na soc. nechcu velmi info podavat vraj mam zavolat koncom roka alebo zaciatkom noveho :(
Teraz som si zacala znova platit od 1. novembra 2011 tiez z maxima. Planujeme druhe babetko, kedy by som teda mala otehotniet... aby sa mi dalo cerpat PN a matersku z DNP? Alebo aspon matersku. Neviem ci sa mi zapocitava aj z toho predosleho obdobia, ci nie... som z toho uz blba... Dakujem krasne

e.skovka
6. dec 2011

ahojte.
ak mam splnenu podmienku 270 dni - uz davno. (stale si dnp platim) - este nie som tehotna. kedy najneskor musim nastupit na MD aby som mala narok na peniaze z tohoto poistenia?
dakujem 🙂

oskvarka
6. dec 2011

@anina3 zapocitava ale to 26 tyzdnou nepretrzite z posledneho prihlasenia uz nestihas a oni ti to nedovolia doplatit 😒 takze jedine tie balicky
aspon ja to tak chapem ale baby fakt ako ze trochu som toho pocitala ale je som technicka takze zakony niesu moja silna stranka

silvuskaa
6. dec 2011

@gapa ja si platim od augusta 2011, planujeme sa snazit o otehotnenie od januara....cize mam moznost otehotniet a teda si aj platit dnp do maja?dakujem gapa

lias
6. dec 2011

Baby ako sa ráta tých 26 týždňov? Ja to mám dosť na hrane, takmer sa mi to kryje s nástupom na materskú. Musím mať zaplatených presne 26 týždňov a na materskú môžem nastúpiť až na ďalší deň, alebo už v deň ukončenia tých 26 týždňov?

anina3
6. dec 2011

@oskvarka ani keby som otehotnela niekedy teraz... cca do toho februara... ak by sa podarilo? ani vtedy by som si nemohla platit dalej po starom? dakujem krasne

leonna
6. dec 2011

ahojte kocky.....tak ako sa to tu snazim citat, tak mam z toho este vacsi zmatok....neviem sa tu dopatrat odpovede na to ako je to v pripade ak som nezamestnana, DNP si platim z maxima, tych 270 dni mam splnenych no tych 26 tyzdnov budem mat az 28.2.2012. Vie mi tu niekto napisat co to pre mna znamena? Dakujem moc....

oskvarka
6. dec 2011

@e.skovka najneskorej do 30.9

leonna
6. dec 2011

@leonna este pre doplnenie termin mam 4.5.2012

keksicek20
6. dec 2011

oskvarka: ja by som zvladla byt na PN, len ci by ma dr. na tak dlho vypisala - ved tam musi napisat nieco vazne, ked na tak dlho.... ja to vidim velmi zle, asi to odhlasim, len ma to stve, ze som platila uplne zbytocne.... :( 2 mesiace platit cca 400 eur, ked potom budem mat matersku - ako niekto pisal - vyse 700 Eur, tak to by sa zvladlo nejako.... tu len ide o to, ze ako dlho potom budem este cakat do MD... a to sa nevie, takze mi je to cele na nic

oskvarka
6. dec 2011

@lias ja by som radsej popytala doktora nech mas neskorejsi termin nastupu nech mas istotu

e.skovka
6. dec 2011

@oskvarka dakujem ti
a este mi prosim ta povedz cislo toho zakona resp. novely lebo najst to je nad moje sily

leontinka27
6. dec 2011

@bubinko83 no iba tolko aky je minister Mihal co si o nom myslime a linky na stranky kde o tom diskutujeme....

lindusik
6. dec 2011

Ahojte dievcence, ja v tom mam dost velky zmatok, ak sa tu najde niekto kto sa v tom vie orientovat , tak mi prosim poradte.
Ja som zivnostnicka a platim si aj DNP. na rodicovskej dovolenke som bola iba 4mesiace (kedy som si neplatila nic, ani povinne ani dobrovolne poist.) a potom som zacala robit, cize som nahlasila socialke ze uz robim, takze si platim aj odvody dalej sama(cize aj DNP).
Teraz som od dnes na PN. Mam narok aj z DNP. To sa mi rataju iba tie 4 mesiace alebo sa to rata ze si to platim od zaciatku. Myslim ci sa zaratava do splnenia tej podmienky aj ked som mala prerusene platenie koli materskej a rodicovskej dovolenke?
dakujem za radu 😵

oskvarka
6. dec 2011

@anina3 nie lebo podla noveli si to dalej mozu doplatit len ty co nesplnia podmienku 270 dni.. a ty ju splnis.. tu druhu podmienku neosetrili takouto moznostou.. :D...
ale este tu baby pisali ze v tom zakone nepisu ze 270 dni za posledne 2 roky ale len "270 dni" tak sa to moze vraj vysvetlovat ze 270 od posledneho prihlasenia ale ja tomu neverim...

oskvarka
6. dec 2011

@zasha no rada by som napisala ze po doplateny 8.3 pojdem pekne na PN ku a polezim mesiac doma ale zial nemam to v povahe :(... beriem to ako loteriu takze bud dovtedy otehotniem alebo to nebolo v Bozich planoch.. nezabijem sa... ... aj ked nadsena nebudem...

anina3
6. dec 2011

@oskvarka tomu velmi ani ja neverim s tymi 270 dnami od posledneho poistenia... cize z tohoto vsetkeho vyplyva, ze som to asi zacala platit zbytocne... ale nejdem to asi este rusit, pockam co sa udeje v najblizsom obdobi.. ked uz konecne budu vediet na socialnej poistovni povedat co ako...
Len ked tak otvorene ti to nechce nikto z nich povedat... dakujem ti za radu 🙂

oktavia
6. dec 2011

@oskvarka nieje to 270 platenia DNP? Aspoň tak to povedali mne, že po 270 dňoch trvania DNP sa staré DNP zruší.

zasha
6. dec 2011

@oskvarka rozumiem, a preco by si mesiac mala byt pn?

lindusik
6. dec 2011

@lindusik doplnim: cize som si platila DNP myslim rok predtym ako som nastupila na matersku, potom logicky materska(to som neplatila nic), potom rodicovska 4mesiace (to som tiez neplatila) a teraz uz 4 mesiace platim(uz niesom na rodicovskej ale robim).... dnes som nastupila na PN - mam narok na vyrovnaniie z DNP?

bubinko83
6. dec 2011

@leontinka27 dobre,dobre 🙂 Ale mysliš že ich to obmäkči?

janka369
6. dec 2011

@bubinko83 len aby neprečítal tieto naše špekulácie a do polnoci stihne spraviť úpravu aj toho čo schválili,aby nám to ani jednej nevyšlo 😀