Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

milena35
16. feb 2012

@tanitta no..podla vsetkeho a noveho zakona pocitali peen z minima.....nesplnila si 90 dni povinne nemocensky poistenej osoby...to bude podla mna pricina,preco ti prisla mizerna peenka.......aspon davku v nezamestnanosti budes mat peknu....

milena35
16. feb 2012

@hamilka ak ti dnp trva do 8.4...tak ti zo zakona k tomuto datumu zanikne...nic nemusis odhlasovat........a mozes ist na peen,ako som ti pisala...do 7dni......ja dnp nemam.....uz zaniklo...a platit nove nebudem....uz sa to neoplati.... 🙂 🙂

tanitta
16. feb 2012

@milena35 dakujem.. to znie realnejsie.. a mala som pokusenie sa pripoistit este v DNP no pocitala som s tym ze automaticky sa bude brat douvahy r 2011 resp. VZ z prace kedze aj rd bola pocas HPP 😠 😠 ...skoda....

milena35
16. feb 2012

@tanitta skus si to overit na poradna@socpoist.sk..........ale myslim,ze to bude tak..

gapa
16. feb 2012

@milena35
@tanitta
už mi písalo viacero mamičiek, čo mali problém s tým, že im po RD dali nem.dávku len z minima. Ale ich nem.poistenie nevzniklo po ukončení nem.poistenia. Soc.poistovna v tomto postupuje tak, že nevzniká nové nem.poistenie (vid § 54 ods. myslím 9 alebo 10 Zákona o soc.poistení Je tam písané, že pre určenie rozhod.obdobia sa neberie za vznik nem.poistenia ukončenie prerušenia nem.poistenia podla § 26, teda že sa nepostupuje podla ň 26 ods.5) = tebe nevzniklo nem.poistenie nástupom do práce po RD.

a minimálne 1mamička mi písala, že po odvolaní jej uznali nem.dávku z vyššieho vym.základu, podla prac.zmluvy a nie len tú pôvodnú z minima.

tanitta je to na tebe. Ja by som sa tak lahko nevzdlala. Aj ked ten zákon je desný v týchto §. U teba je to komplikovanejšie o to, že uplatnenie bolo v ochr. lehote, no aj to maminy písali, že berú posledné mesiac, kedy trvalo nem.poistenie, tj. u teba bol december s vym.základom.
Ale je to na tebe neviem o akú dlhú pn ide ale minimálne by som napísala na tú poradnu ako píše milena.

gapa
16. feb 2012

@mima595
k tvojmu názoru pozri vyššie

milena35
16. feb 2012

@gapa ano,nedava to ziadnu logiku.......

gapa
16. feb 2012

@tanitta
viem to aj preto, lebo poslanci chceli, rok či o niečo viac dozadu, schváliť zákon, kde by mamičky po RD dopadli presne ako ty, že by mali dávky z minima. Sledovala som vtedy dosť pozorne návrhy zákonov a schvalovanie zmien Zákona o soc.positení. Vtedy som písala 13tim poslancom s tým, že som práve na toto poukázala, aké by to bolo nespravodlivé. Jeden sa mi ozval a vraj to použil aj vo svojej reči v parlamente. A potom pridali do § 57 ods.2 ešte jednu vetu, týkajúcu sa rodič.dovolenky.

mima595
16. feb 2012

@gapa - ano, už som citala tvoj "doplnovaci navrh 😉 "...jasne, že vsadzam na tvoju odpoved, si ovela fundovanejsia a ja sa este mam co ucit 😎
mna len ta odpoved napadla ako prva, ale priznam sa, že Zakon o soc.poisteni ovladam velmi malo a tie paragrafy, co si pisala, už vobec nie....

milena35
16. feb 2012

@tanitta pis do poradne,s najvacsou pravdepodobnostou tvoju peen zle vypocitali...v zakone je to vynimka a na poslednej strane...........potom daj vediet 🙂 🙂

mirkave
16. feb 2012

@rianka7 ak by bolo treba,tak ano.zavolas a oni si to uz overia

hviezdicka2024
16. feb 2012

ahoj baby snažila som sa nájsť odpoved na moju situáciu,ale nejak sa mi to nepodarilo.
DNP si platím od júla 2011, podmienku 270 dní budem mať splnenú v apríli 2012, mám už splnenú podmienku 26 týzdnov, kedy som platila z max.VZ, teraz som na PN už 3 tyzden.
DNP si platím nadalej, ale kedže nemám splnených 270 dní platenia nemám nárok na nemocenské z DNP, je to tak? a tým, že som na PN ale nadalej si platim DNP i ked to cez PN nie je povinné podmienka 270 dní v apríli sa mi PN nepredlži a bude splnená po 270 dní platenia?! a potom môžem čerpat PN z DNP? Dakujem Vám za odpoved 😉

jaja08
17. feb 2012

Ahojte baby , som na PN, dobrovolne som si platila z maxima co 49,13 e no hovorili mi na socialke na zaciatku, ze budem dostavat vysse 600 e. Vcera mi prisla marodka vo vyske 383,20 e co je skoro o polovicu menej co som mala dostat.... Neviem z akeho dovodu to ponizili, ale som nahnevana.....Uz som oblecena, ze cez vychadzku idem na socialku a zistim situaciu, tak drzte palce :D

benqa
17. feb 2012

@gapa ano ano to viem ze musim az po tich 26t..dakujem velmi pekne..

murinko82
17. feb 2012

ahoj baby ,som PN a vcera mi prisielo rozhodnutie zo socialnej poistovne kde mi priznavaju nemocenske ale chcela som sa opytat ci sa zapocitavaju vikendy aj sviatky a tiez nerozumiem vete (v pripade ,ak docasna pracovna neschopnost bude trvat aj nasledujuci kalendarny mesiac narok na vyplatu nemocenskeho bude podmenenym predlozenim tlaciva PREUKAZ O TRVANI DOCASNEJ PRACOVNEJ NESCHOPNOSTI ktory bude vystaveny osetrujucim lekarom ZA KAZDY POISTNY VZTAH ZVLAST )to akoze myslia to tlacivko vystavene lekarom na konci mesiaca?alebo nieco ine dakujem

lion13
17. feb 2012

@murinko82 ano myslia tým tu tzv. prechodku, co vystavuje lekár na konci mesiaca. A nemocenska sa vypláca na kalendárne dni aj na sviatok aj so-ne.

wladka
17. feb 2012

Moja otazka je specificka, prosim o radu:

Nove DPO som uzavrela teraz v januari, 30.1.2012, s vymeriavacim zakladom 600eur.. Spatne za januar (tie 2dni) mi prislo platit 1,70eur.. Kedze som ochorela, som na PN od 7.2.. som bola zaniest papier od lekara aj do socialnej poistovne. Zaujima ma vsak, ci mi nieco vyplatia, aj ked som len kratko poistena? Ci budu ratat normalne? Dufam, ze mi rozumiete.. Ukoncenie PN je v pondelok, 20.2, vtedy pojdem aj zaniest papier.

Budem vdacna za odpoved. V.

mima1
17. feb 2012

ahojte. chcela by som vediet ako to je teraz. platila som si DNP az do januara posledneho no potom som sa rozhodla ze uz nechcem byt poistena a tak som na socialku nesla. zrusilo sa mi toto positenie od 1.2.samo alebo tam musim ist a odhlasit? dakujem

wladka
17. feb 2012

@mima1 ja by som sla odhlasit.. maju tam bordel, radsej to osobne vyriesit.. ;) nech volaco nezbabres, nedoplatky..atd.. tot moj nazor..lebo ked som teraz v januari prihlasovala na nove, boli tam kolonky na zmenu, a na odhlasenie..

milena35
17. feb 2012

DNP zanika zo zakona..ak teda mate splnenych 270dni poistenia,zanikne k tomu datumu automaticky...nic nemusite odhlasovat..........

renka5
17. feb 2012

@gapa prosim ta poradila by si mi 🙂 DNP som si platila dva roky v 23 decembra som isla na PN. Za december som vyplatila do 23 DNP za okienkom zenska mi povedal že mam všetko vyplatene.Este musim podotknut ze v januari som sa odhlasila zo stareho na novi balicek v aby som to stihla v starom sistemee.Este som stale na PN a teraz mi prislo platit za januar 38e nechalem preco mam platit?Ked som isla na PN zo stareho DNP.

wladka
17. feb 2012

@milena35 aj mne prosim ta, porad..ak vies :(

milena35
17. feb 2012

@wladka dnp mas kratko,ak si pred tym nemala dnp...z tohto ti narok nevznika.....

gapa
17. feb 2012

@renka5
ak ti pn a poberanie nemocneského pokračuje, tak to bude len z toho, že si nevšimli, že poberáš z dnp nemocenské.

renka5
17. feb 2012

@gapa dakujem za odpoved 😀 ešte som nedostala PN tak uvidím ako to dopadne.Ešte mam jednu otazku pojdeme na IVF a ked sa nam to nepodari idem dat vypoved v robote na mojom mieste by som mala teraz platit to nove DNP a ako je to ked som PN a tych 270 dni ako sa to bude ratat?

gapa
17. feb 2012

@renka5
neviem tvoje udaje o posl.prihlaseni na dnp, ak 270 dni od posl.prih. uplynulo, tak ti dnp zaniklo31.1

renka5
17. feb 2012

@gapa ja som sa v janiari odhlasila počas PN a znovu nahlasila a to som stihla v tom starom balicku.Tak platim 30e mesačne.Ale teraz neviem ci si to mam platit alebo nie ked som na PN.Ale potam od ukoncim PN sa mi bude ratat 270 dni.?

gapa
17. feb 2012

@renka5
a čo tak uviesť dátumy?

gapa
17. feb 2012

ale asi budeš prípad ako martineruska (tri strany do zadu som jej odovedala), ona mala pn od 11.1., ukolnčrnie dnp 20.1 a vznik tuším 21.1. Ak si teda sa prihlásila v januari

renka5
17. feb 2012

@gapa k 26.1 som sa odhlasila s DNP a 27.1 som sa prihlasila stari baliče do DNP po 30e a urobila som to počas PN.Do 27.1 som si platila DNP dva roky nepredrzite bez PN po 30e