Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katula77
21. nov 2011

@milena35 ja tiez myslim ze to ostane po starom, ale ked spominas tu stavebku, tiez pekne svinstvo, pol roka sa nema jednat uz o prejednanom a odmietnutom zakone v parlamente a oni to napriek tomu daju, cize vsetko je mozne, za tych par dni sa moze vsteko otocit.

katula77
21. nov 2011

@oktavia nikto nejde proti sebe, kto je praviciar bude volit pravicu, kto laviciar ten smer, nic sa na tom nezmeni. nejaka materska ich vobec nerozhodi, ved su to stari chreni a uz su financne za vodou, uz si nepamataju problemy tehotnych a mam.

milena35
21. nov 2011

nuz,kazda zmluva s tymto statom je hovno platna.........stat je vsemohuci....... 😀

oktavia
21. nov 2011

@milena35
@katula77 všetko, čím si človek môže prilepšiť, časom zmenia a zrušia, pokiaľ to nieje výhodné aj pre nich

adele15
21. nov 2011

ahojte kocky, mam dotaz k tym novym zmenam - spravne som to pochopila, ze ked si to platim od leta (jun 2011) a som v 8. tyzdni tehu, tak buduci rok este budem mat na to narok pocas materskej???
ma uz fakt stvu s tymi zmenami furt!!! 😠

megi1989
21. nov 2011

@zrušia všetko, čím si prilepšila trošku tá inteligentnejšia vrstva mamičiek, ale aby urobili niečo proti cigánom ( česť výnimkám ) myslím tých čo sú od 15r na invalidnom a ženy od 13-tich rokov roodia a poberajú príspevok pro narodení, príplatok knemu aj RP ako všetky iné ženy, tak to je vpoho. Mňa sa síce DNP netýka, ale maximálne ma to hnevá. Prečo nejako neobmedzia tie príspevky, keby ich dávali tým, ktorí aspoň v priebehu 4 rokov volaco odrobili, hned by mali peniaze na zvysenie a predlzenie materskej ( lebo myslim, ze acsina tych pocernych nerobila nikdy )

monka9999
21. nov 2011

@megi1989 teraz musiš mat ukončenu školu.aspon učilište a jeden s partnerov odrobene 2roky.ale to je nič.ja mam platit ešte november a december do porodu.ani neviem či to mam zaplatit.

monka9999
21. nov 2011

@adele15 ja som to pochopila tak že to od januara to rušia.

kacenna
21. nov 2011

Teraz tomu nechapem. Ked som poistena 270 dni a otehotniem tento rok, tak budem este dostavat matersku aj z DNP?

jasminet
21. nov 2011

@kacenna ja som tie vcerajsie TV noviny pochopila tak, ze na zeny, ktore v case zaniku DNP, cize k 1.2.2012 uz su tehotne, tak na tie sa vztahuje ochranna lehota 8 mesiacov... cize budu dostavat materske aj z DNP

v555
21. nov 2011

@kacenna áno 😉

kacenna
21. nov 2011

@jasminet a bude mozne urobit aj tu zmenu, ze ked si platim z minima a ked zistim ze som tehotna, tak dam odhlasku a prihlasku a dam si z maxima?

v555
21. nov 2011

Čo nám z tohto vyplýva?????šup-šup do roboty aby boli // čím skôr.........keby to bolo také jednoduché ☹ ach jaaaj

kacenna
21. nov 2011

@v555 ved to, keby to bolo take jednoduche. Snazime sa a stale nic :(

jasminet
21. nov 2011

@kacenna to neviem 😉 o to sa pravdu povediac ani nezaujimam, ja si cely cas platim z minima. len dorovnavam do max. zakladu

kacenna
21. nov 2011

@jasminet To som nepochopila, ze si dorovnavas do max. zakladu. To si ako dorovnavas?

jasminet
21. nov 2011

@kacenna dnp platim len z najnizsieho vymeriavacieho zakladu.
ja som aj zamestnana, teda na rd, ale prac. pomer stale trva. takze si platim len maximalny VZ- hruba mzda...

kacenna
21. nov 2011

@jasminet aha uz mi je to jasne 🙂 No asi nam ine nezostava len cakat ako to vsetko dopadne, ci to schvalia alebo nie.

jasminet
21. nov 2011

@kacenna ved hej... oni nas uz nejako vyriesia 😀

megi1989
21. nov 2011

@monka9999 no ja sa v tom vážne nevyznám. Ale proste ma to hnevá. Trošku šikovnejšie mamičky si chceli trošku prilepšiť - to zrušia, ale že istú skupinu ľudí živíme - ešte aj dôchodok sa im vypočítava z životného minima - a akým právom keď nikdy nerobili ???

kikuska_nr
21. nov 2011

@darinkazv takže pokiaľ všetko dobre dopadne, neoplatí sa mi ani začat si platiť do pripoistenie, keďže na MD by som mala nastúpiť skôr ako o 270 dní. No to je úžasné, takže materskú budem dostávať vypočítanú z hrubej mzdy za predošlý rok, hej? úchvat...

domeli
21. nov 2011

@gapa alebo iné kočky, zbehlé v problematike,
môžem mať OČR s dcérou aj 2x v mesiaci? 8.11. -17.11. som si uplatnila nárok na ošetrovné. Žiaľ, dcéra je stále chorá a ak nezaberie ani domáca medicína, na ktorú som teraz vsadila, najneskôr pozajtra budeme musieť ísť opäť k Dr. Môžem si opäť uplatniť nárok opäť formou vystavenia novej OČR alebo SP uhradí iba 10 dní/mesiac?
Som DNP (od 8/2009), momentálne na rodičovskej dovolenke.

mima595
21. nov 2011

@domeli - možes, ale dr. ti musi napisat novu diagnozu...plati zasada...za 1 mesiac 1 dieta 1 OCR 1 diagnoza 🙂

lisian
21. nov 2011

baby mne konci tych 270 dni v januari,,,,,cize pre mna je to tiez pase, ze? zrejme to zrusim uz teraz a nebudem platit uz ani december. ak by to nahodou zostalo a nezrusili by to (co ani nedufam) tak jednoducho budem pokracovat v plateni dalej len s dvojmesacnou prestavkou. tak by sa to dalo?

kukucg
21. nov 2011

@h.a.i.n.y Lebo ak si platis DNP menej ako 26 tyzdnov nepretzite tak ti matersku vyrataju z minimalneho vymeriaciavacieho zakldu bez ohladu na to z akej sumy si to platila cize ti vyde okolo 197 eur, a kedze rodicovsky prispevok je 190 tak to mas jedno.. Ty ked zacnes a zaplatis 270 dni a potom ti to zrusia, budes mat splnenych aj 26 tyzdnov lebo je to menej ako 270 dni a metresku ti vyrataju z vymeriavaceho zakladu z akeho si platila... Lenze ja uz mam zaplatene 134 dni a DNP mam momentalne ukoncene, cize mi chyba 136 dni do tych 270, chcela som si zacat znova platit ked budem tehu a to by som stihla este tych 26 tyzdov, lenze ak by mi to zrusili ked zaplatim tych 136 dni teda budem mat 270 nebude to 26 tyzdnov v kuse, lebo som to mala prerusene a dostala by som len minimum,,,

domeli
21. nov 2011

@mima595 ďakujem. A tá "zásada"... Podľa mňa nerieši, ale nahráva špekulantom. Ale to je iná téma. Ešte raz dík. Ja verím, že recepty starej matere zaberú 🙂 Pekný deň prajem!

martina2001
21. nov 2011

@domeli môžeš kľudne, ale zaplatené budeš mať na jedno dieťa iba raz

mima595
21. nov 2011

@domeli - no to zalezi od dr....lebo ked si vezmes napr. pripad, že dieta ma chripku od 23.9. do 2.10 a 19.10. napr. dostane kiahne????? tak by nemohla ist mamina na OCR.....

kocica43
21. nov 2011

ocr ti z DNP vyplatia iba 2 krat. to znamena ze 2 krat do roka mozes byt na ocr s jednym dietatom

domeli
21. nov 2011

@mima595 beriem. V momente, keď som Ti písala odpoveď, preblysla mi mysľou práve tá temnejšia stránka veci. Ale to je zrejme iba preto, že som dnes skôr negatívne naladená, lebo malú nie a nie opustiť ten vírus či čo to na nej sedí... Dík za otvorenie očí aj k pozitívam 🙂