Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katuska26
5. dec 2011

baby a dokedy je ešte možné čerpať OČR? do konca januára???

oskvarka
5. dec 2011

@lisian no mozes sa hned ako ti to skonci prihlasit na ten balicek (ja to chcem spravit pre istotu ten posledny mesiac ak nahodou nebudem este ista ze ci budem tehu alebo nie... ale inak nie lebo to sa ti neoplatit si to paltit.. :
)

mimkaa2607
5. dec 2011

@martinkatinka tak to potom si budem moct platit po novom roku tak ako doteraz?...len s tym,ž e budem musiet byt teho?...

lubkasungirl
5. dec 2011

@zuzzka1 nic tam nebolo nove, odrbavaci :P

miah
5. dec 2011

ja to zatial rusim nebudem, este nieje presne znenie toho ako to vlastne po 1.2.2012 bude takze si na to pockam

zuzanamatko
5. dec 2011

Prave som volala na socialku a povedala mi, ze vie asi tolko ako ja z medii,ze si mam zavolat o tyzden.

bubacik5
5. dec 2011

Ahojky, viete mi poradit? Platim si DNP a uz mam splnenych 270 dni. O babenko sa pokusame....ked to zrusia k 1.2.2012 budem mat este narok na materske??? Do kedy je ochranna lehota po zruseni DNP? a ako to bude z PN?

alex81
5. dec 2011

Ahojte, ja som tiez volala na socialku, a povedali mi, zakon bol schvaleny len v piatok a oni o nicom este nemaju info, ake balicky budu, ci sa bude dat platit z jedneho max a z dalsich minimum, ci bude v balicku iba nemocenske a v nezamestnanosti tak ako je to na hnblogy ... nic nevdeli povedat. Jedine to, ze ked si teraz platite DNP a este vam neskoncilo 270 dni ... tak v tom mozeme pokracovat do dovrsenia 270 dni ... potom to automaticky zanikne ... Takze budem sa infomovat o dva tyz.

pamaja
5. dec 2011

Ahojte maminy, DNP si platim od 1.11.2011 zatial min. sumu, ak sa nam podari otehotniet este v priebehu jan. tak by som si to chcela zrusit a nasledne by som sa chcela znova do 31.1.2012 prihlasit na DNP z maxima t.j. cca 50 eur mesacne. Ak by to vyslo takto, z akeho zakladu by mi pocitali matersku, z minima za rok 2011 al. z maxima za rok 2012. Totiz ak by to slo z minima, ta zmena na maximum by nemala zmysel. Dakujem za odpoved

lisian
5. dec 2011

@evapavla hlavne kolko je nas takych co si to zalozili a maju problemy otehotniet, cize to platis v podstate do vetra. osobne si myslim, ze kopa,,,,,

mna najviac rozculuje ine,,,,,ze to neplati pre vsetkych rovnako!!!! ja co som si to zalozila s prevencnym umyslom ako netehotna nebudem mat z toho nic, ale zena, ktora si to zalozila az ked zistila, ze je tehotna tak ta bude mat vysoku matersku. akoze to kto toto vymyslel? ved to absolutne nema logiku pre boha!!!! a hlavne ma vytaca to, ze na uradoch o tom nevedia ani prd...nevedeli mi poriadne vysvetlit ani to co bolo doteraz. ked som si to zakladala, tak mi dve panie za prepazkou povedali, ze to musis zacat platit skor ako zistim, ze som tehotna, lebo to nestihnem inak vyplatit tych 270 dni. a ze ak ich doplatim v case kym pojdem na matersku tak hned po ukonceni tejto lehoty 270 dni mam narok aj na vyssiu matersku aj na vyssiu PN a pod. moja kamoska tam prisla, ze dobry den, som nezamestnana ale chcem najvyssiu matersku a som v 7 tyzdni. tak jej dali DNP platit. JE TOTO NORMALNE?! mne poveddala, ze si to nemozem zalozit az ked budem tehotna....a nezamenstnana si to moze zalozit az potom???? 😠 😠 😠 som vytocena ako kolotoc na tento system.

boise
5. dec 2011

Ahojte baby, ja som pisala do socialky v piatok, uz mi aj odpisali, mozno Vam to pomoze:

Moja otazka:
Rada by som sa spýtala otázku ohľadom novely zákona. Som na rodičovskej dovolenke. Syn sa mi narodil koncom roka 2009, k 1.10.2010 mi skončila v predošlej práci doba určitá. Do tohto dátumu som bola nepretržite zamestnaná 10 rokov. Následne som si od 18.5.2011 začala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z najvyššej sumy.
Momentálne som tehotná, v 20. týždni tehotenstva. Termín pôrodu mám 30.04.2012. Mám šancu, že aj po novele budem mať nárok na materské? Pokiaľ by DNP skončilo k 31.12.2011, musela by som sa opätovne prihlásiť po 1.1.2012? Po opätovnom prihlásení by som musela byť nepretržite poistená tých 26 týždňov? (to by som do pôrodu nestihla, v tom prípade by som asi nemala nárok na materské?).

Odpoveď:
V prípade, ak by Vám dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo dňa 31.12.2011, nárok na materské by Vám rovnako vznikol, nakoľko ku dňu 31.12.2011 by ste mali splnenú podmienku 270 dní a takisto aj splnenú podmienku trvania dobrovoľného nemocenského poistenia aspoň 26 týždňov. Nárok na materské by Vám v takom prípade vznikol z ochrannej lehoty z dobrovoľného nemocenského poistenia, ktoré by Vám zaniklo v čase tehotenstva. Nie je potrebné, aby ste sa opäť prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie. Schválená novela zákona od 1.1.2012 nebude mať žiadny vplyv na Váš nárok na materské.
Nárok na materské je podmienený trvaním nemocenského poistenia aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom. Do obdobia 270 dní je možné započítať aj akékoľvek ukončené nemocenské poistenie, ak patrí do obdobia dvoch rokov pred pôrodom. Ďalšou podmienkou nároku na materské je existencia nemocenského poistenia v čase nástupu na materské alebo plynutie ochrannej lehoty k tomuto dňu. Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov. Poistenkyni vzniká nárok na materské spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu.

pamaja
5. dec 2011

@lisian ak si tvoja nezamestnana kamoska nikdy DNP neplatila, tak pochybujem, ze to stihne do materskej zaplatit, t.j. tych 270 dni, iba ak by jej lekar papierovo posunul termin porodu... skus este prepocitat

lisian
5. dec 2011

idem pisat v ramci infozakona, uz mi musia odpisat....ked som pisala pred tyzdnom tak mi odpisali, ze zmeny este neboli schvalene, tak mi nemozu dat relevantne informacie, takze teraz by uz mohli!

katkav
5. dec 2011

mna by zaujimalo, ako dokazem tete na socialke, ze som tehotna...bude sa to rusit a ja akonahle zistim, ze som tehotna budem utekat na socialku s pruzkom s dvomi ciarkami, aby som dostala ochrannu lehotu? alebo kym mi lekar nevypise tehotensku knizku, tak budem bez ochrannej lehoty a potom mi ju spatne dopisu do systemu a ja si budem moct doplatit potrebne dni?

oskvarka
5. dec 2011

@lisian s tym ze kedy si to zkladat ked si uz tehu to bol riadni risk preto ti asi kazda povedala inak... v podstate ked uz vies ze si tehu tak by ti to mohlo teoreticky vyst (aj ked jej to v siedmom tyzdni asi dost tazko jedine ze by nesla na matersku 6 tyzdnou pred porodom ale neskorej.. ale to sa nemoze preca ...alebo jedine ze by jej lekar napisal neskorsi termin naschval alebo tak... lebo v case nastupu na matersku musi mat zaplatenych 270 dni = 9 mesiacou celych) a inak sa stane ze ak porodis v siedmom mesiaci si nahraty... mam kamosku co jej to takto nevyslo o 6 dni takze nieje to takeruzove ako to vyzera.. takze to ze to tej tvojej kamoske dovolili platit este neznamena ze jej ta materska vyde... ved platit si to mohol kazdy a kedy len chcel mohol zacat...

oskvarka
5. dec 2011

@katkav baby odkial mate to ze sa to bude musiet dokazovat nebude to snad jasne zo zakona ze ak pojdem na matersku v lehote 8 mesiacou po ukonceni poistenia tak mam narok na tu matersku... ?? .. ak sa to bude musiet tak zase caka nasich doktorov dalsia brokracia navyse ..,. uz len inteligentne to vymysleli..

nienna
5. dec 2011

no baby, tak práve som si dočítala denník Sme, a tiež som sa veľa nového nedozvedela, ale vyzerá to tak, že:
- tie, ktoré do 31.1. nebudú ešte mať tých 270, tak tie môžu pokračovať až kým nebudú mať splatené a potom je ochranná lehota 8 mesiacov.
- čo sa týka tých percent po novom, vyzerá to tak že budú rovnaké pre všetkých, nič tam nepísali že by nezamestnané platili menej, takže 35,15 % pre všetkých
- najnižší vymeriavací základ bude 339,89 eura
- píšu, že ešte stále to môžete využiť, ak zákon podpíše prezident, lehota na prihlásenie do SP uplynie až v januári 🙂

lisian
5. dec 2011

@oskvarka ona bola zamestnana (cize povinne nemocenske platila) ale v case ako zistila ze je tehotna prisla aj o pracu a zalozila si hned do DNP. ja to tiez moc nechapem....ved tych 270 dni musi byt aj z dobrovolneho nie?

penelope10
5. dec 2011

@lisian to je nejake blbost, doplatit sa neda.. napokon eviduje to aj sytem, tak si neviem predstavit, že ako by to posunuli. Jedine co ma napada... ale to ta nezamest, musela predtym pracovat a mat ukoncene poistenie zo zákona, tak stale ytihne tych 26 tt pred porodom. 😉

milena35
5. dec 2011

@lisian sme pravny stat preboha....nemoze to platit pre vsetkych rovnako....vy zamestnane si IBA budete doplacat....a co tie ostatne mamicky? tie si musia platit min.z 339e........je to takto spravodlive....

kkubekova
5. dec 2011

Baby zaujimalo by ma, odkedy budu pocitat splnenie podmienky tych 270 dni, ked to zrusia k 1.2.2012, vie to niekto?
Lebo nepredpokladam, ze budu skumat ci a kedy bude mat kto termin porodu, ci ano?
Ak to bude pocitane od 1.2.2010 - 31.1.2012, tak ja napr. som si platila v roku 2010 od januara do 8.8.2010 a teraz znova od 1.7.2011, takze ak by to bolo tak, tak podmienku 270 dni mam splnenu uz davno, len 26 tydnov od posledneho prihlasenia az na konci decembra - lenze to uz sa nebude brat to, ze 2 rioky pred porodom? Vdaka

milena35
5. dec 2011

@nienna nemas pravdu su rozne balicky a rozne percenta......najnizsie maju nezamestnane mamicky na rodicovskej dovolenke.....viac tu nebudem pisat..... 😉 😉

nienna
5. dec 2011

@milena35 no ved tiež sa mi nezdá že by boli rovnaké pre všetkých, ja len som písala čo bolo v novinách, tam spomínali iba to jedno číslo 😕

lisian
5. dec 2011

@milena35 my zamestnane si IBA DOPLACAME? doplacame ale k sume, ktoru uz platime a odvazdame z vyplaty PREBOHA

janula42
5. dec 2011

ahojte baby, mohli by ste mi niekto poradit? ja si platim DNP od februara 2011 ale z minima. potom som sa zaciatkom augusta odhlasila a opat prihlasila na max.VZ len teraz neviem ako mam ratat tych 270 dni. v podstate tu podmienku mam splnenu uz v novembri, ale z max. VZ nemam este splnenych 270 dni. tak teraz ako, musim byt tehu do konca januara alebo do maja kedy by mi uplynulo tych 270 dni. dufam ze je to zrozumitelne 🙂 dakujem

bobocka
5. dec 2011

@veronka netusim ako je to so slobodnymi maminkami,mozno ti ine kocky poradia 🙂

milena35
5. dec 2011

@lisian Ano,napisla som to s ironiou.....IBA......cela novela je na nic....ale nebude to tak dlho trvat..po 24.3..predpokladam vitazstvo SMERU sa to zmeni.......

zuzanamatko
5. dec 2011

janula42 to iste co ty som spravila aj ja,ale v novembri.Dnes som ohladom toho volala na socialku a nevedela mi nic povedat,ja len dufam ze to bude povazovane ako nove poistenie a nebudem si musiet platit ten balik,ale len tych 50€.Písala som aj na ustredie soc.postovne,ale stale nemam odpoved.Treba cakat.

lubkasungirl
5. dec 2011

@milena35 mam tusenie, ze tie balicky, ktore rozoberala p.navratilova, boli sucastou danovo-odvodovej reformy,ktora nepresla...po novom je to 35 percent pri DNP 😒

susi201
5. dec 2011

@darinkazv dakujem a si si ista ze to bi tak malo byt ako si ma napisala ... ? ale naozaj dakujem pomohlo...