Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
16. jún 2012

@henryka
dnp máš od 30.10.2011 v rozdiele do maxima v zamestnaní. Nemala si v zamestnaní v decembri 2011 odmeny vysoke? to by ti znížilo vymzáklad z dnp za tento mesiac, tj. priemer za obd. 30.10.-31.12.2011

henryka
16. jún 2012

@gapa nie, nemala som ziadne odmeny, mam kazdy mesiac rovnaky VZ. Lenze ak by som sla na matersku v roku 2013, tak sa berie na vypocet materskej rok 2012, nie?

henryka
16. jún 2012

@gapa nepochopila som, ze ak som mala odmeny v roku 2011 tak preco tento mesiac by bol v dnp iny VZ?

henryka
16. jún 2012

@gapa joooj este mi prosim ta povedz preco ak by som nahodou mala odmeny, preco sa vtedy vymeriavaci zaklad na dnp znizi? Dakujem ti krasne

gapa
16. jún 2012

@henryka
ak nástup na md r.2013 a dnp bude trvať alebo skončí v r.2013, tak áno, rozhod.obdobie je rok 2012. Ak ale dnp skončí v r.2012 a nástup na md bude v r.2012, tak Ro je obdobie od prihlásenia do 31.12.2011.

Ak si sa prihlásila tuším 30.10.2011 a máš napr. bežnú mzdu 600eur a dnp si prihlásená z vz 516eur, teda spolu 1116eur, čo je maximum a napr. v decembri by is mala odmeny 300eur, tj. spolu mzdu 900eur, tak z dnp sa nebude za 12/2011 brať vym.základ 516eur ale 216eur.

henryka
16. jún 2012

@gapa mne dnp zanikne v juli tohto toku 2012 a myslim si ze je tam ochranna lehota 8 mesiacov. Cize ak porodim do 8 mesiacov tak by som mala padnut do ochrannej lehoty. Co jest byt tehotna do jula. Viem to spravne?

gapa
17. jún 2012

@henryka
áno. Ale môžeš sa prihlásiť na doborovol. dôch.+dobrovolné poist.v nezam. pred ukončením dnp a tak ti bude pokračovať dnp v balíku a bude sa považovať za nepretržité, ak nebudeš tehotná v júli. Potom sa môžeš príp. odhlásiť po otehtotnení.

katie.2906
17. jún 2012

@gapa Gapa prosím ťa, je pravda, že ak sa žena nástupom na materskú prihlási na DNP z nového balíka /a predtým má splnených 270 dní a nemusí platiť/, tak po skončení materskej do 7 dní môže nastúpiť na PN? 😉 Tak mi poradila jedna kamoška, ktorá je teraz tehu a DNP jej skončilo. Teraz je PN a tiež sa zahlásila na nové DNP.
Ďakujem.

katie.2906
17. jún 2012

@gapa Prípadne, ak mi končí 15.septembra DNP, tak kedy sa znova prihlásiť, aby to bolo považované za nepretržité? /V prípade, že by som bola na PN./

gapa
17. jún 2012

@katie.2906
prečo do 7dní? aha, asi sa odhlásila posledným dnom poberania materského??? v tom prípade áno, 7dní je ochranná lehota po ukončení poistenia, no nem.dávka bude z minima, lebo v rozhod. období nebol vym.základ.

gapa
17. jún 2012

@katie.2906
píšu väčšínou den pred ukončením, no predpokladám najneskôr posledným dnom, teda najneskôr dať prihlášku od 15.9., no pre istotu snád aj 14.9. na tie dve poistenia.

henryka
17. jún 2012

@gapa dakujem ti krasne....ak budem mat este v niecom nejasno, tak ta poziadam o radu. Vidim, ze sa vyznas v rychto veciach zaco ti dakujem. Jaj, este ak by som to nestihla do jula s tym otehotnenim, rak den pred zanikom dnp si mam otvorit novy balik? A aka vy to bola cena ked teraz platim 31,- cca vz 700,- aby mi ostala plna vyska? Dikes moc

jana201
17. jún 2012

@henryka a @gapa mozete mi prosim vas odpovedat na otazku prosiiiiim... ako to vlastne je s tym prihlasenim pred ukoncenim tiez som tem isty pripad a planujeme druhe ale pytam sa keby ze to nevyslo .. dalo by sa aby ta materska vysla vyssia aj po opatovnom prihlaseni ?? kolko by sa mesacne platilo a kolo by vysla materska ??? velmi vam pekne dakujem za odpoved !!!!! naozaj vdaka :*
a este ja teraz platim 50,75 eur mesacne...

bubla30
18. jún 2012

Baby, ak viete poradte mi, prosim. V januari som bola v socialnej poistovni, kedze sa od februara menil zakon suvisiaci s DPN, chcela som zistit, ci sa este da pripoistit. Pracujem na polovicny uvazok plus jednu dohodu, takze moja materska by tym padom bola nic moc. Pani zo socialky mi poradila, ze ak to stihnem este do 31.1.2012 a zacnem si platit DPN, mam 270 dni na to, aby som isla na matersku, ze je to ta ochranna lehota. Asi trikrat som sa jej pytala (kedze som uz vtedy bola tehotna), ci to je ozaj tak, aby som neplatila peniaze do vzduchu, kedze termin porodu som mala na september. Utvrdila ma v tom, ze je to tak a ked pojdem v auguste na matersku, budem cerpat aj ten priplatok od statu. Tak som bola spokojna- az dominuleho tyzdna, kedy som kvoli veciam ohladom materskej volala na socialku- inej pani- a ta mi povedala, ze narok na tu sumu mat nebudem - ten by vznikol az v oktobri. Takze som nakoniec peniaze kazdy mesiac platila zbytocne. Nasrana som nekonecne, kedze by som tie vyhodene peniaze urcite vedela investovat lepsie a nie takto- chystam sa aj za tou pani, co mi tak erudovane poradila (je na PN) a idem pisat staznost. Ak teda nemala pravdu ta prva a nemylila sa ta druha pani.- to by bol ten lepsi pripad. Co si myslite vy? Ako to teda je- ak som DPN uzavrela este po starom? Chcem ziadat aj o vratenie penazi, kedze som poistne platila na zaklade mylnych informacii od ich zamestnankyne- myslite, ze mam sancu s tym nieco urobit? Dakujem za vase nazory!

zitaje
18. jún 2012

@bubla30 ak si pred tym nemala ziadne dnp, tak mala asi druhaa pani pravdu 😒
Musis byt ľý; dni poistena pred tym, nez zacnes cerpat z poistenia. Cize í mesiacov. Cize ak sa poistis vtedy, ked si uz tehotna, nestihnes.
Ale ci ti peniaze vratia - tak to neviem, moc velke sance tomu nedavam, ako to chces dokazat, ze ti mylne poradila?

bubla30
18. jún 2012

@zitaje dobra otazka🙂 dokazanie je otazne- ale preco by som si inak davala pripoistenie, keby som mala spravne informacie? v januari som uz bola tehotna a statu by som len tak pre nic za nic tie peniaze urcite neplatila- ani som neratala s tym, ze porodim v 10. mesiaci- takze logicky, ze mi boli dane zle informacie- a ta pani mi podpisovala udaje aj zmluvu...tak jedine tak...viem, ze je to otazne

henryka
18. jún 2012

@bubla30 čítala som si tvoj komentár a tiež si sledujem na stránkach ako je to s tým DNP a práve som pri študovaní na jednej stránke zistila tvoj prípad....prekopírujem Ti ho sem: Žiadne peniaze, ktoré ste zaplatili na poistnom, sa vracať nebudú.

Hovorí sa v tejto súvislosti o vyhodených peniazoch. Mnohé ženy však prerobia na DNP len preto, že sa naň prihlasujú už v čase, keď vedia, že sú tehotné a dovtedy nemocensky poistené neboli - ani dobrovoľne, ani povinne.
Ak ich však nezíska do pôrodu, chýbajúce dni nie je možné doplatiť spätne po pôrode. Tieto peniaze žene nikto nevráti len preto, že nárok na dávku nevznikol. Každý, kto sa dostal do tejto situácie, preto môže hovoriť o “vyhodených” peniazoch.

gapa
18. jún 2012

@bubla30
aké máš ostatné trvajúca a ukončené nem.poistenia v období cca 9/2010 do pôrodu??? Napíš presné dátumy.
Poistné ti ozaj nik nevráti.

bubla30
19. jún 2012

@gapa od roku 2005 pracujem na stály pracovný pomer a každý mesiac za mna odvody odvadza zamestnavatel- mimochodom, tiež štátna inštitúcia...

bubla30
19. jún 2012

@henryka dakujem za info, ja viem, ze sa bezne tie peniaze nevracaju, to mi je jasne- ale chcem napisat staznost na konkretnu pani- vdaka zlym informaciam som isla do produktu, ktory by som si inac nelatila, takze si na tie peniaze chcem narokovat z tohto hladika. kazdy ma mat predsa zodpovednost za svoje ciny- ja keby som v praci cosi pokazila, zhmotnia mi to a strhnu z platu, takze nevidim dovod, preco by to v pripade pani, ktora to ma ako agendu a povie mi blbost, nemala za to niest dosledky...aj ked viem, v akom kocurkove zijeme, aspon to skusim...

janusha26
19. jún 2012

ahojte ja som na urade prace od maja 2011 a pracovala som na dohodu 8 mesiacov no stale som bola vedena na urade prace a este aj som. Doktorka ma vypisala na matersku no na socialke mi povedali ze nemam narok na matersku. Pitala som sa ze ako mam postupovat po narodeni babätka no odozva ziadna ... nevie mi niekto poradit?

liz_lemon
19. jún 2012

@janusha26 po porode poziadas na UPSVAR o rodicovsky prispevok + pridavok na dieta
na materske nemas narok, lebo si si asi neplatila nemocenske poistenie (ak si vedena na UP, tak stat ho za teba neplati, a tiez ho neplati ani zamestnavatel, ak pracujes na dohodu)

jaya47
19. jún 2012

Ahojte. Snazim sa vymysliet nejake rozumne riesenie, ale nedari sa mi, mozno mi niektora pomozete.
Snazime sa otehotniet. Zmluva v zamestnani mi konci 30.6. tohto roku. 1.7. nastupujem na prerusene studium, koncim v septembri a potom nastupim do roboty. DNP som si platila tak ako vacsina do konca januara, takze 270 dni budem mat bohate hocikedy. Dozvedela som sa, ze keby som si zacala teraz platit tie 3 mesiace balik, tak je to samostatne poistenie, nie nepretrzite. Ked otehotniem, lekar ma bude chciet dat urcite na PNku, lebo som uz niekolkokrat potratila.
Mam nejaku sancu dostat matersku a PNku kebyze otehotniem najblizsich niekolko mesiacov? (odmietam robit klucky) Ci by bolo najlepsie sa prestat snazit na pol roka, nech sa nam nazbiera nepretrzitych 26 tyzdnov?
Vdaka za hocijake napady.

janusha26
19. jún 2012

@liz_lemon
dakujem a o ten prispevok a pridavok na dieta mozem poziadat ja ako matka aj ked na materskej by ostal moj manzel? alebo o to musi poziadat on?

liz_lemon
19. jún 2012

@janusha26 v tom linku je to napisane, musis ziadat ty, nikto iny
Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na príspevok, ak spĺňa podmienky podľa zákona, je
a) matka, ktorá dieťa porodila,
b) otec dieťaťa, ak
1. matka dieťaťa zomrela alebo po matke dieťaťa bolo vyhlásené pátranie, alebo
2. dieťa bolo zverené do výchovy otca na základe právoplatného rozhodnutia súdu, alebo
c) osoba, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu alebo príslušného orgánu.

janusha26
19. jún 2012

tak to dakujem velmi pekne .... velmi si mi pomohla 🙂 pekny den prajem

janusha26
19. jún 2012

@liz_lemon
tak to dakujem velmi pekne .... velmi si mi pomohla 🙂 pekny den prajem

henryka
19. jún 2012

@bubla30 risk je zisk...ale nedávam tomu šancu...tak veľa šťastia a daj vedieť ako to celé dopadne.

bashka
20. jún 2012

Babule, stale plati doba 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia do nastupu na matersku aj po novom? Teda ked je zena momentalne tehu do konca 8tt sa jej este oplati prihlasit? Predtym bola NP takze tuto podmienku ma splnenu. Jej by stacilo platit si minimum a aj tak by na to nieco "zarobila". Dik

zuzanamatko
20. jún 2012

@gapa ahoj, chcela by som ta poprosiť momentalne som na pn z Dnp a som 23.tyždni, a pn budem mat z minima, lebo 26 tyždnov od noveho prihlasenia budem mat az o tri týždne.Chcela by som vediet, ako to mam spravit, aby som mala pn z maxima, budem musiet staru pn zrušit a dat si potom novú?Ďakujem