Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lola77
9. dec 2011

Ahojte, takže prosím vás ešte raz o radu lebo sa tu toho toľko píše, že mám z toho v hlave zmätok.
Takže som v 11tt a o 2 týždne nastupujem na rizikové . teraz si čerpám dovolenku. DNP si platím od januára 2011, teda z maxima lebo som zamestnaná. Mám teda nárok, aby mi PN-ku vyplácali z DNP a teda potom aj materskú?
Prosím vás, poraďte mi.
Ďakujem.

oksana5
9. dec 2011

@lola77 ano mas narok na oboje....

lola77
9. dec 2011

@oksana5 Ďakujem ti veľmi pekne. A nevieš prosím ťa, či aj po nástupe na PN-ku si to budem musieť platiť aj naďalej?

ludinka
9. dec 2011

@lola77 nie pocas pn si oslobodena od platenia

lola77
9. dec 2011

@ludinka takže ja teoreticky si to po nástupe na PN-ku /rizikové tehu/ nemusím platiť a rovno z PN pôjdem na materskú. takže teoreticky si to zaplatím už iba jeden krát. Správne som to Ludinka pochopila? Ďakujem ti 🙂

ludinka
9. dec 2011

@lola77 ano malo by to byt tak...........ale pre istotu si to este over priamo na socialke ako mas postupovat 😉

luckaaa18
9. dec 2011

Dobrý deň prajem,
Som zamestnaná od 3.11.2008 (minimálna mzda). V marci 2010 ma gynekologička vypísala na PN (rizikové tehotenstvo) až do nástupu na materskú dovolenku. 28.júna som nastúpila na MD. 2.augusta 2010 som porodila. Po materskej som nastúpila na RD.
26.júna 2012 mám predpokladaný termín druhého pôrodu.
MD č.1 od 2.8.2010, tj. ak predpokladám že som mala nárok na 34týž.MD, tak skončilo čerpanie MD 27.3.2011 a od 28.3.2011 mám prerušené =ukončené NP z dôvodu čerpania rodič. dovolenky (RD)
Chcela som sa prihlásiť na DNP tak som sa išla informovať do Sociálnej poisťovne. Pracovníčky SP mi poradili že mám rozviazať PP u zamestnávateľa a tak si začať platiť DNP. Na DNP som sa prihlásila ku dňu 8.11.2011 a rozviazanie PP dohodou som dala ku dňu 10.11.2011.
Chcem sa opýtať či by mi vznikol nárok na materskú aj z DNP a či si to neplatím zbytočne či mi poradili dobre.
Podľa terajšieho výkladu soc. poisťovne možno ku dňom trvajúceho nem. poistenia prirátať dni akéhokoľvek ukončeného nem. poistenia v období dva roky pred skutočným pôrodom. Ak by som napr. porodila 25.6.2012, tak sa sleduje obd. 25.6.2010-24.6.2012. V tomto období mám zo zamestnania ukončené NP v obd.25.6.2010-27.3.2011 = ak dobre rátam 276dní. Tj. podmienka aspoň 270 dní NP je splnená aj pre nové poistenie (neviem či to dobre rátam či spĺňam túto podmienku 270dní).
Ďalšou podmienkou je či splním od „posledného“ prihlásenia na dnp podmienku aspoň 26týž. trvania dnp pred nástupom na md (najneskôr 6týž. pred očakáv. term.pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské), tj. záleží aj, či nedôjde k odhláseniu dnpo dnom 31.12.2011 a tiež nesmiem porodiť skôr ako po uplynutí 26týž. Čiže podmienku 26týž. do nástupu na MD by som tiež mala spĺňať keďže som poistená od 8.11.2011 a nástup na MD je 6týž. pred očakávaním pôrodom čiže 14.mája 2012. Vymeriavací základ na platenie DNP mi vypočítali 810 takže mesačne nejakých 35eur. Chcem sa opýtať či som to dobre počítala a či vlastne spĺňam podmienky a či to neplatím zbytočne a či mi dobre poradili. Dakujem za kazdu radu.

katika1
9. dec 2011

Baby, prosim, ako to bude od februara vlastne? Platim si dnp uz dva roky a ked su deti chore, cerpam ocr a ked ja, tak pn.. Budem musiet platit viac, alebo to rušia uplne??? Vsade citam ln o mamickach, co budu poberat matersku, ale ako je to s ludmi, co to vyuzivaju sem tam na pn a očr?

ludinka
9. dec 2011

tym co uz maju splnenu podmienku 270 dni plateniia to od februara zanikne....teda ja tebe, ak by si si to chcela nadalej platit, tak sa budes musiet prihlasit nanovu ale budes musiet platit cely balik- cize okolo 300 eur mesacne-co pochybujem ze sa niekomu oplati

katika1
9. dec 2011

parada 🙄

ludinka
9. dec 2011

@katika1 veru tak aj mna to pekne nahnevalo ☹ ja som splnila len nedavno tych 270 dni- takze som darovala statu prachy a nic z toho lebo sa mi nepodarilo otehotniet 😒

stojdulka
9. dec 2011

@gapa ja by som ťa ešte raz prosila o vysvetlenie prípadne mi daj link kde by som si to mohla vyhľadať. ide mi o ochrannú lehotu, lebo jedna kočka mi napísala že ochrana sa vzťahuje iba na tie tehu ktorým zanikne DNP a že ked ja si ho sama zruším tak nebudem mať nárok na ochrannú lehotu...je to tak?

mmmarta
9. dec 2011

@ludinka podla mna to nemoze len tak zaniknut to by bola retroaktivita a my sme pravny stat, aspon dufam,nedalo by sa to riesit tak ze ak to to ako take zanikne, 270 dni uz mas a pre plnene sa pocita pocas 2 rokov musis mat zaplatenych tych 270 dni a poistenie musi trvat,tu by som sa prihlasila na 1 den pred materskou aby tato podmienka bola splnena. Ak by to tak nebolo tak potom je to zrele na ustavny sud,lebo je to retroaktivita.

stojdulka
9. dec 2011

@mmmarta trošku by som ťa poopravila s tým opäťprihlásením, to sa dá s tým jedným dnom urobiť ked chceš byť PN no na čerpanie materskej to tak nefunguje pretože aj napriek tomu že splníš podmienku 270dní v 2rokoch tak nesplníš 26týž nepretržitého poistenia a tak ti nárok na materskú nevznikne

silviabn
9. dec 2011

@stojdulka a ked splnim podmienku 270dni ale nesplnim 26tyzdnov nepretrziteho k nastupu na matersku nedostam ani minimum z DNP?JA so si myslela ze hej.

kukucg
9. dec 2011

@silviabn narok na matersku suvisi len s 270 dnami ak ich splnis tak ju dostanes, 26 tyzdnov sa tyka urcenia vysky, ked ich nesplinis matersku dostanes len z min. VZ

milka24
9. dec 2011

viete mi niekto tu vysvetlit,ako si teraz vypocitam,ze ked zaplatim aj tem ich balik-teda okolo 300 e ,kolko mi vyjde potom podpora a pn,ocr??staci orientacne...inak sa neviem pohnut ci to ponechat alebo zrusit... 😖

mmmarta
9. dec 2011

to je pravda ak sa to berie ku dnu nastupu na matersku

mirkamurko
9. dec 2011

@milka24 nie som odborníčka,ale ja si myslím že výška dávky ostane nezmenená čiže pri PN to bude okolo 20€ na deň.

ludinka
9. dec 2011

@mirkamurko ano presne tak ako pises vyska davok sa menit nebude

milka24
9. dec 2011

@mirkamurko aj ked sa meni-zvysuje VZ z DNPO aj DPVN??plati aj toze dochodkove plati stat pre tie co sa stareju o dieta do troch rokou,alebo to je uplne nieco ine??,

mirkamurko
9. dec 2011

@milka24 ako hovorím nie som odborníčka,ale to nevadí že sa zvyšuje platba DNP ,VZ ostáva nezmenený a to s tým dôchodkovým to je iné ty si to musíš platiť spolu ako súčasť poistenia.

silviabn
9. dec 2011

@kukucg dakujem za odpoved.takze som to dobre pochopila.len ma zmiatla @stojdulka ked tu tu pisala ze:na čerpanie materskej to tak nefunguje pretože aj napriek tomu že splníš podmienku 270dní v 2rokoch tak nesplníš 26týž nepretržitého poistenia a tak ti nárok na materskú nevznikne

stojdulka
9. dec 2011

@silviabn tak ako @kukucg napísala

stojdulka
9. dec 2011

@mmmarta ja som mala namysli maximálnu MD

milka24
9. dec 2011

@mirkamurko citala som ze sa meni VZ z DNPO z 1116 na 1153 a DPVN z 2978 na 3076e...nebude to mat vobec ziadny vplyv na vysku davky?? ako pises pn aj ocr 20 e /den a podpora v nez.nieco cez 1100 e neroozumiem ich logike 😠

veronka
9. dec 2011

baby, takže kľudne sa môžem ísť prihlásiť na DNP (do 31. januára po starom?), aby som si doplatitla 270 dní a mozeme sa zacat snazit?
co v pripade ze zostanem tehotna a porod bude vychadzat na začiatok roka 2013? kedze budem este v ochrannej lehote, tak mi bude vyplacana materska z DNP? dakujem za rady

martaniana
9. dec 2011

mne dnes v soc. poisťovni nechceli dať žiadne informácie ohľadom DNP, vraj až keď to podpíše prezident, sila..že zmeny budú, ale ešte nevedia v akom rozsahu....a tak by som potrebovala vedieť, či si môžem ešte zvýšiť , keďže akurát od decembra som si chcela platiť maximum..

milka24
9. dec 2011

balik bude len jeden ??len platit 350 e??? ci mame navyber??,