Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kovkov
15. máj 2009

hojte baby,

viete mi niekto poradit? Idem pracovat do Talianska,chceli by sme aj tento rok spolocne byvanie adt....rozmyslam nad tym, ze keby som si platila na Slovesku dobrovolne nemocenske a pracovala v IT(tam su to take sezonne prace) a otehotnela, bolo by mozne, ze by som dostavala v taliansku matersku aj na slovensku? Chcela by som sa tou slovenskou poistit, bo ja neviem ci by som tu taliansku dostala....

viete mi niekto poradit?

nikiarudi
15. máj 2009

ahojte kočky, mám na vás otázku.
som od 9.1.2009 evidovaná na UPSVR.. a predtým som robila do 10.12.2008 a ten mesiac medzi tým som si doplatila to povinné zdravot.poistenie...
teraz som zistila, že som tehu..a chcela by som si dať to dobrovoľné nemocenské poistenie..čo je max myslím 40€ mesačne... aby som teda mala dobrú materskú.. kedy to mám nahlásiť na sociálnu poisťovňu a hlavne bude to ešte možné?? neviem aké sú tam podmienky...Ďakujem pekne

gapa
16. máj 2009

nikiarudi,
je to zatial možné. Predpokladám predtým si robila dlhodobejšie (aspon 3mesiace, resp. príp. 9mesiacov, ak by si chcela príp. čerpať PN) Ak si sa rozhodla, tak treba konať. Najneskôr do 8tt, no radšej skôr. Lebo na MD by si mala nastúpiť až po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP. Inak síce nárok na materské tiež budeš mať, no len z minimálnej mzdy.
T.č. je max. VZ 1003,09eur a platí sa 4,4% z toho.

Nezabudni prihlášku prefotiť (príp. 2y vypísať) a nechať potvrdiť prevzatie od SP. A pozor aby si nemala nedoplatok. Splatné je to vždy do 8-meho nasledujúceho mesiaca, no netreba to nechávať na poslednú chvílu. Ak by si bola PN (príp. očr) a mala si nárok na nemocenské (ošetrovné, to je max 10dní) z DNP, tak počas "poberania nem.dávky" nemusíš DNP platiť.

spanihelka
16. máj 2009

Ahojte babuľky, stále čítam vaše príspevky. Chcem vás ešte poprosiť o radu, ak mám príjem 430eur...mám si pltiť DNP z maxima alebo nie? Ak by som si platila z maxima...akú budem mať asi približne materskú? ďakujem vám

gapa
16. máj 2009

spanielka,
ak je tvoja hrubá mzda stála a je 430eur a ty by si sa prihlásila a platila z VZ rozdielu maxima (t.č. 1003,09eur) a tejto mzdy/vymer.základu zo zamestania 430eur, tak ak by si splnila všetky podmienky (270dní ..., nemala nedoplatok, stála mzda v rozh.období ...), tak tvoje materské by bolo cca 55% z 1003,09eur, ak sa zákony nezmenia.

mici11
17. máj 2009

Ahojte, poprosila by som vas o radu: Moj posledny pracovny pomer trval od 1.11.2005 do 7.5.2008, kedy som dala vypoved dohodou. Odvtedy som evidovana na urade prace ako nezamestnana. dostavala som podporu, teraz nic nakolko manzel je podnikatel. Termin porodu mam 5.6.2009 a od 22.10.2008 si platim DNP kvoli vyssej materskej. Poradili mi tak v socialnej poistovni. Od 24.4.2009 som na materskej dovolenke, papier som zaniesla na urad prace a aj do socialnej poistovni. Tam mi povedali, ze po narodeni dietata treba doniest 2 prefotene rodne listy plus vyplneny registracny list FO,dochodkove sporenie a do DSS. Chcem sa vas spytat pride mi aj nejake rozhodnutie o priznani materskej, alebo to az po narodeni dieta? A od kedy mam vobec narok na vyplacanie materskej?A hned po narodeni dietata treba poziadat aj o rodicovsky priplatok?Dakujem vam velmi pekne za odpoved 😉 🙂

gapa
17. máj 2009

mici,
máš nárok na materské za obdobie od 24.4.09 (tebe uplynulo potrebných 26týždnov 21.4.09, takže ti to vyšlo teda dosť presne). V soc.poistovni však majú na rozhodnutie až 60dní, no ak budeš mať príležitosť, nezaškodí sa spýtať.
tie dve kopie RL sedia
-1x na oddelenie odkial poberáš materské t.j. oddelenie nem.dávok/poistenia
-1x k prihláške na dôchodkové poistenie t.j. k RLFO + čestnému prehláseniu o riadnej starostlivosti + oznámení o sporitelovi časť B

Rozhodnutie o priznaní materského ti príde (kedy neviem), treba s ním zájsť na UP a potom na zdr.poistovnu. Lebo dnom vzniku nároku na materské ťa vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie a v zdrav.jpoistovni budeš poistencom štátu ako poberatel materského (a nie ako uchádzač o zam. cez UP).

O rodič.príspevok sa žiada až pred ukončením poberania mateského od dátumu po ukončení poberania.

ak budeš poberať materské obvyklých 28týždnov, tak ti to vychádza do 5.11.09. O rodič.príspevok budeš žiadať od 6.11.09, no k tomu budeš potrebovať zo SP potvrdenie o dobe poberania materského. Tlačivo ti dajú na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny. Myslím, že najlepšie ho odniesť/zaslať na SP cca mesiac, dva týždne pred ukončením poberania materského.

spanihelka
17. máj 2009

Ďakujem gapa, môžeš mi prosím ťa poradiť...sestra má v hrubom 499eur, ako by mala ona platit? Z maxima, či nie? Aby mala čo nejlepšiu materskú 😉 ešte raz ďakujem

mici11
17. máj 2009

Gapa dakujem velmi pekne, si uplne uzasna 🙂 😉 konecne tomu rozumiem. Este raz velka vdaka 😉

filkus
17. máj 2009

Ahoj, som v TPP uz 8 rokov ,nastup na MD mam 15.6.2009 - termin porodu 27.7.2009. Na personalnom oddeleni sa ma pracovnicka opytala ci som aj DNP. O tomto poisteni som od nej pocula po prvy krat. VZ za rok 2008 mi vyratali 274,40 EUR. Bola som na socialnej poistovni kde mi dve rozne pracovnicky tvrdili rozne informacie. Som s toho trosku zmetena, preto Vas ziadam o radu. Prva tvrdila ze sa uz DNP nemozem z dovodu nesplnenia 270 dni pred nastupom na MD. Druha, ze vraj ano ale bude mi DNP ratane iba z minimalnej mzdy. Ktora z nich ma pravdu?
A oplati sa mi este vobec poistit ak ma pravdu ta druha?
Dakujem za skoru odpoved.

gapa
18. máj 2009

filkus,
Na DNP sa síce prihlásiť môžeš, no nárok z neho na materské by si nemala, ak nemáš okrem trvajúceho PP ešte nejaké iné ukončené NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. A to ani z minima.

ifuska
19. máj 2009

Ahojte, vie mi niekto poradit? Som SZCO, a odvadzam do SP povinne aj dobrovolne nemocenske poistenie- minimum. Neviete na kolko mi treba zvisit DNP aby som dostala max. PN-ku? Totiz uz 2 roky platim DNP, a aky je postup? Musim odznova platit 270 dni maximum?

gapa
19. máj 2009

ifuska,
odhlásiť, znovu prihlásiť z maxima a po uplynutí 26týždnov od nového prihlásenia máš nárok na PN z vyššieho VZ.

spanihelka
19. máj 2009

Ďakujem gapa, môžeš mi prosím ťa poradiť...sestra má v hrubom 499eur, ako by mala ona platit? Z maxima, či nie? Aby mala čo nejlepšiu materskú ešte raz ďakujem

lolitkamtc
19. máj 2009

ahoj gapa
Viem, mozno ty to uz pojde na nervy, ze sa vsetky pytame na to iste, no som s toho madar. 😅
Pocula som o DNP. Ako to vlastne fungujje?Som zamestnana no minul rok som zmenila pracu. V byvalej praci som pracovala 1 rok, 2 tyzdne som nebol a zamestnana, kym som si nasla novu pracu.No pracujem 4 roky stale. Pracujem ako predavacka, mam na ruku 320euro, kazdy mesiac. Neviem aky mam hruby plat, zamestnavatel nepozna vyplatne pasky. Som tehotna, asi 2 tyzden,doktorka este nic nevidela, no test vravi, ze ano. 😀 Chcem sa opytat, ci sa mi oplati platit DNP?A je pravda, ze existuje nejaky zakon, ktory vravi, ze ti zamestnavatel nemusi dat novu zmluvu na predlzenie prac. pomeru, ze ked nedas vypoved tak sa ti automaticky predlzuje?Mne sa to velmi nezda!!!! A este sa chcem opytkat, kolko asi budem platit DNP, ak sa mi to oplati, a kolko budem mat matersku?
Dakujem velmi, velmi, velmi krasne.
Prajem krasny zvysok dnika

micicici
autor
20. máj 2009

Gapa prosim ta, prisla ti odo mna interna posta? Asi nestihas odpisat vsak?

kala
20. máj 2009

ahoj, prosím o radu
som terz 3 mesiac SZČO a chcela by som si dať ešte dobrovoľné pripoistenie, hlavne kvôli tomu že plánujeme 2 dieťatko len zatial sa nedarí, takže chcem sa spýtať či si to môžem aj ja platiť, aká suma to predstavuje ja mám živnosť otvorenú a plátím len základné zdravtné poistenie čo je cca 43 eur, myslím že z toho mi nič moc nevyjde tak práve preto rozmýšľam nad tým moc dakujem

gapa
20. máj 2009

no práve som vám obom odpísala. 🙂

lolitkamtc
20. máj 2009

Ahoj gapus 😉
Som rada, ze si si precitala moju otazku. No odpoved som nenasla!Mohla by si mi este raz odpisat? DAkujem pa

petronelka1
21. máj 2009

Ahoj gapa. Včera som sa bola odhlásiť z DNP ku 31.05 a následne som podala prihlášku ku 01.06, tak ako si mi 15.05. o 13,20 poradila. Teraz musím platiť 26 týždňov? Tak to vyzerá, že čakáme bábo. Zistila som to len teraz. Poslednú mrchu som mala 14.04. Dúfam, že to stíham, tých 26 týždňov do nástupu (od 01.06).
Tie "milé tetušky" na sociálnej poisťovni u nás my včera nevedeli vôbec poradiť. Tvrdili mi, že aj keď si dám odhlášku a prihlášku, tak pre nich to nie je podstatné. Že PN sa mi ráta aj tak z vymeriavacieho základu roku 2008. 😠
A ešte mám otázku. Ja som si totižto podala 12.05 (predtým, než som ťa požiadal o radu) žiadosť o zmenu vymeriavacieho základu od 01.06. A včera 20.05 som si dala odhlášku a prihlášku tiež ku 01.06. Dúfam, že sa mi bude rátať tá odhláška a prihláška a nie zmena. Keď som podávala včera papiere, tak mi nerobili problémy. Prosím, prosím o odpoveď. ďakujem 😉

gulicka55
21. máj 2009

Ahojte kocky, mohli by ste mi poradit, zmenila som si VZ na maximum s platnostou od 1.7. 2009. Z uctu mam posielat peniaze v juni, v juli alebo az v auguste? Viem, ze do 8. v mesiaci ich musi mat na ucte socialna poistovna, ale neviem ci sa to plati dopredu alebo mesiac spatne. Dakujem

gapa
21. máj 2009

gulicka,
poistné za 7/09 je splatné do 8.8.09, t.j. do nasledujúceho mesiaca. Aj keby ti to odišlo z účtu 8.8.09, tak je to OK, no lepšie je platiť skôr.

gapa
21. máj 2009

petronelka,
tak to budem aj ja zvedavá, ako ti to spravia. Zmenu by nemali akceptovať, lebo zmena je možná až po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia vym.základu. TEraz treba nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od 1.6.09, čo by si mala v pohode stíhať, no treba si vyrátať pre istotu. Na MD treba nastúpiť najskôr 30.11.09!!!! ak dobre rátam.

Ak by si mala PTP 18.1.09, tak 8týždnov pred PTP je 23.11.09, takže pozor na to!!! Najskôr 30.11.09!!!!!!

Ale tuším už máš Dnp dlhodobo? Po splnení 270dní môžeš isť kludne na PN, ak to bude nutné aj pred uplynutím 26týždnov od vzniku, len nástup na MD najskôr 30.11.

petronelka1
22. máj 2009

Ahoj gapa,
Predchádzajúce teda prvé stanovenie VZ som mala 09/2007. Teraz som 12.05 podala žiadosť o zmena VZ z minima na 540 Eur od 01.06. a 20.05 som podala odhlášku a prihlášku ku 01.06 tiež z VZ 540 Eur. DNP mám dlhodobo. Niekde som čítala, že kebyže som chcela dať navýšenie VZ toho predchádzajúceho pred uplynutím 6 mesiacov, tak sa to nedá. Ale keď ja som si vlastne zmenila VZ na 540 a odhlásila a prihlásila sa tiež z toho istého základu, tak to by teoreticky mali akceptovať. Nerobili mi s tým problémy, keď som podávala odhlášku a prihlášku. Bez problémov mi to natiahli do systému. Takže kebyže som musela ísť na PN predčasne pred nástupom na MD tak by sa mi to malo rátať z aktuálnej min. mzdy. A pri nástupe na MD by sa mi to znovu prerátalo už po novom (keďže by uplynulo 26 týždňov)??? Ďakujem ti za odpovede. Si strašne zlatučká. ďakujem ti za rady.

meinkonka
22. máj 2009

caute kocky, konkretne gapa
gapa, vraj ty si odbornik, prosim porad, sorry mozno sa to to uz pisalo ale nestiham vsetko citat.
ja som zamestnana uz cca 2 roky, som samozrejme tehu v 11tt, chcem sa so zamestnavatelom dohodnut, aby mi niekedy v lete dal neplatene volno (aspon 1 den, myslim, ze to je minimum), aby sa mi materska pocitala z posledneho prijmu, kedze tohto roku ho mam vyssi ako minuly rok. (toto mam nastudovane)
ale chcela som si priplacat na DNP, bola som na socialke, ale tam mi povedali, ze uz je neskoro, lebo ak chcem dostat najvyssiu matersku, tak si musim platit aspon 9 mesiacov dopredu. tak som citala a spekulovala, ze ci by som nemohla dostat aspon z minima, tzn. ze by som si take 2 mes. pred nastupom na matersku dala DNP, platila z minima. na stranke soc. poist. aj niekde od teba som sa docitala, ze ked si platis DNP menej ako 26 tyzdnov, tak sa ti vyratava len z minima. je to pravda? lebo niekto mi tvrdil, ze to nieje take jednoznacne.
mne by totiz stacilo dostavat 55% z mojej mzdy a 55% z minima DNP, aspon by som mala matersku vo vyske svojho platu.
prosim, co si o tom myslis.

gapa
22. máj 2009

mienkonka,
bohužial ta sklamem v oboch tvojich postupoch. ☹ ☹

Nárok na materské z DNP ti žiadny nevznikne, ani z minima. PRvoradou podmienkou je byť poistená aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. A to už nestihneš, ak nemáš nejaké iné UKONčené nem.poistenie, z ktorého si nárok na materské neuplatnuješ.
Až ked splníš túto podmienku "aspon 270dní..." + podmienku trvania nem.poistenia resp. byť v ochrannej lehote, tak máš nárok na materské z DNP. Ak nesplníš, ŽIADNY nárok nemáš.
Až potom, ak si splnila tieto podmienky je dôležité zisťovať pri DNP, či od POSLEdného prihlásenia na DNP uplynulo do nástupu na MD 26týžnov alebo nie. Ak uplynulo, tak sa nárok ráta zo skutočného VZ v rozhodujúcom období. Ak neuplynulo, tak len z aktuálnej min.mzdy. Ale opakujem, musíš mať splnenú podmienku 270dní a teda trvajúce NP (príp. byť v ochr.lehote), inak žiadny nárok na materské z DNP nevznikne.

No a k tomu zamestnaniu. Ak aj požiadaš o neplatené volno, aj tak sa ti materské zo zamestnania bude rátať z r.2008. Rozhodujúce obdobie, z ktorého sa materské vyráta sa tým nezmení. To platilo cca do r.2006 (tiež som to v r.2004 takto spravila, ako plánuješ ty). No odvtedy sa zmenilo znenie zákona. Pozri § 54 ods.5 v nadväznosti na § 26 ods.5, ktorý si chcela využiť, zákona o sociálnom poistení. ☹

Jedine ukončiť PP a uzatvoriť nový s vyšším VZ na 1kalend.den v rozhod.období.

gapa
22. máj 2009

petronelka,
áno presne tak. Každá nem.dávka sa ráta osobitne (Každá PN, očr, žiadosť o materské), podla dátumu uplatnovania si nároku. T.j. znovu sa zistuje, či splnaš podmienky a z čoho sa nem.dávka bude rátať.

petronelka1
22. máj 2009

Ďakujem gapa, to som fakt nevedela.No a som o ničo múdrejšia. 😉 Si poklad. 😀

meinkonka
22. máj 2009

gapa
tzn. ze to DNP by muselo trvat 270 dni? ja som myslela ze 270 dni musi trvat proste nemocenske poistenie (akekolvek, mala som na mysli svoj pracovny pomer, tam to splnam)

no a k tej mojej praci, takze mam smolu? takze almuzna 55% z platu to isti?

prosim, co mam robit, ja to s tolko malo peniazmi nezvladnem. ako ich zvysit?

prosim, opis mi blizsie tu moznost s ukoncenim PP.

vdaka

gapa
22. máj 2009

meinkonka,
zákon je písaný tak, ako píšeš ty, že stačí akékolvek NP. Ale soc.poistovna má k tomu svoj výklad. O tom je dosť popísané na porade ( porada.sk) v témach o materskom okolo januára 2009, kedy začal platiť nové znenie zákona.

Neviem, čo ti mám k tomu bližšie napísať. Ak ukončíš PP a uzatvoríš nový (budeš mať odhlášku v SP a novú prihlášku, o to ide!!!), tak sa ti aj zmení rozhodujúce obdobie, z ktorého sa ráta materské. Už to nebude predch. kalend. rok vid § 54 ods. 1 zákona o soc.poistení, ale § 54 ods.2 písm. a) b) alebo c) podla dlžky trvania PP pred nástupom na MD. U teba bud písm. b) alebo c).