Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katuska26
20. jan 2011

@katy1986 tak teraz si niesom istá, ako podľa mňa na Pn by si mala nárok, ale neviem teraz či z maxima, či z minima...Lebo na stránke SP sa píše:
#
nemocenské sa určuje z PDVZ, ak
dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)
Čiže to spĺňaš, len neviem z čoho sa ti to bude rátať..
Lebo ja som si platila z minima apríl máj jun, potom som sa odhlásila a prihlásila z maxima a na PN som šla septembri ale rátalo sa mi z minima, lebo tým že som sa odhlásila a prihlásila ma brali ako nového poistenca, ale mala som splnenú podmienku 270 dní počas 2 rokov...
Možno niekto skúsenejší poradí, lebo ja som bola v tom že si si predtým platila, alebo si bola zamestnaná 😕

miah
20. jan 2011

@katy1986 neviem ako je to s nemocenskym poistenim pri praci na dohodu, takze v tomto ti neporadim..
a v poslednych dvoch rokoch si nebola niekde zamestnana?

katy1986
20. jan 2011

@katuska26
@miah dakujem dievčatá 🙂 mýli ma to, lebo jedna moja kamoška povedala, že po 6 či 7 mesiacoch aj nárok na pn mám z dnp....ale najlepšie asi bude, že pôjdem osobne do sociálnej poisťovne sa povypytovať....minule ked som tam bola kôli dnp, potom aj mamina išla si niečo vybaviť - celkom ochotný ľudia sú tam 😀 dúfam, že ich nepomenili 😀
posledné dva roky som nepracovala, predtým 2 roky som pracovala (chodila som externe na výšku, tak preto je to také rozhádzané u mna) však uvidím, čo mi tam povedia...ale aj tak dakujem 😉

katuska26
20. jan 2011

@katy1986 presne naj urobíš keď tam osobne zájdeš, aby sme ťa nezavádzali /hlavne ja :D/, myslela som že si si platila aj predtým 😒 no a daj vedieť či máš nárok a ak z čoho??? 😉

mariro
20. jan 2011

@katy1986 kedze si spetne 2 roky dozadu nepracovala musis splnit podmienku 270 dni poistenia a az potom mozes cerpat PN alebo ine davky.

tinara23
20. jan 2011

@katy1986 musíš mať spnenú podmienku 270 dní, nakoľko si nebola nemocensky poistená. PN z DNP môžeš čerpať po 270 dňoch poistenia.

vierka0
20. jan 2011

Ahojte, nechcem tu prechadzat vsetkych 310 stran, tak sa opytam rovno. Som sice zamestnana, ale chcela by som si platit dobrovolne nemocenske do maximalneho vymeriavacieho zakladu.
Co mam pre to urobit? Potrebujem nejaky papier? prihlasku? ci?

monideni
20. jan 2011

@miah ďakujem veľmi pekne za odpoveď 😉

mici512
20. jan 2011

Ahojte, neviete niekto náhodou ak mám splnenú podmienku 270 dní platím si z maxima a som na PN - tých prvých desať dní mi platí zamestnávateľ a SP mi doplatí do maxima.... dúfam že som to dobre pochopila. Otázka: môžu mi prísť na kontrolu zo SP tých prvých desať dní (viem že z-teľ áno) stretol sa niekto s takým prípadom. Ďakujem

moon1979
20. jan 2011

@mici512 prvých 10 dni len zamestnávatel, ostatné dni SP a co som pocula, tak robia razie, dokonca sa stal uz aj pripad, ze v jeden tyzden prisli 2x ...

mici512
20. jan 2011

@moon1979 prečo prvých desať dní by mi nedoplatili zo SP?

moon1979
20. jan 2011

@mici512 ja som myslela kontrolu z SP, nie doplatok

lolko_lenka
20. jan 2011

vyskúšam ešte raz...
Ahojte, prosím o radu. Od 12/2009 si platím DNP, stačí mi z minima. Nie som ešte tehotná, tak ale chcela by som tento rok otehotnieť (viem, chcieť je pekná vlastnosť, ked sa snažíme už dlhšie :( ). Keďže si ho platím už aj cez tých 270 dní, chcela by som ho teraz zrušiť. Keby som išla na materskú v roku 2011, bude sa mi ratať z VZ od zamestnavateľa a z DNP. Prípadná PN detto. Ale čo keď budem napr. najprv PN a potom materska? Bude to tiež tak? A ešte by som sa chcela spýtať, že keď teraz to DNP zruším a pred stanovením výšky materskej si ho nebudem 26 týždňov platiť, aj tak mi ho vyrátajú z minima z toho DNP alebo je povinnosť tam byť tých 26 týždňov pred materskou poistená na DNP? vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede a prajem pekný večer.

tinara23
20. jan 2011

@vierka0 potrebuješ ísť na sociálnu poisťovnu a podať si prihlášku (registračný list FO) na DNP. Podmienka poistenia je, aby trvalo min. 270 dní do pôrodu. Minimálny VZ základ pre DNP je 329 eur a maximálny 1116,-eur. Svoj vymeriavací základ, ak chceš mať maximálnu materskú si určíš tak, že od maximálneho VZ 1116 odrátaš svoj hrubý príjem a z toho rozdielu sa poistíš. Platíš 4,4 % z VZ, ktorý si sama určíš.

tinara23
20. jan 2011

@mici512 zyvšok do maxima PN ti doplatí soc. poisťovňa, aj za prvých 10 dní.

vierka0
21. jan 2011

@tinara23 takze tam treba ist osobne 🙂 inak moj hruby prijem sa pohybuje, je tam rozdiel niekedy aj 20-30 eur (napriklad nejaka ta smiesna premia a tak), mam odratad od 1116 eur tu najnizsiu hrubu mzdu ?
tym padom by som platila trochu viac, ale to by nevadilo..

tinara23
21. jan 2011

@vierka0 hej hej tak ako hovoríš, daj radšej nižšiu mzdu, aby si mala max. materskú, budeš mať rezervu a ak by si max. prevýšila môžeš požiadať soc.poi. písomne o preplatok. 🙂 Ja tiež mám ako SZČO povinné odvody zo 420 a DNP si platím viacVZ 720, čiže spolu 1140.

kamaj
21. jan 2011

Neviete mi poradiť ak prevíšim maximálny VZ ako sa dá požiadať SP o preplatok.

marrcelkaa
21. jan 2011

ahoj!bola som si dat dob.nemocenske poistenie na vyssiu matersku.Povedala mi pani na socialke ze si tam mam zavolat na konci mesiace...zda sa mi ze je to neskoro.Tu urcite ciastku ktoru si budem platit,bude platit za predosli mesiac ale v mesiaci kedy si tam sumu vlozim.Mozete mi poradit?a to dob.nem.poistenie sa rusi po porode?Keby mi chybal jeden mesiac da sa s tym nieco robit?
Dakujem moc za vsetky rady

tinara23
21. jan 2011

@marrcelkaa ahoj, teraz som nepochopila či si sa poistila či nie, či si tehu, alebo nie. Vymeriavaci základ pre DNP si určíš sama, ak nepracuješ je dobré sa poistiť z maxima 1116 eur, aby si mala maximálnu materskú, ak pracuješ treba si to vypočítať ako rozdiel maxima a tvojho hrubého platu. Z VZ, ktorý si určíš budeš platiť 4,4 %. Platí sa pozadu do 8. v mesiaci, čiže ak sa poistiš ešte teraz v januári, tak zaplatíš do 8.2. Musíš byť poistená min. 270 dní do pôrodu za posledné dva roky, ak by ti chýbal čo i jeden deň z poistenia nedostaneš vyplatené nič. Je zbytočné rušiť DNP po pôrode, nakoľko počas materskej neplatiš a doba poistenia sa ti ráta.

tinara23
21. jan 2011

@kamaj požiadaš písomne listom, uvedieš za aký rok máš preplatok, prípadne ak vieš obdobie.

tinara23
21. jan 2011

@marrcelkaa a ešte ma napadlo, poistiť sa môžeš kedykoľvek od nasledujúceho dňa, keď tam prídeš, takže nechápem ten koniec mesiaca. Nie je povedané, že vždy iba k 1. sa musíš poistiť. Ja som napr. od 7.7.

vierka0
21. jan 2011

@tinara23 dakujem velmi za radu 🙂

kamaj
21. jan 2011

@tinara23 Ďakujem. A to možem požiadať kedykoľve o ten preplatok. Ja som sa prihlásila od 1.7.2010 a asi tam budem mať preplatok, ale nie som si istá.

tinara23
21. jan 2011

@kamaj tak im napíš, že za rok 2010 žiadaš, nepíš obdobie, ja čo viem, čo tu baby písali tak kedykoľvek.

marrcelkaa
21. jan 2011

@tinara23 uz som sa poistila,ale teraz vo februari si budem platit prvu ciastku.Takze si to zaplatim do 8.februara.A to plati ze mesiac februar,ale uz za januar?Este som neni tehotna,ale mali sme taku malu nehodu,takze uvidime.Na socialke mi povedali,ze si mam potom podat odhlasku.Takze neviem kedy.Uplne mam z toho zmätok,vobec mi to tam nikto nevedel vysvetlit.
Dakujem pekne

marrcelkaa
21. jan 2011

@tinara23 ja tiez neviem,co ta socialna pracovnicka mi povedala,ja som tam bola 05.01.2011 vtedy som si vypisala tie formulare a ona mi dala taky papierik s tel.cislom,var.sym.a konstatnim a ze tam mam zavolat na konci mesiaca.Jako to im tolko trva?ona mi nevedela ani povedat kolko si budem platit,dalo som si to maximalneho.Takze uvidim asi tam v pondelok zavolam.
Dakujem ester raz moc pekne

danculik
21. jan 2011

Ahojte chcem sa opytat. Od 1.12.2010 som nezamestnana, predtym som pracovala stale. Teraz som tehotna len 4 tt. Chcem sa opytat ci budem po narodeni dietatka dostavat matersku alebo iba RD? Z coho sa vypocitava Materska?
A este jedna vec, asi je uz dost neskoro v mojom pripade si zacat platit DNP?

tinara23
21. jan 2011

@marrcelkaa takže predpokladám, že ťa poistila od nasledujúceho dňa 6.1.2011. Mal by ti domov prísť list, kde ti oznámia VS a výšku poistenia, u nás to do týždňa prišlo. Prihlášku si vypisovala ty? Do 8.2. zaplatíš alikv. čiastku za január 6.1.-31.1., malo by sa to rátať takto : 49,10 (platba za celý mesiac):31 (počet dní v mesiaci) x26(počet dní poistenia v januáry) t.j. budeš platiť 41,18 eur. Ďalšie mesiace už budeš platiť 49,10 eur.
Na sociálke mysleli, že si môžeš dať odhlášku, asi v tom prípade ak by si už bola tehotná a nemalo význam poistenie, nakoľko do pôrodu musí poistenie trvať 270 dní a ak by si už bola skôr tehotná ako si sa poistila, tak sa môže stať, že by si tých 270 dní nestihla. Treba si to vyrátať podľa termínu pôrodu.

tinara23
21. jan 2011

@danculik keďže sa ti ukončil PP, je potrebné, ak chceš materské, aby si sa prihlásila z maxima na DNP čo naskôr. Ak máš ukončené nejaké nemocenské poistenie ( a to ty máš zo zamestnania), a na DNP sa prihlásiš po otehotnení, takl doba ukončeného poistenia zo zamestania sa ti priráta k uzavretemu DNP (tým pádom splníš 270 dní) je však potrebné prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva. A to preto, lebo DNP musí trvať aspoň 26 týždňov pred nástupom na MATERSKÉ! Takže ak chceš materskú navštív soc.poist. čím skôr, prihlás sa z maxima, nenechaj to na poslednú chvílu, môžeš skôr porodiť ako nastupiš na MD a tým pádom by si materskú z maxima nedostala.