Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

loulou
8. jún 2012

@gapa
Rozhodnutie o vrátení preplatku mi prišlo až koncom marca, ale peniaze mi pripísali už 2.3. Včera som sa znova informovala a už ma majú asi plné zuby, pretože som hovorila z nejakou vedúcou a tá mi povedala, že za mesiace kedy som bola povinná platiť DNP ale bola som aj PN mi bola rátaná manuálka, ale že počítač ktorý vytvára databázu dlžníkov manuálku nevie spracovať a vyskakuje mi tam preto vyššia suma. Povedala, že reálny dlh u nich bol tých 4,83eur a že u tam bol podaný návrh na zníženie toho nedoplatku na tú sumu 4,83. A tiež povedala, že pre mňa bude podľa nej rozhodujúce toto rozhodnutie v sume 4,83, nakoľko nie je mojou povinnosťou hľadať sa aj v zozname dlžníkov a porovnávať či mi sedia sumy, že ja som bola oboznámená len s touto na rozhodnutí, ktorú som aj uhradila a že by to už malo byť v poriadku. Tak dúfam, že je to tak

gapa
8. jún 2012

@loulou
tak dúvam aj ja pre teba, aby to bolo dobré. Asi viem, aký tam je problém, lebo, ako som písala, aj mne to zle vyrátali, no som to nereklamovala. Držím päste. Lebo ozaj neviem, či by sa to dalo nejako riešiť, ak by bol dlh vyšší ako 4,99eur.

loulou
8. jún 2012

@gapa
Ďakujem moc za rady, ešte ma napadlo, nástup na materskú ak chcem žiadať aj z DNP, musím mať presne 6 týždňov pred udaným dátumom pôrodu

gapa
8. jún 2012

@loulou
áno, presne, na to bacha. ak je termín napr. v pondelok, tak ak nástup musí byť v pondelok 6týž predtým.

loulou
8. jún 2012

@gapa Super, ďakujem ti teda moc za rady 🙂

gapa
8. jún 2012

@loulou
a daj vedieť potom (s uvedením, že ide o ten nedoplatok 4,xx a cez dlžníkov 9eur) či nebol problém s nárokom na materské.
Nezabudni na prihlášku do SP po pôrode (bud do 45dní resp. najneskôr prvý den čerpania RD, ak si a budeš dovtedy zamestnaná), aby si bola dôchpoistená (je tu téma)

loulou
8. jún 2012

OK dám potom niekedy v júli vedieť keď si požiadam

tinkaaa
8. jún 2012

Dievčatá potrebovala by som poradiť- teraz som doma na predlženej neplatenej materskej.Od januára si platím max.VZ na nemocenské na začiatku júla by som mohla ísť na PN z toho maxima.Aký je postup?
Keď ma dr vypíše tak musím ísť s kopiu na soc.poist a tam nahlásiť,že som PN? A platím tie odvody aj keď som PN?
Aj to že som na predlženej materskej treba tam povedať,či jak?
A to najdôležitejšie PN- ka - teda ten príspevok za júl mi príde už v auguste alebo až po ukončení PN?
Chcela by som vlastne z PN ísť rovno na MD - aj to potom asi treba nahlásiť však? prosím viete mi niekto mi odpovedať na týchto mojích milion otázok? 😨

jaja999
8. jún 2012

Dobry den , prosim o radu! ! ! ☹ Na DNP som sa prihlasila 14.9.2011 z max. vymeriavaceho zakladu,konci mi doba 270 dni,este nie som tehotna ,tak neviem ci mam nastupit na PN v tej 7 dnovej ochrannej lehote alebo sa mam prihlasit na nove DNP z minim.VZ ??? 😒 Ak nastupim na PN a pocas nej otehotniem,budem mat narok na vyssiu matersku?Alebo ako mam postupovat???

oliverka
8. jún 2012

Konečne som dostala od SP rozhodnutie o priznaní materskej 😀 , priznali mi ju aj z povinného poistenia aj z DNP (nastupovala som 24. mája v ochrannej lehote, DNP zaniklo zo zákona) Teším sa!
Teraz zvažujem, čo ďalej:
Som SZČO na materskej. VZ povinného poistenia mám z minima, DNP, ktoré som si platila dlhé roky, mi už zaniklo na konci januára. Teraz by som sa chcela prihlásiť na ten celý balík, VZ z rozdielu medzi maximom a minimom, z ktorého som povinne poistená. Odvody počas materskej platiť nebudem, poistenie mi ale "pobeží". Po ukončení materskej (v januári) si budem môcť čerpať PN alebo OČR.
Uvažujem správne?

gapa
8. jún 2012

@oliverka
áno, môžeš. Ale vzhladom na to, že dobrov.poistenie vznikne počas poberania materského a to bude trvať až do januára 2013, tak v r.2012 nebudeš mať žiadny vym.základ, tj. nem.dávka z mimima aktuáleho v r.2013, ak sa nič nezmení.

gapa
8. jún 2012

@jaja999
ak ti zanikne dnp a pôjdeš na pn a v čase ukončenia dnp nebudeš tehotná, tak nárok na materské ti nevznikne, lebo ochranná lehota bude len 7dnová.

jasminet
8. jún 2012

@gapa dnes mi prislo rozhodnutie z SP o materskej. vdaka tebe a babam tu mi bolo priznane v plnej vyske - zo zamestnania aj dnp. chcem sa podakovat za pomoc a cenne rady... dakujem 😉 😉 😉

henky
8. jún 2012

@gapa ...... Mozem este raz poprosit o radu?.....Od augusta 2010 si platim DNP z maxima....potom som otehu-a mala maximalnu matersku...Od novembra 2011 som na RD-a zacala som pokracovat v plateni z maxima... K 19.1.2012 som sa odhlasila-a prihlasila nanovo...a teda platim si dalej 50eur..... s manzelom planujeme dalsie babo- ako by to bolo u mna s materskou.../este poznamka- nebola som predtym nikdy zamestana-som SZCO/....dik

oliverka
8. jún 2012

@gapa Chápala som to tak, že ak sa teraz prihlásim na dobrovoľný balík, určím si VZ, odvody neplatím a po materskej v januári môžem čerpať príp.PN alebo OČR z daného VZ (poistenie bude trvať viac ako 28 týždňov a za posledné 2 roky budem poistená cca 1,5, rozhodujúce obdobie bude r. 2012), či?

mima595
8. jún 2012

@oliverka - napisem za @gapa...všetko chapes dobre, len to ma jeden hacik...kedze sa prihlasis až POCAS poberania materskej, nebudes povinna platit, a teda v r. 2012 nebudes mat zaplateny ani den a tym padom sa ako VZ bude brat pravdepodobny VZ, teda minimalny ☹ ☹

keby sa i napr. materska skoncila 28.12, tak za dni 29-31.12 by si bola povinna zaplatit a teda aj VZ pre rok 2013 vy sa ti ratal z tych 3 dni....

oliverka
8. jún 2012

@mima595
Aha, ďakujem obom 🙂
Materská mi končí až v polovici januára, takže ten december je len hypotetická úvaha 😒 Ak by som zasa po materskej DNP na pár dní ukončila a znova sa prihlásila, opäť by som mala len z minimálneho VZ. Z toho mi vyplýva, že celý rok 2013 budem môcť čerpať DNP len z minima. Existuje nejaký spôsob, ako si ho zvýšiť?

mima595
8. jún 2012

@oliverka - bohuzial nie..dalo by sa, ak by si sa prihlasila den pred nastupom na matersku, ale kedze si isla z ochrannej lehoty, tym padom by si mala matersku z minima...
bohuzial, u teba to vyslo takto nestastne

oliverka
8. jún 2012

Vôbec nie nešťastne! Ja som spokojná, že mám takú peknú materskú! Zákon zmenili, keď som už bola tehotná a môžem byť rada, že tam ponechali ochrannú lehotu. Inak by mi tých cca 10 rokov platenia DNP bolo úplne zbytočných. A radšej mať 34 týždňov istotu 700 eúr ako raz za čas čerpať PN-ku alebo OČR za cca 550 mesačne. Takže ja som happy 😀 😀 😀

gapa
9. jún 2012

@henky
otehotnieť do ukončenia dnp, ak chceš vysokú materskú a aby po ukončení dnp ti nevzniklo povinné poistenie (teda ani povinné szčo, napr. z dôvodu, že skončí prerušenie živnosti a ti vznikne povinnost platiť).

tinkaaa
9. jún 2012

baby prosím vás ešte raz ☹ Dievčatá potrebovala by som poradiť- teraz som doma na predlženej neplatenej materskej.Od januára si platím max.VZ na nemocenské na začiatku júla by som mohla ísť na PN z toho maxima.Aký je postup?
Keď ma dr vypíše tak musím ísť s kopiu na soc.poist a tam nahlásiť,že som PN? A platím tie odvody aj keď som PN?
Aj to že som na predlženej materskej treba tam povedať,či jak?
A to najdôležitejšie PN- ka - teda ten príspevok za júl mi príde už v auguste alebo až po ukončení PN?
Chcela by som vlastne z PN ísť rovno na MD - aj to potom asi treba nahlásiť však? prosím viete mi niekto mi odpovedať na týchto mojích milion otázok?

gapa
9. jún 2012

@tinkaaa
ak máš 270dní splnených a lekár ta vypíše na pn, tak odnesieš myslím 2diely čierny a červený na socpoistovnu. Počas POBerania nemocneského z dnp neplatíš poistné, tak ak vieš s istotou, že nárok máš, tak za obd. od nástupu na pn platiť nemusíš. Netreba ohlasovať nič, že si na neplatenej .
Na rozhodnutie, či máš nárok na nemocnské majú v sp 60dní, tj. či ti príde nemocenské v aug. záleží od toho, kedy rozhodnú. Treba prechodku= doklad o pokračovaní pn ku koncu mesiaca doručiť do sp, inak vyplatia nemocneksé až pri ukončení pn.
samozrejme treba potom ukončiť pn den pred nástpom na md. Ak ti trvá dnp, tak sa môžeš rozhodnúť, kedy na md nastúpiš, kedy v rozmedzí 6-8týž.pred termínom.
(predpokaldám zamestnaná nie si)

tinkaaa
9. jún 2012

@gapa - ja som zabudla napísať,že som si predtým platila dnp z minima asi 5rokov- a od januára si to platím z maxima - zamestnaná niesom.Čiže by som mala mať asi tých 26tt však? To je od 13.1.2012 si platím ten max.
Ešte sa chcem opýtať,ked budem končiť PN tak to môžem napr,že deň pred nástupom na MD a v jeden deň zaniesť aj ukončenie PN aj nástup na MD? Dá sa to tak?

henky
9. jún 2012

@gapa ...do ukoncenia dnp?....to znamena 270dni od zacatia platenia dnp?..a ja nemam zrusenu zivnost-mne zivnost stale bezi-/akurat ze nemam z nej ziadne prijmy-teda neplatim teraz ziadne odvody/

gapa
9. jún 2012

@tinkaaa
áno.

gapa
9. jún 2012

@henky
ano, do zrušenia a ak sa neprihlášiš pred zrušením na dobr.dôchpoistenie+dobr.poistenie v nezam, tak ti zanikne 270tym dnom od posledného prihlásenia.

oliverka
9. jún 2012

@mima595 Ešte hypotetická úvaha:
Materská sa dá ukončiť aj skôr. Ak by som ju ukončila napr. 30. decembra, zaplatila za posledný deň roku 2012, mohla by som v roku 2013 čerpať nemocenské dávky z maxima?
Síce by som prišla o cca 3 týždne materskej 😒 , ale urobila by som si priestor pre čerpanie maximálnej PN, OČR alebo dokonca ďalšej materskej v roku 2013. 😉 Uvažujem správne?

mima595
9. jún 2012

@oliverka .. no neviem, ci sa da ukoncit predcasne...ale ak by sa dalo, a ukoncila by si 30.12, tak za maximum zaplatene 31.12 by si mala narok na maximalne davky OCr a PN...
ale ...to by si si hned od januara musela zmenit VZ na minimum..lebo aj tak platit 120E na mesiac je dost
ale zase ešte by si dostala za 31.12 aj cely rodicak..
takže ak ti skonci MD v polovivi januara, tak by si až taka skodna nebola, kedze materska za januar by bola cca. 350E a kedze by si dostala navyse v adecembri rodicak 194E, tak rozdiel by bol cca. 150E v tvoj neprospech

oliverka
9. jún 2012

@mima595 Nasadila si mi chrobáka do hlavy 🙂
Všade sa píše, koľko týždňov minimálne musí trvať materská, ale skúsim popozerať aj informácie o predčasnom ukončení. Neviem, aká je aktuálna právna úprava, ale ja som to vlastne urobila pri prvom bábätku pred 8 rokmi - manžel si chcel oddýchnuť od práce a išiel "na materskú" namiesto mňa po nejakej dobe (pri otcoch sa to tuším hneď nazýva rodičovská, nie materská). Logika velí, že nikto nemôže ženu nútiť, aby bola na materskej celých 34 týždňov, ak nechce (a splnila podmienku minimálneho trvania materskej). Ale v tomto štáte je veľa vecí nelogických 😉 , takže to radšej zistím. Do včerajšieho dňa som nad touto možnosťou ani neuvažovala, ale teraz sa mi črtá celkom prijateľný spôsob, ako byť znova istená maximálnymi nemocenskými dávkami... Ďakujem!

henky
10. jún 2012

@gapa ...ako mam teda postupovat-keby teraz hned otehotniem?....mam ist na socialku a dat si to dobr.dôch. poistenie + dobr.poistenie v nezam?-alebo mi to staci pripoistit sa nejako pred skoncenim tych 270dni DNP?...a kolkobudem potom platiit to dobr.doch+dobr.poist.v nezam?