Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
2. jan 2012

@deeya cely čas ti bude chodiť tá vyšia čiastka

l.i.n.
2. jan 2012

ahojte, vie mi niekto poradit, co sa tyka vysky platenia dobrovolneho nemocenskeho poistenia?ja mam este narok doplatit si to ,, po starom", nakolko som tehotna a 270dni budem mat splnenych ku koncu februara, doteraz som si platila z max.vymeriavacieho zakladu.Otazka znie, kedze rozhodujuce obdobie na urcenie vysky materskeho je rok 2011, staci ked teraz tie posledne dva mesiace zaplatim uz len z minimalneho vymeriavacieho zakladu? Logicky by to tak malo byt, kedze poistenie neprerusim, podmienku 270 budem mat splnenu, len poslôedne dva mesiace bude zaplatene nie z maxima ale z minima... napadlo ma to, ked som volala na socialku, kolko je maximalny vymeriavaci zaklad v tomto roku, a povedala mi, ze mozem platit to co doteraz, lebo aj tak vysku materskej budem mat ratanu len od vzniku dnp( t.j.6/2011) do 31.12.2011... velmi pekne dakujem za odpoved. ak by to tak bolo, usetrim za tie posledne dva mesiace 70evri...

lovewood
2. jan 2012

caute kocky...viem urcite ze niekde to tu je vysvetlene...ale skusim sa predsa opytat.....Som zamestnana a DNP som si zacala platiit vo february 2011 z najnizsieho zakladu tzn 15€ mesacne. tehotna zatial nie som ale v blizkej dobe by sme chceli mat dietatko. Co mi poradite mam sa napr. k 4.1. odhlasit z DNP a 5.1 znovu prihlasit a zacat si platit z maxima??? Co to pre mna znamena - este budem spadat pod stary zakon a kludne behom 8 mesiacov mozem otehotniet a bude sa mi to ratat alebo budu odo mna chciet od februara platit cely ten balik....co je samozrejme nemyslitelne kedze pracujem vo verejnom sektore kde nas tesia🙂 tabulkove platy????? vopred dik a vsetko dobre v novom roku

chlpacik
2. jan 2012

Kočky este otazocka. Ak som bola PN od 15.11 do 29.12. DNP som si platila od 1.1.2011 z minima 14,49eur. Pocas PN som doplatila za november tych chybajucich 14dni, pred PN. Teraz by som za december mala zaplatit za tie dva dni? A DNP uz mam zrusene automaticky, kedze uz to bude rok? A ak sa prihlasim, ako mi radila jedna babenka tu do 31.1.2011 mozem opat z minima a potom, ak by som otehotnela do 8tt zmenit vysku na maximum, ci to uz po novom neplati? DAKUJEM ZA ODPOVED NA OTAZKY 😉

oskvarka
2. jan 2012

@lovewood ak sa odhlasis a prihlasis budes si to moz od posledneho prihlasenia moct platit este 270.. ak za tento cas otehotnies tak budes mat narok na max. matersku ak sa prihlasis z maxima..

@chlpacik ano musis doplatit tie dva dni... na konci roka sa DPN nerusi automaticky... stale trva ale 31.1 ti zanikne zo zakona koli novele zakona (za predpokladu ze uz si mala poplatenych 270 dni od posledneho prihlasenia co ratam ze ano ked si uz cerpala aj PN z DPN)... takze ak sa chces znova prihlasovat tak sa najskorej musis aj odhlasit
prihlasit podla starych pravidiel sa mozes max. do konca januara 2012

zabka132
2. jan 2012

ahojte, potrebovala by som poradit.
Dňa 7.2. 2011 som si zacala platit DNP z minima.
1.8.2011 som podala odhlásku
2.8.2011 som podala prihlásku a platim si z maximalneho vymeriavacieho zakladu.
Cize 270 dni mam splnenych uz niekedy v novembri.
Ak spravne pocitam, 26tt platenia z maxima mi vychadza na 31.1.2011 (ak mozem poprosit, mozte mi to niektora skontrolovat ? 😕 )
Termin porodu sa mi pohybuje medzi 25.3. (podla poslednej ms) az do 30.3.2012 (podla sona).

...chcela by som vediet, ake riesenie je pre mna najlepsie, aby som nemusela obehavat socialku kvoli odhlaskam a prihlaskam. 18-teho idem na poradnu, tak by som si to uz vsetko vybavila v jeden den.

Dakujem velmi pekne za odpoved.

katkarv
2. jan 2012

ahojte baby viem ze som kus mimo temu ale platim si DPN a som teraz PN ale poberam aj opatrovatelsky prispevok na postihnutu dceru ci vobec mozem byt PN? Som na rizikovom tehu.Dakujem za odpovede 🙂

janfo
2. jan 2012

odpoveď pre lovewood- máš presne taký istý problém ako ja. Ja som tiež poistená od 1.12.2010 na DNP. Tiež pracujem. Doplácam si do maxima mesačne cca 19 eur. Tehotná tiež zatiaľ nie som, ale teraz sme začali rozmýšlať na druhým bábom. Mne poradili to a asi to aj tak urobím. Že odhlasovať sa určite nebudem v januári, lebo keby sa odhlásim a opätovne prihlásim napr. 4.1.2012, tak sa mi ruší podmienka nepretržitého poistenia a opňť musím čakať 270 dní. Urobím to asi tak, že v SP ma automaticky odhlásia k 31.1.2012 a od 1.2.2012 sa dám prihlášku z minima, čo je 119 € a budeme čakať. Určite by som išla ihneď na PN, preto že som mala počas prvého tehotenstva problémy. A s tou ochrannou lehotou 8 mesiacov je to tak, že spadáš tam len vtedy, ak k 31.1.2012 už budeš tehotná. A slúži na to aby si mala vyššiu materskú. Ak otehotnieš v apríli tak si neni v ochrannej lehote.

janfo
2. jan 2012

Dodatok - neni si v ochrannej lehote ak nebudeš poistená, teda ak nebudeš mať DNP. Ak chceš využiť ochrannú lehotu - tak musíš ísť na PN do 7 dní - 7.2.2012 alebo ako som už spomínala musíš byť 31.1.2012 tehotná. Ak nebudeš a chceš si platiť ešte je tu dôležité, kedy chcete bábo.

pancake
2. jan 2012

@lin123 prosím prosím tak ešte raz: platim si cely minuly rok z maxima čiže 49e. tak čo mám spraviť? myslela som, že niet inej cesty, tak som si teraz v piatok bola znížiť maximum na minimum, čiže 14e. aby som uz v tomto roku nemusela platit vela,(v januari a prár dní z februára) ked očrky sa mi rátajú z minulého roka. a teraz mi prosím povedz, čo mám spraviť? ked ako píšeš v januari ak zruším dnp tak uz z toho nebudem mať nič. to nechcem
a ak by som si zmenila 1.2. na minimum čiže tych 119e, tak by som akože pokračovala nepretržite a mohla by som stále čerpať očrky z maxima? z toho minulého roku? dufam že som napísala všetko potrebné 😕
lenže ja už si dva krát nemôžem meniť, lebo podmienka je, že pol roka nesmieš zmeniť výšku. a ak som teraz v piatok zmenila z maxima na minimum, tak nemôžem už 1.2. meniť zase.či to 1.2.musím založiť nové? ale píšu, že sa bude brať ako nepretržité. neviem 😔

silviabn
2. jan 2012

@zabka132 ,kedze k 31.1. splnis presne 26 tyzdnov(dufam,ze som to dobre preratala),tak uz nemusis nic robit.DNP ti k 1.2. automaticky zanikne a ty musis jedine v ochrannej lehote do 8mesiacov nastupi na MD,co v tvojom pripade nastupit.

maminka142
2. jan 2012

Ahojte dievčata, dnes za okienkom SP mi povedali, že nemusím hned preskočiť na balik cc 170 e, ale možem pokračovať v platení 47 eur, ako doteraz, vraj ešte 9 mesiacov a že mi stačí otehotnieť do tych 9 mesiacov 😕 Som prekvapena, lebo som si myslela, že už teraz sa mam rozhodnuť pre ten balik 😕 (DNP si platím už takmer 4 roky 😅 )

A ešte jedna otazočka, už pol roka som PN, myslíte že môžem ešte pokračovať? Mam dosť velke problemy s chrbticou ☹ Myslite, že mi ešte DNP bude platiť PN? 😕 A vo february mi končí už aj RP. Ďakujem vam vopred za nazory a odpovede 😀

silviabn
2. jan 2012

@janfo tym ze by si sa napriklad teraz v januari odhlasila a prihlasila,ti davaju len moznost si opat platit max.270dni podla starych podmienok a stracas len nepretrzite platenie 26tyzdnov.Neznena to vsak to,ze napr,od februara by si musela ist na PN ,ze nedostanes nic.Dostanes len z minimalneho VZ,kedze si splnila len podmienku poistenia DNP v priebehu dvoch rokov spat.Takze ja by som sa teraz odhlasila a do konca januara prihlasila.

natalia777
2. jan 2012

baby aj ja prosim o jeden maly dotaz 🙂 ze ked si platim dnp od 1,8,2011, platila som min. ale v oktobri som si to bola zrusit a zalozila nove dnp na maximum ktore som zacala platit od 1,11,2011 berie sa to stale ako nepretrzite alebo musim ratat az od novembra 26 tyzdnov reps. tych 270 dni? 😕

kristina1818
2. jan 2012

Baby poraďte mi prosím aj ja mám jeden dotaz a som z toho dilino už :D ja som si chcela založiť toto dobrovolne poistenie a na urade mi povedali ze od februara je zmena v zakone a moze sa stat ze si zaplatim za tie dva ci tri mesiace a potom nedostanem nic... vie o tom niekto nieco?

silviabn
2. jan 2012

@janfo aspon ja som to tak pochopila,ak nie,tak nech ma kocky opravia 🙂)

oskvarka
2. jan 2012

@natalia777 az od novembra si ratas 26 tyzdnov... a mozes to dalej este platit 270 dni od 1.11...
ale do podmienky 270 dni za posledne dva roky si zaratavas aj dni od 1.8 do 1.11... to znamena ze obe podmienky dosiahnes cca v rovnakom čase a ešte 3 mesiace potom budes moct byt poistena podla stareho a zaroven aj cerpat napriklad marodku z toho...

silviabn
2. jan 2012

@natalia777 ,.......26tyzdnov ratas od novembra,270 dni sa ti rata od augusta

oskvarka
2. jan 2012

@kristina1818 podla toho za akym ucelom si si to chcela zalozit.. ak si zalozis do 31.1 tak mozes platit podla stareho ale len 270 dni uz... ak sa nechystas otehotniet tak sa ti to neoplati ..

oskvarka
2. jan 2012

@maminka142 no mozes si to platit tak ako ti povedali len by si sa teraz musela odhlasit a prihlasit lebo existujuce poistenie by ti 31.1 zaniklo a musela by si uz ist jedine na ten balik... - tym ze sa odhlasis a prihlasis tak stratis to ze uz zrazu nebudes splnat podmienku 26 tyzdnou nepretrziteho posledneho poistenia a teda budes mat narok len na minimalnu davku z DPN.. to by sa ti odzrkadlilo na vyske davky pri nejakej dalsej PNke ktora by ti zacinala az po tomto novom prihlaseni... .. toto prihlasenie po strom je mozne len do 31.1
na PNke mozes byt rok a potom sa prerusuje (t.j ako by si isla na dalsiu pN a vyska davky sa znova urcuje)

kristina1818
2. jan 2012

@oskvarka praveze sa chystam a preto som tam aj bola ale odradilo ma to ked mi povedala ze sa moze stat ze pridem o peniaze aj o poistenie

annanatalia
2. jan 2012

Ahojte, prosim vas vedeli by ste poradit mojej kamoske.Je zamestnana, dnp si plati cca 1,5 roka podla noveho zakona by sa jej malo dnp zrusit k 31januara2012.ak by sa jejpodarilo otehotniet asi do 3 MES. TAK BY Mala ist na matersku koncom tohto roka. Z coho bz sa jej vypocitala materska?Mimuly rok pracovala a platila si dnp.Dakujem

oskvarka
2. jan 2012

@pancake myslim ze by ti to mali umoznit tak ako to zamyslas.. lebo to je vlastne nove poistenie uplne ine len sa ma brat ako nepretrzite... ale isto ti neviem povedat ale sla by som sa na soc. poistovnu informovat za pokus nic nedas... a oni ti ten zaklad asi aj tak budu zase menit lebo minimalne sa o kusook zvisilo ci tak nejak..

oskvarka
2. jan 2012

@kristina1818 preco by si mala... urcite nie ak si veris ze za 270 stihas otehotniet tak sa ti to oplati.. je to len loteria trochu v tom ze ak sa ti to nepodari tak smola.. ale ja to tiez idem risknut

sashabb
2. jan 2012

@l.i.n. určite nerob žiadne zmeny, nakoľko po starom musíš byť DNP poistená nepretržite bez zmeny VZ či zrušenia a novo prihlásenia. To by si si iba uškodila

natalia777
2. jan 2012

@oskvarka dakujem

kristina1818
2. jan 2012

@oskvarka ale praveze to si musis minimalne 270 dni pred otehotnenim platit az potom mas narok nie?

sashabb
2. jan 2012

@janfo a to sa ti oplatí platiť 119€ mesačne keď potom dostaneš z toho len 230€ ? Lepšie je podľa mňa sa zahlásiť do konca januára a isť podla starého DNP

emogeon
2. jan 2012

ak je minimálny VZ 339,89 € tak pri mesacnej PN to bude 60% z tejto sumy?

oskvarka
2. jan 2012

@kristina1818 no to ano .. a ty uz si tehotna ??.. ja som pochopila tak ze este len sa idete pokusat o babo.. ak si uz tehotna tak je jasne ze to nestihas..