Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

anjelikbobo
7. dec 2010

ahojte, keď som nezamestnaná a platím si DNP (už mám splnených 270dní) a budem PN, budú mi vyplatené nemocenské dávky alebo na ne nemám nárok? DNP si platím z maxima

penelope10
7. dec 2010

@anjelikbobo budu 😉 preco by neboli su to samostatne naroky.

mima595
7. dec 2010

@penelope10 - vyplatia ti z predpokladaneho.... teda z minima

montana16
7. dec 2010

Ahoj mima595. Chcela by som ťa poprosiť či by si sa nepozrela na moju otázku na predchadzajúcej strane Pekne Ti Ďakujem.

mima595
7. dec 2010

@anjelikbobo - ak poberas aj podporu v nezamestnanosti, tak tam sa ti prerusi vyplacanie a zacne znova po skonceni PN
ale sucasne poberat Pn aj podporu sa neda.....

mima595
7. dec 2010

@montana16 - bohuzial neviem, zakon som necitala....

montana16
7. dec 2010

Mima aj tak Ti ďakujem za ochotu.

janulap
7. dec 2010

baby,co je pravdy na tom,ze od 1.1.2011 ak chcem byt DNP a tym padom dostavat vyssiu matersku,musim si DNP platit nie tych 270dni,ale 2 roky?
Ja si myslim,ze nie.Tusim som mesiac dozadu v spravach pozerala,ze sa nic nemeni. Dakujem

zuzkat1
7. dec 2010

@janulap coze no to nestras 😕 my chceme druhe mimi a teraz si chcem zacat platit DNP no ale dva roky nestiham... dufam ze to tak nie je... ci je?

rivatha
7. dec 2010

Kocky, ahojte. Asi by som si to mala pre istotu platit aj ja 😅 Inak by nebola v pripade otehotnenia materska ziadna, ci ano? Asi uz to nesuvisi s platom pred prvou materskou, co? 😕

kvetinka211
7. dec 2010

@zuzkat1 @janulap nevidim dovod preco by sa to malo menit, fakt neviem kde novinari (hlavne z tych bulvarnejsich medii) chodia na taketo informacie. pokial viem, tak v pravidlach o dnp sa od noveho roku nemeni nic ...

zuzkat1
7. dec 2010

@rivatha ak mas trvaly pracovny pomer teda si zamestnana len si teraz na materskej tak mas narok na matersku zas a potom zas RP... som sa pytala na socialke🙂

kaktusik007
8. dec 2010

@montana16 ja co som pozerala prechodne ustanovenia, tak tam je uvedene ze ak nastupis na nemocensku davku v roku 2010 a dovod na jej poskytnutie trva aj po 01.01.2011, tak sa berie ako povodne... cize ja to chapem tak, ak tvoja mama nastupi na pn este tento rok, a bude na pnke napr. do marca 2011, tak do toho marca 2011 ma narok na nemocenske davky..... ale samozrejme potom uz musi mat zrusene dnp, pretoze to nie je od 01.01.2011 pre plnych invalidov mozne.... @gapa

montana16
8. dec 2010

@kaktusik007 Ja Ti veľmi pekne ďakujem.

kaktusik007
8. dec 2010

@montana16 ale neviem ti zarucit ci to chapem spravne 😀 😝

montana16
8. dec 2010
rivatha
8. dec 2010

@zuzkat1 Teda, to vazne? Dik za info. Tak to je fajn! Cisto teoreticky. Neviem, ako by mi to vychadzalo, ale keby som chcela potom pripadne maximalnu matersku, tak staci zacat platit DNP po otehotneni? Ci tych 270 dni musi byt?

zuzkat1
8. dec 2010

@rivatha tych 270 dni musi byt🙂 takze ked planujes mimi a uz na nom aj makate tak treba zacat platit, lebo inak to nestihas
ja som si zistovala lebo my by sme chceli druhe tak aj ja si chcem aspon matersku prilepsit ked uz RP bude take o nicom...

rivatha
8. dec 2010

@zuzkat1 No my este hned neplanujeme, len premyslame o tom 🙂 Takze mozno lepsie zacat platit, aby sme stihali, ak sa zadari aj skor 😅 A kolko to vychadza platit do socialky mesacne, prosim ta? Spytam sa teba, ked si si to uz zistovala 🙂

Ozi, a prispevok pri narodeni ostava nadalej?

annamary27
8. dec 2010

@tinara23 ahoj,nedávno si mi poradila ohladom DNP a myslela som,že už to nestíham platiť,ale Bohužial stíham,lebo druhá kontrolná krv po umelom oplodnení nám dopadla negatívne,takže nám to zas nevyšlo,tak si aspon to DNP vybavím.

tinara23
8. dec 2010

@annamary27 jaj tak to ma mrzí ☹ ale neboj možno to zlé je na niečo dobré, teraz sa pekne prihlásiš na DNP a potom príde na rad tehu 🙂 na to DNP sa určite prihlás, bola by škoda to nevyužiť.

maruska22
8. dec 2010

Ahojte,,,chcem sa poradiť ohľadom DNP...moja situácia je asi takáto:
momentálne poberám rodičovský príspevok, malý má 21 mesiacov a uvazujeme nad druhým babatkom. Od januára by som si chcela zacat platit DNP a zároven sa snazit o bábo. Pred prvou materskou som bola zamestnaná, ale oficálne som mala len minimálnu mzdu, cize preto si chcem teraz matersku apson takto prilepsit...chcem sa spýtat ci je nutne informovat mojho zamestnavatela o tom ze si idem platit DNP, alebo to ide uplne mimo neho...alebo je nutné ten pracovný pomer ukoncit? lebo jedna známa mi povedala ze treba aby bol ten pracovný pomer ukoncený? mám v týchto veciach trochu chaoz...diky za radu 🙂

lu27la
9. dec 2010

Caute kocky,platim si DNP uz asi dva roky a zisitila som ze som tehotna.Treba to niekde hlasit?A chcela by som v polovici tehu ist na rizikove,aky budem mat prispevok a aku matersku ked som si platila z minima?dakujem 😵

zuzkat1
10. dec 2010

@rivatha pokial viem ostava... ja som si to neratala este ani nedala vypocitat,lebo este neplatim,ale asi budem platit minimum co je 14 eur aj tak si prilepsim...

prowl77
10. dec 2010

Ahojte, mam na vas otazku.
Viem mi niekto poradit ako je to ked si uz vyse roka platim DNP vo vyske 33e, od tohto mesiaca sa mi navysuje na max. vysku 49e mesacne. v marci mam termin porodu, no som momentalne nezamestnana resp. vediem sudny spor so zamestnavatelom. moja otazka znie ci mam narok na MD ak som nezamestnana a som evidovana na UP a ak viete tak v akej vyske mam narok poberat matersku.
a dalsia otazka je pred 2 mesiacmi som bola na PN platila mi to soc. poistovna mojho zamestnavatela, bola some ste v ochrannej lehote. vysku mi vyppocitali z trapnej minimalnej mzdy, mozem poziadat este o nejake doplatenie kedze som DNP? velmi tomu nerozumiem tak ak niekto vie prosiiiiiiim pomozte mi. dakujem

majamat
10. dec 2010

@prowl77 ak som dobre ratala, mas narok na MD z DNP nieco cez 400€. neviem ci malo vyznam navysovat si DNP, lebo aj tak ti budu vypocitavat MD z roku 2010 a ty si platila 33€. neviem ako je to, ked si mala sucasne DNP a aj PNP a PNP ti skoncilo.
neviem ci sa da PN doplatit. ked si bola na PN, vtedy si mala doniest do soc. poistovni oznamenie o zacai PN aj na DNP. mozno ti tu este niekto poradi, alebo sa opytaj priamo na soc. poist.

prowl77
10. dec 2010

@majamat Dakujem. opytam sa aj na to zvysenie. a mozem byt kludna ano? mam na to narok aj ked som nezamestnana a vediem spor so zamestnavatelom o neplatnosti vypovede?

majamat
10. dec 2010

@prowl77 DNP je druhe poistenie a nesuvisi so zamestnanim. platis si ho samostatne a mas narok z neho cerpat davky.

majamat
10. dec 2010

@prowl77 ozaj, aj som zabudla, ale tebe uz by mali vypocitat MD po novom. takze som ratala zle. asi ti to urobi aj 450€

gapa
10. dec 2010

@prowl77
nie som si celkom istá, ako budú OL riešiť ale podla mna, ak ti zamestnanie skončilo pred vznikom DNP a od ukončenia PP do nástupu na Md 6týž. pred PTP neuplynie viac ako 6mesiacov, tak nárok na materské by mal vzniknúť aj zo zamestnania. Samozrejme predpokladám, že z každého NP splníš 270dní 2roky pred pôrodom.
t.j. záleží od konkrétnych dátumov a vym.základov a tvojho VZ v r.2009, resp. ako dopadne súd, či ti NP pokračuje... a nového znenia zákona.