Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

luci79
27. aug 2010

@mariro, mozem poprosit o link na tlacivko....a este mam taku otazocku...co mi k registracii treba...kedze sme mali svadbu v sobotu a moje doklady su v stadiu prepisovania mena, som bez obcianskeho, po dobu dvoch tyzdnov...ale myslim, ze obcanak treba, ze? Viete mi nejako poradit alebo zavolat do socialnej?

mariro
27. aug 2010

@danielasr - ja myslim ze hocikedy ,ja mam zalozene od 8 dna v mesiaci a nikto nic nevravel

luci79
27. aug 2010

bola si sikovnejsia 😵 , dakujem!!!

mariro
27. aug 2010

@luci79 - akurat pozeram to tlacivo ,obciansky netreba,len adresu trvaleho bydliska,rodne cislo....a nevypisuj tam ziadneho zamestnavatela ani nic podobne...to tlacivo je univerzalne, takze ako DNP nemusis uvadzat zamestnavatela i keby si pracovala, dalej vypises cislo uctu tvoje,v kolonke c.11 vypises datum vzniku DP a napises tam VZ z ktoreho budes platit, to bude v tvojom pripade zo sumy 319,58€.
V poistovni ti pridelia variabilny symbol pod ktorym budes uhradzat platby na ucet .

luci79
27. aug 2010

dakujem, takze idem tlacit a vypisovat.....a hned podat... DAKUJEM!!!

mariro
27. aug 2010

@luci79 - vytlac si dvojmo a kopiu si daj potvrdit ze si podala,aby si mala aj ty nejaky dokument v ruke

luci79
27. aug 2010

@mariro , minimalny zaklad je 319.58E a maximalny je kolko, pls....kolko to robi mesacne pri maxime....stale je to okolo 50E lebo si pamatam, ze od 1.7.2010 sa to malo zvysovat, ze?

mariro
27. aug 2010

@luci79 - maximum je 1116,75 € a to cini 49,10€ mesacne 🙂

luci79
27. aug 2010

@ mariro, dakujem 😵

mariro
27. aug 2010

@luci79 - a ked to potom budes menit na maximum,nedaj sa nahovorit od tetuliek zo socky ze staci spravit ZMENA.
Treba sa odhlasit a prihlasit na novo s novym VZ maximalnym,aby si potom matersku poberala z maximalnej sumy.Lebo sa to pocita z posledneho zacateho NP,preto treba ukoncit a zalozit nove.

luci79
27. aug 2010

@mariro , takze zacnem teraz s minimalnym, potom ukoncim, najneskor 8.tt zacnem s maximalnou sadzbou...chapem to dobre? A tie peniazky, co tam budem setrit s manimalnou sadzbou tam ostavaju alebo ich mam pytat spat? 😅 ...

mariro
27. aug 2010

@luci79 - to nie je setrenie,priplacas si a dostanes potom maximalnu matersku co je okolo 615€ mesacne po dobu 28 tyzdnov.Myslim, ze je to slusny peniaz co dostanes odtial za to obdobie.Ty odtial mozes dostat peniaze len uplatnenim si nejakeho cerpania a to bud matersku,PN alebo OCR.

luci79
27. aug 2010

@mariro , oki, dakujem..... 😵

katarina104
27. aug 2010

@natalius ak si za posledné 2 roky platila na DNP a máš to spolu 270 dní,tak akonáhle zistíš, že si tehotná choď si zvýšiť VZ ,musíš ho mať zvýšení aspoň 26 týždňov do pôrodu.Zvýšenie musí byť do 8 týždňa tehotenstva.Vtedy dostaneš vyššiu materskú.

katarina104
27. aug 2010

@mariro kde si to zobrala, že sa treba odhlásiť a znova prihlásiť z vyšším VZ, mne bolo povedané,na inom fóre,že to treba len zmeniť a to sa dá len od nového mesiaca. Ak chceš splniť tých 26 týždňov musíš mať predtým zaplatených tých 270 dní ak to zrušíš tak sa ti to asi nebude počítať, a iba od znova.

mariro
27. aug 2010

@katarina104 - cely den to tu pisem,uz sa mi nechce znova

mariro
27. aug 2010

@katarina104 to co si napisala je hlupost,NP sa ti spocitava,takze mozes prerusit a znova prihlasit i ked nemas splnenych 270 dni.26 tyzdnov nepretrziteho platenia je podmienka pred cerpanim poistenia,alebo ak zvysis sumu tak ak chces cerpat z tej novej vyssej tak musis platit min. 26 tyzdnov.

A taketo debaty dezinformuju ostatne baby.
Gapa to tu uz 100x tiez pisala,studujte clanky kde sa o tom debatuje a pytaju sa na otazky. 😉

katarina104
27. aug 2010

teraz som si zistila rozdiel,ak si dám len zmeniť VZ tak sa mi počíta za cely rok 2010 priemer na materskú, ak zruším, a založím nové z vyšším VZ ,tak musím mať platených 182 dní z nového VZ , ak nie tak bude materská vypočítaná z minima.To prvé je istejšie vzhľadom na možnosť predčasného pôrodu.

mariro
27. aug 2010

@katarina104 - v tomto pripade tebe to vyhovuje,to je v poriadku 🙂 ,ale to co si pisala ,ze sa nesmie prerusit to nie je pravda, a ani ze...."""Ak chceš splniť tých 26 týždňov musíš mať predtým zaplatených tých 270 dní ak to zrušíš tak sa ti to asi nebude počítať,....""""....tato veta tiez nie je pravda a je zavadzajuca.

katarina104
27. aug 2010

@mariro ja som nevedela, len sa pýtam,aj tak sa tu určité otázky opakujú a je dobre ak to niekto fakt rozumne vysvetlí. 😒

mariro
27. aug 2010

@katarina104 - jasneee, ved na to je tu toto forum,aby sme si pomahali,ale ten styl ....ze kde som to zobrala taku info...to je trosku blbe...inak rada poradim ak viem...je tu kopu bab co sa tomu rozumeju tak treba ich clanky odpovede a rady citat..ako gapa,andzie.
Ale nejake osocovanie a podobne sa tu nehodi,ved nam ide vsetkym o to iste,aby sme si nejako pomohli k lepsim financiam aby sme si poradili a vymenili poznatky a nie sa tu dohadovali. 😉

Ja tiez neviem vsetko, to co viem ,tak to tu aj napisem o com som si nie ista si preverim a tiez to tu citam a studujem a kopec veci sa tu dozviem.
Fakt je to super forum a super ludia su tu,tak si toho vazme a drzme spolu vsetky. 🙂 😉

bejkn01
27. aug 2010

Pomôžte mi prosím,
od júna 2009 si platím DNP z maxima, Od marca 2010 som urobila zmenu na platenie DNP z minima. Medzičasom som sa zamestnala, zmluvu mám na dobu určitu do konca roku 2010. Už od začiatku roka 2010 sa snažíme o malé, ale žiaľ, zatiaľ neúspešne. Čo mám teraz robiť? Ja by som sa totiž chcela čo najskôr po otehotnení dať vypísať na PN, čiže už v roku 2010 (ktorú by som čerpala aj z DNP) a zároveň mať aj najvyššiu materskú, ktorú už budem čerpať v roku 2011. Ako mám postupovať?
Ďakujem vopred

gapa
27. aug 2010

@kikula13
ty ale nič nepíšeš od povinnom poistení, len o dobrovolnom, že ho máš (súvisle bez prerušenia) z maxima. Píšeš len, že si podnikala, čo neznamená, že si bola aj povinne NP. Kedže si skončila s podnikaním v júni 2009 a PN ti začala až v decembri, ani PN nepoberáš z povinného NP, predpokladám. A to bez ohladu na to, či si bola alebo nebola povinne NP szčo.
Ale DNP z maxima ti predpokladám pokračuje, t.j. budeš mať z neho (z vym.základu z DNP v obdbobí od 1.1.2009 do dna pred vznikom PN) nárok na materské.

gapa
27. aug 2010

@luci79
poberáš teraz rodič.príspevok, no nedá mi nenapísať. Neviem, či ti ide len o materské alebo napr. aj o PN pred materskou.
LEbo (trochu matematiky)
Treba mať aspon 270kalen.dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN/pôrodu /(v návrhu zákona je uvedená podmienka 270dní aj pred očr, t.j. môže sa stať, že pri vzniku očr po 31.12.2010 bude aj pri očr podmienka 270dní, ak to v takom znení schvália).
Dva roky = 2x365dní = 730 (príp.731)
ak treba byť poistená aspon 270dní, tak môžeš byť nepoistená najviac 460dní čo je cca 15mesiacov.

Ak si bola nem.poistená súvisle aspon 270dní pred 30.6.2009, kedy ti nem.poistenie v zahraničí skončilo, tak 15mesiacov bez poistenia vychádza od 1.7.2009 do konca septembra 2010.
Ak sa prihlásiš od 1.9.2010, tak bez poistenia si ,ak dobre rátam 427dní, čo je ok. Aj pri prihlásení od 1.10.2010 to vychádza cca 457dní bez poistenia, t.j. 270dní nem.poistenia splnaš súvisle od prihlásenia na DNP. Ale prerátajte to radšej!!!. A samozrejme, ak pred 1.7.2009 netrvalo nem.poistenie nepretržite, tiež to mení situáciu.

Ak si mala súvisle 270dní NP, potom bez nem.poistenia do 15mesiacov, tak pri prihlásení na DNP máš od prihlásenia na DNP súvilse nárok na PN/materské/ošetrovné, nech vznikne kedykolvek.
Ak vznikne do 26 týž. od prihlásenia na dNP, bude rátané z minim. vym.základu (podla teraz platného zákona)
Ak vznikne po 26 týť. od posledného prihlásenia na DNP, tak sa ráta zo "skutočného" VZ z DNP v rozhoduj.období.
Ak by ale bola medzera medzi poisteniami viac ako 460dní, tak už nie je splnená podmienka 270dní nem.poistenia a nárok na nemocenské/materské vznikne až po uplynutí 270dní. 😉

petrikaa1
27. aug 2010

@lubica69
takto mi to vysvetlili na nasej pobocke, a tu je aj citacia z ich stranky
Podmienky nároku
tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
trvanie nemocenského poistenia v období vzniku dôvodu na poskytnutie materského
ak dôvod na poskytnutie materského vznikne po zániku nemocenského poistenia, musí vzniknúť v období trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote
najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
zamestnanec má nárok na materské, ak nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ
nárok na materské u zamestnanca nezávisí od plnenia povinností zamestnávateľa platiť a odvádzať poistné na nemocenské poistenie
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí mať zaplatené poistné na nemocenské poistenie v správnej sume od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského (výnimky, ak dôvod na poskytnutie materského vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote)

povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba – pri posudzovaní podmienky zaplatenie poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie v úhrne nižšia ako 5 eur.

Do obdobia 270 dní sa započítava:

obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (uvedené obdobie možno započítať do akéhokoľvek druhu nemocenského poistenia)

lubica69
27. aug 2010

@petrikaa1 no ja neviem je rozdiel medzi NP zo zamestnania a DNP
Myslela som,že na vyplácanie dávky z DNP je nutná podmienka 270 dní DNP a aj 26 týždňov
Možno nám bude vedieť @gapa povedať viac 😀

sisi33
28. aug 2010

Ahojte baby, mám otázku. Momentálne som na materskej (poberám tú zvýšenú) v oktobri mi končí 2 rok. Este nie som tehotná ale s manzelom plánujeme este druhé babatko, tak by som sa chcela poradit, či sa mi oplatí priplatit si nemocenské, aby som poberala zvýšenú materskú (teda ak je to vôbec možné). a ako dlho ju musím minimálne priplácať.
Ďakujem velmi pekne za radu, lebo ja mam z týchto zákonov pekný hokej.

zuz88
28. aug 2010

Ahojte, chcela by som sa len spýtať, či som to dobre pochopila. Zamestnana som už 6 rokov a v auguste som sa DNP, sumu sme v socialke vypočítali z plnej sumy mi odpočítala to čo hradí zamestnavateľ a vyšlo mi to 28 eura. Stačí mi to platiť 9 mesiacov a potom prestať, ale do 2 rokov porodiť? V socialke som sa spytala, že čo by sa stalo keby som neporodila a povedala mi, že potom mi to prepadá... a ešte by som sa chcela spýtať, keby som nahodou musela isť na PN tak dostanem 600 eur a prvých 6 mesiacov teda matersku tiež? dakujem.. 🙂

oknosmas
28. aug 2010

ahojte, chcela by som sa spytat, co s poistenim..momentalne som zivnostnik a platim si z minima dnp, od septembra budem pracovat na polovicny uvazok v skole a budem mat pozastavenu zivnost. poistenie som si zatial nechala nadalej..ako to riesit od septembra? mam pockat na to, kym budem vediet, kolko budu za mna platit v skole a potom zmenit to, co platim ja? aby to bolo do toho maxima? staci, ked poziadam o zmenu, alebo sa mam odhlasit a prihlasit?