Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
16. sep 2010

@zuzuliatko12 ...keď si PN, tak sa nepočíta, neplatíš počas PN, ale dni sa ti rátajú.
Takže by ti počítali od 1.1.2010 - 30.11.2010, lebo december by si bola už PN. Príklad: (9x319) + (2x1116) = 2871 + 2232= 5103/334 dní = 15,27 x 55%= 8,40 eur na deň. Na mesiac je PN 8,40 x 30 dní = 252 eur (7591 Sk)

zuzuliatko12
16. sep 2010

@standa82 super, ďakujem a ešte sa ťa spýtam, či by som mohla od januára zase zmeniť VZ z minima alebo je tam podmienka, že keď to raz zmeníš tak to musíš platiť 6 mesiacov a potom to môžem zase zmeniť?

standa82
16. sep 2010

@zuzuliatko12 ...môžeš, ale takým spôsobom, že spravíš odhlášku a na druhý deň prihlášku s novým VZ. To môžeš urobiť aj teraz takto,keď si chceš zvýšiť VZ. A nemusíš čakať na pol roka.

zuzuliatko12
16. sep 2010

@standa82 ďakujem krásne, teraz je to v podstate jedno, lebo to už platím skoro rok🙂)

standa82
16. sep 2010

@zuzuliatko12 ..nemáš za čo 🙂

silvia.t
16. sep 2010

ahojte mam jeden problem,platim si dnp,a mam trvali prikaz z banky a stade mi to maju mesacne odpocitavat,je to 47,70eu,ten ucet velmi nepouzivam,a dnes mi prisiel vypis,no a vyzera to tak ze mi od juna nestahovali lebo som tam nemala peniaze(malo mi tam chodit vyzivne 50eu a to nechodilo) 😠 😠 😠 😠 ja som to nejak nesledovala a neviem co teraz,staci ze to doplatim alebo mi vzniknu nejake penale...v januarii som uz chcela ist na marodku,budem mat narok na peniaze zo socialnej p.??? dakujuem

mariro
16. sep 2010

@zuzzka1 - na rodicovskom mozes cerpat z DNP osetrovne na dieta alebo PNku na seba,takze je na tebe ci to zrusis alebo nie.Ja by som to urcite platila dalej a nerusila .Ale je to na tebe.

standa82
16. sep 2010

@silvia.t ...treba ti to vyplatiť naraz - doplatiť. Ináč nebudeš môcť ísť na PN a nebudeš mať nárok.

silvia.t
16. sep 2010

@standa82 dakujem standa a buem platit aj nieco navyse ako pokutu???musim dat tie peniaze rychlo dokopy lebo je to uz od juna 200eur 😅 no mi to ten nas ocino riadne skomplikoval 😠

standa82
16. sep 2010

@silvia.t ...myslím, že nie. Ale asi by som sa išla pre istotu opýtať do SP a vysvetlila by som im, ako sa stalo toto nedorozumenie

mata11061
16. sep 2010

caute baby vie my prosím vás niekto poradiť?platím si np a splatnosť je do 8 v mesiaci a ja som na to akosi pozabudla a zaplatila16!vadí to moc alebo treba zavolať do socialky?

standa82
16. sep 2010

@mata11061 ..ale nie, len teraz nezabudni zplatiť do 8.

mnamko
16. sep 2010

ahojky,idem sa ešte opýtať,takže na konci mesiaca si dávam výpoveď a hneď 1 nástup,aby mi stačilo tých 26.týždňou aký by som si mala dať plat,aby som mala tak PN 400eur? a to DNP si potom pôjdem zmeniť platbu do sociálnej poisťovne lebo tam už asi bude iný výmer,na PN by som chcela ísť tak týždeň po novej zmluve Díky za rady

gapa
16. sep 2010

@mariro
bez konkrétnych údajov, dátumov, VZ z DNP od jeho vzniku... (príp. z prac.pomeru, či nedošlo k prekročeniu maxima) to nejde.

mariro
16. sep 2010

@gapa - no napr. kamoske skonci materska v tento mesiac 20.9. a DNp jej bezi z maxima,po skonceni poberania materskeho a prechodu na rodicak zaplati za este maximum do konca mesiaca akoze a potom da zmenu na minimum.Bude to brat do konca roka len z maxima ak by bola PN alebo OCR alebo dlhsiu dobu.Ako sa to pocita?

mariro
16. sep 2010

@gapa - a je v PP stale a prechadzala z rodicaku na dalsiu matersku.Z maxima platila uz 7 mesiacov pred porodom.

mnamko
16. sep 2010

ahojky,idem sa ešte opýtať,takže na konci mesiaca si dávam výpoveď a hneď 1 nástup,aby mi stačilo tých 26.týždňou aký by som si mala dať plat,aby som mala tak PN 400eur? a to DNP si potom pôjdem zmeniť platbu do sociálnej poisťovne lebo tam už asi bude iný výmer,na PN by som chcela ísť tak týždeň po novej zmluve Díky za rady

gapa
16. sep 2010

@mariro
z VZ z DNP v r. 2009 od posledného prihlásenia, ak sa poslednýkrát prihlásila na DNP v r.2009 alebo skôr.

mariro
16. sep 2010

@gapa -posledny krat bola v r. 2009 prihlasena z maxima niekedy v auguste myslim.

gapa
16. sep 2010

@mariro
tak z obdobia august-31.12.2009 pri vzniku PN/očr v r.2010.

mariro
16. sep 2010

@gapa uhm rozumiem....ale kedy dostane potom uz z minima ak da zmenu na minimum....dalsia nejak pripadna PNka...kedy nadobudne platnost to minimum na vypocet?

gapa
16. sep 2010

@mariro
ak poda zmenu, tak v prípade vzniku PN, očr v r.2011 sa jej bude rátať dávka z vym.základu, z ktorého platila v r.2010 (dni poberania MD sa vynímajú). Tj. zráta vymeriavacie základy v období od 1.1. do nástupu na MD a od ukončenia MD do 31.12.2010 a vydelí počtom kalend.dní v danom obodbí. To je denný vym.základ.

mariro
16. sep 2010

@gapa - ahaaaa....uz rozumiem a mam jasno,dakujem.Si fakt uzasna. 🙂

mona22
16. sep 2010

AHOJ GAPA - CHCEM SA OPýTAT ZAčALA SOMJ SI PLATIT DNP Z VYMERIAVACIEHO ZAKLADU 319,58 BUDE MI TO STAčIť PRE DOBRU MATERSKU ALEBO SI TO MAM ZVýšIť EšTE NIE SOM TEHOTNA ALE Už V BLIZKEJ DOBE CHCEM.. A NA KOLKO SI TO MAM ZVýšIť?

mnamko
16. sep 2010

@gapa ahojky,idem sa ešte opýtať,takže na konci mesiaca si dávam výpoveď a hneď 1 nástup,aby mi stačilo tých 26.týždňou aký by som si mala dať plat,aby som mala tak PN 400eur? a to DNP si potom pôjdem zmeniť platbu do sociálnej poisťovne lebo tam už asi bude iný výmer,na PN by som chcela ísť tak týždeň po novej zmluve Díky za rady

katarina104
16. sep 2010

ahoj kedy je možné požiadať o preplatok ak si platím DNP z účtu aj počas PN? ďakujem

lubica69
16. sep 2010

@mona22 zmenu na vyšší VZ treba najneskôr v 8tt A na vyššiu dávku si treba paltiť viac
@mnamko bacha na tú odhlášku lebo pri nástupe na PN musíš mať podmienku 270 dní DNP ale aj 26 týždňov z ktorého sa ráta VZ Napíš viac info
@katarina myslím,že až po skončení PN neviem kedy si bola resp si PN Samozrejme počas vyplácania Pn z DNp si oslobodená od platenia 😀

lubica69
16. sep 2010

@katarina sorry to malo byť @katarina104

gapa
16. sep 2010

@mona22
na tolko, kolko si ochotná platiť 🙂 a podla ostatných nem.poistení. A treba sa potom odhlásiť a nanovo prihlásiť do 8tt (tak to je podla TERAZ platných zákonov)

Treba si o DNP viac prečítať. 😉

katka888
16. sep 2010

@mona22
materska sa ti rata ako 55% z vymeriavacieho zakladu, ak si platis z VZ 319 eur, tak si vypocitaj z tej sumy 55%. ak t to nestaci, tak tak ako radi gapa, ked zistis, ze si tehu, zrus a hned sa nanovo prihlas z takeho zakladu ako chces mat matersku. zaroven musis splnit dve podmieky, byt nemoc poistena min 270 dni za obdobie 2 roky dozadu od terminu porordu a zaroven 26tyzdnov rped nastupom na matersku. kvoli tomu, musis zrusenie a znovuprihlasenie na dnp stihnut na zaciatku tehu.
ak nieco nevies, pytaj sa 😉