Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
21. sep 2010

@mnamko ...keďže si sa znovu prihlásila, tak si si menila aj VZ, týmm pádom sa mení aj mesačná platba.

berus222
21. sep 2010

@standa82 dakujeeeeem

standa82
21. sep 2010

@berus222 🙂 🙂

mnamko
21. sep 2010

@standa82 ďakujem

smska1979
21. sep 2010

Ahojte,
chcela by som poprosit o radu. Som na RD uz vyse roka s 2-rocnym synom a asi tak o mesiac sa planujeme zacat snazit o dalsie dietatko. Moze mi niekto poradit, kolko si mam zacat platit DNP, aby som dostavala max. matersku?
Pri prvom dietati mi bola priznana materska vo vyske 5,75 eur/den.

este som citala, ze zvysenu MD mozem dostat len vtedy, ked sa planovane dieta narodi niekedy do veku 3 rokov prveho dietata? alebo som si to zle vysvetlila? Prve dieta bude mat 3 roky v juni a ked sa podari nas plan, tak druhe by sa narodilo niekedy koncom jula..
Dakujem.

danielta999
21. sep 2010

Ahojte, prosím o radu . . .
Mám plodné dni a pokúsime sa tento týždeň o bábätko 😵
Som 3 roky zamestnaná a materská mi vychádza 415 Eur. Rada by som mala max. materskú.

Mám sa čím skôr prihlásiť na DNP, aby som spĺňala 270 dní ? Alebo stačí v 8-om týždni, aby bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov ?
tomuto nerozumiem, zamestnávateľ mi platí odvody predsa už 3 roky.

Ak stíham to DNP, v akej výške platiť, každý rok v inej alebo rovnakú sumu ?

katkak88
21. sep 2010

Ahojte, chcela by som sa opýtať......že keď som si od marca platila DNP z najnižšieho VZ.....a teraz po polroku som to zvýšila na ten najvyšší VZ, tak z čoho sa mi bude počítať materská,ak by som ju plánovala na budúci rok.Som si to zvýšila za účelom väčšej materskej.......tak teraz neviem , či som to správne urobila.....

zzuzzana
21. sep 2010

Ahojte, kto mi poradi...som DNP od 21.9.2010 vymeriavaci zaklad mam 315.75Eur mesacne mi vychadza platit 22,70Eur .Zamestnavate mi odvadza nemoc.pois. z 816,58 Eur co je 11,40Eur zamestnana som od 1.7.2009 kolko mi vyjde materska? Dala som si dostatocne vysoke pripoistenie?

standa82
21. sep 2010

@smska1979 ...z toho čo si napísala som usúdila, že ti aj naďalej trvá prac.pomer. Ak ti teda trvá, tak ti stačí prihlásiť sa na DNP z rozdielu VZ a to 1116 mínus tvoj VZ v práci.Zv ýšenú materskú môžeš dostať len ak budeš mať DNP. Je jedno či sa ti ieťa narodí do troch rokov prvého alebo po troch rokoch prvého dieťaťa.

@danielta999 ...na DNP sa musíš prihlásiť tak aby si do dňa pôrodu splnila 270 dní. V 8.t. je to už neskoro. Takže by som sa išla rýchlo prihlásiť aby nebolo neskoro a stačí ti teda z rozdielu VZ (1116 - tvoj VZ v práci).

@katkak88 ...ak si spravila zmenu, tak sa ti bude počítať z priemeru VZ za rok 2010. Ak si spravila odhlášku a prihlášku, tak sa ti bude rátať z nového VZ.

standa82
21. sep 2010

@zzuzzana ...teda tvoj VZ v práci je 816,58 eur? Tak rozdiel ti vychádza 299,32 eur a z takéhoto sa to platiť nedá. Minimum je 319 eur a z toho sa mesačne platí 14 eur. Ak je to takto tak potom ti vyjde max.materská cca. 600 eur.

zzuzzana
21. sep 2010

@standa82 Takze mi je zbytocne to pripoistrenie?

standa82
21. sep 2010

@zzuzzana ...Z VZ 816,58 eur)máš v práci), ti materská vyjde cca. 14,76 eur/deň a to je na mesiac cca. 442,8O eur)13339 Sk.Musela by si platiť z Tých 319 eur aby si mala max.materskú 600 eur. A potom by si požiadala o vrátenie preplatku.

zzuzzana
21. sep 2010

@standa82 Takze mi je zbytocne platit z tych 315,75..stacilo by zvysit o smiesnych 4 E zvysit sa da az po pol roku, lebo pripoistit som sa bola este len dnes..

katkak88
21. sep 2010

@standa82 som nezamestnana.......tak teda neviem,ake obdobie sa to teda rata........ak chcem mať tú najvyššiu materskú, tak čo mám spraviť???vopred ďakujem

smska1979
21. sep 2010

@standa82 dakujem velmi pekne za odpoved.. takze ked som dobre pocitala, tak 1116 - 315.1644 =cca 800 eur je vymeriavaci zaklad, z ktoreho mam odvadzat mesacne 4.4 percent? dobre som si to vyratala? dakujem este raz.

lubica69
21. sep 2010

@katka88 dobre si spravila Kedže si nezamestnaná RO bude odo dňa kedy si sa prrihlásila na DNP 😉

zzuzzana
21. sep 2010

@standa82 Este sa chcem opytat vrati mi Soc.poi. peniaze ked im platim viac?

zzuzzana
21. sep 2010

@standa82 teda ak som to dobre pochopila zamestnavatel mi plati z 816,58E co je 11,40Eur ja si doplacam z 315,75 co je 22,70 mesacne scitava sa to dokopy alebo ako?uz som sa uplne stratila..bude mi to casom stacit na matersku vo vyske 16000?

z.vrablova
21. sep 2010

pekny vecer... potrebovala by som poradit. Pracovala som 4 roky v Skotsku, otehotnela som a odtial som aj poberala matersku. Po ukonceni materskej som skoncila pracovny pomer (28/2/10), od 01/03/2010 som na rodicovskej dovolenke s dcerkou, dnes ma 14,5 mesiacóv. Rodicovsky poberam 256e. Planujeme v najblizsej dobe dalsie dietatko, kolko by som si mala platit DNP, aby som mohla cerpat max matersku pri dalsom dietati. Kedze nemam zamestnavatela, kam by som sa vratila, nie je mozny prechod z rodicovskej na matersku.... Dakujem za odpoved.

michellina
21. sep 2010

ahojte baby, prosim o radu: 6.9. som sa prihlasila na DNP, kedy mozem ist na matersku, resp. otehotniet? Ako sa to presne rata? Nie som este tehotna, ale radi by sme boli 🙂 a keby som otehotnela tento mesiac vyslo by mi to? Dakujem

standa82
21. sep 2010

@katkak88 ...neviem či si spravila zmenu alebo odhlášku a prihlášku, no v oboch prípadoch ti treba do dňa nástupu na materskú splniť 26 týždňov platenia
@smska1979 ....dobre 🙂
@zzuzzana ...keď si sa bola len dnes, tak choď a podaj odhlášku a na druhý de, prihlášku s VZ 319 EUR. Rozdiel ti SP vráti na základe žiadosti. No z 816,58 ti platí 35,92 eur a nie 11,40 (to by bolo málo).

@michellina ...Na materskú môžeš nastúpiť po 270 dňoch prihlásenia/platenia

dadka28
21. sep 2010

@z.vrablova 50eur mesacne

michellina
21. sep 2010

@standa82 a do porodu sa to nepocita? takze to treba platit asi dva-tri mesiace pred otehotnenim? Dobre tomu rozumiem?

smska1979
22. sep 2010

ja som sa docitala, ze platit DNP je potrebne aspon 270 dni do dna porodu.....
ci je to inak?

mariro
22. sep 2010

@z.vrablova - treba ti platit z max. VZ 1116,75 a to je 49,10 € a treba to platit 270 dni kedze si nikde nepracovala a nemas co spocitavat spolu,lebo v sucte treba mat 270 dni z ukoncenych nemocensky poisteni v priebehu 2 rokov .Tak sa cim skor prihlas a uved si tento max VZ. a s otehotneim pockaj aspon 1 mesiac 😀 ,aby ti vyslo 270 dni do porodu.

z.vrablova
22. sep 2010

@mariro dakujem...🙂

ewkaewka
22. sep 2010

ahojte, chcem sa opytat, ak si zacnem platit DNP a do dvoch rokov neotehotniem, potom mi to prepadne?alebo ak budem platit tych 270-tj 9 mesiacov , potom prestanem, kedze uz bude zaplatenych tych 270 dni a otehotniem neskor,ked uz nebudem platit, aj tak dostanem vyssii rod. prispevok?

mariro
22. sep 2010

@ewkaewka - pred nastupom na matersku musis mat aktivne poistenie,teda platit treba aspon 26 tyzdnov.To znamena ze teraz zacnes platit a teda nezostanes tehotna,tak prerusis platenie,bude sa ti to spocitavat s dalsim , ktore si uzavries ak zistis ze si tehotna,ale musi to byt v tych 2 rokoch spetne.
Nikto ti nic nevracia,mozes z DNP cerpat i PNku,je na tebe ako vyuzijes DNP, ak budes mat po 270 dnoch platenia a nebudes tehotna tak mozes odtial vycerpat aspon davky pri PN alebo OCR.
Zacni si platit z minima co je 14 € mesacne a ked zistis ze si tehotna tak si zvysis na maximum.

mariro
22. sep 2010

@ewkaewka -ani nie pred nastupom na matersku ale do datumu porodu treba mat 270 dni ,alebo ak spocitavas obdobia tak tych 26 tyzdnov aktivneho poistenia.

ewkaewka
22. sep 2010

@mariro dakujem za odpoved. a ak som netamestnana?tiez 26 tyzdnov?a co je OCR? 😅