Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

vierka987
29. aug 2013

@zalka potrebovala by som od Teba radu....,od 1.2.2013 by som vlastne nezamestnana,ale nie registrovana na urade prace,nakolko vypovd som dostala k 1.11.2012 s trjmesacnou vypovednou lehotou,cize do konca januara som mala este pracovat,ale od polovice januara az dodnes som na pn-ke,cize na urade prace nie osm registrovana a v utorok nastupujem na matersku dovolenku,a kde mam odniest papiere,prosim ta? zamestnavatelovi?-ale ja uz nie som jeho zamestnancom,na urad prace?-ale tam nie som registrovana,neviem,ako vyzera ten papier,ale vraj sa tam vypisuje aj prijem na zaklade kt.mi vypocitaju matersku....,prosim ta,kde mam ist,co mam robit? dakujem krasne

zalka
29. aug 2013

@vierka987 na UP nič neodnášaš ... potrebuješ odniesť žiadosť o MD na SP , kedže si nezamestnaná ... a tiež potom rozhodnutie zo SP o priznaní MD v OL treba zaniesť do ZP ...

vierka987
29. aug 2013

@zalka aha,cize iba so soc.poistovnou budem "spolupracovat" 😀 ...,dakujem Ti velmi pekne,och ako ja nenavidim tieto administrativne zalezitosti 😠

zalka
29. aug 2013

@vierka987 a tiež nezabudni na ZP ... aby vedeli, že si nastúpila na MD ... aby ťa nahodili správne v systéme.

vierka987
29. aug 2013

@zalka ..,ale to si mam pytat papier od s.p.,alebo oni mi ho daju automaticky?

zalka
29. aug 2013

@vierka987 ved ti pošlú domov rozhodnutie o MD ...
a šla by som sa opýtať na ZP čo presne im treba ... že nastupuješ na MD ...

vierka987
29. aug 2013

@zalka aha,dakujem pekne,ja som z toho jelen,snad vsetko vybavim ako mam..,este raz VELKA VDAKA 🙂

zalka
29. aug 2013

@vierka987 ale určite vybavíš .. neboj.

mirka1985
2. sep 2013

baby DNP som si platila od 1.6.2009 do 24.11.2011, da sa este nejako vyuzit?

mimkaq
2. sep 2013

snažila som sa prečítať celú túto diskusiu , všimla som si že zalka výborne ovláda problematiku preto by som ju rada poprosila o radu aj keď viem že sa pravdepodobne už asi po miliónty krát bude opakovať. Dnp som platila asi odkedy vzniklo už si to ani nepamätám hlavne kvôli materskej , samozrejme ako možno veľa z vás ani som to nestihla využiť ....v januári 2012 som sa odhlásila a odznova hned prihlásila a platila som to až neviem tuším do oktobra a potom začali fungovať tie nové balíčky ktoré už som neplatila ....... pátrala som ešte po nejakej možnosti samozrejme na SP ochota preveliká nikto nič nevie alebo skôr asi nechce povedať. To s PN mi je ako tak jasné len by som chcela vedieť dokedy by som musela otehotnieť alebo vlastne aké kroky predtým podniknúť aby som dostávala slušnú materskú ???? Dakujem všetkým žienkam ktoré poznajú problematiku a radi odpovedia nám neskúseným..

zalka
2. sep 2013

@mimkaq no pravdepodobne ti skončilo DNP 26.10.2012 takže od toho dátumu máš 15 mesiacov na uzavretie poistenia .. tj. bajočko do konca tohoto roka ...
ak otehotnieš do konca roka , a vznikne Ti DNP do 6-8 t tehu , tak sa vieš prihlásiť z rozdielu maxima a hrubej mzdy v práci .. a ísť na PN ... PN bude minimálna MD maximálna ...

mimkaq
3. sep 2013

Ďakujem veľmi pekne zalka je úžasné , že v dnešnej skazenej dobe ešte existujú ľudia ktorí radi nezištne pomôžu

zalka
3. sep 2013

@mimkaq rado sa stalo a držím palec aby sa podarilo otehu

prahaxx
3. sep 2013

ahojte, uz ste mi tu velmi dobre poradili, velka vdaka, pomohlo mi to, este by som pred nastupom na matersku potrebovala vediet, trosku mam chaos v termine porodu, lebo babatko som mala vacsie a termin teda posunuli, neviem, ci dodrzim 26 tyzdnov a nerada by som to prepasla pre 2 dni ☹
ked som sa novoregistrovala 25.3. - bol to pondelok, pocitam tyzdne do pondelka? do utorka? vypisana na matersku by som mala byt 24.9. to je fakt o jeden den.. neviem teda, ci to bude stacit alebo ukecat doktora o par dni neskor?

zalka
3. sep 2013

@prahaxx no ak si pripočítaš 182 dní tak v pohode ťa môže lekár vypísať na MD 24.9. lebo podmienku splníš 23.9.

prahaxx
3. sep 2013

@zalka dakujem

lubkagro
3. sep 2013

@zalka Dobry den, potrebujem radu. Znama bola zamestnana do februara na dobu neurcitu, dala vypoved a nastupila na SZCO. Bude dostavat PN z byvaleho zamestnania ? Ci je tam stale ta ochranna lehota 7 dni ? Odvody teraz neplati. Dakujem pekne

zalka
3. sep 2013

@lubkagro no už nemá ochrannú lehotu ... tá je 7 dní od skončenia poistenia. A teraz žiadne poistenie nemá, skončilo jej vo februári.
Ak chce mať platenú PN tak sa musí prihlásiť na DNP z minima 393 eur a dostane zaplatenú PN cca 216e a počas PN odvody do ZP a SP neplatí .

hclucinka
4. sep 2013

@zalka Ahoj zalka.prepac, ze ta otravujem, ale aj ja mam otazocky ohladom DNP a dnes mi na pobocke nevedeli podat presne informacie (sedeli tam ako za trest). Chcela by som si priepsit k meterskej. Od oktobra 2011 do oktobra 2012 som pracovala na TPP , od novembra 2012 do februara 2013 som vyuzila ochrannu lehotu a marodovala som a vo februari 2013 som sa opat zamestnala a prac. pomer mam na dobu urcitu do 06.02.2014. Nakolko teraz cakam len na potvdenie od doktora, ci som tehu, tak staci mi, ked sa DNP poistim z rozdielu maxima a hrubej mzdy den pred zacatim PN, ked je moja praca rizikova a nemohla by som nadalej pracovat, samozrejme do 6-8tyzdna tehotenstva, tak budem potom dostavat minimalnu PN a maximalnu MD? Pochopila som to spravne?.. Dakujem vopred za odpoved..

zalka
4. sep 2013

@hclucinka áno stačí ak sa poistíš DNP z rozdielu max.1179 a tvojej hrubej mzdy den pred začatím PN ... ale toto DNP m usí vzniknúť tak v 6-8t tehu ... lebo ináč nesplníš podmienku 26t poistenia do nástupu na MD ... a MD by v opačnom prípade bola z DNP rátaná z minima.

hclucinka
4. sep 2013

dakujem velmi pekne za radu.. 🙂
@zalka

zalka
4. sep 2013

@hclucinka rado sa stalo

milustek
4. sep 2013

Prosím o informáciu
Ja už síce deti mám odrastené,no dopočula som sa, že DPN sa dá aj pre iných. Ešte pracujem , no som na PN. Do starobného dôchodku by som mala odísť v máji 2014. Začala som si pripoistenie platiť, mám ho zrušiť,keď som PN?
Alebo platiť ďalej? Oplatí sa mi,keď je predpoklad,že budem nezamestnaná?

Ďakujem za odpoveď

zalka
4. sep 2013

@milustek ako dlho platíš DNP? od kedy? A kedy ti skončí PP?

milustek
4. sep 2013

Platím ho od 21.8.2013 a PN som zostala 26.8.2013.

zalka
4. sep 2013

@milustek kedy predpokladáš že ti skončí PP?

milustek
4. sep 2013

Neviem, dokedy budem PN

zalka
4. sep 2013

@milustek PP je pracovný pomer ....

milustek
4. sep 2013

Pracovný pomer mi končí v máji 2014 . Len neviem, či budem do tej doby maródiť.

zalka
4. sep 2013

@milustek no tak to zhrniem ... platíš si DNP .. platiť ho musíš aj počas PN lebo nemáš z DNP nárok na PN ... PN máš zo zamestnania. A pracovný pomer ti končí v máji 2014. Pričom v 5/2014 ideš do starobného dôchodku. Ako starobný dôchodca nemôžeš mať DNP. Podla mna ho platíš úplne zbytočne. A ak by si o prácu prišla tak môžeš čerpať 6m podporu alebo ísť na predčasný starobný dôchodok. Preto nie veľmi rozumiem tvojmu rozhodnutiu prihlásiť sa na DNP.