Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
23. jan 2014

@jajamalka no to by stačilo aj potvrdenie o zdaniteľných príjmoch .. to celkové ... alebo výplatné pásky ale teraz sa menil zákon a je dosť tak napísaný , že už aj ja pochybujem že sa dá odrátať NCZD za čas kedy bola mng. v zamestnaní

jajamalka
23. jan 2014

@zalka keď už ťa mám takto "na dráte" 🙂 chcem si ešte overiť postupnosť krokov pri druhom tehu. Ešte pred otehotnením sa pôjdem dobrovolne pripoistiť a to musí trvať aspoň 270 dní? Pôvodné DNP mi skončilo už v januári 2012. Do augusta 2013 som bola na RD a od sep som sa vrátila do pôvodného zamestnania. Dobre to chápem? ďakujem

zalka
23. jan 2014

@jajamalka áno dobre to chápeš ... ale lacnejšie by ti bolo nájsť si dohodu ( sťaby druhé zamestnanie súbežne ) a po získaní 270 dní poistenia ak sa ukončí a založí sa DNP tak z DNP potom môžeš čerpať rovno PN aj MD.

mima1331
23. jan 2014

ahojte...
neviete mi poradit, po akom case SP posiela papiere o zaevidovani, vymere sumy a pod. ohladom DNP?
...som od 1.1.14 DNP a stále nic neprislo?
dakujem 🙂

zalka
23. jan 2014

@mima1331 to je čudné lebo to aspon u nás zvykne chodiť do týždna ... volaj na SP či vôbec evidujú tvoju prihlášku a ked si im dávala prihlášku a potvrdili ti kopiu tak ju zober so sebou na SP ...

mima1331
23. jan 2014

@zalka dakujem za odpoved...idem volat 😉

zalka
23. jan 2014

@mima1331 tak držím palec

zuzanagol
23. jan 2014

Z akého VZ sa počíta materská, ak dotyčná ukončila p.p.vo februári 2013, zostala tehotná v apríli 2013, 270 dni nemocenského mala zaplatené v posledných 2 rokoch, bude sa jej materská počítať zo zamestnania alebo sa jej bude vyplácať materské vo výške rodičovského príspevku?

jajamalka
23. jan 2014

@zalka aj na dohodu by som sa vedela zamestnať, za odmenu 1300€ - moja hrubá mzda? a keď naberiem tých 270 dní to zruším či...? ďakujem ešte raz 🙂

mimi36
23. jan 2014

@zalka ahoj chcem sa ťa opýtať ak si kámoška neplatila DNP tak môže čerpať popri rodičovskej pn a očr alebo nič? Ďakujem

zalka
23. jan 2014

@jajamalka hm... no ja som radila dohodu s nizskym príjmom aby si mala dni poistenia ... na takú dohodu sa môžeš zamestnať až otehotnieš ... teraz stačí s malým príjmom
@zuzanagol no ak sa neprihlásila na DNP tak nárok na MD nemá ... lebo v čase skončenia PP nebola tehotná, takže nemala ochrannú lehotu, a ak si nezaložila DNP tak len rodičák bude dostávať

jajamalka
23. jan 2014

@zalka jáj, až teraz som pochopila ako si to asi myslela. ináč tá druhá alternatíva je tiež možná? že by som sa vykašľala na celé DNP a materská by sa rátala okrem mojej hrubej mzdy aj z odmeny na dohodu? či taký príjem sa pri vyratávaní materskej neberie do úvahy? už posledná otázka, naozaj. 😉

zalka
23. jan 2014

@jajamalka no ak dohoda trvá viac ako 90 dní tak je platená PN zo skutočného VZ presne ako zo zamestnania ... tie isté podmienky

lubkagro
24. jan 2014

@zalka Ahoj, viackrat si mi poradila a este sa ta chcem spytat na sesterku, potratila teraz je na PN. V praci bude mat zaplatene 270 dni vo februari. Mohla by mat vysiu PN aj materske aj sa prihlasi na DNP z Maxima uz teraz? a na dalsi den pojde na PN? Dakujem

zalka
24. jan 2014

@lubkagro od kedy má PP? čo bolo pred tým PP čo má teraz 8 mesiac? .. platila si niekedy DNP?

lubkagro
24. jan 2014

@zalka PP ma od juna. predtym studovala, a DNP neplatila nikdy ..

zalka
26. jan 2014

@lubkagro z každého poistenia potrebuje 270 dní poistenia už to nestihne ak by sa prihlásila na DNP ...

lubkagro
26. jan 2014

@zalka a kebyze by jej uplynulo tycg 270 dni to bude 25 februara. a 26 by sa prihlasila na DNP moze ist z DNP 27 na PN? bubu jej vyplacat aspon materske? kedze nie je tehotna... dakujem

zalka
26. jan 2014

@lubkagro hm... to by musela ukončiť zamestnanie 25 februára aby mohla sa nahlásiť na DNP .. aby sa jej to rátalo ... k DNP sa pripočíva ukončené poistenie ..
ak jej poistenie /zamestnanie/ bude trvať tak k DNP sa jej nemá čo pripočítať a PN z DNP mať nebude ...

lubkagro
26. jan 2014

@zalka a ked sa prihlasi aspon aby mala tu plnu matersku ?

zalka
26. jan 2014

@lubkagro hm... prihlásiť na DNP sa treba pred otehotnením .. treba platiť 270 dní .. a potom vznikne nárok na platenú PN a na platenú MD z DNP ...
ale treba platiť odvody mesačne vo výške 33,15% z VZ ... minimálne však 133,43 eur pri VZ 402,50 eur

saurik
26. jan 2014

@zalka Dobrý večer. Chcela by som sa aj ja opýtať na DNP. Pracovala som len 2 mes., takže nárok na MD zo zamestnania nemám, hľadám si však prácu, tak snáď sa podarí. V prípade, že to nevyjde, chcem si začať platiiť DNP. Ide o to, že nechcem platiť zbytočne dlho a veľa. Mohla by som to spraviť tak, že si zaplatím teraz dva mesiace napr., potom trebárs 3 mes. nie a hneď ako zistím, že som teh. by som opäť platila, resp. doplatila 7 mes.? Je možné, žeby som najskôr platila menej a keď otehotniem, platiť viac, ža mám tú materskú vyššiu? Vopred ďakujem 🙂

zalka
26. jan 2014

@saurik áno je možné platiť menej, a po zistení tehu zrušiť DNP a prihlásiť sa na vyššiu sumu ...
a áno môžeš tak urobiť ako si si to naplánovala

saurik
26. jan 2014

@zalka ďakujem ešte raz

zalka
26. jan 2014

@saurik rado sa stalo

hruveop
27. jan 2014

@zalka, ešte jedna otázočka 🙂 snáď už naozaj posledná :D
Keď mi DNP splní 270 dní (26t platenia z maxima mi uplynie koncom júla a keď všetko pôjde ako má, tak na MD nastúpim v sept.), môžem si jednoducho poistenie iba zrušiť? a potom žiadať o vyplatenie mater. z neho? Alebo by ste mi odporúčala zostať poistená aj potom? Ďakujem 😵

saurik
27. jan 2014

@zalka tiež ešte prosím o radu ;) Ako dlho musím platiť DNP, aby som mala max. materskú z DNP? Je to tých 26 týždňov vkuse? Zvyšné stačí platiť minimum? Teda najskôr začnem minimom a 26 týždňov potom zaplatím max.? Koľko by to bolo? ďakujem 🙂

tanjja
27. jan 2014

@zalka ahoj, poprosím Ta znova o radu: 9/2013 - ked som už bola tehotná - mi skončila dlhodobá PN aj DNP, takze nárok na MD by som mala mat z ochrannej lehoty.Termín mam zaciatkom apríla, takze na materskú by som mala nastúpiť koncom 2/2014. Teraz v januári mi konci RD a chcem sa do materskej prihlásiť na UP - kvôli plateniu ZP. A chcela by som sa tiež počas MD prihlásiť znova na DNP, kedy by som sa mala a z akého VZ ? Nestratim kvôli UP alebo novému DNP nárok na materskú z ochrannej lehoty ? Diky moc 🙂

zalka
27. jan 2014

@hruveop no odporúčala by som i potom mať poistenie ... ved aj na PN sa dá ísť a počas MD je dobré zbierať dni poistenia nevieš kedy sa ti zídu do budúcna

@saurik no stačí minimum 3 mesiace VZ 402,50 eur platí sa mesačne 133,43 eur , a potom 6 mesiacov maximum ( samozrejme treba sa odhlásiť z minima a prihlásiť na maximum ) 1207,50 eur a platí sa cca 423,38 eur mesačne.

@tanjja no kvôli UP nestratíš nárok na MD z DNP z OL , a ked ti nové DNP vznikne po začatí MD tak ani to nebude mať vplyv ale počkala by som na schválenie MD z DNP z OL .. kým príde papier domov a až potom by som sa prihlásila na DNP.

apena
28. jan 2014

Chcem sa spýtať na nasledovnú situáciu: DNP som od 2/2010, 29.1.2014 idem DNP ukončiť, lebo momentálne nevidím význam platenia. Tehotná nie som, minulý rok som si platila z minima, takže aj dávky za prípadné ošetrovné alebo PN by boli tiež z minima a to viem využiť tak, že by som sa pred prípadným ošetrovným prihlásila na DNP a potom odhlásila. Hľadám si prácu, momentálne mám niečo vo výhľade, síce na skrátený úväzok, ale keby to vyšlo, je nejaký rozdiel, keby som pracovala na dohodu alebo na normálny pracovný pomer? V prípade otehotnenia ako by som mala postupovať, aby som využila doteraz platené DNP? Práca či už na PP alebo na dohodu v nasledujúcom období bude určite na dobu určitú, asi do 10/2014, jedná sa o zastupovanie na MD. Ďakujem.