Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucynka44
25. feb 2015

@zalka ahooj chcela by som ta aj ja poprosit o radu... som na RD na MD som nastupila 5.10.2013 ..koncom tohto roka by sme chceli zacat planovat druhe babo.... ak by to bol teda retazovy porod ci ako sa to volaa by som mala narok na MD vo vyske aku som mala alebo je tu nejaky novy vypoceet? znama hovorila ze zamestavatel napise aky by som mala príjem v prípade nastupu do práce a z toho sa to vyrata ci? alebo nieco pletiem?

a este sa spytam akaa je moznost dosiahnut maximalnu vysku MD? co by som musela splnit? ak by som napriklad otehotnela koncom roka 2015 a nastupila by som od 1,1,2016 do prááce teda by som prerusila RD je nejaka moznost ze by som dosiahla maximalny vymeriavaci zaklad? ak sa mi to bude ratat z roku 2015 a tam som mala par mesiacov RD a potom MD z coho sa mi to vyrata?

dakujeeem velmi peknee 🙂

zalka
25. feb 2015

@lucynka44 áno bol by nárok na MD a výška by bola podla toho čo by napísala mzdárka do potvrdenia ...
neviem aký si mala hrubý príjem ... teraz max. MD je z príjmu 1236e ..
a ak by si otehotnela koncom roka 2015 tak by bolo lepšie nastúpiť do zamestnania koncom roka 2015 lebo nástup na MD by bol v roku 2016 a bral by sa príjem zr oku 2015 ( PN a MD sú vylučiteľné doby )

lucynka44
25. feb 2015

no nemala som velaa mala dom cca 650 euro... ale pomery sa zmenili a uz sa na mojej pozici zaraba viacej ale ak by mi aj mzdarka napisala napriklad maximum to by bolo moc okate ci nie? to by sa dalo? ci ako? dakujeeeeeem velmi pekneee za rady 🙂

zalka
25. feb 2015

@lucynka44 môže napísať toľko ako sa na tvojej pozícii zarába, lebo keby si šla nazad do roboty tak by si mala takú mzdu ...

wingsseven
25. feb 2015

@zalka dakujem za trpezlivosť, veru som v tom stratená. Ale snáď uz rozumiem. Dakujem veľmi.

zalka
25. feb 2015

@wingsseven rado sa stalo

emkaem
25. feb 2015

@zalka inak ďakujem za radu a vysvetlenie 🙂

zalka
25. feb 2015

@emkaem rado sa stalo ... aj ked asi už nestihneš do nástupu na MD odpracovať nikde 90 dní bez PN a OCR aby si mala vyššiu MD ako minimálnu ...

lucynka44
25. feb 2015

@zalka cize ak ma baba na mojej pozici teraz o 200 e viac tak napise tolkonl hej? dakujeeeeeeeem

zalka
25. feb 2015

@lucynka44 áno môže napísať toľko ako má baba na takej pozícii ako si bola ty pred MD ... lebo aj keby prišla kontrola zo SP tak toto mzdárka obháji

emkaem
28. feb 2015

@zalka ešte sa opýtam takto - keby že sa ešte teraz zamestnám, ale na menej ako 90 dní - bude to materská minimálna?? nebude za predchádzajúce obdobie z min. zamestnania??
Rok 2014: cca 5mesiacov materská, cca 7 mesiacov RD - nemajú z čoho rátať
Rok 2013: Od 1.1. do 1.5. - Dohoda
Od 1.5. do cca 10.9 TPP - Potom PN a následne materská

zalka
1. mar 2015

@emkaem presne tak minimálna lebo nemajú z čoho rátať ako si napísala v roku 2014 si nemala žiaden zdaniteľný príjem

janfo
2. mar 2015

Ahoj Zalka - už som Ti písala minulý rok a veľmi si mi pomohla ohľadom DNP. Teraz pôjdem na MD a chcem si uistiť kroky, ktoré mám urobiť. Som PN od 1.11.2014 a budem až do nástupu na MD, čo bude 7.4.2015. PN mám z hlavného pracovného pomeru a tiež z dohody, ktorá bola od 9/2014 - 2/2015. Teraz mi doktor vypíše 2 žiadanky na MD - s jednou pôjdem k hl. zamestnávateľovi, kde mi ju potvrdia a čo s druhou, keď už dohoda nebude. Kto mi ju potvrdí. Díky moc.

zalka
2. mar 2015

@janfo z dohodou pôjdeš rovno na SP ...

janfo
2. mar 2015

Pôjdem na SP a kto mi tam vypíše posledný zamestnávateľ - nikto bude to prázdne - len od doktora pečiatka?

zalka
2. mar 2015

@janfo ved tam si napíšeš posledného zamestnávaateľa , ved žiadaš o MD z ochrannej lehoty presne 6t pred termínom pôrodu nie skôr nie neskôr ... a SP sama vyzve toho čo ťa zamestnával aby doplnil údaje ak bude potrebovať ...

Musíš napísať aj na 2 MD z akého poistenia chceš tú MD ... a chceš ju z dohody tak tam logicky napíšeš zamestnávateľa čo ťa zamestnával na dohodu

janfo
3. mar 2015

Keď mám termín 22.5.2015 nástup na MD je 10.4.2015?

zalka
3. mar 2015

@janfo a čo to s tým má spoločné? nechápem tú pripomienku

janfo
3. mar 2015

nič len sa uisťujem či je to o.k. dátum, ktorý som vypočítala ja - lebo doktor mi to ešte nepovedal...

zalka
3. mar 2015

@janfo jaj .. to potom porátaš ... ked ti povie presne dr. kedy je termín pôrodu ...

janfo
3. mar 2015

díky moc zalka si zlatá, keď takto pomáhaš, lebo výšku PN mám peknú a taktiež mi vyjde aj MD pekná - z PP aj z dohody, ktorá skončila 28.2.2015 a budem stále v ochrannej dobe z dohody - prestup z PN na materskú. Ešte raz ďakujem

zalka
3. mar 2015

@janfo rado sa stalo a nezabudni, že na MD musíš ísť presne 6t pred termínom pôrodu kvôli ochrannej lehote.

janfo
3. mar 2015

Ten dátum nástup na MD píše doktor alebo ja? Tak Ti potom ešte napíšem a keď to bude toho 22.5.2015 termín pôrodu tak tam napíšem 10.4.2015?

zalka
3. mar 2015

@janfo ty si určuješ termín nástupu na MD ...

lubkagro
5. mar 2015

@zalka ahoj viackrát si mi pomohla a potrebujem aj teraz pomoc, chcela by som aby manžel išiel na MD po skončení mojej MD.... Je zamestnaný, ale chcela by som aby mal čo najvyššiu MD. Dalo by sa tak že išiel by zo zamestnania + by som ho niekde zamestnala na aký čas ? aby mu vyšlo viacej peňazí ? Ďakujem za ochotu.

zalka
5. mar 2015

@lubkagro z druhého zamestnania tiež potrebuje 270 dní poistenia ...

lubkagro
6. mar 2015

@zalka a pocitala by sa mi aj dohoda napr. za 10 eur mesacne ukoncila po 270 dnoch, a potom by som mu 3 mesiace platila z vyssieho uz v novom zamestnani ? Dakujem

zalka
6. mar 2015

@lubkagro áno to by sa rátalo

lubkagro
6. mar 2015

@zalka dakujem 🙂

lucynka44
6. mar 2015

@zalka ahojky.chcela.by som sa ta este spytat ze ak.budem mat retazovu MD a zamestnavatel.mi bude pisat predpokladany prijem.na.vypocet MD tak vychadza.z.toho.kolko.sa zaraba na.mojej poziciii alebo aky by som.mala.ja.keby nastupim?.lebo kocka.co.je za mna.ma.o 200 e viac takze ci by sa napisal jej prijem to by ma.potesilo... dakujeeeem