Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
27. jún 2013

@lubkasungirl DB danový bonus, PnD prídavok na dieťa ... výška poistného sa mení vždy k 1.1. a nie k 1.7.

lubkasungirl
27. jún 2013

@zalka aha,ok,dik,prave som zistila,ze som tehu 😉

zalka
27. jún 2013

@lubkasungirl gratulujem 🙂

lubkasungirl
27. jún 2013

@zalka dakujeme 😉

tatolu
27. jún 2013

@zalka prosím Ťa, počula som, že sa pripravujú zmeny od 1.7. v DNP v tom zmysle, že opatrovateľky si budú môcť platiť iba určitú časť z balíka (nemocenské, nemocenské a nezamestnanecké) - nie úplne celý balík... Vieš o tom niečo? Neviem, či sa to týkalo iba opatrovania z UPSVaR - ak osoba dostáva opatrovateľský príspevokr a stará sa o neho osoba v rodinnom vzťahu, alebo opatrovateliek všeobecne... A možno to bola iba "kačica" 😒

zalka
27. jún 2013

@tatolu neviem ti odpovedať .. nepostrehla som zatím také zmeny ...

tatolu
27. jún 2013

@zalka OK. Aj tak vďaka 😉

annabe1
27. jún 2013

Milá zalka alebo iné baby.Potrebovala by som poradiť mám takýto problém.Od 21.3.2011 do 30.1.2012 a 31.1.2012-26.10.2012 som bola DNPO medzi tým som bola aj na marótke ale keďže počas marótky platí štát tak poistenie /DNPO/ mi nezaniklo.Pokúšali sme sa o bábo ale nejak sa nám nedarilo až teraz som ostala tehotná som v 4 mesiaci.Teraz ten problém dnes som sa poistila DNPO zo sumy 900 eur /ešte som zabudla povedať že doteraz stále pracujem/ a chcem ísť na marótku od 1.7.2013 vedeli by ste mi poradiť akú marótku dostanem čo som urobila alebo neurobila alebo by sa ešte dalo urobiť.Termín pôrodu mám stanovení na 6.12.2013. Za rady ďakujem a prajem pekný deň. 😵

dadka28
27. jún 2013

@zalka ahoj ...
uz si mi tu viac krat radila,pisem za kamaratku...
chcela by poradit,ze ako sa jej oplati ist na PN /zamestnana je na dobu urcitu od 3.9.2012-30.6.2013/a nevie ci sa jej viac oplati ist na marodku uz napr od zajtra28.6 alebo staci aj od 1.7,mala by mat aj narok na DNP/co sa viac oplati,co je vyhodnejsie aj po financnej stranke/,je tesne pred materskou/nastup na matersku je 15.8,DNP bude cerpat z ochrannej lehoty/ a potrebuje vykrit to prazdno,lebo by sa musela tym padom hlasit na UP
dakujem.... 😉 😉 😉

alexis14
27. jún 2013

Ahoj.Som nezamestnana na RD. Dnes som bola na SP ukončiť DNP a zaroveň odniesť ukonč. PN. Pracovníčka mi zaškrtla odhlaška a tvrdila, že je to u nich ako ukončenie DNPO. Ukončiť som ho chcela kôli vymer. zakl. ktorý som nemala min. rok. Chcem sa okolo 15.8. nanovo prihl. s novým VZ.Dúfam, že budem mať platenú PN. DNPO mi zaniklo zo zákona 31.1.2012, .potom som čerpala v ochr. dobe PN a MD......1.11.2012 som sa opäť prihlasila / 4-6 PN /Dúfam, že je to O.K.Vďaka.

zalka
27. jún 2013

@dadka28 tažko povedať ... platila si kamarátka min. rok DNP? alebo mala nejaké zamestnanie iné ?

jk77
27. jún 2013

@zalka Ahoj.poprosila by som o radu.Od r. 2008 som nepretrzite platcom DNP,skoncila mi v marci materska,ale nastupila som na marodku, ktoru ukoncim 9.7.2013. Chcem sa opytat, ak by som tento rok otehotnela, ratala by sa mi materskaz maxima, z poslednych dvoch rokov, ktore boli platene z maxima?? dakujem

zalka
27. jún 2013

@jk77 ak by si tento rok otehotnela ... a tvoje poistenie by bolo nepretržité ... tak nastúpila by si na MD v roku 2014 takže by sa tvoja MD rátala z VZ za tento rok z DNP z akej výšky si bola prihlásená a z akej si platila ...

jk77
27. jún 2013

@zalka prepac, zabudla som napisat najdolezitejsie, ze k tomu 9.7. chcem ukoncit platenie DNP.Bude sa mi aj tak ratat z maxima, minima, ci nic z posladnych dvoch rokov??? Maximum, dokonca aj minimum na platenie DNP je teraz pre mna nemozne....dakujem

zalka
27. jún 2013

@jk77 od skončenia DNP ... máš 15 mesiacov na to aby ti vzniklo nové poistenie z kt. sa dá ísť na platenú PN ... PN bude minimálna vždy .. lebo nebude splnená podmienka 26t poistenia ...

jk77
27. jún 2013

aha, dakujem. No v pripade, ze by som sa dala poistit pred otehotnenim,(alebo hned, ako to zistim!) platila cele tehotenstvo, tak to by som stihla, ze???

zalka
27. jún 2013

@jk77 no do 15 mesiacov áno ... a stačí poistiť sa cca v 6-8 t tehu ... a stačí byť poistený .. ak je človek na PN tak odvody neplatí ..

jk77
27. jún 2013

poistit sa musim z maxima, ze??no myslim, ak chcem maximalnu matersku... teraz som bola na rizikovom, tak som mala tiez maximum...

zalka
27. jún 2013

@jk77 samozrejme ... 🙂

jk77
27. jún 2013

@zalka Dakujem Ti velmi pekne....este hned tehu asi nebudem, ale ak ano, mozno pridem znova pre Tvoje dobre rady....este raz dakujem a prajem vsetko dobre.dobru nocku 🙂

zalka
27. jún 2013

@jk77 rado sa stalo ... dobrú noc ... 🙂

machovalucka
28. jún 2013

@zalka ahoj,ešte sa ťa chcem opýtať...bola som na soc.poisť.,maximálna neochota...ale aspon mi vypísali obdobie,ked som bola DNPO a to : 19.11.2008-27.1.2012....a od 28.1.2012-23.10.2012....takže splnam podmienku poistenia 270 dní za posledné dva roky? lebo na soc.poisť.mi povedali,že až ked donesiem kladenku mi to budú vedieť vyrátať a na moju otázku či sa to bez kladenky nedá,bola odpoved nie....maximálna neochota...

zalka
28. jún 2013

@machovalucka ak si prihlásená na DNP a donesieš im marodný lístok tak nárok na PN mať budeš ... máš splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch ... tú podmienku máš splnenú do konca roka 2013 ked ti vznikne nové poistenie ...

machovalucka
28. jún 2013

@zalka takže 1.7. sa prihlásim a 2.7.omarodim,ale dostanem len minimum,tak ako si hovorila,však?

zalka
28. jún 2013

@machovalucka áno presne tak ... tebe končí PP ... alebo prečo sa chceš 1.7. prihlásiť už si nepamätám

machovalucka
28. jún 2013

@zalka tak mi povedali na poisťovni,že kedže mi 23.102012skončilo,tak sa musím znovu prihlásiť

zalka
28. jún 2013

@machovalucka no samozrejme že sa musíš prihlásiť ... ináč by si nárok nemala ...

machovalucka
28. jún 2013

@zalka a sama som sa rozhodla,že od budúceho mesiaca

zalka
28. jún 2013

@machovalucka nechápem

machovalucka
28. jún 2013

@zalka no že napr.1.7.sa prihlásim a od 2.7.omarodim