Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kisska
3. mar 2011

Ahojte, dievcata potrebujem si ujasnit situaciu : babenka v 6-7tt v praci s minimalnou mzdou. Chce odist z prace a zamestnat sa s max VZ. Nepomohlo by jej dnp, ak by PP ukoncila pred nastupom na matersku?. Stihla by lehotu 26 tyzdnov kvoli RO, a v case nastupu na matersku by islo o ukoncene povinne np zo zamesntania, cize by sa jej teoreticky odbobie dnp pripocitavalo a nemusela by mat 270 dni aj z dnp.
@gapa, @tinara23 poradite prosim?

kisska
3. mar 2011

@ninan2 je jedno, ci si na MD/RD z dnp alebo inak. Do dochodku sa ti toto obdobie zapocitava, ak si sa nezabudla pri nastupe prihlasit, ostatne plati stat automaticky.

kisska
3. mar 2011

@bapi1 ja by som si na tvojom mieste overila u zamestnavatela, aky by si mala VZ pri pripadnom nastupe na dalsiu matersku. Niekto totiz plat znizuje na minimalny, niekto nechava, niekto zohladnuje zvysenie... a v uplne idealnom pripade sa da so zamestnavatelom dohodnut na VZ, ktory ti uvedie (jeho to nic nestoji a tebe pomoze) 😉

bapi1
3. mar 2011

@kisska Ja som jedna z tých, čo majú na papieri inak a v skutočnosti inak. A tak som na to doplatila s prvou materskou. Teraz si doplácam rozdiel aby som mala maximum. Myslím, že zamestnávateľ sa zariadi podľa toho, ako to budem potrebovať. To znamená, že ak by zamestnávateľ uviedol vyšší VZ než som mala pred odchodom na prvú materskú a tento VZ spolu s mojím VZ z DNP prevyšuje maximum, tak potom je to považované ako preplatok? A je jedno či by som išla tento rok na MD alebo mám radšej počkať a ísť až v roku 2012 na MD?

kisska
3. mar 2011

@bapi1 ak pojdes na matersku v tomto roku, bude RO pre vypocet materskej z dnp tento rok. Ak pojdes na buduci rok (otehotnies neskor ako v maji), tak sa ako RO bude brat tento rok. Ak by ti zamestnavatel dal VZ 1116, nemusela by si dnp platit vobec 😉

kisska
3. mar 2011

@bapi1 ak pojdes na matersku v tomto roku, bude RO pre vypocet materskej z dnp tento rok(od zaciatku poistenia po nastup na MD). Ak pojdes na buduci rok (otehotnies neskor ako v maji), tak sa ako RO bude brat tento rok(od zaciatku poistenia do 31.12.). Ak by ti zamestnavatel dal VZ 1116, nemusela by si dnp platit vobec 😉

lubkasungirl
3. mar 2011

Žienky, chcem sa opýtať: keď som si od 1/2010 platila DNP z minima a od 12/2010 z maxima a v júni 2011 nastupujem na materskú - materská mi výjde z minima, či z maxima? Koľko by vyšla materská z minima? Ďakujem. 🙂

ninan2
3. mar 2011

@kisska oki, vdaka za info! Ja som totiz teraz evidovana na Urade prace, kedze do februara som dostavala aj podporu v nezamestnanosti. Cize momentalne sa mi to oplati uz iba kvoli zdravotnemu poisteniu. Len nechapem preco mi tam povedali, ze naposledy musim prist na "kontrolu" 6 tyzdnov pred datumom porodu, a potom este 6 tyzdnov po porode priniest rodny list, a vtedy ze ma odhlasia - aky to ma vyznam tam od nastupu na matersku byt evidovana, ked za mna zdravotne poistenie vtedy tak ci tak bude platit stat (narok na matersku z DNP)? Nie je jednoduchsie sa odhlasit pred tym nastupom a hotovo? Po porode sa mi tam urcite trepat nechce.

erikamilos
3. mar 2011

Ahojte, chcem sa spýtať ako sa ráta tých 270 dní v období 2 rokov. Ráta sa odo dňa nástupu na materskú ( príklad ak nastúpim na MD 1.8.2011 tak sa sčítajú dni poistenia od 1.8.2009 do 31.7.2011?), alebo sa to ráta odo dňa pôrodu? Ď. 😵

deninka14
3. mar 2011

@erikamilos do dňa pôrodu...

maggiore
3. mar 2011

@deninka14 ahoj, takže nemusí byť tých 270 dní do nástupu na materskú? stačí do plánovaného termínu? môžem si teda napr. ak mi zostane doplatiť cca 14 dní, môžem ich ešte po nástupe na materskú? ... som z toho jeleň

deninka14
3. mar 2011

@maggiore zle som si prečítala termíny od erikamilos. Kazdopádne podmienkou je mať splnených 270 dní v období 2 rokov spätne. V prípade ak by ti to vychádzalo, že už nastupiš na MD vtedy platiť nemusíš, ale nesmieš sa odhlásiť... musíš byť 270 dní poistená
@erikamilos

erikamilos
3. mar 2011

@deninka14 ďakujem za reakciu, ja som bola DNP a som ho ukončila, tak chcem zistiť, či sa mi ešte bude zaratávať toto ukončené poistenie, alebo to už nestihnem
Ešte by ma zaujímalo, ak sa prihlásim na DNP z maxima v tomto roku a od 1.1.2012 si zmením (nie odhláška) na minimum a porodím v roku 2012, tak sa ktorý rok ráta na výpočet materskej?

maggiore
3. mar 2011

@deninka14 ... poistená som, lebo už 4 roky pracujem, len som si teraz začala priplácať, aby som dostala plnú výšku materskej ... takže si môžem priplácať aj cez materskú, aby som tých 270 dní do pôrodu stihla?

red_kika
3. mar 2011

ahojte baby,prosim vas, poradte mi. Kedy, pri akych podmienkach si mam zacat platit DNP? myslim, kedy sa mi to oplati. Su tam nejake platove hranice alebo nieco ine? Vobec tomu nechapem a chcem sa dostatocne skoro "poistit".
dakujem vam

carodejnica
3. mar 2011

Ahojte, neviete mi poradiť, pýtala som sa na predch. strane. Som stále zamestnaná, momentálne na RD. Ak by som išla tento rok na materskú, tá sa mi vyráta z pravdepodobného platu. Nemala som zlý plat, ale uvažujem ako dostať maximálnu materskú, aj keď DNP som si neplatila. Platí ešte to, že by som sa mohla po 13 TT zamestnať (ako druhý prac. pomer) krátkodobo u živnostníka s vysokým VZ ?? Lenže tento rok vraj Mihál na tom niečo pomenil. Viete mi poradiť, či to ešte platí, koľko mesiacov by som musela byť takto "zamestnaná"? Ďakujem.

zuzulienka855522
3. mar 2011

ahojte,
prosim vas o radu....som nezamestnana, pracujem len na dohode.....snazime sa o baby.....mozem daco robit aby som dostala potom vyssiu matersku?mam platit nemocenske, kolko to je?pn-ke mozem byt aj ked som na urade...prosim vas pomozte ako to je? posledne 2 roky som nepracovala cca1,5 rok som na dohode.....tych 190 e mesacne bude dost malo podla mna ☹

zitaje
3. mar 2011

@zuzulienka855522 ak este nie si tehotna, zacni si platit dobrovolne nemoc. poist. Tusim spociatku staci z minimalnej sumy (vyjde to okolo 15EUR) a ked budes uz tehotna, hned (tusim najneskor do 8. tyzdna) sa treba odhlasit a znova prihlasit s najvyssim vymeriavacim zakladom. Ale tety v socpoist mi vraveli, ze tam je nejaky schodok potom ci co - kazdopadne takto by to malo byt. Ak si myslis ze otehotnies hnes, mozes to risknut a platit hned z najvyssieho vymeriavacieho zakladu 😉

sny
4. mar 2011

Ahojte,prosím o ďalšiu radu:DNP som začala platiť od 26.10.2010 z maxima,pani v SP mi povedala,že koncom júla mám splnenú podmienku 270dní a mám ísť na PN.....Ale teraz som niečo čítala,že ak mám splnených 26týždňov,tak na PN by som už mohla ísť teoreticky aj v apríli-máji...Neviem naozaj ako to,ak môžte poraďte,či by mi potom platiť PN z maxima.A či by som mohla popri PN poberať aj rodičovský tých 190eur naďalej.ďakujem

smarti
4. mar 2011

Som na PN z DNP a zároveň poberám rodičovský príspevok. Môže mi prísť kontrola zo soc. poisťovne aj cez víkend? Bola vám niekomu cez víkend?

martinex
4. mar 2011

@smarti moze ti prist hocikedy,aj ked ja som takto bola PN dva mesiace, vychadzky som nemala ziadne a kontrola neprisla ani raz 😅

bapi1
4. mar 2011

@kisska Ďakujem, takže v mojom prípade je jedno či pôjdem na MD v roku 2011 alebo v r. 2012. Zamestnávateľ mi určite nenapíše max. VZ, ale určite vyšší, než ten, z ktorého bola počítaná moja prvá materská. To, čo teraz platím (rozdiel) na DNP, môžem zrušiť alebo radšej ponechať a platiť až do nástupu na MD? Je to cca 30 €, ale pre ženu na RD je to dosť.

kisska
4. mar 2011

@bapi1 no akurat, ze keby sa vam dlho nedarilo a napr v maji by si este nebola tehu, tak si od zaciatku noveho roku mozes znizit VZ na minimum a stale sa ti bude brat ako RO r. 2011, aj ked na matersku nastupis v r. 2012. Ja by som to pre istotu nechala tak a pri nastupe na MD by som si pisomne poziadala o vratenie preplatku. Ale ak vies presnu sumu, kt. ti zam-tel napise, tak mozes aj dnp zrusit a zalozit nove (nezabudni, ze najneskor do 8tt 😉 )

bapi1
4. mar 2011

Neviem, akú sumu mi zamestnávateľ napíšte - to by som sa ním dohodla, až keď budem tehotná. A vrátili by mi preplatok, ak by som napr. čerpala (samozrejme po 270 dňoch DNP- nárok mi vznikne až v októbri 2011) PN/OČR?

kisska
4. mar 2011

@bapi1 hej vratili.

tinoka
4. mar 2011

@tinara23 hm,no situacia je nasledovna. momentalne som v 5tt , zatial je sice priskoro mysliet na matersku ale chcem byt v obraze. termin mam na 31.10. takze vypada to tak ze nebudem splnat tych 270dni? mimochodom predtym som bola doma zamestnana a zamestnavatel za mna odvadzal poistenie cca 3roky dako sa to zarata? (teraz som rok akoze nezamestnana - som par mesiacov v taliansku a par som bola nezamestnana doma) . vobec neviem ako to teraz s touto materskou bude. urcite si ju po 6mesiacoch zvysim - ak je to to co by si mi odporucila. Prosim ta este raz o radu, kedze uz mame aj dake tie datumy a terminy.

dalienka
4. mar 2011

Ahojte, poprosim vas pekne o radu. Ide o to, ze do konca oktobra 2010 som bola riadne zamestnana, od vtedy som na zivnosti a neplatim odvody, len zdravotny, a prave sme zistili, ze som tehotna, da sa to este nejak zachranit, aby bola materska? Ak nie, dobre chapem, ze nastupujem automaticky na rodicosku dovolenku cca 190€? Pomozte mi zorientovat sa, a dajte nejaku radu, co sa da robit. Chcem sa ist popytat do socialnej p, ale nech mam aspon nejaky prehlad

tinoka
4. mar 2011

@ivca82 no neviem ci tu matersku budem moct poberat. som v juznom tirolsku len par mesiacov (dokopy 9) a pravdepodobne tu treba byt dlhsie a mat aj trvaly pobyt, ak ma dobre informovali. teraz som v 5tt a uz o 2 týždne ideme na Slovensko takze asi to riesit nebudem lebo nestiham. doma si platim DNP od 8.2.2011, predtym mi platil domaci zamestnavatel poistenie az do roku februara 2009 medzi tym som bola vonka a doma. termin porodu mam na 31.10.2011, ale to je len tak vyratane zatial (podla mna). ja uz som z toho teraz spakotena. dufam ze si DNP neplatim nadarmo. urcite si ho zvysim na maximum ked budem moct, len neviem ci po 6mesiacoch platenia mam alebo mam urobit odhlasku a potom prihlasku. fakt som z toho vol. :D

tinoka
4. mar 2011

@tinara23 ak dobre citam tak kazdopadne by som mala urobit tu odhlasku????? teraz som v 5tt a som vycestovana az do 20.3. tak teraz co?

ivca82
4. mar 2011

@tinoka ja som bola tiež v južnom tirolsku - Merano. Napíšem ti do IP zajtra ako to bolo presne v mojom prípade, nemala som tam trvalý pobyť, len prechodný. Teraz nestíha viac, len som nazrela 😉