Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
7. dec 2011

@mirojuh jj presne (myslim ze hned na druhy den po uplynuti 270 dni - t.j. asi nie v ten den ale az na druhy den ale to si niesom ista... ale to je asi nepodstatne pre teba)

oskvarka
7. dec 2011

@silviabn nie lebo nebudes aktualne platca (jedine ze by si sa tesne pred nastupom na MD prihlasila na ten balicek a potom uz pocas MD si oslobodena od platenia..)

darinkazv
7. dec 2011

@oskvarka
@mirojuh až na 271. deň šup na PNku. tak je to aj čo sa týka materskej. porodiť musí žena najskôr 271deň. proste aby bolo platených celých 270dní 😉 až vlastne deň na to môžeš čerpať 😉

denne73
7. dec 2011

@mima595 jeminky moje 😕

fide
7. dec 2011

@oskvarka Aha tak ochrannej lehote som uz pochopila si zlata ... a teraz este ako dlho mozem byt na marodke alebo ocrke po novom ??? ci to je jedno??? A kolko by my vyplacali marodku ked si budem platit z maxima 45 eur??? teraz si totiz platim z minima 15 eur teda materska by mi vysla z minima ale ked pojdem od decembra na max tak ked sa dietatko narodi hned ako uplynie doba 26 t mozem ist na PN ze??? a ak mi o nekolko dni skorej skonci 270 dni skorej ako 26 t??

fide
7. dec 2011

@darinkazv a ak by som sa s dr dohodla ze chcem cerpat MD az od dna narodenia dietatka ?? alebo zeby dr napisala o zopar dni iny termin narodenia ?? bol by problem???

katula77
7. dec 2011

@mimkaa2607 ono je to uz aj isto podpisane, on vyhlasuje len tie co nepodpisal, dnes bola nejaka sprava, ale ono to je jedno lebo ked to aj nepodpise parlament to znovu schvali a on to uz nepodpisuje, cize asi tak, je to uz platne.

oskvarka
7. dec 2011

@fide no len mne sa zda ze ta PN sa priemeruje ze tam sa to nerata od posledneho prihlasenia ale nejako za rok priemer.. iba marodka sa rata od posledneho prihlasenia...ale to si niesom ista....
a na marodke mozes byt tusim max. rok v kuse potom musi byt vypisana nova.. ale to si tiez niesom ista...
no tak ak ti 270 skonci skorej ako 26 tyzdnou tak to este nieje iste ci sa s tym nieco da robit.. v tej novele to nespominaju jedine ak by ti to koncilo 1.2 a nemas este 26 tyzdnou tak tam hovoria ze ti umoznia ist na ten balicek s tym ze sa to bude ratat ako by si pokracovala aby sa ti mohlo dopocitavat tych 26 tyzdnou... ale len tato moznost sa spomina 😒

ludinka
7. dec 2011

ahojte baby mam teraz trosku inu otazku, platim si DNP do maxima, na sociialke mi vypcitali sumu 18 eur na zaklademojho platu rok predtym, lenze teraz mi zvysili plat a tym padom aj viac odvadzam.....chcem sa opytat ci mam narok na vratenie preplatku a ci o to treba ist poziadat alebo mi to daju automaticky....dakujem

mima595
7. dec 2011

@ludinka - ano mas narok na vratenie preplatku, musis onho poziadat

ludinka
7. dec 2011

@mima595 dakujem za odpoved a do kedy treba dat ziadost?

mata84
7. dec 2011

@silviabn vazne??tak super 😵

mima595
7. dec 2011

@ludinka - neviem

darinkazv
7. dec 2011

@fide no, ty môžeš na md nastúpiť aj pár dní pred pôrodom, ale prídeš tým o peniaze. lebo materské sa vypláca len tých 34 týždňov. a ty by si tým prišla o tých 6 týždňov vyplácania. po narodení bábätka by si tak materskú dostávala len 28týždňov. takže by som to nerobila.

fide
7. dec 2011

@oskvarka 270 dni mi konci 8. 6 a 26 t zalezi ci su to kalendarne tyzdne alebo ako sa to rata...teda ak sa teraz v 12.12 prehlasim na max tak ich budem mat neskor ze ?

katula77
7. dec 2011

@darinkazv nemyslim ze je to tak, ved predsa mnoho zien porodi predcasne v 7 mesiaci, tie by podla teba mali len 28 tyzdnovu matersku? tak to nefunguje, materska trva (bude trvat v roku 2012) 34 tyzdnov ako ti ju vypise doktor.

fide
7. dec 2011

@darinkazv no ale ked si poziadam tych 6-8 t pred narodenim dietatka tak sa moze stat ze sa narodi skorej a nedostanem nic... chapes mne 270 dni vijde tesne teda okolo 1. 6 mam termin a 8 mi uplynie 270 dni...dr mi povedala ze mi moze do papneirov napisat datum 8 ale ze M D asi budeme ziadat az od datumu narodenia radsej nech mi daju aspon nieco ako nic... Len nevies ci sa potom neposiela aj nejaky iny udaj o dietatku ? v pripade ze sa narodi skorej ci sa to tak moze...

stitch30
7. dec 2011

Ahojte!Tak som z toho jeleň.Prosím poradte.Som zamestnaná už 9 rokov začala som si doplácať DNP z minima od 1.11.2011 , lebo sme sa chceli začať snažiť o dieťa tak v lete . 270 dní by som mala mať zaplatených 27.7.2012 tak ja teraz neviem či si to mám platiť alebo či sa mi to už neoplatí , alebo či si to musím doplácať v nejakom balíku a neviem ani koľko by to bolo . Ďakujem a vlastne už to podpísal prezident už je platná tá zmena?

katula77
7. dec 2011

@fide to tak nefunguje, kazda mama ktora ma narok na matersku dostane vyplatene za 34 tyzdnov, nie za menej, ved to aky by bol system? ved dietatu nerozkazes, ze sa ma narodit po 6 tyzdnoch trvania materskej 🙂.

darinkazv
7. dec 2011

@katula77 lenž zo zákona musíš nastúpiť max 6týždňov pred TP na materskú.. keď tak neurobíš, tak sa sama pripravuješ o peniaze. tiež, čo predsa porodia predčasne, tak ju majú odo dňa pôrodu. skús si to naštudovať. je to tak.

@fide ty si môžeš o md požiadať 6-8t pred TP. kým nesplníš 270dní, tak ti bude materská vyplácaná len zo zamestnania, ak si zamestnaná. a keď dosiahneš tých 270dní, tak ti materská bude vyplácaná už aj z DNP. ak nie si zamestnaná, tak si môžeš požiadať až po narodení dieťatka o md, lebo keby si aj skôr, tak ti nebudú vyplácať nič, lebo nemáš 270dní zaplatených. žiaľ, ak porodíš skôr, než zaplatíš celých 270dní, tak ti materská nebude priznaná. známa bola nezamestnaná, neskoro si začala doplácať DNP a porodila na 268deň platenia a teda bola bez nároku na materské. od narodenia dostávala len rodičovský príspevok.

darinkazv
7. dec 2011

@katula77 to si nepochopila, ako je to myslené. ty musíš nastúpiť najneskôr 6t pred TP na materskú. Najneskôr. keď porodíš skôr, tak jasné, že ti materské bude vyplácané 34týždňov. ale keď porodíš normálne v termíne a nastúpiš na MD trebárs 3t pred TP, tak o tie 3t prídeš. vygoogli si to 😉

katula77
7. dec 2011

@darinkazv no veru aj si idem poziet papiere ako mi to bolo vyratane pri poslednom, ale ja tvrdim ze nemas pravdu, lebo takto by takmer ziadna baba nedostala vyplatenych 34 tyzdnov!!! ved trosku pocitaj, je to hlupost, ktoru ak by bola pravda tak sa predsa kazda zena hada!!! tych 34 tydznov je potom akoze co za cislo? to je dlzka materskej!!! ty chces tvrdit ze kazda baba ma materku dlhu rozne ? to snad nie? to tak nemoze byt, idem hned napisat gape.

zu2za3na
7. dec 2011

@annon ahoj, bola si od 4 mesiaca na PN lebo si musela alebo kvôli práci? Ja tiež nad tým uvažujem, nakoľko mi nevie dať šéf v práci 8hodinové smeny a pracujem niekedy aj viac ako 12 hodín, no pán dr. povedal, že on porušuje zákonník práce...a čo ja s tým teraz? zdravotné problémy zatiaľ nemám. Tiež si platím to poistenie a momentálne som v treťom mesiaci tehotenstva.

lubkasungirl
7. dec 2011

babenky,prezident dnes podpisoval a vracal nazad zakony - o nasom tam nie je ani zmienka... 😒 😒 😒

oskvarka
7. dec 2011

@fide ak si len zmenis zaklad tak to by ti s tou nepretrzitostou platenia nemalo nic spravit.. ak s ati to teda da zmenit

darinkazv
7. dec 2011

@katula77 ja som to teraz googlila. jasne je to tam napísané. žene, ktorá porodí predčasne, je materská priznaná odo dňa pôrodu po dobu 34týždňov. ak si však materskú z iného dôvodu začne čerpať až odo dňa pôrodu, tak jej je materské vyplácané 28 týždňov. tých 34týždňov je nárok na materskú, ale zároveň musíš nastúpiť najneskôr 6t pred pôrodom. nie je pravda, že by to nevyšlo žiadnej babe. ja sa tu s tebou nehádam. ja som si to vygooglila, aj som písala babám, čo sa do toho vyznajú a tie mi to povtrdili. tak skôr, než sa o tom budeš hádať, tak si to riadne naštuduj 😉

fide
7. dec 2011

@darinkazv Ani po uplynuti 270 dni potom neje narok na matersku ak sa narodi skorej???

darinkazv
7. dec 2011

@fide nie. ty si musíš platiť tých 270dní. (rátajú sa ti tam aj ukončené nemocenské, ak dáke boli) ale ak tú podmienku 270dní mať dokopy zaplatených nemáš alebo 26týždňov vkuse, tak ti to nepriznajú. mne to prišlo ako riadne svinstvo, že známa takto prišla o kopec peňazí kvôli 2 dňom ☹

skajkaze
7. dec 2011

Ahojte baby,potrebujem radu.DNP si platím cca dva a pol roka,čerpala som z neho matersku,pn a aj očr,mala bude mať v septembri 3roky,potom by som si chcela vyčerpať podporu a snažiť sa o druhe bábo.Chcem sa spýtať,ten balíček poistení -ako to vlastne je,ak budem poberať podporu v nezamestnanosti,mám si počas toho obdobia platiť aj poistenie na dôchodok,(lebo teraz viem,že to za mňa platí štát)aby som mala splnené podmienky,alebo aj vtedy to platí za mňa štát?A koľko sa musí platiť na poistenie dôchodku,alebo stačí z minima tých cca 59€?Ďakujem,dúfam,že ste ma pochopili 😉