Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

cajova_lienka
22. dec 2011

@poisonblu ok ale teraz alebo az vo februari? pokial nie som tehotna tak pokial viem tak mi DNP zrusia zo zakona - jedine keby som bola tehotna tak mam narok doplatit si 207dni... ci?

poisonblu
22. dec 2011

@cajova_lienka musis to zrusit a zalozit do 31.1.2012...vo februari je uz neskoro

lubkasungirl
22. dec 2011

no baby - nechcem strasit - ale este ani v SP nemaju ujednoteny vyklad zakona - nedokazali mi z poradne SP odpovedat na moju otazku - preto zvazte, ci teraz uz budete robit nejake radikalne kroky alebo nie:
Moja otazka znela: ked sa teraz odhlasim a prihlasim nanovo /270 dni uz daaavno mam/, nove poistenie zanikne cca koncom septembra 2012 - ked sa prihlasim hned na druhy den po skonceni DNP na novy komplexny balik poistenia - ci sa toto poistenie bude brat ako nepretrzite...??????? Mihal na blogu tvrdi, ze ano, SP mi povedala,ze nie - na moju namietku ohladom nazorov p.Mihala na blogu - uz mi odpovedali, ze je nejednoznacny vyklad zakona v tejto otazke - blizsie info bude az v polovici januara...
No tomu ja hovorim riadna HALUZ!!! 😒

mima595
22. dec 2011

@lubkasungirl - no ale Mihal tam tvrdi, že sa musis prihlasit este v posledny den trvania poistenia, aby sa ti to ratalo ako nepretržite, ak sa nahlasis na balik až den po skonceni klasickeho DNP, tak sa to rata ako prerusenie

veonka
22. dec 2011

@lubkasungirl no veď práve to, že sú tu informačné šumy, aj média dávajú rozporuplné informácie, ako napríklad o tom či zmeny nastanú od 1. januára, alebo až 1. februára a to je dosť podstatná vec pre nás, čo si chceme podať novú prihlášku.

Každopádne ja baby na základe týchto pochybností o tom ako čo bude zvažujem podať odhlášku ešte v decembri, a prihlásiť sa ešte v decembri. (to ešte nemám 270dní ale to by malo byť jedno, alebo to ovplyvní nejaké výpočty?)
Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche sa vraví. Bohvie čo bude v januári. No a ak sa to bude dať, môžem sa odhlásiť a prihlásiť v januári znovu, či nie? Asi na mňa budú pozerať jak na šibnutú, ale nech mi niekto garantuje, že to bude možné v januári a ja spokojne počkám do januára... ale takto... veď je to posledná šanca a ja som tam peniažky tiež nedávala z rozmaru, ale preto, že som študentka a po štúdiu nárok na materskú nemám. Dúfam, že sa nám podarí babenko čo najskôr. Mihál to je stelesnená sloboda a hlavne solidarita. Nemôžem ho ani vidieť keď beží v telke. Aj tým dôchodcom čo vymyslel, no na staré kolená poväčšine fakt čistí chudáci. ☹

poisonblu
22. dec 2011

@lubkasungirl mihal pise, ze sa musis prihlasit s tym istym datumom ako ti konci to stare DNP, aby sa povazovalo za nepretrzite...ale na to zase SP vravi, ze to je potom subeh dvoch DNP a to sa neda....tak bohvie ako to nakoniec bude...ja som sa odhlasila a prihlasila teraz v decembri a hotovo....

lubkasungirl
22. dec 2011

@mima595 no v SP aj toto vylucuju...pytala som sa aj nato

lubkasungirl
22. dec 2011

@poisonblu uvazujem tiez nad tym,ci sa este teraz neodhlasit a neprihlasit,len nechcem nieco prepisknut... 😒

poisonblu
22. dec 2011

kočky, mne napísala teta zo SP toto a ak to nebude platit v januári, tak jej to pôjdem obúchať o hlavu:

Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, ktorej toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné nemocenské poistenie zaniká od 1.2.2012. Avšak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31.1.2012 aj po 31.1.2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
Podmienka 270 dní nemocenského poistenia sa sleduje od posledného pripoistenia sa na dobrovoľné nemocenské poistenie. Legislatívne zmeny v zákone Vám umožňujú, že budete môcť byť aj naďalej dobrovoľne nemocensky poistená, najdlhšie však po dobu dosiahnutia 270 dní z tohto poistenia a poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie si budete platiť ako do teraz. Zákon nevylučuje, že sa nemôžete odhlásiť a na druhý deň prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie v období od decembra 2011 do 31. januára 2012. Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe zaniká nemocenské poistenie dňom odhlásenia sa z tohto poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky. Ak sa dobrovoľne nemocensky poistená osoba odhlási a opätovne prihlási na dobrovoľné nemocenské poistenie, ide o nové dobrovoľné nemocenské poistenie, z ktorého sa určuje výška nemocenskej dávky. Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, ktorej nové dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo nepretržite menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky (dočasná pracovná neschopnosť), sa výška nemocenskej dávky určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, t. j. z minimálneho vymeriavacieho základu.

TO ZNAMENÁ, ŽE SA MôŽEME PRIHLASOVAŤ AJ V JANUÁRI, NIE?

evapavla
22. dec 2011

@poisonblu , vyzerá to tak 🙂, tiež nechcem nič pokašlať, čo sa mi pri mojom šťastí stáva pravidelne

poisonblu
22. dec 2011

@evapavla lebo ja som dala koniec k 31.12 a zaciatok k 1.1....ale aj tak nove prihlasovanie je v zakone az 1.2. tak dovtedy by tam bola ten mesiac diera

jvlacchovicova
22. dec 2011

@oskvarka dakujem za odpoved

anaba1
22. dec 2011

@poisonblu Preco koniec 31.12. a zaciatok 1.1.? Ma to nejaky vyznam? Keby som dala odhlasku k 30.12. a prihlasku k 31.12.? Bol by nejaky rozdiel vo VZ? Alebo preco zaciatok az v januari?

poisonblu
22. dec 2011

@anaba1 aby som to mala zacate od 1. dna v mesiaci..nic v tom nie je..iba ked budes menit v priebehu mesiaca, tak treba dat pozor a prepocitat si poistne na dni.....napr. 30 dni budes platit z minima a 1 den z maxima...

annieb
22. dec 2011

@poisonblu a to uz sa da teraz odhlasit k datumu 31.12 a prihlasit k 1.1?

anaba1
22. dec 2011

@poisonblu aha..takze to je v podstate jedno, ci sa prihlasis v decembri alebo v januari. Nie je rozdiel vo VZ? Ked sa prihlasim este v decembri, tak max. davku po ubehnutych 26 tyzdnoch dostanem z 1116 eur? A keby som sa prihlasila az v januari, tak max. davku dostanem z 1153? Je to tak ci nie?

poisonblu
22. dec 2011

@anaba1 ano, ked nezmenis VZ tak dostanes davku s toho, z coho platis....
@annieb ano, preco by sa nedalo? ja som sa prihlasovala na DNP 2 tyzdne vopred a pohoda

annieb
22. dec 2011

@poisonblu neviem, len tak ma napadlo 🙂

ketkous
22. dec 2011

@poisonblu ahoj...nepochopila som tomu,ze si treba prepocitat poistne dni...cize napr.ak som odhlasila 19.decembra a prihlasila 20.decembra uz z maxima,tak si zaplatim za december uz len tu novu ciastku-cize z maxima...alebo ako?

poisonblu
22. dec 2011

@ketkous mozes to urobit tak, potom ti vznikne preplatok...alebo tych 19 dni zaplatis z minima a ten zvysok z maxima....ale istejsie bude zaplatit celu sumu z maxima....

poisonblu
22. dec 2011

kočky, kde nájdem tú novelu zákona o soc. poistení, čo podpísal prezident?

ketkous
22. dec 2011

@poisonblu jooo...tak som si aj myslela,ze to urobim... 🙂 Vdaka pekny vecer

pufinkaaa
22. dec 2011
poisonblu
22. dec 2011

@pufinkaaa diky, pomohlo...nasla som to, co som potrebovala 🙂

svirky
22. dec 2011

@mima595 ahoj,tak som mala pravdu s tou OCR,ako nam aj nasa tvrdila 😖 ,takze v januari nehrozi OCR z DNP?

veronika1982
22. dec 2011

chcem sa opytat nastup na MD mam 6.2.2012 ale chcem poprosit lekara aby ma vypisal uz 1.2.2012. len si chcem overit to ci mam narok na DNP. mam splnenu podmienku 270 dni. spadam do tej ochrannej lehoty a materska mi bude vyplacana z prijmu aj z DNP?

poisonblu
22. dec 2011

@veronika1982 ano, spadas do ochrannej lehoty...ta je pre 8 mesacna pre tehotne

terezka1631
22. dec 2011

@poisonblu ked zruším a znovu založím budem platiť rovnako ako doteraz?? lebo ja sa v tom už nevyznám a tie tety u nás na pobočke nie sú velmi ochotné......

poisonblu
22. dec 2011

@terezka1631 aky si das VZ, z takeho budes platit...mozes dat maximum alebo sumu aku chces ty...z tej sumy sa ti potom bude pocitat 65 % materska

terezka1631
22. dec 2011

@poisonblu ďakujem, teraz som platila z VZ 400 € tak asi si to nechám tak isto......a nebudem si musieť dať ten balík, že nie??? 😉