Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

spisiacka
29. jan 2012

@hedka17 @mirkave no mne to tiez pride cele divne. Bodla by ta materska z DNP ved to nie su male peniaze a pre babo toho dost treba... a aj po materskej dieta dost stoji ved tie peniaze v podstate vsetky idu do deti... a este aj to nammusia zobrat.... bo sme vykoristovatelky statu... :-/

annie6
29. jan 2012

@kata2882 mozem sa opytat? ak som na UP a bude mi plynut ochranna lehota od februara, tak ak by som isla pracovat na dohodu, meni sa tym nieco? alebo len ak by to bolo na zmluvu?

kata2882
29. jan 2012

@annie6 ak si tehotna , tak v ochrannej lehote myslim nezalezi ci si na dohodu alebo PP 😕 nech ma niekto opravi ak sa mylim.
ide o to, ze pocas platenia stareho DNP je tam rozdiel.

hedka17
29. jan 2012

Este som nasla toto: Nakoľko osobe, ktorá má prerušené nemocenské poistenie pre čerpanie rodičovskej dovolenky, vznikne nárok na materské aj z povinného nemocenského poistenia, netreba platiť maximálne poistné. Ak chce získať maximálne materské, stačí sa poistiť na rozdiel maximálneho vymeriavacieho základu (1153,50 eur) a vymeriavacieho základu z povinného nemocenského poistenia (z poslednej hrubej mzdy). vid tu: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

sisa163
29. jan 2012

ahojte, potrebujem rýchlu odpoved ak sa zajtra odhlásim a znovu prihlásim na DNP / inak platím si ju od augusta 2011) mala by som to mat nepretržite ak som správne pochopila. Len neviem či som správne pochopila že ak by som počas platenia DNP ostala napr. od apríla nezamestnaná tak nebudem mat nárok na mater. z DNP????? ( momentálne ešte nie som tehu)
Ďakujem vopred za odpoved.

kata2882
29. jan 2012

@annie6 tak sa opravujem ja takto je to!!!!!

gapa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
baby, ktoré si budete uplatnovať nárok na materské v 8mesačnej ochrannej lehote po ukončení dnp, ak zanikne zo zákona bud 31.1.2012 alebo dosiahnutím 270dna dnp (270dni by sa malo rátať od posledného prihlásenia na dnp, ak vzniklo dnp najneskôr 31.1.2012)
pozor na to, že OCHRANNá LEHOTA PRESTANE PLYNúť plynúť!!!!, ak vám počas ochr. lehoty VZNIKNE NOVé nem.poistenie (vid § 32 ods.4 písm.a) Zákona o soc.poistení).

Nové nem.poistenie vznikne napr.:
- prihlásením na dnp (len ak zo zákona, tj. nie odhláškou, zanikne NP 31.1.2012 a prihlásite sa vo februári nanovo s dátumom prihlásenia od 1.2.2012 z celého balíka, považuje sa toto nem.poistenie za nepretržité, tj. akoby k 31.1.2012 nedošlo k zrušeniu a 1.2.2012 k novému prihláseniu)
- vznik nového pracovného pomeru
- vznik povinného NP szčo (obvykle vznikne 1.7., ak bol prekročený určitý limit príjmov za prech. kal. rok; alebo môže vzniknúť aj iný dátum, ak vznikne np szčo nanovo po ukončení prerušenia živnosti)
- ale napr. aj UKONčENíM PRERUšENIA!!!! nem.poistenia zamestnanca ( lebo prerušenie nem.poistenia sa považuje za zánik nem.poistenia a ukončenie prerušenia za vznik nem.poistenia vid § 26 ods. 5 Zákona o soc.poistení), tj. napr. ak po ukončení dnp, tj. počas ochr. lehoty ešte pred nástupom na MD:
-- ukončíte rodič.dovolenku, vzniká vám nem.poistenie nástupom do práce, čerpaním riadnej dovolenky alebo aj napr. vznikom pn, očr den po ukončení RD t.j. ukončíte prerušenie
-- čerpáte v zamestnaní očr dlhšiu ako 10dní, 11dnom očr dochádza k prerušeniu np a návratom do práce vám vzniká np
-- čerpáte neplatené volno, nástupom do práce po ukončení NP vám vzniká NP
-- čerpáte pn, po uplynutí 52týž. od začiatku každej pn (berie sa každá PN zvlášť a nezávisí od poberania nemocesnkého) dochádza k prerušeniu np

kedy dochádza k prerušeniu nem.poistenia nájdete v § 26 Zákona o soc.poistení,
vznik povinného np zamestnanca+szčo upravený v § 21+22 terajšieho zákona, myslím po 31.1.2012 sú tieto paragrafy zmenené

8. dec 2011 o 23:01 • 3 deti • Odpovedz • Páči sa mi to • •

zitaje
29. jan 2012

@sisa163 nie, nebude to nepretrzite, ale ked sa odhlasis a prihlasis, mozes si platit dnp este 270 dni. Ked v case platenia otehotnies, budes 8 mesiacov v ochrannej lehote a budes mat narok na matersku. Podla mna to so zamestnanim nema nic spolocne, toto je dobrovolne nemoc. poist.

kata2882
29. jan 2012

@lesik takto je to presne....aby som nezavádzala...

gapa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
baby, ktoré si budete uplatnovať nárok na materské v 8mesačnej ochrannej lehote po ukončení dnp, ak zanikne zo zákona bud 31.1.2012 alebo dosiahnutím 270dna dnp (270dni by sa malo rátať od posledného prihlásenia na dnp, ak vzniklo dnp najneskôr 31.1.2012)
pozor na to, že OCHRANNá LEHOTA PRESTANE PLYNúť plynúť!!!!, ak vám počas ochr. lehoty VZNIKNE NOVé nem.poistenie (vid § 32 ods.4 písm.a) Zákona o soc.poistení).

Nové nem.poistenie vznikne napr.:
- prihlásením na dnp (len ak zo zákona, tj. nie odhláškou, zanikne NP 31.1.2012 a prihlásite sa vo februári nanovo s dátumom prihlásenia od 1.2.2012 z celého balíka, považuje sa toto nem.poistenie za nepretržité, tj. akoby k 31.1.2012 nedošlo k zrušeniu a 1.2.2012 k novému prihláseniu)
- vznik nového pracovného pomeru
- vznik povinného NP szčo (obvykle vznikne 1.7., ak bol prekročený určitý limit príjmov za prech. kal. rok; alebo môže vzniknúť aj iný dátum, ak vznikne np szčo nanovo po ukončení prerušenia živnosti)
- ale napr. aj UKONčENíM PRERUšENIA!!!! nem.poistenia zamestnanca ( lebo prerušenie nem.poistenia sa považuje za zánik nem.poistenia a ukončenie prerušenia za vznik nem.poistenia vid § 26 ods. 5 Zákona o soc.poistení), tj. napr. ak po ukončení dnp, tj. počas ochr. lehoty ešte pred nástupom na MD:
-- ukončíte rodič.dovolenku, vzniká vám nem.poistenie nástupom do práce, čerpaním riadnej dovolenky alebo aj napr. vznikom pn, očr den po ukončení RD t.j. ukončíte prerušenie
-- čerpáte v zamestnaní očr dlhšiu ako 10dní, 11dnom očr dochádza k prerušeniu np a návratom do práce vám vzniká np
-- čerpáte neplatené volno, nástupom do práce po ukončení NP vám vzniká NP
-- čerpáte pn, po uplynutí 52týž. od začiatku každej pn (berie sa každá PN zvlášť a nezávisí od poberania nemocesnkého) dochádza k prerušeniu np

kedy dochádza k prerušeniu nem.poistenia nájdete v § 26 Zákona o soc.poistení,
vznik povinného np zamestnanca+szčo upravený v § 21+22 terajšieho zákona, myslím po 31.1.2012 sú tieto paragrafy zmenené

8. dec 2011 o 23:01 • 3 deti • Odpovedz • Páči sa mi to • •

jk77
29. jan 2012

@gapa Ahoj gapa. velmi by som sa Ta chcela poprosit o radu.DNP si platim od 2008, nepretrzite, uz vyse roka z maxima.Momentalne som tehotna, v 11tt.Viem, ze mi toto poistenie 31.1. konci, ze som v 8mesacnej ochrannej lehote. Som vsak este na rodicovskej dovolenke,ta mi konci 9.7 a na matersku by som mala nastupit 14.7. Neviem teraz, ci si mam zacat platit novy balik, aby som mala najvyssiu matersku, kedze sa mi asi nieco zmeni tym, ze budem mat nejakych 5 dni medzi rodicovskou dovol. a meterskou. Nebude sa mi to ratat ako nove poistenie, ak si zacnem platit od 1.2 novy balik?? Som zaroven na rizikovom,na marodke, tak neviem ako dalej. Velmi pekne Ta prosim o radu. Dakujem. Pekny vecer.

kata2882
29. jan 2012

@annie6 teda tebe sa nic nemeni....nezasiahne ti to do DNP 🙂

eunomia
29. jan 2012

Ahojte, nasiel by sa niekto, kto by mi vedel poradit? Som na rodicovskej dovolenke s rocnym dietatom. Bola som DNP do minuleho tyzdna. Som stale zamestnana, takze za mna plati aj zamestnavatel. Rozhodujeme sa, ze by sme mali druhe dieta. DNP som si platila aj po ukonceni materskej z tohto dovodu. Teraz mi to pride nefer, ze to boli zbytocne vyhodene peniaze. Potrebovala by som vediet, ci je toto vlastne jedine riesenie: znovu sa prihlasit na DNP s rozdielu a to do konca januara a potom sa snazit otehotniet do .. do kedy vlastne by som musela otehotniet, aby mi vysla max materska? Resp. do kedy porodit? Dakujem za odpovede. Prepacte, ze pisem chaoticky ale v hlave mam z toho riadny chaos :-/. Teraz som max matersku nemala, lebo mi chybalo 10 dni do odchodu na matersku (nejako som sa preratala, moja chyba :-/)

annie6
29. jan 2012

@kata2882 jeej, dakujem za info 😉

emogeon
29. jan 2012

@gapa ahoj, zajtra idem na posl. chvilu sa odhlasit a prihlasit nanovo, chcem sa spytat ak si budem 6. mesiacov platit z minim. VZ a teoreticky porodim tento rok dostavala by som max. matersku kedze sa to pocita z roku 2011?..dakujem

odyseana
29. jan 2012

@kata2882 ahoj, ja vlastne nastupujem o mesiac na matersku a som na rizikovom, a PN z DNP mi vychadza o par dni, preto by ma zaujimalo ci treba mat splnenu podmienku 26 tyz. vkuse aby som dostala PN z DNP, alebo staci len tych 270 dni za posledne 2 roky 🙂 , 26 tyz. vkuse ma byt na matersku. 🙂 🙂 🙂

mima595
29. jan 2012

@emogeon - nebudes, pretože ak sa odhlasis a nanovo prihlasis, rata sa to ako nove poistenie, a preto pre maxima. matersku musis znova splnit podmienku byt poistena 26tyzdnov

kata2882
29. jan 2012

@odyseana ak mas splnenych 270 dni, do 7.2. mas ochrannu lehotu na PN, teda mas narok.
ak dalej pokracujes MD, aj ta bude pocitana z DNP.

odyseana
29. jan 2012

@kata2882 dakujem, to som potrebovala vediet 🙂 🙂 🙂

lubkasungirl
29. jan 2012

baby - neviete? marodku potrebujem na socialnu poistovnu odniest ihned alebo staci aj na druhy den?

mima595
29. jan 2012

do 3 dni

lubkasungirl
29. jan 2012

@mima595 dakujem 😉

zuva
29. jan 2012

kata2882 prosím ta porad mi začiatkom januara bolo 2 roky ako si platim DP z maxima a som cca v 7 tyždni tehotenstva . Viem ze spadam do ochrannej lehoty a matersku dostenem z maxima ale ako je to z PN???????? Som kadernicka a som na nohach stale (som zamestnana) ale ak uz nebudem vladat alebo podobne a pojdem na PN dostanem nieco z DP alebo mi narok na PN zanikne 7.2.2012??????? Pocula som ze ak sa napr.30.1.2012odhlasim a 31.1.2012 prihlasim dostanem PN aspon z minima inak nie co je na tom pravda????A ako to budem mat z materskou ak nezmenim vymeriavaci zaklad???NEVIEM CO ROBIT!

zuva
29. jan 2012

Kocky poradte!!!!!!!

kata2882
29. jan 2012

@zuva ak to zmenis,nemas narok na materske, lebo zacnes nove DNP!to nerob, ak si tehotna a poterbujes PN, podla mojich info, ak do 7.2. nastupis na PN a nasledne pokracujes materskou, oba sa ti pocitaju z tvojho DNP....

kata2882
29. jan 2012

@zuva este odporucam napisat gape, ona je v tychto veciach zbehla, a urcite poradi 🙂

kata2882
29. jan 2012

@gapa
@zuva
prosím ta porad mi začiatkom januara bolo 2 roky ako si platim DP z maxima a som cca v 7 tyždni tehotenstva . Viem ze spadam do ochrannej lehoty a matersku dostenem z maxima ale ako je to z PN???????? Som kadernicka a som na nohach stale (som zamestnana) ale ak uz nebudem vladat alebo podobne a pojdem na PN dostanem nieco z DP alebo mi narok na PN zanikne 7.2.2012??????? Pocula som ze ak sa napr.30.1.2012odhlasim a 31.1.2012 prihlasim dostanem PN aspon z minima inak nie co je na tom pravda????A ako to budem mat z materskou ak nezmenim vymeriavaci zaklad???NEVIEM CO ROBIT!

kata2882
29. jan 2012

@zuva verim,ze ti poradi 🙂

iukapiuka
29. jan 2012

@eunomia ahoj najlepsie ked napises na poradna@socpoist.sk
Su velmi mili a ochotny, do dvoch dni ti odpisu ze aky je zakon a co to pre teba znamena. Mne velmi pomohli. A mas to info z prvej ruky 🙂

mima595
29. jan 2012

@kata2882 - pre tehotne, teda aj pre rizikove tehotenstvo plati 8-mesacna ochranna lehota...teda len ti musi PN vypisat gynekolog a uviest diagnozu spojenu s rizikovym tehotenstvom

ak nezmenis VZ, a nemas ine poistenie /neviem, ako fungujes ako zivnostnicka/ tak budes mat aj matersku aj PN z maxima
@zuva

matka2302
29. jan 2012

Prosim poradite aj mne.Uz som tu pisala,ale nedostala som odpoved.
Ide mi o toto: Od 24.1.2012 som na MD.Narok na materske z DNP by som mala mat. Podmienka 270 dni splnena -takze k 1.2. 2012 zanik DNP.
Mozem sa k 31.1.2012 znovu prihlasit na DNP(a byt 270 dni este poistena po starom)uz je to v case naroku na MD- nebude to mat nejaky vplyv na uz priznanu matersku? Zaujima ma to pre pripad, ze by sme chceli dalsie babo.Alebo by sa to dalo este do 7 dni po uplynuti tych 270 dni DNP, vyuzit na ocr ,pn? Dakujem za odpoved hadam som to nenapisala zlozito

mima595
29. jan 2012

@matka2302 - ano, možes sa prihlasit nanovo...do 31.1. na matersku, na ktoru si nastupila 24.1 to nebude mat vplyv