Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubkasungirl
4. mar 2012

@gapa inak nech sa nehnevaju, ale spravu o tychto zmenach uverejnili na svojej stranke az 2.3.!!!

zalka
4. mar 2012

@lubkasungirl
No tá správa tam bola skôr uverejnená ale dementi v SP asi nepredpokladali, že sa táto info nedostane včas k ľuďom, pretože mnohí neplatia 8.meho v mesiaci ale skôr.
Zmeň si príkaz v banke, pri TP daj 88 ak posielaš každý mesiac tak potom vpisuj aj ŠS .
Hádam pokutu nedajú. Nie si sama čo si neposlala zmenený príkaz.

petka296
4. mar 2012

@zalka ahoj, vies mi prosim poradit? OD maja 2011 som DNP, od septembra 2011 som tehotna na rizikovom, teraz vo stvrtok mi prisiel list zo soc.poistovne,ze 270 dni poistenia mi skoncilo 18.2.2012. Som v ochrannej lehote, no teraz neviem,ci to mam platit nadalej alebo treba doniest do soc. poistovne doklad, ze som tehotna,aby mi to nezrusili. Dufam, ze som to napisala zrozumitelne.

datanka
4. mar 2012

@petka296 po zaplateni 270dni,ti poistenie zaniklo zo zakona a ty(ako pises)si v ochr.lehote.platit dalej uz nemusis...a do soc.poistovne donesies doklad az ked budes nastupovat na matersku(ze si v case zaniku dnp bola tehotna)

petka296
4. mar 2012

@datanka wau, super, normalne som sa zlakla, ze som na nieco zabudla a ze nic z toho nebudem mat. Dakujem velmi pekne 🙂 Hned sa mi bude lepsie spat 😀

zalka
4. mar 2012

@petka296
Ak ukončíš Pn a pôjdeš na novú PN tak budeš mať nárok aj na platenú PN z DNP .. z ochrannej lehoty., stačí k PN dať prefotenú tehotenskú knižku.

Ak si budeš dávať vypisovať papiere pre SP materskú, a si zamestnaná tak potrebuješ si dať vypísať 2 x materskú z toho bude jedna z DNP z OL

petka296
4. mar 2012

Z PN pojdem rovno na matersku, som zamestnana, tu matersku mi vypise gynekolog, vsak? Jemu staci len povedat, ze mam aj DNP nech mi to da 2x? Co je OL? Prepac, ze sa pytam ako blba, ale potrebujem si to ujasnit. 😅

zalka
4. mar 2012

@petka296
Ano materské ti musí vypísať 2x jedno bude zo zamestnania a druhé budeš mať ako dobrovolne poistená osoba z OL ochrannej lehoty.

petka296
4. mar 2012

@zalka aha, uz chapem, dakujem si zlata 🙂 takze teraz nemusim letiet do socialnej poistovne a dat im potvrdenie o tom ze som tehotna, staci az potom ked pojdem na matersku, vsak?

zalka
4. mar 2012

@petka296
Ale doktorovi povedz aby vypísal druhú materskú nie na DNP lebo to ti zaniklo ... musí tam dať ochranná lehota z DNP ...

zalka
4. mar 2012

@petka296
Nie nemusíš letieť do SP, a odvody už neplať ... a ked pôjdeš zaniesť prechodku tak sa opýtaj či máš všetko DNP uhradené či nemáš nedoplatok, lebo ak budeš mať nedoplatok tak ti materskú z toho nevyplatia

petka296
4. mar 2012

@zalka ok, takze ochranna lehota z DNP a zistit, ci je vsetko zaplatene a dalej uz neplatit. Dakujem pekne a prepac, ak som sa pytala ako blba, ale konecne mam v tom jasno 🙂

zalka
4. mar 2012

@petka296
Ved to nie je problém ak viem rada pomôžem poradím ... prajem hodne šťastia.

lenuska311
4. mar 2012

mna by celkom zaujimalo ako to teraz je...bola som studentkou na vs ked som otehotnella cize po narodeni dcerky som mala len rodicovsky...zaujimalo by ako a co si mozem teraz platit aby aspon ta materska v prvych mesiacoch stala za to..viete mi poradit&,???pracujeeme na druhom babatku..dakujem za rady

zalka
4. mar 2012

@lenuska311
Lenuska,
tak teraz Ti nepomôže nič, mala si začať platiť DNP už v januári . A pracovať na bábu. Teraz už nič nepomôže veľmi veľa by si zaplatila za balíky poistenia aby si vôbec nejakú materskú mala. Alebo sa zamestnaj.

jasterica25
4. mar 2012

ahojte, chcela by som poprosit o radu. som DNP, podmienku splnam,zhruba od polovice januara som na PN. mam vazne zdravotne problemy. vo februari som bola cely mesiac na PN-ke a este aj teraz som. Zaroven som s dcerkou na rodicovskej dovolenke.
potrebujem vediet, ci budem mat za februar narok na RP, kedze som bola cely mesiac na PN-ke. a este - zabudla som odniest do socialnej poistovne na prelome februara a marca taky ten listok na peniaze. dokedy ho tam treba odniest? a kedy potom dostanem vyplatene peniaze? vopred dakujem za vsetky odpovede 🙂

petka296
4. mar 2012

@zalka Vdaka 🙂

gapa
4. mar 2012

@petka296
ja len dodám, že nárok na materské v ochrannej lehote vzniká presne 6týž. pred očak. termínom pôrodu, tj. ani o den skôr. A na žiadost o materské treba zaškrtnúť, že si uplatnuješ nárok na materské z povinného nem.poistenia zamestnanca a na druhú z dobrovolného nem.poistenia (to že je to v ochrannej lehote oni na soc.poistovni zistia a žiadna taká kolonka že v ochrannej lehote z dnp tam, nie je, čo som mala ja žiadosť v 11/2011 a ani predtým)

@zalka
Prosím Ta, ma zaujalo to preukázanie tehotenstva v čase ukončenia np kopiou tehot.knižky. To máš overené prakticky? (zatial som totiž čítala len o potvrdení od lekára) a treba ukázať aj originál tej pracovníčke?

zalka
4. mar 2012

@gapa
No o tehotenskej knižke sa písalo ako o možnosti , overené nemám.

@jasterica25
no kedže si zabudla odniesť prechodku do SP, tak peniaze ti prídu až o mesiac. A RP sa nekráti ak si bola PN celý mesiac.

petka296
4. mar 2012

@gapa Dakujem 🙂

zalka
4. mar 2012

@jasterica25
A aby som nezabudla, chod ten lístok odniesť bo ak neodnesieš tak ani o mesiac nebudú peniaze.
Tuším do 4 dní to chcú mať na SP aby vedeli včas vyrátať a odoslať PN.

gapa
4. mar 2012

@jasterica25
skús tú prechodku zaniesť (nechať zaniesť) zajtra, možno ešte nemali závierku. Aj ked závierky mesiaca majú myslím 4tého (no nie všade rovnako a neviem, ako to je, ked 4tého je cez víkend), ale ak potrebuješ teraz peniaze, tak príp. môžeš zavolať aj pani, čo k nej patríš, či ak to donesie niekto do SP 5.3., či to ešte vyplatia tento mesiac.

@zalka
dík, som myslela, že snád vieš, lebo takých info je zatial dosť málo. Ja viem zatial z praxe vždy len o potvrdeniach.

zalka
4. mar 2012

@gapa
No vieš na PN ťa môže vypísať aj obvodný lekár, a ty ak si tehotná tak máš OL 8 mesiacov , a môžeš ísť na PN alebo OCR aj s chrípkou, takže nebudeš utekať stále za gynekologom aby Ti dal potvrdenie o tehotnosti.
Prefotíš stranu z tehotenskej knižky, a pricapíš k PN alebo OCR od iného lekára.

Ale súhlasím s tebou, je málo info, mojej známej lekár vypisoval materskú z DNP a OL zo zamestnania, a lekár nevedel čo má vypísať, tak pre istotu napísal ceruzou. A to nehovorím o tom, že túto známu na SP presviedčali, že dostane len rodičovský príspevok, pritom ja som jej hovorila že dostane materskú z DNP a aj z OL zo zamestnania.

gapa
4. mar 2012

@zalka
tak také skúsenosti ako tvoja známa, mám tiež (s vedúcou nemocenského dokonca), netreba sa dať. Teraz je ale už fajn, že sa dajú overiť info aj mailom cez poradnu soc.poistovne, čo je už istejšie ako pri okienku SP.
Ale vela vecí je takých, že nie sú rovnaké postupy v jednotlivých pobočkách soc.poistovne (asi niektoré postupy si stanovujú pobočky?).

zalka
4. mar 2012

@gapa
Nemôžu mať pobočky rôzne postupy, skôr pracovníčky nevedia alebo schválne zavádzajú i s tým som sa stretla pomerne často.
Že vyslovene klamali, aj teraz v tom chaotickom období počas januára, kedy sa rušili DNP a zakladali nové kvôli dalším 270 dňom poistenia po starom.
To bolo neskutočné, mne kopa známych volala a pýtali sa čo majú robiť lebo ich tam zmiatli.

gapa
4. mar 2012

@zalka
to áno, vždy je to na konkrétnej pracovníčke, ale v niečom možno aj tie pobočky (nemyslím postupy, že by niekde nárok na nem.dávku vznikol a inde nie, ale isté postupy v papierovačkách ...). . Si teraz nespomeniem na ten prípad, kvôli čomu si to myslím. Osobne som sa nestretla s tým, že by vyslovene klamali, teda vedome, z nevedomosti dosť často. Oni su často aj dosť ochotné, len nevedia.
No ale to by sme ich mohli rozoberať, každý má svoju skúsenost 🙂 :(

zitaje
4. mar 2012

aka prechodka? To sa tyka aj mna, ked som bola pn 24.2 - 4.3? Alebo mi to proste vyplatia v aprili a hotovo?
Dakujeeem 🙂

zalka
4. mar 2012

@zitaje
Si zamestnaná? PN si mala zo zamestnania? Ak áno, tak potom SP s tým nič nemá, ale lekár Ti mal vystaviť tlačivo, že PN pokračuje do dalšieho mesiaca.

gapa
4. mar 2012

@zitaje
prechodka je Doklad o trvaní pn ku koncu mesiaca. Ak ti skončila pn 4.3. a odniesla by si ukončenie pn, tak podla mna už tú prechodku ani netreba, ale kedy ti to vyplatia, neviem. Skús sa spýtať priamo tej pani, čo teba má na starosť.
aha, predtým sa pýtala jasterica, som si to spojila

zalka
4. mar 2012

@gapa
No čo ja som teraz počula, tak majú zakázané pomáhať ľuďom, kope babeniek nevznikne nárok na materské z OL z DNP , ak sú teraz na rodičovských dovolenkách ... a ver tomu nie nevedomosť, ale zavádzanie účelové ...