Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kisska
25. júl 2011

@sssimi po 270tich dnoch ma narok

lubinkas
26. júl 2011

@katie1 Ahoj, ja som v rovnakej situacii ako ty, ale s tym, ze my sa akurat striedame. Podla mna by malo stacit, ak sa po RD normalne zamestname. Pokial sme na MD a RD, tak je podla mna zbytocne hlasit sa na urade prace, pokial nechces ist do prace ... Ale uplne ista si nie som.

sny
26. júl 2011

Ahojte,súrne by som poprosila o radu...Manžel je zamestnaný na Slovenskej pošte ako poštár,ale nemá poriadnu zmluvu,vždy mu predlžujú,napr.teraz má do konca roka a potom sa nevie...Preto by si chcel začať platiť DNP.Pošta za neho platí všetky odvody,preto by som potrebovala vedieť,že ak za neho platia neakú sumu do SP,či si musí platiť plnú sumu do max.VZ-t.j.tých 49,23eur alebo len doplatiť k tomu,čo mu robota strháva???A ďalej či musí splniť do prvej max.PN-ky 270dní,alebo stačí len 26týždňov,keďže už pracuje?
Prosím poraďte mi niekto,ako je to v zamestnanosti.Ďakujem pekne 🙂

norcima
26. júl 2011

@sny Luci staci mu len doplatit ten rozdiel z maximalneho VZ a jeho VZ v práci 🙂 aspon si myslim, lebo keby si platil platil z max, a este + zo zamestnania, tak uz by sucet bol nad max 🙂

sny
26. júl 2011

@norcima Super moja,díky pekne 🙂 A ako viem,koľko mu platia z roboty?Je to stále rovnaké?Teraz pozerám jeho pásku,je tam:Všeob.zdrav.poist.,Nemocenské poist,poist.v nezamestnanosti,Dôchodkové poist,Nezdaniteľ.časť daňovníka,mesačná daň....Ktoré je do SP prosím ťa?

jaya47
26. júl 2011

Ahojte baby, vy sa tu vyznate, potrebujem rychlo radu, lebo som zmatena (ale nie o DNP).
Som PN, som zamestnanec, mam tu velku kopu tych papierov na PNku. Ktoru mam nechat zamestnavatelovi (sekretarka tam nie je) a ktoru si mam zobrat pre seba/lekara?
Pamatam si od lekara, ze jeden zeleny a jeden cierny papier si mam zobrat. Zelene mam dva: legitimacia a hlasenie pre pobocku o zaciatku docasnej PN. Cierne su tam tiez dva, ale nemam u seba.

norcima
26. júl 2011

@sny max VZ je 1116,75 €, od tohto odpocitas hrubu mzdu manzela a už bude platit len z toho rozdielu tych 4,4 %... ak som sa pomylila opravte ma prosim 🙂

sny
26. júl 2011

@norcima Super moja,ďakujem ešte raz veľmi pekne 🙂 Tak ak má hrubú mzdu 500eur,tak koľko by platil mesačne?

prahaxx
26. júl 2011

@andrejkam dakujem, uz sa mi to dnes podarilo vybavit 🙂

toxity
26. júl 2011

ahojte maminky, potrebovala by som poradit. som absolvent vš a doborovolne nezamestnana. od oktobra 2009 do februara 2010 som bola DNP. ak chcem otehotniet a poberat tu max vysku materskej, kedy si znovu obnovit DNP? az ked ostanem tehotna ci skor treba? ked uz mam splnenu tu poziadavku ze som bola 270 dni poistena.. vopred dakujem za radu 🙂))))

lucia.kl
26. júl 2011

@toxity stačí najneskôr do 8tt sa znovu prihlásiť na DNP - ale odporúčam hneď ako zistíš že si tehu, aby si mala rezrevu...

lucia.kl
26. júl 2011

@sny ak má hrubú mzdu 500€ tak VZ pre DNP bude 616,75€ a z toho si bude platiť 4,4% čo je 27,13€ mesačne...
a na to aby dostal PN musí mať DNP platené 270dní...

lucia.kl
26. júl 2011

@jaya47 čo sa papierov k Pn týka, tak ja mám u seba len jeden zelený- legitimácia, jeden si nechala dr. a dva som odovzdala zamestnávatelovi

toxity
26. júl 2011

@lucia.kl dakujem moc za pomoc, tak si to hadam ustriehnem 🙂 myslela som ze to treba uz predtym 🙂

jaya47
26. júl 2011

@lucia.kl A nevies, ktory je ten, co si nechala Dr.? Je to niektory z ciernych?

lucia.kl
26. júl 2011

@jaya47 mne sa zdá, že som do práce dávala čierny a červený... skús kuk zadnú stranu, či sú na podpis všetky 3 alebo len 2, oba som totiž podpisovala a na jeden dávala aj číslo účtu...

sny
26. júl 2011

@lucia.kl Ďakujem veľmi pekne za info 🙂

luci79
26. júl 2011

ahojte...potrebovala by som poradit....

...platim si DNP od septembra 2010, vtedy najvyssiu max.sadzbu, 49.10E, ale doteraz som si to nezvysila na terajsi max.vymeriavaci zaklad, 49,23E
....mozem im 'hodit' teraz na ucet nejakych 30E s tym, ze mi to rozrataju spatne, aby som tam nemala nejaky nedoplatok?
...od 19.8. by som chcela ist na PNku...verim, ze sa to nedotkne potom vo vymere mojej materskej 😒

dakujem za odpovede 🙂

lucia.kl
26. júl 2011

@luci79 ak si si neurobila zmenu, tak nemá zmysel im to doplácať, bol by to všetko preplatok, od januára sa ale menilo niečo s platbami, tak odporúčam len sa ísť opýtať na sociálku, či nemáš nedoplatok, a či sa ti nezmenila výška mesačnej platby...
ak pôjdeš na PN a máš všetky podmienky splnené, tak PNka nijak neovplyvní výšku materskej...

luci79
26. júl 2011

@lucia.kl dakujem....od septembra som nerobila ziadnu zmenu....zmena nastala len v max.vym.zaklade..zvysila sa o nejake drobne...prave to by som chcela ci sa da doplatit od toho januara 2011 na max.vym.zaklad, aby som stale mala ten najvyssi zaklad...
a ake by mali byt splnene podmienky? pred PNkou si platim uz viac ako 270dni....este nieco treba splnat? 😅

lucia.kl
26. júl 2011

@luci79 spetne sa doplatiť nedá, len ak tebe vznikol nedoplatok, ten si môžeš doplatiť - takže naozaj len sa spýtať v soc. poisť... určite už teraz zmenu nerob. tých pár centov je zbytočnosť, už ti to nepomôže, lebo ak by si aj urobila zmenu, tak by ti PN aj MD rátali z minulého roka a keby si urobila odhlášku a prihlášku, tak by si nesplnila podmienku 26tt...
jeniná podmienka ktorá teraz pre teba platí je tých 270dní, čo máš splnenú takže máš nárok na PN - počas nej už nemusíš platiť DNP - teda ak ti ju priznajú, Pn sa ráta do doby poistenia, takže pred nástupom na materskú budeš mať poistenie stále aktívne...

luci79
26. júl 2011

@lucia.kl dakujem....tak sa pojdem teda osobne opytata do SP....a zmenu sa nechystam robit 😵
...uz nemusim platit DNP pocas cerpania PNky a potom naslednym nastupom na matersku? ak si to budem platit do nastupu na matersku....potom sa vracia preplatok?

jaya47
26. júl 2011

@lucia.kl Tak vdaka, zistim neskor, ten papier je teraz u manzela 🙂

ankalv1
26. júl 2011

ahojte kočky prosím ak mi vie niekto poradiť 270 dní sa ráta od začiatku platenia po nástup na materskú-6 týždňov pred termínom pôrodu,alebo po dátum narodenia bábätka?ďakujem 🙂)

marianne
26. júl 2011

Ahojte, tiez mam otazku ohladom DNP
Som zamestnana a momentalne si cerpam dovolenku, ktora mi potrva do konca augusta.Potom by som chcela nastupit na PN ku az do nastupu na matersku dovolenku.
Platim si DNP z rozdielu vymeriavacich zakladov a 270 dni mi uplynie 19.9.2011.Moja otazka znie, ze ked si budem cerpat od 1.septembra PN ku zo zamestnania ci mi to nejak ovplyvni vysku materskej z DNP? A teda po 19.9. nastanu nejake zmeny v plateni DNP ak budem na PNke?

pauli1
26. júl 2011

@lucia.kl ahoj, tak dnes mi konečne prišlo rozhodnutie zo SP a že nemá nárok na nemocenské v období od 14.2.2011 do zániku dovodu na jeho poskytovanie. DNP si platím od 1.9.2010 až doteraz..... som zamestnaná, a na PN som išla 14.2.2011. od 1.6.2011 som zaniesla na SP druhu PN s DNP. prečo mi v rozhodnutí pišu o datume 14.2. ked na DPN som doniesla druhu PN od 1.6. a o tom tam není ani zmienka. co mám robiť, mám sa odvolať? ved som to urobila ako ty a oni mi to neuznali.

katie.2906
26. júl 2011

Ahojte. Chcela by som sa spýtať ohľadom DNP. Som zamestnaná na dobu neurčitú /mzda cca 600 v hrubom/ a chceli my sme ďalšie bábo.
1. Ak si začnem platiť DNP tak tá suma je každý mesiac rovnaká, alebo sa to mení podľa hrubej mzdy? Môžem platiť jednu sumu a potom žiadať prípadný preplatok?
2. Akú sumu udávam do toho formulára? - napr. 1116, 75-600 a z toho 4,4% - teda cca 21 Eur ? Je to správne?
3. Aký formulár si mám pýtať v SP, ak žiadam o DNP?
4. Môžem napríklad zaplatiť 2-3 mesiace, potom prestať platiť a ak by som otehotnela začať platiť znova, aby som splnila 270 dni DNP z najvyššieho VZ?
5. Ak by som išla počas tehotenstva na PN - tak PN by bola ešte z platu? Platí sa počas PN DNP? Mala by táto PN nejaký vplyv na výšku materskej?
Ďakuje pekne za odpovede. 😉

lucia.kl
26. júl 2011

@luci79 ak si budeš platiť DNP aj počas poberania PN, tak by si to tam mala ako preplatok a mohla o neho požiadať...

lucia.kl
26. júl 2011

@ankalv1 malo by to byť po deň pôrodu - pôrod musí nastať najskôr 271deň..

lucia.kl
26. júl 2011

@pauli1 ostala som zaskočená, na tvojom mieste by som sa neodvolávala ale rovno vbehla do sociálky a pýtala si niekoho kto ťa má na starosti, lebo si si nežiadala o PN z DNP k 14.2. ale od 1.6. takže niekde je tam chyba...