Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bobocka
6. jún 2011

@nikaivka myslim,ze pocas poberania materskej paltit nemusis a po ukonceni materskej sa sama rozhodnes ci chces v plateni dnp pokracovat alebo nie.
inak ako to je ked je maminka na rp a plati si dnp a otehotnie...kedy nastupuje na matersku? ked vyprsi 270dni,alebo ked si sama urci(po vyprsani 270dni),alebo nastupuje na matersku od datumu narodenia dietata,ci ako to je? je mi jasne,ze pred 270 dni nemoze na matersku ist,ale dajme tomu,ze 270dni uplynie a maminka je v 32tt.moze nastupit uz vtedy na matersku,ci musi pockat do narodenia dietata ci ako? a ako je to s prispevkom pri narodeni dietata(ten jednorazovy myslim).ak ma maminka matersku z dnp,tak ma stale narok na ten jednorazovy prispevok pri narodeni dietatka,ci to spolu nesuvisi?
a ako je to ked je dietatko narodene predcasne? dajme tomu,ze si maminka plati dnp a pri planovanom termine porodu by jej vyslo 270dni,no babo sa dajme tomu poponahla a pride skor a maminka ma zaplatenych len 269dni.(to fakt len vymyslam priklady).zohladnuje sa tam planovany ternim porodu a moze maminka platit dalej dnp a poziadat o matersku ked jej uz tych 270dni aj ked mam mimi uz na svete,alebo ma vtedy proste smolu a vsetko co zaplatila je prepada a narok na matersku padne?

gapa
6. jún 2011

@bobocka
ráta sa vždy obdobie dva roky pred skutočným dnom pôrodu, tj. ak porodíš (je jedno či predčasne, či v termíne) napr. 7.6.2011, tak sa sleduje, či si v období 7.6.2009-6.6.2011 bola aspon 270dní nem.poistená, ak áno, túto podmienku máš splnenú. Rátajú sa aj ukončené nem.poistenia v tomto období.

Nástup na md môže byť aj pred uplynutím 270dní, to nemá vplyv na plynutie 270dní, podstaný je dátum pôrodu.
Nástup na md (pri dnp podla info najneskôr 6týž. pred očak. dátumom pôrodu) je postatný pre plynutie 26týž. z dnp, tj. či sa materské ráta zo skutočného vym.základu v rozhod. obodbí alebo z minima.

tiež nesmieš mať nedoplatky v SP za obdobie do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na md, resp. nedoplatky nesmú dosiahnuť 5eur, či viac. Inak by nárok na materské nevznikol.

bobocka
6. jún 2011

@gapa nemocnicne poistena...hmmm....co pod to spada? ja som bola v rokoch 2006-2009 v uk,tam som pracovala a odvadzala uk zdravotnej poistovni odvody.v 2009 som porodila u nas,matersku som poberala z uk a po vyplateni materskej v aprili 2010 som ukoncila s mojim uk zamestnavatelom pracovny pomer a nastupila som na rp na svk.teda momentalne zametnana nie som a poberam svk rp.planujem babo a teda si idem od 1.8 platit dnp z najvyssieho mozmeho zakladu a od oktobra sa ideme snazit o mimi.preto si chcem platit min 2 mesiace dopredu,lebo ak by som otehotnela hned na prvy sup v oktobri a babo by sa poponahlalo,tak nech mam aspon tie 2 mesiace navrch poplatene.na mna sa teda ziadne predosle obdobia platenia asi vztahovat nebudu,ze nie? holt mi musi vyjst materska z dnp,alebo budem susit na rp. 😀

gapa
6. jún 2011

@bobocka
aj keby si bola v uk nem.poistená, tak ti to nebude spadať do obd.2roky pred pôrodom, resp (ak ti pp trval do 4/2010) aj pár mesiacov by vlastne mohlo, len by si potrebovala potvrdenie z uk o dobe nemocenského poistenia na uk, nejaké E xxx. Táto doba by sa ti k dnom nem.poistenia na sk prirátala.a

no a zákony sa môžu od 1.1.2012 zmeniť, to si treba potom vysledovať. Čo bude platiť pri tvojom nástupe na md ťažko predpovedať.

bobocka
6. jún 2011

@gapa dakujem za radu.ja sa ale asi budem spoliehat na dnp a budem si ho platit dostatocne dlho aby mi materska vysla.dufam.lebo s uk chcem mat uz pokoj.furt daco 😠 nekonecne papierovacky a uz somz toho unavena.preto sa radsej na dnp spolahnem.ked nevyjde,tak holt nevyjde.nezblaznim sa z toho.ale bola by to skoda.velmi fajn peniazky to su 😉 a ked si uz budem dnp platit,tak to budem veru sledovat,lebo oni niekedy spravia minimalne navysenia vo vymeriavacich zakaladoch a zrazu maminke z toho nedoplatok vyrubu 😠 .to uz ako zacnem platit,tak to budem mat podchytene 🙂 potom tu budem riadne casto strasit 😀 😀 😀 😀

zuzi243
6. jún 2011

@cigaretka5 Ahoj tak dnes som bola na soc. a mladučké babenky nič nevedia a nepovedia 😕 . Tak som si dala min. a budem čakať. Dúfam že kým to vyjde tak nezmenia zase zákon...... ďakujem ešte raz za radu... 🙂 🙂 🙂

sara45
6. jún 2011

Ahojte ja by som Vas chcela poprosit i radu ked si platim dobrovolne pripoistenie k materskej uz asi rok a pol ,ale zmenila som pracu a jeden mesiac som bola na urade prace ako sa to pocita ??? neviete ci je s tym nejaky problem ?? a ked by som isla marodovat ako by sa to bralo ???

milena35
6. jún 2011

Ahojte...poprosim o radu...kamoska je v 7tt...je na RD...matersku mala z prac.pomeru,ktory stale trva....moze sa ist prihlasit na Dnp z rozdielu medzi max. a hrubou mzdou? malo by jej stacit tych 26tyzdnov|? dakujem za rychlu odpoved.....

lucia.kl
6. jún 2011

@milena35 stačilo by to len ak by mala za posledné dva roky nejaké ukončené nemocenské poistenie ku ktorému by si DNP prirátalo, ak má stále prac pomer tak sa jej DNP neoplatí pretože musí okrem 26tt pred pôrodom aj splniť podmienku 270dní poistenia DNP...

cigaretka5
6. jún 2011

@milena35 ked ma stale pracovnz pomer, narok na matersku ma , jej vyska sa bude rata z predpokladaneho vymeriavacieho zakladu, tak naco chce DNP, stacilo by ak by sa za kavu a bombonieru dohodla s personalistkov u zamestnavatela nech jej potvrdi ze by VZ mala maximalny

ivuss01
6. jún 2011

ahojte dievcence, este by som vas poprosila o radu, jedna znama si zistovala info o DNP a na socialnej poistovni jej povedali, ze ak porodi skor ako jej urci lekar, tak o vyssiu matersku pride, a dostane len aktuany rodicovsky prispevok, neviete nieco o tomto? dakujem za odpoved

cigaretka5
6. jún 2011

@ivuss01 no najlepsie su tieto ciastkove informacie, ono by to chceo vediet ako to s tou tvojou znamou je, ci je zamestnana, ci splna podmienku 26 tyzdnov, ci uz je tehu a ......................

sstefi
6. jún 2011

ahojte, aj ja by som mala ešte jednu otazočku:
som zamestnana, min. mesiac som si začala platit DNP, je mi jasne, ked budem platit 270dní,t ak možem čerpat matersku a marodku a očr, ale ak ma počas tych 270 dní prepustia z práce? čo vtedy? zvyšit si DNP na maximum, t.j. budem si platit celych 49€ a nejake centy, alebo?

ivuss01
6. jún 2011

@cigaretka5 tak ak by mala riadne zaplatene tych 270 dni, tak je jedno ci porodi aj o mesiac skor, nie? hlavne je aby mala splonenu podmienku....tj, ak by som teraz mala zaplatenych 270 dni, a bola by som tehu a porodila o mesiac skor, tak by som o matersku neprisla....ci?

zubky
7. jún 2011

ahojte, rozhodla som si zacat platit DPN ale chcela by som sumu okolo 22 eur hrubu mzdu mam momentalne 600 eur takze 1116,75-600=516,75 takze mesacne sa to ako rata? jaaj asi mi to nemysli . No a dalsia vec kedze do 31.7 som zamestnana takze mi momentalne plynie vypovedna lehota tak po tom 31.7 mam nieco zahlasovat? alebop normalne len platit dalej do kedy sa nam nepodari mat babulko druhe ci ako? a este ak sa mi nepodari najst si pracu do toho 31,7 tak si mam zvysit toto DPN na celu sumu ci ako? dakujem, velmi pekne kocky....

lucia.kl
7. jún 2011

@ivuss01 no podmienka je ešte 26tt pred pôrodom, takže ak by si nesplnila túto podmienku, tak by tam nejaký problém bol ale to neviem ako sa potom ráta...

lucia.kl
7. jún 2011

@sstefi myslím, že z práce je tam nejaká 8mesačná ochranná lehota kedy máš nárok na materskú... aj nejaká ochranná lehota na PN tam je, tak hádam baby napíšu čo sa do toho lepšie vyznajú...

lucia.kl
7. jún 2011

@zubky z tej sumy čo ti vyšla je to 4.4% mesačne. no a na druhú otázku ti neviem odpovedať...

kviotecek
7. jún 2011

ahojte aj ja by som potrebovala poradit mam v tom chaos a v SP som sa bola opytat a nikto nic nevie na nervy
moj pripad je : somo 10m po porode DNP som si zacala platit do 2m tehotenstva to bolo februar 2010 sumou 47,7 materska mi vysla v plnej vyske po materskej som nastupila na rodicovsky dnom 11.3.2011 teraz neivem ci si mam to DNP platit 47,7 alebo nizsie. pocula som ze keby som ochorela alebo maly mohla by som cerpat z toho druhe babatko este neplanujeme tak neviem co mam robit ci to znizit a potom ak Pn mi budu platit z toho nizkeho alebo z vyssej sumy a ak by som otehotnela z coho mi to budu platit?? velmi pekne vam dakujem za info
al

lucia.kl
7. jún 2011

@kviotecek hneď na úvod, ak si sa neodhlásila po ukončení MD z DNP tak tam budeš mať riadny nedoplatok za ten čas... od 11.3.2011
čo sa výšky týka, ak predpokladáš že budeš počas RD PNkovať alebo OČRkovať často, tak sa oplatí to nechať na tom najvyššiom, lebo by si k rodičovskému dostávala ešte dalšie peniaze... no ak nie, tak sa to asi neoplatí, buď to znížiť na minimum a platiť si dalej, aby si mala potrebné dni, keď by ti dieťa nastúpilo do škôlky a ty do práce a potom si zase zvýšiť ale len na rozdiel medzi hrubou mzdou a max VZ...
ak by si si znížila a za nejaký čas otehotnela, tak sa treba zas odlhásiť a prihlásiť z max. aby si stihla 26tt pred pôrodom a mala zas vysokú materskú.. dúfam, že som to napísala zrozumitelne, ak nie pýtaj sa, čo budem vedieť odpoviem...

kviotecek
7. jún 2011

ahoj lucia ja si to platim od toho marca tych skoro 50e len som nevedela corobit teraz ako to myslis ze znizit a odhlasit?ked to odhlasim tak mi to uz nebudu vypocitavat odtial ale z noveho prihlaseneho? nechapem

lucia.kl
7. jún 2011

@kviotecek som myslela, že si neplatila.. znížiť som myslela tak, že by si si dala na nejakú nižšiu čiastku, ak myslíš, že teraz moc nevzužiješ. a to odhlásenie to znamená, že ak sa odlhlásiť a zas prihlásiš, tak ti budú rátať z posledného, to znamená, že ak by si si teraz len znížila a potom by si otehotnela a sa odhlásila a znovu prihlásila z maxima, tak by ti materskú rátali z maxima, ale musela by si splniť podmienku 270dní
pri znížení sumy sa to tuším ráta z minulého roku, čiže ešte by si mala PN platenú z maxima, ale to sa skús ešte opýtať aj niekoho iného tu...

zubky
7. jún 2011

@lucia.kl dakujem 🙂

mandm
7. jún 2011

ahojte, potrebovala by som poradit. Som uz par mesiacov na PN pretoze som musela ist ale teraz od 1. jula budem mat narok aj na DNP. Musim sa odhlasit z terajsej PN a znovu prihlasit alebo staci si len poziadat aj o DNP?
dakujem 🙂

lucia.kl
7. jún 2011

@mandm ja som si žiadala len o PN k DNP zo zamestnania som nerušila - len aby to išlo na takú istú diagnózu..

gapa
7. jún 2011

@ivuss01
podla teraz!! účinných zákonov, ak
- z dnp splní aspon 270kal. dní nem.poistenia v období dva roky pred skutočným pôrodom (nie pravdep.)
- bude jej k nástupu na md trvať nem.poistenie alebo bude v tzv. ochrannej lehote po jeho ukončení
- nebude mať nedoplatok v sp
tak jej nárok na materské z dnp vznikne. Je jedno, či porodí mesiac či dva pred termínom alebo po termíne

Pre výpočet materského je podstatné :
či nastúpi na md (najneskôr 6týž. pred očak. termínom pôrdou, čo napíše lekár na žiadosť o materské):
1.-- po uplynutí aspon 26týž. od posledného prihlásenia na dnp,==== tak sa jej bude rátať materské z tzv. rozhodujúceho obdobia a vym.základu v tomto období (niekedy môže robiť problém, ak by v rozhodujúcom období mala iné np)
2.-- pred uplynutím 26týž. od posled. prihlásenia na dnp === tak sa bude materské rátať len z minima, ak má ostatné podmienky splnené.

ivuss01
7. jún 2011

@gapa tak co sa tyka mna, momentalne nie som tehotna, chcem sa prihlasit na DNP z najvyssieho VZ a ked otehotiem, idem hned na PN, ak by som otehonela v marci a v aprili isla na PN, mala by som narok na PN, a potom aj narok na MD, inak som monentalne nezamestnana, ale v juli sa idem hlasit na urad prace kedze dcera uz bude mat 3 roky, ale do prace nepojdem, a ako budem postupovat s PN, budem musiet si pytat 2 papiere na PN, jednu pre urad prace a jednu pre socialnu poistovnu, alebo bude stacit len jedna PN? dakujem

mandm
8. jún 2011

@lucia.kl dakujem 🙂 som uz z toho zmatena, pretoze v niektorych diskusiach tvrdia, ze je potrebne zacat novu PN a vy zas tvrdite, ze nie 😉

gapa
8. jún 2011

@ivuss01
len jednu pn. na UP dáš bud kopiu alebo možno jednu časť, to neviem.

ninan2
8. jún 2011

@ivuss01 na UP staci poslat kopia PNky. Je to len pre ich info, aby Ta nevolali na kontroly, a nevyradili z evidencie ked na ne chodit nebudes.