Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sandruska81
6. júl 2011

@kikula13 ak vam dnp trva a nerusili ste ho tak narok na pn by ste mali mat narok.ako je to s up to neviem.

bambulka814
6. júl 2011

ahojte,

bola som na MD, potom RD a opat na MD. eraz uvazujem o plateni DNP, ale xcela by som vediet, ci sa do tych 270 dni pocita aj MD. dakujem

sandruska81
6. júl 2011

@kikula13 a takisto popri pn mate narok aj na rp.

kikula13
6. júl 2011

a musím to,že som na PN oznamovať UP?

zuzulik25
6. júl 2011

ahojte, chcela by som sa spytat, ci do tych 270 dni poistenia sa pocita aj tych 6 tyzdnov pred porodom. Pretoze uvazujeme, ze si zacnem platit od zajtra DNP a ak by som bola teraz uz neakych par dni tehotna, ci by mi to vyslo.

majkaf
6. júl 2011

Baby, ak som zamestnana, ale chcem si priplacat DNP do maxima, co musim doniest na socialku?

lucia.kl
6. júl 2011

@majkaf nič, len treba vedieť svoj hrubý plat aby si vedela aký mymeriavaci základ si dáš na DNP

lucia.kl
6. júl 2011

@kikula13 samozrejme že máš nárok aj na PN aj na rodičovský... a myslím, že na UP netreba nič hlásiť, že ich teraz nič nezaujíma, tým, že sa môže popri RD aj pracovať...

lucia.kl
6. júl 2011

@zuzulik25 tých 270dní sa ráta do dňa pôrodu, 26tt sa ráta do nástupu na materskú...

lucia.kl
6. júl 2011

@bambulka814 docela nechápem tvojej otázke... už si si platila DNP alebo nie, alebo máš ukončené nejaké poistenie alebo???

lucia.kl
6. júl 2011

@denne73 tvoj VZ z DNP je 318€ , pri PN je to 55% z VZ- prvé 3dni len 25%, pri OČR neviem ako je to, ale tuším tiež 55%

majkaf
6. júl 2011

@lucia.kl Vdaka. A hruby prijem si mozem vypocitat sama, alebo musim ho mat od nasej uctovnicky? A ak si ho mozem rata sama, tak za tento rok?

lucia.kl
6. júl 2011

@majkaf najlepšie si vypýtať od účtovníčky...

majinka176
6. júl 2011

ahoj gapa.od5.10 2005 som bola zamestnana v CZ.potom som isla na MD tu na SK.v min rok 20.3 2010 som ukoncila pracovny pomer lebo mala dovrsila3 roky.od vtedy som na urade prace.poreram soc.pomoc.teraz som ostala tehotna,som3 tyzdni,oplati sa mi platit dobrovolne poistenie?dnes na urade mi povedla ze je to na tesno.dakujem.termin mi vychazda na 3.3 2012.dakujem pekne

bambulka814
6. júl 2011

@lucia.kl , nie, ale uvazujem o tom a xcem vediet, ci sa aj moja MD rata do tych 270 dni, teda ci mi staci platiti 3 mesiace, aby som mala narok na PN a OCR, alebo 9 mesiacov. dufam, ze som zrozumitelna 🙂

denne73
6. júl 2011

@lucia.kl no ano ja som si to zatial dala najnižšie potom pripadne navýšim. len som chcela vedieť že kolko asi koruniek dostanem od nich ked si budem mesačne plaťiťi tých 14eur

rybka08
6. júl 2011

Ahojte, preplaca SP, samozrejme po splneni podmienok, aj osetrovne, ktore trva len jeden den - myslim napr. vysetrenie na alergologii - mate s tym skusenost, uznavaju cely den, riesil to niekto?
Dakujem 😵

lucia.kl
6. júl 2011

@bambulka814 už som ťa pochopila 😉 no ako je to v tomto prípade neviem, myslím, že MD sa ráta do dní poistenia a zase RD je ako prerušenie poistenia, takže tých 270dní by u teba malo byť splnené ale spýtala by som sa ešte niekoho tu... napr. gapa alebo mima skús aj ich...

gallina
6. júl 2011

potrebujem poradiť,
nástup na MD mám 18.7.2011, platím si DNP aj pracujem ale chcela by som zrušiť prac.pomer 17.7.2011. Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota a bude mi MD vyplatená aj zo zamestnania?
- ak mám nástup na MD 18.7. za júl akú čiastku mám vyplatiť DNP? (mesačne platím 47,70€)
ďakujem... 😉

zuzulik25
6. júl 2011

aha dakujem, to znamena, ze ak by som priklad porodila skor, nebudem splnat uz tych 270 dni staci, ze som splnila tych 26 tt do nastupu na matersku?

lucia.kl
7. júl 2011

@zuzulik25 musí byť aj tých 270dní inak nepriznajú materskú...

lucia.kl
7. júl 2011

@gallina prečo si DNP platíš max. keď si aj zamestnaná? tam sa platí z rozdielu... budeš mať preplatok... čo sa týka ak ukončíš prac. pomer, tak budeš v ochrannej lehote, tá je 8mesiacov
čo sa týka sumy čo máš zaplatiť, tak47,70€ deleno počet dní v mesiaci krát počet dní v mesiaci ktoré si ešte nebola na MD

zuzulik25
7. júl 2011

jasne, takze musia byt splnene obidve podmienky, tych 26 tt nie je problem, ale najlepsie by bolo si to aspon mesiac platit a potom zostat tehotna, v pripade, ze by sa babo narodilo o par dni skor. dakujem

kikula13
7. júl 2011

@sandruska81 Ďakujem,veľmi pekne,už som spokojnejšia.

kikula13
7. júl 2011

@lucia.kl Ďakujem za super odpoveď.Napíšem ako som dopadla,každú chvíľu mám dostať rozhodnutie.

gallina
7. júl 2011

@lucia.kl viem, že sa platí z rozdielu, ja som si platila DNP ešte pred nástupom do práce a VZ som si nemohla zmeniť až po 6 mes.. nevieš, či MD dostanem aj zo zamestnania ak som v ochrannej lehote? som zamestnaná od 1.1.2011 a nemám splnenú podmienku 270 dní zo zamestnania. Takže za júl zaplatím 47,70/31x17 ?

lucia.kl
7. júl 2011

@gallina dostaneš aj zo zamestnania, tam to nieje tak ako pri DNP

micinka111
7. júl 2011

baby prosim vás mám hrubý príjem 450€,kolko si mám zvolit poistku?
na sociálke ma odbili s tým,že info mám hladat na nete.... 😒
Ďakujem pekne 🙂

gallina
7. júl 2011

@lucia.kl vraj nedostanem, každý hovorí a tvrdí niečo iné, už to asi nebudem riešiť, žiadosť si podám do SP aj zo zamestnania aj z DNP... 😉
Uvidím potom ako rozhodne SP..
Ten vzorec za júl platí?

lucia.kl
8. júl 2011

@gallina hej ten júl platí