Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katarina104
14. júl 2011

ahojte, poprosím vás môžte mi poradiť, platím si z maxima DNP už viac ako pol roka, a teraz som bola so synom na OČR na 10 dní,. aj výkend k tomu, poslali mi,že dostanem na deň necelých 20eur,na deň, ale poslali mi len za 7 dní a bola som 10, čo mám robiť,,,dali mi dobre??? 😕 😕 😕 😒 😒 😒 ďakujem za pomoc 🙂

lucia.kl
14. júl 2011

@katarina104 a nebolo to na prelome mesiaca??? že či náhodou nedostaneš tie dalšie 3dni v dalšom mesiaci... to je len konštatovanie...

katarina104
14. júl 2011

@lucia.kl bolo to od 16.6. takže nie, už som bola aj predtým a dali mi toľko koľko mali, tak neviem či ma neokradli? 😕

lucia.kl
14. júl 2011

@katarina104 a za víkendy sa tiež platí???

gitarka
14. júl 2011

ahojte, platim si DNP a teraz som na PN uz mesiac, ale zatial mi neprislo ziadne rozhodnutie zo socialky, kedy to posielaju ????

sandruska81
14. júl 2011

@gitarka majú na to 30 až 60 dní - tak ešte vydrž. Mne poslali po cca 40 dňoch.

atiatko
14. júl 2011

@katarina104 skúsila by som tam zavolať, prečo nie sú platené všetky dni. 😠
@lucia.kl áno, platia sa kalendárne dni teda vrátane víkendov, či sviatkov
@gitarka no "bežná prax" v SP - skôr Ti prídu peniaze ako papier (rozhodnutie) o priznaní dávky 😒 inak výplatný termín by mal byť zajtra 😉

gitarka
14. júl 2011

@sandruska81

@atiatko
dakujem vam 🙂 🙂

sandruska81
14. júl 2011

@atiatko mne papier prišiel skorej ako peniaze, tak uvidím či do týždňa príde i dávka 🙂

carodejnica
14. júl 2011

Ahojte, potrebujem poradiť kamoške.

Je na RD, synček má 2,5 roka, pracovná zmluva na dobu určitú jej vypršala počas trvania MD. Už asi pol roka si plati DNP z minima (plánuje v dohľadnej dobe bábo), a neviem, dnes sa ma pýtala, že či si to má zvýšiť, lebo že po novom, sa to môže len raz za pol roka meniť.... 😕

Ja si ale pamätám, že to bolo tak, že stačilo si platiť dobrovolne nemocenske poistenie z minima (14 eur) - aby bola splnená podmienka 270 dní a AŽ VTEDY ked žena zisti, ze je tehotna, odhlasi sa z poistenia a znova sa prihlasi s datumom na dalsi den, ale uz si bude platit z maxima (je to okolo 50 eur mesacne).
A v takom prípade by mala mať maximálnu materskú, lebo tá sa vypočíta z posledných mesiacov, už to nie je tak? 😕

Viete mi poradiť? Nech to neplatí tá kamoška ako dilino... 😕

gapa
14. júl 2011

@carodejnica
je to tak stále, že treba dať odhlášku a novú prihlášku najneskôr do 8tt, tak aby nástup na md bol až po 26týž. od posledného prihlásenia na dnp, ale či tak bude pri nástupe na md v r.2012??????? netušíme.

katarina104
15. júl 2011

@atiatko no dnes tam idem, nevieš mi povedať koľko by som mala dostať OČR ak si platím z maxima? za 10 dní? vďaka 🙂

cigaretka5
15. júl 2011

@lucia.kl jasne ze aj za vikend sa plati, DP a OCR je za kazdy kalendarny den

lucia.kl
15. júl 2011

@cigaretka5 preto som sa pýtala, lebo už som počula všeličo... aj to že za víkend nezaplatili...

katarina104
15. júl 2011

@lucia.kl bola som na poisťovni, má dovolenku, ale povedala mi tá druhá,že mám len 7 dní OČR, budem tam volať na budúci týždeň, či dobre kukala na papier,, 🙄 , povedala,že aj víkendy platia 😉

atiatko
15. júl 2011

@sandruska81 vidíš výnimka potvrdzuje pravidlo 🙂 ak si si dala do SP včas prechodku (resp. Tvoj zamestnávateľ) t.j. potvrdenie od lekára, že Tvoja PN trvá k poslednému dňu príslušného mesiaca max. 5 kal. dňa nasledovného mesiaca - t.j. že Ti napr.PN trvá k 30.06.11 a doručila si ho SP do 05.07.11 peniažky by Ti mali prísť - treba dávať pozor na dodržanie toho termínu do 5 kal. dní nasl.mesiaca - ak nie potom majú v SP "málo času" na spracovanie dávky - peniaze chodia síce až okolo 15-eho v mesiaci, no závierka v SP sa musí do štátnej pokladnice odovzdať skôr min. do 11-eho - 12-eho ... prever si ale, keď vieš že budeš dlhodobo na PN či Tvoja pobočka SP nemá kratší termín na predkladanie prechodiek - napr. niektoré to majú do 3. dňa 😉

atiatko
15. júl 2011

@katarina104 nechcem sa Ťa nejako dotknúť 😉 ale mala si skutočne na OČR od lekárky potvrdené 10 kal. dní ? Ak áno, a v SP si zle prečítali ukončenie OČR a tým pádom to zle nahrali do programu, určite by som to nenechala len tak, a urobila tam poriadny vietor - oni trvajú na plnení Tvojich povinností a tie svoje akosi nedoťahujú do konca 😠 Tiež ma prekvapil postoj tej pani v SP, ktorá Ti dnes len povedala, že máš zaplatených 7 dní. Nepozerala to v Tvojich dokladoch v uzávierke? Však platí plná zastupietľnosť a kde je proklientský prístup? Alebo je to len - "zavolajte si bud. týždeN?" Sila .... Inak neviem aký máš max. VZ z rozhodného obdobia, t.j. či min. rok alebo už tento, či je to VZ po uplynutí 26 týždňov platenia poistenia, preto neviem odpovedať akú máš mať dávku za 10 dní. Nedostala si už aj rozhodnutie o priznaní? Tam sa to dá vo výroku pekne vyčítať a prenásobiť na 10 kal. dní. 😉

sandruska81
15. júl 2011

@atiatko schvalne som pozrela na podaci listok k prechodke-dokonca odisla uz 29.6. Tak si fakt davaju nacas 🙂

jaya47
15. júl 2011

@gapa Ahoj. Tak som to overila v socialnej poistovni. Je to tak, ako si pisala, ze sa to rata samostatne zo zamestania a samostatne z DNP.
Len ma zmiatla trosku odpoved zo socialnej poistovne, dufam, ze ta suma sa teda porata z nastupu na matersku, nie z datumu porodu. Ked teda nastupim na matersku v 2011, datum porodu mam v 2012 (podla MS 10.2.2012), tak sa mi to cele bude ratat z 2010, ze?

Jaj, to teda dopadlo, clovek sa zamestna a tym si pohorsi, skvelo vymyslene.

katarina104
15. júl 2011

@atiatko 🙄 povedala,že tam mám od 13.6. do 19.6. len za to obdobie, doky mi dáva vždy OČR na 10 dní,,,aj si to kontrolujem, tak hádam to len zle dala do systému, furt dačo musím riešiť, už som raz bola na OČR a dali mi okolo 200 eur, platím viac ako 26 týždňov z maxima,, 😉 kurnik to je sila 😠 v rozhodnutí mám nejakých 19,90 na deň, chcú ma dostať, no to im neprejde....

gapa
15. júl 2011

@jaya47
áno, tzv. rozhodujúce obdobie (ak ti trvá dnp aspon 26týž a vzniklo v predchádzajúcom kal. roku roku nástupu na md) je obdobie od prihlásenia do konca kal. roku predchádzajúceho roku nástupu na md.

gapa
15. júl 2011

@katarina104
preto ja si všetko fotím a dávam opečiatkovať prevzatie. Oni sú kolos a ked nemáš dôkaz, ťažko sa dohádať.

inak 19,9 môže byť maximum, záleží aké máš rozhod. obdobie, tj. či tam je viac mesiacov s 30dnami, či 31dnami, ak by to bol napr. len december 2010, tak je maximum myslím 19,81eur (1116,75 : 31 x 55%)

katarina104
15. júl 2011

@gapa asi si začnem a tiež prefocovať, teraz nemám dôkaz 😢
prišlo mi citujem: výška nemoc.dávky je po zaokrúhlení na hor,,36,3183EUR. 55% z tejto sumy je 19,975065 EUR,,takže mám len za 7 dní, čo mi aj ona potvrdila,,no hádam sa pravdy dovolám 😔 teraz som zaplatila len 20 dní,,a bude nedoplatok..

pauli1
15. júl 2011

@lucia.kl ahoj, prosím ťa znovu o radu, PN zo zamestnania som od 14.2.11, PN z DNP mi doktorka napísala od 1.6.11. doteraz mi nič neprislo. dnes mi dosli peniažky na učet zo zamestnania, ale z DNP stale nič. ani rozhodnutie ani peniažky. a tie už zrejme ani nepridu tento mesiac, kedže dnes nedosli. DNP si pre istotu ešte stále platím, až kým mi nepríde aspon nejaké rozhodnutie. je zvláštne že rozhodnutie o PN zo zamestnania mi došlo do 2 týždnov a toto DNP už 45 dní a stále nič. ja už tomu nerozumiem. do kedy to mám platiť? a ako mám potom postupovať? a čo je lepsie ist 6 týždnov alebo 8 týždnov na matersku? dakujem velmi pekne ☹

vejinka
15. júl 2011

ahojte potrebujem poradit.som na RD.mladsi syn ma 9 a pol mesiaca platila som si z maxima teraz neviem ci podat odhlasku alebo co.asi by som mala zajst na SP ze? Do kedy to mam automaticky zastavene? Volako mi to nemysli asi som uz dlho doma

gapa
15. júl 2011

@vejinka
neplatíš len počas poberania materského. Dávala si si asi žiadosť o RP, tj. mala si presne v potvrdení zo SP uvedené dokedy poberáš materské.
môžeš teraz dať napr. zmenu vym.základu na minimum a od 1vého dalšieho mesiaca po podaní zmeny platíš len z minima (pozor ale nie že dáš odhlášku a novú príhlášku, ak si platila dnp z maxima) ale dávky budeš poberať z predchá kal. roku (teda ak ti vtedy vzniklo dnp z maxima).

pozor na nedoplatky, treba doplatiť.

gapa
15. júl 2011

@katarina104
ak máš len dnp, nie dpvn, tak nedoplatok nevadí, len treba doplatiť.

predpokladám lekárka už nebude vedieť, dokedy očr dala, lebo tiež to posielajú do sp, aj ked si robia myslím oni evidenciu, no myslím dátumy od do tam neuvádzajú.

katarina104
15. júl 2011

@gapa no ona ak dáva na 10 dní tak nepíše dokedy,tak len dúfam,že sa to porieši, potvori, jedne 🙄 vďaka gapka 😉

lucia.kl
15. júl 2011

@pauli1 ak ti uplynulo už 270dní a dala si si PN aj z DNP a neprišla ti, tak treba ísť na sociálku a tam sa pýtať prečo... nie čakať, ja som čakala a prišla som o mesiac, pretože mi nepriznali... môžeš tam mať nejaký nedoplatok...
čo sa týka materskej, tak ak ti uznajú aj tú PN z DNP tak je lepšie ísť na PN až 6tt pred...

vejinka
15. júl 2011

@gapa dakujem pekne takze koncom mesiaca tam pojdem. Doplatim co treba a asi to zrusim oplati sa mi to platit ked dalsie dieta neplanujem?