Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tara
20. júl 2011

gapa, lucia.kl, mamina nepracuje, preto urobila zmenu na max. len nas zaujima, ako jej teda vyjde PN, ked budu ratat 7-12/2011 ( mala VZ za jul 660, august-dec 1116 eur ) a ci netreba platit novu sumu poistneho z VZ 1116 eur aspon 6mes, aby jej to zaratali, a teda ist na PN az v 2/2012. alebo je to jedno a proste zmena nie je ohranicena nejakou lehotou, aby jej ratali novu sumu do PN. toto nam nie je jasne. pretoze pani na socialke jej tvrdila, ze musi platit novu sumu poistneho aspon pol roka, aby jej to ratali na PN. je nam to divne, kedze beru vzdy rok dozadu, a preto sa radsej chcem uistit, vdaka 🙂

lucia.kl
20. júl 2011

@tara no ak robila odhlášku a nanovo prihlášku z maxima, tak naozaj musí platiť tých 26tt aby jej platili z maxima. tu je totiž rozhodujúce obdobie práve od novej prihlášky, ak by totiž neplatila tých 26tt, tak by dostávala PN len z minima..... ak robila iba zmenu, tak je to jedno, pretože sa jej bude PN priemerovať z tohoto roka..

lucia.kl
20. júl 2011

@cipsinka zatial je to len návrh, uvidíme či prejde, ale ak nebudeš zamestnaná, tak si budeš môcť platiť - chcú urobiť nejaký komplet balíček, čo všetko by si musela platiť... neviem ale ako to u teba bude s tými 270dňami platenia si poistného, predpokladám, že za posledné dva roky nemáš na SK ukončené poistenie v nejakej dlžke, inak by ti totiž nestačilo si platiť len od toho 8tt, nesplnila by si túto podmienku...

cipsinka
20. júl 2011

@lucia.kl ja som sa bola teraz informovat na socialke a teta mi povedala,ze k tomu aby som dostala matersku musim splnat dve podmienky a sice,ze musim mat odpracovanych 270 dni nevadi,ze aj v zahranici v ramci EU musim jej donies o tom doklad u mna kokretne E104 to je vlastne ohladom nemocenskeho poistena a druha podmienka,ze si musim platit tych 26tt DNP a vysvetlila mi to tak,ze musim si to zacat platit max od 8tt 🙂 Dufam,ze to bude aj realita 😒 😒 😒

zuzik1983
20. júl 2011

babule viete mi poradit? tak teraz to nejak nechapem, keby ten zakon nadobudol platnost, tak ma vobec teraz vyznam si zacat platit dnp? pred nastupom na matersku mi skoncila zmluva,takze som nezamestnana, na rodicovskom a planujeme na jesen zacat s dalsim babom a chcela by som si platit z maxima,aby som mala co najvyssiu matersku.dakujem za odpovede

jamama
20. júl 2011

@lucia.kl čiže ak sa zajtra odhlasim,môže napr.v pondelok znova prihlasiť z vyššieho VZ?Koľko je teraz VZ?Od toho si odratam hrubu mzdu 500 eur,takže koľko mam si teraz znova platiť?

veronika81
20. júl 2011

@gapa Na MD som nastúpila 3.2.2009, následne na RD 18.8.2009 a trvá dodnes. Malý bude mať tri roky 12.3.2012, ale podľa predpokladaného terajšieho termínu by som mala nastúpiť znova na MD 9.2.2012. Treba ešte nejaký dátum? A kde nájdem tú poradňu?

Zisťovala som si u kolegyni, ktorá teraz ide z RD na MD, že niesla do sociálnej poisťovne papier od účtovníčky, aký plat by mala toho času a z toho sa jej bude počítať materská, takže nie z pôvodného. Je vyšší o nejaké percentá ako pred tromi rokmi, čo je pochopiteľné.

gapa
20. júl 2011

@veronika81
vid tu:
http://www.socpoist.sk/546/1362s
úplne dole

resp.ked pôjdeš cez úvod na stránke soc.poistovne, tak klikneš na KLIENTI A POISTENIE a pod tým PORADNA a úplne dole

tie údaje myslím stačia, zač. md, zač. Rd, že na druhú md nastúpiš počas čerpania RD (pred dovršením 3rokov staršieho) a pravd. termín pôrodu máš xx, tj. nástup na md.. či získaš nárok na materké aj z dnp, ak sa teraz nan prihlásiš.

bbarboraa
20. júl 2011

mam taku otazku damy: dnes som si bola vybavovat toto poistenie tak dufam ze sa to potom nasledne oplati... no ale ta otazka: splatnost tej ciastky je do 8.8 to znamena ze to platim mesiac dopred alebo mesiac dozadu? to som sa nejako neopytala alebo mi to uniklo a druha otazka: ked vlastne zaplatim 9 mesiacov po 50e tak to znamena ze mam vyplatenych tych 270 alebo sa to pocita nejako presne na dni??? xixixixi tak budeme rada ak viete tak ze odpoviete vopred diiiiiiiiiiiiky

hairline
20. júl 2011

Ahojte prosim o radu.
Od juna 2010 si platim DNP z maxima. Mam odplatenych viac ako 270 dni. Avsak skoncil mi trvali prikaz pred dvoma mesiacmi a na matersku nastupujem o dva tyzdne. Mam tie dva mesiaca co najrychlejsie doplatit alebo netreba a matersku budem mat maximalnu aj tak ??? Alebo to musim zaplatit lebo som prihlasena na DNP stale a mala by som voci socianej p. nedoplatok ??? Dakujem

veronika81
20. júl 2011

@gapa ďakujem pekne za link, idem napísať.. Píšu tam, že odpovedia do 30 dní, snáď to nemyslia doslova 😅

vevoncek
21. júl 2011

ahojte vie mi niekto poradit som na materskej dovolenke ale pred nastupom mi skoncil pracovny pomer bola som este v ochrannej lehote a teraz chceme druhe babo, len neviem ci vobec mam narok na matersku a ak ano ako dosiahnut co najvyssiu matersku za vsetky odpovede velmi dakujem

lucia.kl
21. júl 2011

@jamama môžeš sa v ten ístý deň odhlásiť a z dátumom dalšieho dňa prihlásiť, nemusíš tam chodiť znova...
a čo sa platenia týka, tak tvoj nový VZ bude 600€ a budeš platiť mesačne 26,40€

lucia.kl
21. júl 2011

@cipsinka tak ak ti uznajú poistenie zo zahraničia, tak potom ti stačí tých 26tt platiť, teda prihlásiť sa najneskôr do 8tt ale treba brať do úvahy všetko a prihlásiť sa čo najskôr, aby bola rezerva, človek nikdy nevie - deti sa rodia aj predčasne....

lucia.kl
21. júl 2011

@bbarboraa platí sa mesiac dozadu, to znamená že za júl zaplatíš do 8.augusta a tak dalej... ráta sa to presne na dni...tých 270...

atiatko
21. júl 2011

Ahojte babulky, našli ste niekde na nete nejaké info o tom, čo sa na nás chystá od nového roka ohľadom podmienok pre priznávanie nemocenského a materského? Vraj by to mal by veľký balík zmien, a siahnu aj na tieto dávky ☹ - asi preto, lebo v SR je "maximálna podpora" žien starajúcich sa o dieťa 😠

lucia.kl
21. júl 2011

@hairline nechápem aké dva mesiace chceš doplatiť, či tie zo zamestnania??? ak to myslíš tak, tak nie, si v ochrannej lehote zo zamestnania - takže máš nárok na materskú od tial aj z DNP..

lucia.kl
21. júl 2011

@vevoncek keďže ti skončil pracovný pomer, tak zo zamestnania už nebudeš mať nárok na dalšiu materskú, iba ak by si si začala platiť DNP z max. ale tu je otázka ako to bude od nového roka...

myzma
21. júl 2011

@hairline
@lucia.kl hairline pise, ze jej skoncil trvaly prikaz (nespomina zamestnanie)... urcite musis doplatit za tie dva mesiace, lebo to bude evidovane ako nedoplatok, ako sama pises, k nastupu na matersku by si nemala mat evidovany ziadny nedoplatok, cize sup, sup, uhrad 😉

lucia.kl
21. júl 2011

@myzma jaj, ja som zle prečítala..
@hairline zle som prečítala, treba to čo najrýchlejšie doplatiť, nesmie byť nedoplatok, aby sa ti nestalo, že ti kôli tomu nedoplatku nepriznajú materskú...

janulkamartinko
21. júl 2011

Ahojte,precitala som si niekolko stranok a mam na vas taku hlupu otazku,ked pridem do tej soc.poistovne ako sa mam vymacknut co vlastne chcem? lebo ja som teraz na rd a platim si v soc,poist. to dobrovolne nem.poistenie v nezamestnanosti,to by som vlastne mala mat po ukonceni rd narok na podporu,kedze sa firma rusila ked som bola na md. je to len dobrovolne nem.poistenie? lebo by som chcela po rd nastupit na md ak boh da 🙂 je to este daleko ale rada by som vedela co a ako uz teraz,viem ze je najlepsie si zacat platit uz vlastne pred otehotnenim,a vraj po porode ste od toho nejak oslobodene? dakujem vam za odpovede,pekny den

hairline
21. júl 2011

@lucia.kl
@myzma dakujem vam hned a zaraz som to zaplatila dufam ze to bude ok a budem mat maximalku

danculik
21. júl 2011

Ahojte chcem sa opýtať, včera mi doktor vypísal papiere na MD, ale nastupujem na nu az 10.8.2011 ,lenze doktor ide na dovolenku (dost dlho). Moje otazky zneju. V tom prvom bode je napisane či som zamestnankyna atd. Doktor mi tam napisal, kedze som na urade prace tak, ze ÚP. Lenze ja si pomedzi to platim este aj DNP:Cize mal tam napisat ÚP?...a dalsia otazka znie, uplne na spodku papiera je napisane posledny den v praci a peciatka zamestnavatela. Ja som pracovny pomer ukoncila v Novembri 2010 a odvtedy som na ÚP. Cize ja si zo zamestnania neuplantujem narok na Materske. alebo je tam potrebna aj peciatka byvaleho zamestnavatela??...a este mi viete poradit kde vsade treba tuto ziadost odniest a co vsetko este k tomu bude treba? Dakujem pekne. Bola by som rada ak by ste mi pomohli. A hlavne kedy je najlepsie odniest tuto ziadost, kedze na MD nastupujem od 10.8.2011.Staci dva dni predtym alebo tyzden? KEdze odchadzam na dovolenku. A ešte ma napadlo to mam ist este raz za lekarom a pytat si potvrdenie, že som DNP?...a musi mi vypisat to iste tlacivo este raz?....ak ano , to aby som isla ihned, lebo od pondelka ma dovolenku.

bbarboraa
21. júl 2011

@lucia.kl ahojky vidim ze sa tomu rozumies a tak ak mozem ta budem otravovat este jednou otazkou... od vcera si platim DNP a na buduci rok planujeme v juli mimi... z coho sa vypocita ta matesrka? z toho obdobia 270 dni co som platila to poistenie alebo len z obodobia 7-12/2011??? ja som studentka takze odrobene nemam nic a preto som si dala to poistenie...dakujem

veronika81
21. júl 2011

@gapa už mi aj odpísali (ale sú rýchli 🙂 ), ak ťa zaujíma odpoveď, tak tu je:

"Dobrý deň,

v zmysle zákona č. 461/2003 .Z. z. o sociálnom poistení dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na materské, ak splnila podmienky ustanovené na vznik nároku na materské, počas trvania nemocenského poistenia a zaplatila poistné včas a v správnej výške. Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo sa stará o narodené dieťa má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do tohto poistenia je možné započítať obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia (napr. obdobie čerpania rodičovskej dovolenky). Splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom sa sleduje ku skutočnému dňu pôrodu. Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeného lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34.týždňa od vzniku nároku na materské. Z uvedeného vyplýva, že ak sa momentálne prihlásite a budete si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie podmienku 270 dní z tohto poistenia ku dňu pôrodu (k 23.3.2012) by ste mali splniť, tzn. že nárok na dávku materské z dobrovoľného poistenia by Vám mal vzniknúť.

Maximálny vymeriavací základ na platenie nemocenského poistenia je v súčasnosti, do 31.decembra 2011 vo výške 1 116,75 €. Vymeriavací základ na platenie dobrovoľného nemocenského poistenia je najviac rozdiel medzi platným maximálnym vymeriavacím základom a výškou vymeriavacieho základu z povinného nemocenského poistenia (hrubou mzdou v zamestnaní). Poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie je vo výške 4,4% EUR mesačne z určeného vymeriavacieho základu. Na nemocenské poistenie platené nad maximálny vymeriavací základ sa pri výpočte dávky materské neprihliada.

V prípade, ak sa rozhodnete platiť si nemocenské poistenie aj ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba je potrebné, aby ste sa na toto poistenie prihlásili. Dobrovoľné poistenie vzniká odo dňa prihlásenia sa na poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky a zaniká dňom odhlásenia sa z týchto poistení, najskôr odo dňa podania odhlášky. Ako prihláška a odhláška slúži tlačivo Registračný list FO (fyzickej osoby), ktoré je potrebné doručiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, v mieste Vášho trvalého bydliska.

Výška materskej je 60 % denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je spravidla kalendárny rok, predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské. Ak nemocenské poistenie vzniklo v kalendárnom roku, v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka. Ak je dobrovoľne nemocensky poistená osoba nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom nároku na dávku materské (šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu, určeného lekárom), výška materskej sa vypočíta z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý je jedna tridsatina všeobecného vymeriavacieho základu.

Viac informácii nájdete na našej stránke: www.socpoist.sk v časti Identifikujte sa – Dobrovoľne poistená osoba a v časti Nemocenské poistenie – Materské, Poradňa, alebo Vám ich na požiadanie poskytne priamoS pobočka Sociálnej poisťovne, konkrétne oddelenie nemocenského poistenia. Kontakty na jednotlivé pobočky Sociálnej poisťovne, včítane telefonických čísiel sú uverejnené hneď v úvode našej webovej stránky, v časti Kontakty pobočky.

S pozdravom

Vaša Sociálna poisťovňa "

Takže si dám ešte pár dní na premyslenie, či to risknúť a dúfať, že aj v budúcom roku budú materskú z DNP vyplácať alebo to nechám tak..

veronika81
21. júl 2011

@sandruska81 tak podľa toho, čo mi odpísali zo sociálky, aj RD sa započítava do doby poistenia. Viď. príspevok vyššie..

gapa
21. júl 2011

@veronika81
to hej, ale napísali to tak, že jednojednoznačne nenapísali, že k dnp, aj ked sa to nepriamo dá tak usudzovať. Ale to nech si každý prečíta a posudi sam.

a dík za info. Oni odpvedajú rýchlejšie, no aby boli istený, tak uvádzajú tých 30dní

ivana412
21. júl 2011

Ahojte.,poradi mi niekto?Som DNP od roku 2009.Platim si v kuse od toho roku kedže sme s manželom chodili na umele oplodnenie,žial nevyšlo to na dalši rok v januari alebo v februari by sme si chceli osvojit male bábo.Ja som si platila 30eur každy mesiac,lebo som využivala dost často pn už prešlo 26 tyždnov tak by som si chcela zvyšit na max.vymeriavaci zaklad čo je 49 aj nejake drobne.Tak by ma zaujimalo ako mam postupovat aby som dostavala maximum materskej.Je mi jasne že najlepšie je sa asi odhlasit a na novo prihlasit,aby mi počitalali z noveho VZ,len neviem aky datum je na odhlasenie najlepši a ako dlho mam čakat na opätovne prihlasenie na DNP.A ešte jedna otazočka:po 26 tyždnoch platenia mam narok na maxim materskej,ak sa odhlasim a na novo prihlasim?Prosim poradte mi 😉

gapa
21. júl 2011

@ivana412
ak by platil aj potom terajší zákon, tak áno. Ale ako to bude v r.2012? velmi ťažko radiť, ja si netrúfam, lebo ako to bude v r.2012 s dobr.poistením. Teraz sa hovorí o kombináciách podla toho o aké skupiny ide o kombinácii napr. invalidného+v nezam+nemoc. poistenia za 19% Ako vyriešia tých čo budú prihlásený ku koncu roku a či vôbec bude takáto zmena??????????

ivana412
21. júl 2011

Dik gapa za odpoved,ja chcem sa odhlasit a na novo sa prihlasit už teraz s max.VZ.Naprikalad ked pojdem 25.7. sa odhlasit a na novo sa prihlasit 27.7. bude to v poriadku?Chcem sa ta ešte spytat s manželom ideme žit do ethiopia tak po tej materskej 34 tyždnov by som mala narok na RD?Ak by som si tu platila zdravotnu poistovnu len neviem či treba aj DNP keby som bola na materskej,alebo čo ešte treba platit aby som dostala RD