Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lady24
6. aug 2011

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Stále nad tým rozmýšľam, či to vlastne neplatím zbytočne, ale som rada, že si mi to konečne objasnila. Takže do toho marca to mám normálne platiť každý mesiac a potom po materskej sa ukáže??? A prosím ťa, keď si sa prihlasovala na to DNP prišiel ti domov nejaký papier o tom, že si prihlásená. Lebo mne nič také neprišlo, len som si dala prihlášku v SP, potom som si zavolala kvôli variabilnému symbolu a presnej sume za ten necelý apríl a to bolo všetko.
@lucia.kl

lucia.kl
6. aug 2011

@lady24 nie, nemám nič, ak si si nedala piramo tam ofotiť prihlášku, tak ani nič nedostaneš... inak po tých 270dňoch môžeš ísť na PN z DNP (ak ti teda už nebude bežať PN zo zamestnania) a áno, platíš do dňa nástupu na materskú a potom sa rozhodneš, ja si platím stále a už som 2mesiac na PN aj cez RD - sa mi to zišlo, a vyzerá, že to využijem dlhodobo....

lady24
6. aug 2011

@solinkarka
270 dní mi vychádza presne 14 januára - ak som sa nesekla, takže do 11. marca mám aj rezervu, keby sa náhodou niečo stalo........

lady24
6. aug 2011

@lucia.kl
Ďakujem ti veľmi pekne, ani nevieš ako si ma upokojila 🙂)) Uvidím ako sa budem cítiť a možno využijem aj tú PN-ku, aj keď moc času už na ňu mať asi ani nebudem, keďže tých 270 dní mi vychádza na nejakého 14 januára a termín mám 11 marca. Alebo sa nemusím vypísať tých 6 týždňov pred pôrodom? je to na každého rozhodnutí alebo ako?

sandruska81
6. aug 2011

@lady24 na materskú nastúp ako sa patrí (tých 6 týždňov pred pôrodom), lebo by si inak o tieto týždne prišla. Materská je aj tak viac ako PN, PN je len 55%.

luciferova
6. aug 2011

ahojte,

prosim v mene kamaratky o radu. chce porodit cca 10-12/2012 (ako sa podari), kedy by bolo najlepsie zacaz platit dnp?

sandruska81
6. aug 2011

@luciferova najneskôr 270 dní pred plánovaným termínom pôrodu 🙂 , najlepšie však skôr aby mala rezervu. Ak si začne platiť od r. 2012, tak nech sleduje zákony - bude to iné, ako teraz

luciferova
6. aug 2011

aha dik, tak lepsi by bol asi december 2011, nie? co ked to zrusia 😕

lady24
6. aug 2011

@sandruska81
Ďakujem veľmi pekne za radu

katie233
7. aug 2011

Ahojte 🙂. Prečítala som pár príspevkov, snáď som sa aj dozvedela, čo som potrebovala, ale pre istotu: Momentálne sa snažíme o druhé bejby. Nárok na materskú budem mať, som zamestnaná od roku 2006, DNP platím od júla 2009, ale z maxim. vymeriavacieho roku 2009. Teraz, keď chcem tiež max. materskú, mám si to len prepočítať podľa max. vym. základu pre tento rok a dať zmenu alebo si musím podať prihlášku a odhlášku? Ďakujem.

sandruska81
7. aug 2011

@luciferova lepsie skorej ako neskoro, niekedy sa zadari skorej,nez clovek planuje 🙂

sandruska81
7. aug 2011

@katie233 preco platis max.ked si zamestnana?-staci rozdiel.ak pojdes z rd na md,tak materska bude cca rovnaka ako ta prva. Ak zmenis vz,tak sa berie predchadzajuci rok,ak zrusis a zalozis dnp s novym vz-tak do nastupu na md musis mat dnp s novym vz 26 tyzdnov.

katarinkam
7. aug 2011

Ahojte mamičky a budúce mamičky, chcem sa opýtať či mii viete pomocť. S manželom by sme chceli bábo ale rišeime ako to bude s materskou a rodičovským. Zhruba som si to naštudovala, ale kedže nič v živote nemám jednoduché tak by som potrebovala pomocť. Ešte som nepracovala skončila som VŠ, a poberám čiastočný invalidný dochodok. Možem si platit DNP aby som mala nárok na materskú? A kde sa to prihlasuje. Ďakujem za všetky rady a za pomoc. 😀

moncicip
7. aug 2011

@katarinkam Ja si myslim ze problem by to nemal byt a platit si to mozes. Staci sa ist informovat na pobocku socialnej poistovne v mieste tvojho trvaleho bydliska. Tam ti poradia co a ako v tvojom pripade. A ak by si si to dala platit z maximalneho vymeriavacieho zakladu tak tam sa plati okolo 46eur alebo tak nejak, neviem presne. Ale najlepsie je sa ist informovat na tu socialnu poistovnu tam ti povedia ako mas dalej postupovat.

katie233
7. aug 2011

@sandruska81 som to zle napísala, platím si rozdiel. Ale od januára sa zvýšil max. vymeriavací základ pre DNP a od júna sa mi zmenil vymeriavací základ zo zamestnania, tak musím prepočítať. OK, takže odhláška a prihláška. Ďakujem 🙂

sandruska81
7. aug 2011

@katie233 áno, a potom aby bola z toho VZ (nového) aj dávka - treba potom tých 26 t. OK?

katie233
7. aug 2011

@sandruska81 OK, to stíham 26 týždňov. Ak to pôjde tak, ako pri prvom, tak sa načakááááám 😉. Ďakujem.

sandruska81
7. aug 2011

@katie233 držím palce

ewikta
7. aug 2011

dobry vecer-chcela by som sa opytaat ci mozem byt pocas RD vypisana ak si platim po materskej znova DNP..podmienku uz netreba splnat 270 dni? dakujem : P.S pred porodom som podmienku spnila

lucia.kl
8. aug 2011

@ewikta áno môžeš byť na PN, podmienku 270 dní už máš splnenú

sny
8. aug 2011

Ahojte,zase prosím o radu.od 5.8.som na PN a pani v poisťovni mi povedala,že si mám zaplatiť len za tie 4dni v auguste,čo PN nie som.Ako si vyrátam koľko to je?Platím si z maxima,ďakujem.
A druhá vec ma zaujíma:Keď budúci rok skončím materskú a pôjdem na normálnu RD,môžem sa ísť dať vypísať s obyčajnou chrípkou alebo inou diagnózou?Nebudú tvrdiť,že načo mi je PN,keď som na RD?-------môžem počas RD čerpať PN?

sandruska81
8. aug 2011

@sny môžeš sa dať vypísať. Ja som si tiež vždy myslela, že ak som na RD tak predsa som doma a lekár by mi načo dával PN - ale vidíš, ide to. A môžeš čerpať nielen PN, ale i OČR. A k tým dňom. Celkovú sumu vydelíš počtom dní v mesiaci (neviem, či sa štandardne kráti 30 alebo 31, asi 30) a potom vykrátiš dňami kedy si nebola PN - ale radšej zaplať o niečo naviac, nech tam nemáš nedoplatok, ako by si potom mala problémy pri nástupe na MD kvôli nedoplatku.

sny
8. aug 2011

@sandruska81 Ďakujem,tak určite tak urobím,nech si zbytočne neplatím a využijem to na maximum 🙂

ewikta
8. aug 2011

velmi pekne dakujem.. 🙂

alenka777
8. aug 2011

ahojte, vie mi niekto poradiť? Chceme druhé bábo. Od 10/2010 do 6/2011 som bola zamestnaná, hrubý vym.základ 500-600 €. Chcela by som si platiť DPN: 1. má zmysel to platiť?- teda ak začnem napr. od 09/2011 bude mi vyplatená max. materská v roku 2012, teda ak by nastali nejaké zmeny v zákone po 1,1,2012 - bude sa mi to počítať z roku 2011?alebo ak by nastali zmeny, nemá zmysel to teraz platiť? 2. Ak chcem max. materskú tak od kedy mam začať platiť a koľko €? Veľmi pekne ďakujem za rady.

cigaretka5
8. aug 2011

@alenka777 nikto ti nepovie ako postavia zakon v ramci odvodovej reformy, takze ti nitko nepovie ci ma zmysel to platit ak sa zakon zmeni

cigaretka5
8. aug 2011

@alenka777 nie je mi jasne v akom stave si teraz ci si PN na MD, ci pracovny pomer skoncil, ci si kvazi nezamestnana. Budem vychadzat z toho že si nezamestnana teda PP skončil k 30.6.2011, teraz si nepoistena nemocensky lebo si zahlasena na Urade práce. AK chces babo a este nie si tehu a planujete co najskor, tak sa prihlas na DNP na maximalny vymeriavaci základ, a materska v *roku 2012 ti bude vyypocitana z tohto zakladu, teda bude maximalna, kedze je predpoklad že si to budes platit minimalne 26 tyzdnov a so zaratnim pracovneho pomeru splníš aj 270 dni ako podmienku

alenka777
8. aug 2011

@cigaretka5 som teraz na UP. Čiže si mám začať od septrembra platiť u maxima? kolko to je presne?ak by som bola na rizikovom z čoho by sa mi to vypočítavalo? - z vym. základu ked som bola zamestnaná?

cigaretka5
8. aug 2011

@alenka777 ak by si bola na rizikovom teda na PN a uz by si si platila DNP , vypocitalo by sa ti to z minima, ak by si si DNP platila menej ako 26 tyzdnov a z maxima ak by to bolo viac ako 26 tyzdnov
Neviem presne tu sumu ale platis okolo 49 evri

mimajesa
8. aug 2011

@sandruska81 a nevieš náhodou z čoho sa ráta PN ked som na RD??