Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mackoxxx
11. aug 2011

@gapa Ďakujem.

lucia.kl
12. aug 2011

@natyi25 hej, kým si na PN a MD tak už DNP neplatíš, oplatí sa nastúpiť tých 6tt pred, mna chcel dr. poslať tých 8tt keďže som bola PN ale ja som sa nedala a nakoniec som išla tých 8tt. a myslím, že sa MD ráta z toho istého VZ, aspoň mne sa zdá, že to tak bolo u mňa..

berus222
12. aug 2011

ahojte baby. je pravda, ze ked si platim DNPO, tak mi pride rozhodnutie o priznani materskej skor? kolko asi trva kym to poslu odo dna, ked som im dala papier o nastupe?

monka9999
12. aug 2011

@natyi25 ten22tt.ak pojdeš nahodou rodit doTT tak sa tam možno stretneme

nikaivka
12. aug 2011

Dievčatá, veľmi pekne vás prosím o radu.

Od 21.11.2011 do 16.7.2012 som poberala materskú z DNP. Do 8. augusta som mala zaplatiť DNP, na čo som nejako pozabudla. Čo teraz? Ak by som to dnes, t.j. 12.augusta vyplatila ,vznikne mi v sociálnej poisťovni dlh? A ak budem s dieťaťom na OČR, tak nedostanem peniažky? Som na seba strašne nas...., že som na to zabudla.

gapa
12. aug 2011

@nikaivka
predpokladám, že si sa o 1rok sekla.
Normálne zaplat, bude to ok, ak nie si dobr.poistená v nezamestnanosti, tak nevadí nejaký ten den. Aj ked samozrejme lepšie platiť v splatnosti, nevieme, či si raz SP nezmyslí že treba platiť aj úroky za neskoré zaplatenie alebo sa zákon nezmení.

megan999
12. aug 2011

ahojte, citali ste uz niekto toto
http://www.24hod.sk/ministerstvo-prace-trva-na-...
to akoze ked si teraz platim DNP tak od noveho roku akoze nedostanem z DNP nic??????

daniela242
12. aug 2011

@megan999
To by bola sila a dosť nespravodlivé pre tie čo si to už platia 😢 . Ale ty začneš poberať materskú ešte tento rok ak vidím dobre, TP tak snáď sa tomu vyhneš ( ja len dúfam že nám to vyjde, ja si tiež platím DNP a TP mám v januári tak uvidíme či som nevyhodila peniaze zbytočne)

nikaivka
12. aug 2011

@gapa

Ďakujem, si zlatá, že si mi odpovedala. Už som kľudnejšia. Ešte dnes som utekala na poštu a vyplatila som to. Bóže, až teraz som si to všimla ( keď si to spomenula), že ja už žijem v roku 2012 😅 . Zastresovala som a už píšem hlúposti. Takže ešte raz veľká vďaka.

smolka
12. aug 2011

ahojte,chcela by som sa opytat do kedy sa staci odhlasit z DNP?? Na MD som nastupila 1.2.2011, porod bol 6.3.2011 posledny krat som za DNP platila vo februari, od vtedy nie, nakolko som sa tu na fore dozvedela, ze pocas MD si to platit nemusim. Dakujem Vam za odpoved 🙂

michaelka
12. aug 2011

Ahojte, prosim poradte mi - som momentalne na rodicovskej dovolenke a planujeme otehotniet, no aj keby sa nam zadarilo hned bud.mesiac, RD mi skonci aspon mesiac pred nastupom na predcasnu matersku. Som stale zamestnana, lenze syna pre zlu imunitu do skolky dat nemozem a tak nemozem nastupit do prace. Ak by som si dala neplatene volno na tento cas, pridem o matersku?
A v pripade, ze by mi nejakym zazrakom povolili pracu na ciastocny uvazok, ako by mi vypocitavali matersku, ked sa mi plat zmenil posledny mesiac ci par mesiacov pred nastupom na MD?
Zacinam mat z toho poriadny des nevraviac o tom clanku co som si prave precitala od megan 😲

kosska3003
12. aug 2011

@michaelka akurat som si precitala ten clanok

ja si platim DNP uz od oktobra v plnej vyske teraz ako mam to platit dalej este nie som tehu sa snazime dostanem vobec materske ci sa to uplne rusi a je to uz vobec schvalene

silvia.t
13. aug 2011

Ahojte baby aj ja som uz pocula ze dnpo ma koncit od januara ☹ my cakame babo vo febr.a ani si nechcem predstavit ze budem bez materskej 😠 🤐

lucka23
13. aug 2011

baby zatial je to len navrh este to nie je schvalene. a ak to aj schvalia tak podla mna to bude platit len pre nove platitelky tie co si to uz platili v starom roku pojdu podla mna po starom. teda toto som niekde citala v clanku od p. Mihala. ja si ho tiez platim v decembri som mala porodit ale nas chlapcek sa v 20tt rozhodol inak. 😔 zatial si vsak DNP budem platit nadalej aby som o mohla vyuzit aspon pri pripadnej PN-ke. a ak sa nam podari otehu tak budem len dufat ze to bude ozaj tak a budu sa na mna vztahovat stare zakony.

dzudka
13. aug 2011

Tak to by som neprezila kebyze pridem o matersku lebo len tu z DNP budem mat kedze zamestnavetel je v konkurze a z toho uz nic nevymozem.....
termin mam v marci a platim to vkuse od 2009 februara a teraz od augusta som sa odhlasovala prihlasovala z najvyssim vym zakladom aby som mala vyssiu ...
inak je to svinstvo tolko prachou som im poplatila a teraz nic z toho nebude... ☹

danculik
13. aug 2011

Ahojte, prosím ta vies mi poradit? Od 10.Augusta som vypisana na MD. Lenze mi treba zaplatit alik.ciastku od 1-9.Augusta.Platím si z maxima. Nevies mi povedat ako si to vypocitam? Uz som bola osobne na socialke ale mi nevedeli povedat, tak som tam vcera volala a tiez mi nevedeli povedat, ze August este nie je uzavrety. No proste zakazdym sa ma snazili odbit. Ze si mam zaplatit celu ciastku a ze mi potom vratia. Lenze pre mna je to v tomto momente dat vela 49,13eur, ked nemusim. dik za radu.

silvia371
13. aug 2011

@danculik ahoj, myslim, ze vypocet je 49,13 {teda predpokladam, ze toto je mesacna platba} /31 dni x 9 = 14,26 zaplatit

lucia.kl
13. aug 2011

@smolka z DNP sa treba odhlásiť dňom ako ti skončial materská, odo dňa kedy is už na RD a neodhlásila si sa ti plynie povinnosť platiť...

lucia.kl
13. aug 2011

@silvia.t DNP od januára je ešte len v návrhu... ak máš termín pôrodu vo februáry, tak nastupuješ na MD 6 alebo 8tt pred termínom pôrodu, tak si vyrátaj kedy by ti to vyšlo ešte v tomto roku a potom sa na teba vzťahujú tohtoročné zákony...

jarulda
14. aug 2011

Zdravim, chcem sa opytat nasledovne.. Prve dietatko sa narodilo v 2/2009. Od novembra 2009 si platim DNP, najprv z max. VZ, potom od 5/2010 z min. VZ s tym ze som zaroven nastupila do prace. Od septembra 2010 som bola na PN az do 4/2011 ked som nastupila na MD s mladsim babetkom. Vysla mi max. ako sucet z DNP a z TPP. Moja otazka je nasledovna. Ak by som chcela vyuzit DNP na pripadnu OCR ci PN v roku 2012 ako sa mi bude ratat VZ? Ak si povedzme teraz pocas MD k 1.9.2011 zmenim VZ na maximum. Bude sa to priemerovat za 1-8. mesiac min. VZ a 9.-12.mesiac max. VZ? Alebo sa dni ked som oslobodena od platenia DNP- PN a potom MD nerataju a ratal by sa len 11-12.mesiac 2011 ked uz budem na RD cize max. VZ? Alebo sa mam teraz pocas MD odhlasit a nanovo prihlasit na DNP s max. VZ od 1.9.11, v tom pripade by sa urcite ratal len max. VZ, no neviem ovplyvni to poberanie sucasnej materskej davky-narok mam do 25.11.11? Neviete ci sa vztahuju tie planovane zmeny od januara 2012 len na matersku ci aj nemocenske,OCR z DNP? Ked teda budem na RD pricom mi bude trvat TPP nebudem moct byt DNP?

gapa
14. aug 2011

@jarulda
no je to možné, že ak schvália to čo navrhujú, tak už nebude možný súbeh prac.pomeru a dnp, ale to ti nik nezaručí ani nevyvráti.
Ak súvisle od 1.1.2011 do 25.11.2011 poberáš nem.dávky, tj. nemocneské a následne hned materské, tak ak dáš najneskôr koncom oktobra zmenu vz v sp, tak už od 26.11.2011 budeš platiť z maxima a ak by bolo možné pokračovať v dnp v r.2012, resp. nastúpila by si na očr, pn v r.2012, tak by sa nem.dávka ráttala len z toho obdobia 26.11.-31.12.2011.

ak by skončilo dnp dajmetomu 31.12.2011, tak predpokladám by plynula 7dnová ochr. lehota ale by sa rátala nem.dávka z vym.základov v r.2010 a nie 2011 (lebo sa to berie, akoby vznikla pn, očr v posledný den trvania dnp) - aspon podla terajších zákonov.

nočo bude v r 2012??

denne73
15. aug 2011

Ahojte hlavičky. Mám otázku. S manželom sme si začali od jula 2011 pplatiť DNP vo výške 14,47 proste tu najnižšiu plabu. Ja som momentálne od dnešneho dna na RD. Ak by som chcela ešte v tomto roku čerpať OČR na staršich synov musím splniť podmienku platenia 270dní?????A ešte niečo, ak si platíme tak málinko , pretože nám finančná situácia moment, tolko dovoluje oplati sa to vôbec????? myslím , že ak by som do buducna šla na PN ja alebo môj manžel tak to si asi moc finančne nepolepšiem.ci?????? 😉 😉 😉 😉 😉 😉

dzudka
15. aug 2011

@lucia.kl ale to by bolo svinstvo kebyze zrusia aj tym co si to platia par rokov dozadu.....a proste pride januar 2012 a uz nedostanem matersku....uplne mam z toho nervy....lebo ja na matersku ak vsetko bude ok pojdem az 4februara....
dufam ze ten zakon sa bude len dotykat tych co by si to chceli od r.2012 zacat platit....ved to je svinstvo platim to par rokov a teraz smahom ruky pridem o vsetko co som do toho vlozila... 😠

neviete daco nove o tom....tato neistota je hnusna

lucia.kl
15. aug 2011

@dzudka ja si tiež myslím, že by sa to malo dotýkať len nových poistení, bolo by to dosť nefér, uvidíme čo vymyslia, zatial nieje nič nové..

pata31
15. aug 2011

ahojte, chcem sa spytat, platim si DNP od marca, teraz som otehu, takze v aprili mam TP, no len da sa ist na PN a potom na hned na matersku (teda ak neschvalia ten zakon 😠 ) .......lebo kamoska sa pytala na socialke a ze vraj ak pojde na marodku, tak potom nebude mat matersku....no najeko sa mi to nezda....zmenil sa nejako zakon? 😕
dakujem!

lucia.kl
15. aug 2011

@pata31 ja som išla hne´d z PN na MD a nebol s tým žiaden problém, materskú som dostala...

pata31
15. aug 2011

@lucia.kl dik! a dufam, ze sa to aj mne tak nejako podari... 🙂

jarulda
15. aug 2011

@gapa Ok zas raz velke dik za odpoved🙂 Este doplnujuca otazocka. Ak by sa s DNP nic nemenilo a ja si zmenim VZ povedzme az od 1.11.2011 dostanem OCR, PN z maxima az po uplynuti 26 tyzdnov od poslednej zmeny VZ? Alebo aj skor? A podotazka zmena VZ sa da len k 1.dnu v mesiaci?

silviabn
15. aug 2011

Ahojte.Vy Ste tu take sikovne holky,ja som bola dnes na socialke,tiez si chcem zacat platit DNP,sice este som zatial tehotna neni,ale radsej si to zacnem platit ten rok,ak by nahodou v roku 2012 zanikla tato moznost.Takze chcem sa spytat ci som to dobre pochopila,snazila som sa precitat aj nejakych 20 stran dozadu,aby som sa nepytala stale to iste 🙂.Takze,som riadne zamestnana a chcem si zacat prve 3 mesiace platit len minimalnu ciastku cize 14,47€,potom musim podat odhlasku a hned nasladne prihlasku a tam si chcem platit do max.z rozdielu mojej hrubej mzdy a max.vymeriavacieho zakladu ,z toho teda tie 4,4%.tuto sumu musim potom platit nepretrzite po dobu 26 tyzdnov aby som teda mala narok na max,PN,pripadne MD.Dobre som to teda pochopila? 🙂)Dakujem pekne za odpoved.
Na socialke mi ale nevypocitala moju priemernu hrubu mzdu,ze to si musim sama,ze to sa nerobi z rocneho priemeru,ale z mesacneho a ten je kazdy mesiac iny.

silviabn
15. aug 2011

A este otazocka.Ked si chcem tie prve 3 mesiace platit len minimum,tak do kolonky VZ mam dat sumu 329,06€ ?Tym padom z toho 4,4% je tych 14,47€