Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
3. máj 2012

@mmonika
a aj za apríl

mmonika
3. máj 2012

@gapa no kukla som sa ešte raz na to co mi doslo : takze tam mam presne : Dohoda o ukončeni prac. pomeru podla parag 60 zak . prace. a este je tam ze mi nebolo vyplatene odstupne.. to je vsetko --
idem si aj ja teraz lahnut bo mam teplotu ze 39 .. ledva sa hybem.. ale aj tak dakujem

mmonika
3. máj 2012

@gapa toto vyplatene mam, na to som si vzdy davala pozor. .

poisonblu
3. máj 2012

len jedna otazocka..som na PN zo zamestnania v OL aj z DNP...tzn. ze teraz pocas PN nemusim platit na DNP nic? nemam este 270 dni ani tych 26 tyzdnov z DNP...momentalne som v podstate dobrovolne nezamestnana, kedze zivnost som pozastavila a na UP nie som vedena, lebo som na PN...dakujem

datanka
3. máj 2012

@poisonblu nemusis platit,ak poberas pn aj z dnp.ale 270dni mat zaplatenych musis,ked poberas pn aj z dnp,ci? 🙂

poisonblu
3. máj 2012

@datanka jj, uz som to zistovala, takze platit do 270 dni musim, aj ked poberam PN z DNP

datanka
3. máj 2012

@poisonblu a este by ma zaujimalo 🙂 ako mozes poberat pn z dnp,ked nemas zapl.270dni.mala si ukonceny prac.pomer a to sa ti tam zaratalo,ci ako?

poisonblu
3. máj 2012

@datanka ano, mam ukonceny PP a hned som sla na PN, takze sa mi pocitaju dni zo zamestnania do DNP

gapa
3. máj 2012

@mmonika
ak nedajú odstupné, by som nepodpisovala.

zuzanamatko
3. máj 2012

@gapa Ďakujem za radu.

bubble777
3. máj 2012

ahojte....tak aj ja by som poprosila o radu, lebo neviem čo mám robiť...Platím si DNP, ktoré mi končí 12. júna....18.októbra čakáme bábo, ale medzitým 19. júla mi končí pracovný pomer na dobu určitú...Ak by som šla na PN z DNP musím ísť do 7 dní od jeho skončenia alebo hocikedy keďže som v 8 mesačnej ochrannej lehote? A po ďalšie ak chcem aby mi vznikol nárok na meterské z DNP nesmie mi vzniknúť nové nemoc. poistenie (ak teda tomu dobre chápem), tak čo mám medzitým ako mi skončí prac.pomer a nastúpim na mat.dovolenku robiť. Teda byť dobrovoľne nezamestnaná, alebo sa ísť nahlásiť na UP?...Ja mám v tom riadny chaos...Dúfam ,že som to veľmi komplikovane nenapísala a nájde sa niekto kto mi poradí.... 😉

gapa
3. máj 2012

@bubble777
takže teraz pracuješ? A chodí ti dcera do škôlky na celý den? LEbo ak nezmenia zákon, tak bud vykryť to obdobie od ukončenia pp do nástupu na md 6týž. pred termínom (ide vlastne len o zdr.poistenie)
-PN-kou alebo
-evidovaním na UP alebo
-ak by dieťa chodilo do škôlky na max. 4hod, tak netreba nič,
- alebo byť samoplatca zdrav.poistenia, čo je ale skoro 48eur mesačne

gapa
3. máj 2012

@bubble777
na pn môžeš ísť kedykolvek po ukončení pp, len ak pôjdeš neskôr ako na 7den po ukončení pp, tak musíš mať od lekára potvrdenie, že si tehotná a že si bola tehotná aj v den ukončenia prac.pomeru.

bubble777
4. máj 2012

@gapa ano ešte pracujem a dcéra chodí do škôlky na celý deŇ.....a ďakujem pekne za radu...asi mi potom ostáva ta PN-ka, lebo na UP sa mi nechce chodiť hlásiť 😒

laura0
4. máj 2012

Babuľky ,v nedelu 6.maja mi konci DNP 270 dni budem mat splnenych ,som tehotna a 17 juna ma ide lekar vypisat na matersku.Chcem sa opytat ci nemam nahodou nahlasit na SP ze som tehotna aby som neurobila nejaku chybu,vobec sa v tom nevyznam,nerada by som aby mi tu matersku z DNP neuznali. 🙂

elian
4. máj 2012

@gapa ahoj prosim mám na teba jednu otázku ........od novembra si platim DNP ešte po starom až do konca júla z max. VZ.... ja som teraz na rodičovskej pred tým som bola nezamestnaná........teraz som opäť tehotná na MD by som mala isť koncom augusta...............otázka: teraz ubehol 6. mesiac platenia z max. VZ....môžem si zmeniť VZ na minimum na tieto 3 mesiace? bude sa mi rátať materské z minulého roka (november, december 2011)?
a budem mať nárok na PN či OČR po skončení DNP počas Materskej ? či len tých 7 dní po skončení DNP?ďakujem za odpoveď 😉

gapa
4. máj 2012

@elian
takže ti netrvá pracpomer, ak dobre rozumiem. Takže teraz poberaš rodič.príspevok (nečerpáš RD, tú čerpajú len zamestnaní).
Počas poberania mateského nemožno poberať nemocneské či ošetrovné, ale pred poberaním materského môžeš, ak máš splnených 270dní.

ak vzniklo dnp 11ú2011, tak môžeš dať v máji zmenu vZ, bude účinná od 1.6.2012, áno matesrké z dnp sa bude rátať z obdobia nov+dec2011

pozor, aby si zaplatila všetko V SPLATNOSTI za júl 2012 (posledný mesiac trvania dnp), aby vznikol nárok na materské

snád zmeny v zákone dovtedy nebudú

elian
4. máj 2012

@gapa nie som v prac. pomere tak poberám len rodičovský príspevok 😉
takže ešte kým nastúpim na MD a samozrejme, keď splním 270 dní tak môžem isť na PN ( vychádza to nejaký mesiac), či len počas tých 7 dní od skončenia DNP ?
ďakujem krásne za rady si zlatá 😉

civava12
4. máj 2012

@datanka dakujem

lucianak
4. máj 2012

@datanka Ahoj, chcela by som sa opýtať, do kedy mám platiť dnp, ak som teraz na PN - rizikové? Lebo chcem, aby mi zo socky posielali marodku z toho, čo si platím a nie z minima. A 26týždňov ubehne koncom júna.
Mám ešte platiť, pokiaľ nebude tých 26 týždňov vyplatených alebo ako vlastne?
A myslíš, že by sa dala ukončiť pn k 29.6., čo je piatok a od 2.7. - ppondelok, by ma vypísala nanovo?
Ďakujem

datanka
4. máj 2012

@lucianak no,ono to nie je take jednoduche,pretoze by si mala mat inu diagnozu,co asi nepojde,kedze si na rizikovom a mozu to brať ako spekulaciu a nemusia schvalit.mozno len tak,ze po zapl.26tyz.ukoncis pn a v praci si vezmes napr.dovoleku ak nemozes nastupit do prace,napr.na tyzden a potom ist znovu na pn.ale ani dokt.to moc robit nechcu.neukonci ti bezdovodne pn ked mas naozaj rizikove tehu.asi az matersku teda budes mat s toho co si platis.opytaj sa na to este zalky,alebo gapy,ale viac poradit neviem

datanka
4. máj 2012

@lucianak a ty poberas pn z dnp,aj ho stalr platis?a 270dni predpokladam uz mas,len 26tyznov vkuse nie?

gapa
4. máj 2012

@elian
kedykolvek do nástupu na md, no ak vznikne pn po uplynutí 7dní od ukončenia dnp, tak treba doklad od lekára, že si tehotná a bola si v čase ukončenia dnp, tj. aby ti priznali 8mesačnú ochr.lehotu.

elian
4. máj 2012

@gapa ďakujem 🙂

jahody11
5. máj 2012

@gapa ahoj, prosim ta, vies aj pocitat, kolko by som mala dostat PN z DNP a zo zamestnania? mne sa zda, ze ten vymer, co mi spravili, ze to je malo ☹

jahody11
5. máj 2012

@gapa a este jedna otazka, musim platit stale DNP ak som si ho v januari zvysila? ak chcem mat matersku z toho vyssieho vym. zakladu? som na PN od 16.4. a za april som este poplatok DNP zaplatila.... a ak spravne chapem, tak PN dostanem z toho nizsieho vym. zakladu, kedze este nepreslo 26 tyzdnov odkedy som zmenila vysku vym. zakladu...

lucianak
5. máj 2012

@datanka Pýtala som sa gapy, ale tiež mi v tom nevedela poradiť. Asi to budem musieť s dokinou prebrať.
Ano, 270 dní už mám v minulom roku. A teraz stále platím ďalej. Neviem, či sa opýtať na socke alebo čo robiť. A tých 26týž. mi uplynie koncom júna. Takže PN mi zo socky teda z dnp platia len z minima.

datanka
5. máj 2012

@lucianak no neviem ci ti na socke poradia,tam oni velmi neradi,ak to ma byt v tvoj prospech.ale mozno narazis na nejaku ochotnu,no skus.a skus sa opýtať dr.ci by ti to bol ochotny tak urobit,lebo viem ze aj ich kontrolujú.drzim palce,daj vediet ako si dopadla.

gapa
5. máj 2012

@jahody11
píšeš málo údajov o dnp, kedy vzniklo. Ak si dala ozaj zmenu v januári, tak sa ti nezmenilo rozhod.obdobie ale sa bude dávka rátať z vym.základu v r.2011, ak začalo v r.2011. Ak poberáš nemocneské z dnp, tak počas poberania platiť odvoddy na dobrov.poistenie neplatiš.

jahody11
5. máj 2012

@gapa DNP som zalozila 5.8.2011, v januari som 26.1.2012 zrusila a menila z 500€ na 700€ aby som mala vyssiu matersku, termin porodu mam 11.11.2012, takze neviem ci mam este platit aby som dostala matersku z tej vyssej sumy....