Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

z.vrablova
3. dec 2011

@darinkazv ... si si ista s tym vyplacanim PN az do jej zaniku? Nie do zaniku naroku... tzn aj zanik DNP?

darinkazv
3. dec 2011

@z.vrablova ak k 31.1.2012 budeš mať splnených 270dní a vidím, že si tehu, tak sa ti to zruší, ďalej neplatíš, ale si v ochrannej lehote 8 mesiacov, čiže nárok na materskú z dnp mať budeš. ak splníš 270dní neskôr, tak si ich budeš môcť po starom doplatiť až do splnenia 270dní. až splením 270dní ti dnp zanikne a ako tehotná si v ochrannej lehote 8 mesiacov. takže kľud. tak či tak mateskú z dnp mať budeš

matkokrtko
3. dec 2011

@bmarcelab Tak, tak.. Teraz si to prečítala správne. 🙂

evickav
3. dec 2011

@bmarcelab doteraz som platila nejakých 27 eur

darinkazv
3. dec 2011

@simika26 áno. a kľudne ak počas PN otehotnieš. a otehotnieš do toho 31.1., tak sa aj tak nehaj na PN a budeš brať max PN až do nástupu na MD 😉 a potom aj max materskú 😉

z.vrablova
3. dec 2011

@darinkazv ... co sa tyka materskej, je mi to jasne, mna skor zaujima PNka... som PN z DNP od 1.11.11 (270dni mam splnenych), mam uz aj rozhodnutie, az do porodu. Nastup na MD az 22.4. Tak co ma caka medzi 1.2.12-22.4.12 ak budem PN do nastupu na MD

bmarcelab
3. dec 2011

@evickav tak ja som platila 14,4eur,to kolko by som potom platila ja???? 😠

bmarcelab
3. dec 2011

@z.vrablova ja si myslim ze od 1.2.-do nastupu ta caka vyplacanie PN z DNP.

terez24
3. dec 2011

Ahojte, chcela by som sa vas spytat. V maji dostudujem VS, potom smer urad prace a kedze v tom case uz "planujeme" byt tehotni 🙂, pochopitelne, nikde ma nezamestnaju. Mozem ist aj vtedy na PN? DNP si platim od tohto novembra..
Dakujem! 🙂

lenkasop
3. dec 2011

Kočky ....ak som dobre pochopila musím ostať tehu do splatenia 270dní -v mojom prípade - začala som 1.6.2011 a končím ako som počítala 26.2.2012 ,vtedy mám 270dní,ale čo ak otehu február a zistím to v marci-- čo potom???? Čistá hypotéza Neviem, či si to radšej nezruším. Ďakujem

simika26
3. dec 2011

@darinkazv pockaj pockaj, asi si tvoje telefonne cislo poprosim.. to vies, blondska 😀 😀 😀 haha.. cize, ak tomu dobre rozumiem.. hodim sa teraz na PN.. tym padom uz DNP tych 50 eur platit nemusim.. a do 31. 1. otehotniem, do nastupu na materskej budem ale stale PN a dostavat najvyssiu PN, cize tych 600 eciek.. a potom od nastupu na MD budem dostavat zasa najvyssiu MD pocas celeho trvania materskej dovolenky, ano? ... ja buduuu milionaaar 😀 😀

darinkazv
3. dec 2011

@z.vrablova tebe vznikol normálne nárok na PN. tá ti bude vyplácaná max 1 rok (lebo 1 rok môžeš byť PN) čiže u teba až do nástupu na MD.

evickav
3. dec 2011

@darinkazv ešte sa chcem spýtať,že čo sa stane ak pôjdem na PN do konca 31.1.2012 a počas nej zostanem tehotná,ale bude to až napr. v polovici februára? to už určite nedostanem max. materskú,že?

matkokrtko
3. dec 2011

@darinkazv takže ak som to správne pochopila, nemusím otehotnieť do 31.1. 270 dní mi končí niekedy v marci. Keď otehotniem dajme tomu vo februári a lekár ma vypíše na PN, môžem DNP čerpať??

evickav
3. dec 2011

@bmarcelab určite okolo 100 eur,,, neviem z akej čiastky si to platíš

darinkazv
3. dec 2011

@terez24 ty si môžeš doplatiť dnp do splnenia 270dní. ak do toho dátumu otehotnieš, budeš v ochrannej lehote na nárok na materské z dnp. ak dovtedy neotehotnieš, máš len 7dní na nástup na PN. ak budeš tehotná do toho dátumu, môžeš sa po splnení 270dní dať vypísať na PN, tú poberať do nástupu na MD.

@simika26 jj, dobre si to pochopila.

katula11
3. dec 2011

@mokilko no to som aj ja, nezamestnana a na RD, preto sa o to zaujimam, niekto tu spominal nieco o 19%. tak som zvedava co vsetko ten zakon bude obsahovat.

simika26
3. dec 2011

@darinkazv dakujeeem...tak to by veru nebolo od veci 🙂 pojdem sa popytat v pondelok a hodim sem info.. zatial dakujem 🙂 a PS : otvor si poradnu 😀 vsetky mame na teba otazky 😀

lucicek1
3. dec 2011

Kočky potrebujem poradit prosíím prosíím. Takže moja situacia som na RD počas materskej mi skončil prac.pomer čiže som nezamest. DNP si platim od septembra 2011 pracujeme na druhom dietati ale pokial viem zatial teh. nie som čo to pre mna znamená môžem pokracovat v platení , alebo to v mojom prípade už nema zmysel prosím poraďte lebo ked mi to zanikne tak to pojdem hned odhlásit nebudem platit zbytocne ďakujem krásne za odpovede!

darinkazv
3. dec 2011

@evickav uf, si už pri toľkých babách nepamätám, či máš 270dní splnených, ale keď píšeš, že by si do 31.1. nastúpila na PN, tak asi áno. no, tam sa ťa týka len ochranná lehota na nástup na PN tých 7dní. ak vtedy nebudeš tehotná, tak už ti nárok na materské nevznikne ☹ inak mi to príde dosť blbé. pretože tie, čo majú 270dní splnených, tak musia otehu najneskôr do 31.1. a tie, čo začali platiť neskôr, tak môžu otehu do splatenia 270dní. čiže majú viac času na otehu a tým pádom väčšiu výhodu ☹

@matkokrtko nie, môžeš PN z DNP čerpať až po splnení 270dní. čiže ak ti skončí napr. 15.3. 270dní, tak až po 15.3. sa môžeš dať vypísať na PN z DNP. dovtedy môžeš PN čerpať len z PNP ak máš (prepáč, nepamätám si už všetky, že ktorá má aj PNP aj DNP ) 😉

darinkazv
3. dec 2011

@lucicek1 môžeš si DNP doplatiť až do splnenia podmienky 270dní. v tej výške, ako platíš aj teraz. ak otehotnieš do toho termínu splnenia 270dní, tak budeš v ochrannej lehote 8 mesiacov a budeš mať nárok na materskú z DNP. ak neotehotnieš do toho dátumu, tak budeš môcť len do 7dní nastúpiť na PN a tak čerpať aspoň PN z DNP

darinkazv
3. dec 2011

@simika26 😉 😀

terez24
3. dec 2011

@darinkazv dakujem! ;)

darinkazv
3. dec 2011

@terez24 😉

darinkazv
3. dec 2011

no dobre žienky, dúfam, že to všetkým dobre dopadne, do maximálnej spokojnosti. idem zobudiť dieťa, dať jej lieky, seba nadopovať liekmi a ľahnúť si. tak dobrú noc všetkým 😉

lucicek1
3. dec 2011

@darinkazv si zlatá ďakujem krásne za odpoveď no idem rátať aj ked mam v tom chaoz ale ak som dobre pochopila tak ak by som oteh. povedzme v januári 2012 este budem mat narok? Ano?Bože prepáč že takto sa pýtam a otravujem ale kto sa neopýta nič nevie? 😉

evickav
3. dec 2011

@darinkazv moc ďakujem za odpovede,,, tých 270 dní už mám zaplatených,,, to aký zázrak by sa musel stať,keď od 19 sa snažím otehotnieť a mám už skoro 38 a stále nič,,, ani medicína mi zatiaľ nepomohla,,, takže mi držte palce 😀

katula11
3. dec 2011

idem aj ja do hajan, dobru nocku vsetkym, snad sa dnes uz vyspim. 😝

eva580
3. dec 2011

http://m.moje.hnonline.sk/node/8538 pozrite tu druhu tabulku ,bolo navrhovane, ze sa da platit DNP+PvN avsak neviem ci to preslo islo by o 6% v tom pripade, avsak su tam obmedzenia pre tych co by to mohli platit schema č,3