Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucida11
7. jan 2011

ahojte,prosim poradte mi... s manzelom planujeme babatko a pocula som o DNP. chcela by som si to platit,bojim sa nizkej materskej,nakolko zarabam mizerne. staci si to zacat platit uz ako tehotna,alebo je to nejak limitovane?

standa82
7. jan 2011

@lucida11 ...Ak ti trvá PP, potom ti stačí prihlásiť sa z rozdielu VZ (max.1116 mínus tvoj v práci) a aspoň mesiac pred otehotnením. Ak si nezamestnaná a max.dva roky dozadu si bola zamestaná, stačí ti prihlásiť sa najneskôr do 8 tt a z VZ z akého chceš (minim. 319, max.1116). Ak si nebola a ani nie si zamestnaná, potom sa musíš prihlásiť mesiac pred otehotnením a z VZ z akého chceš.

kisska
7. jan 2011

@andrejkam hej, povodne pisala, ale kym som dopisala, tak gapa dala ako vzdy 100%nu odpoved 😉 prepac, neslo to zrusit uplne.

andrejkam
7. jan 2011

@kisska hej tak dakujem za ochotu pomoct 🙂

silvia371
8. jan 2011

Ahojte, chcela by som sa opytat, ako SZCO si platim odvody z minima, ktore sa teraz od 1.1. zvysuje, a rozdiel VZ max minus min si platim DNP, avsak ked sa teraz meni povinne minimum tak presahujem sucet max VZ, nevadi, nebude to mat vplyv na vysku materskej? Dakujem

elienka
8. jan 2011

@silvia371 nemá to vplyv, stále by ti mali vyrátať materské z toho max. vymeriavacieho základu. To čo teraz presiahne max. vymeriavací základ, by mala Soc poistovňa považovať za preplatok. Nie je možné si platiť viac ako je max vym. základ. Tak zabehni na soc. poisťovňu a spýtaj sa na to.

nana85
8. jan 2011

ahojte babule,vcera som sem pisala ci by mi nevedel niekto poradit,ale asi tu nikto nebol,prosim ak mi viete poradte,dik

gapa
8. jan 2011

@nana85

Nepíšeš predchádzajúce nem.poistenie pred vznikom DNP, tak neviem posúdiť, či ti vzniká nárok aj zo zamestnania. A ani nepíšeš aký máš z neho VZ. Ale od vzniku PP do nástupu na MD neuplynie 90dní, takže z toho by sa ti nerátalo materské aj tak.
Budeš mať nárok na materské z VZ z DNP v období 18.5.2010 do 31.12.2010 Zrátajú sa vym.základy a vydelia počtom kalend. dní. Z toho 60% je tvoja dávka na 1kalend.den. Ale pozor za obdobie 15.12.-31.12.2010 sa ti nebude brať z DNP maximálny VZ (len v obd. 1.12.-14.12. do vzniku PP), ale z max. VZ 1116,75 sa odráta tvoj VZ zo zamestnania. Ten znížil vym.základ z DNP, lebo povinné poistenie zamestnanca je prednostné pred DNP. Na DNP budeš mať z toho dôvodu preplatok a to predpokladám aj za obdobie do nástupu na MD, ak stále pracuješ, t.j. máš vym.základ.

Bohužial, je škoda, že si sa po zistení tehotenstva neodhlásila a nanovo neprihlásila do 8tt.

Nárok aj zo zamestnania by si mala len v prípade, že más nejaké ukončené NP v období dva roky pred pôrodom, no muselo by to byť v súčte s dnami zo zamestnania aspon 270dní. Inak nárok zo zamestnania ti nevznikne.

Nezabudni po pôrode, resp. najneskôr dnom nástupu na RD podať prihlášku na dôch.poistenieštátom. Neviem či si v II:piliery? To by bolo zaujímavé, či u teba ked budeš poberať materské z dnp a bude ti trvať povinné np zamestnanca budú platiť odvody do II.piliera od začiatku poberania mateského do pôrodu. Ale to musíš oznmiť na tlačve Oznámenie poistenca o účasti na dôhc.sporení časť A. To by som si zistila na tvojom mieste popredu, ak si v II.piliery. A tiež, či podať prihlášku po pôrode, či nástupom na MD, ked zo zamest. nemáš nárok na matersé, ale máš nárok z dnp.

silvia371
8. jan 2011

@elienka dakujem velmi pekne 🙂

andreaspilova
8. jan 2011

Aká je momentálne min. hodnota DNP odvádzaná do soc.poist.?

tinara23
8. jan 2011

@andreaspilova od 1.1.2011 minimálny VZ pre DNP je 329,06 a poistné z neho 14,47.

lulka78
8. jan 2011

@gapa
ano, presne ako pises,z minima som sa odhlasila 5.1. a prihlasila z maxima 6.1. jasne,plateniu rozumiem.
PTP mi vychadza okolo 26.8.2011.
mne vychadza tych 6 tyzdnov pred porodom okolo 14.7. cize ak by to tak bolo,tak ak tych 26 tyzdnov platenia mi konci ku 6.7. 2011, tak keby ma vypisal od 7.7. vyssie,je to v poriadku.... rozumiem spravne?????? VDAKA

katkak88
8. jan 2011

Zdravím maminy..............chcem sa opýtať: od októbra 2010 si platím DNP z maximalneho VZ.......a bábo by sa malo narodiť na začiatku augusta................pred tým som si od marca platila z minima.................takže tá max materská by mi mala vychádzať..........rozumiem tomu správne???podmienku 26 týždňov budem mať splnenú v apríli..........a podávala som odhlášku a následne prihlášku.........

tinara23
8. jan 2011

@katkak88 áno všetky podmienky budeš mať splnené 🙂 je to OK

matatara
8. jan 2011

Pozdravujem.Chcem sa spýtať.Od novembra si platím DNP som na rodičovskom príspevku a neviem ako je to od januára musím mať zaplatených minimálne 270 dní aby som mohla na OČR?A tých 270 dní sa ráta od januára alebo odkedy som začala DNP platiť???Ďakujem za odpoveď.

danulka773
8. jan 2011

Ahoj mamičky,vidím že nejedna tu mate fakt dobry prehlad,ja mam zatial z toho všetkeho len dobry gulas.Pri prvom babetku som nevedela nic o nejakom DNP takze materska bola biedna a teraz ked cakame druhe tak by som chcela tu lepsiu.Kto nie,že? Tak moj problem: na radu od socialnej pracovnicky som sa prihlasila na DNP až ked som zistila že som tehotna t.j. 13.9.2010, termín porodu mam okolo 12.5.2011 vedeli by ste mi poradit ci sa mi to oplati platit este dalej,lebo jedna kamoska mi to ratala že mi to nevyjde. Este je asi doležite že som zamestnana cca.s prestavkami za posledne tri roky 30 mesiacov.

tinara23
8. jan 2011

@matatara podmienka je od januára aj na OČR 270 dní, ráta sa to od začiatku tvojho poistenia, čiže novembra.

matatara
8. jan 2011

@tinara23 ďakujem za odpoveď 😉

danulka773
8. jan 2011

za tie tri roky je to 24 mesiacov a prac. pomer mi ešte stale trva.Diky za odpoved. 🙂

danulka773
9. jan 2011

Prečítala som všetky príspevky,niekde som sa dočítala že ak som zamestnaná a prac.pomer ešte trva stačí mať do porodu zaplatených 26 týždnov DNP.Viete mi niekto poradit?Každá rada dobra,nech to zbytočne neplatím dalej.Díky moc

standa82
9. jan 2011

@danulka773 ...Pokiaľ si zamestnaná, musíš aj v DNP splniť 270 dní do pôrodu

laua
9. jan 2011

ahojte,

pripájam neaké užitočné rady, ktoré som našla na na nete. Ide hlavne o doležitú podmienku splnenia 270 dní.

K tomu, aby Vám vznikol nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia musí byť splnená podmienka získania potrebnej doby poistenia a tá je 270 dní .( §48 ods.1) zákona 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení)
Ak ste doteraz neplatili dobrovoľné nemocenské poistenie nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia Vám už nevznikne a je jedno, či pracujete, alebo nie.
Často sa ľudia mýlia v tom, že interpretujú zákon 461/2003 nesprávnym spôsobom a myslia si, že ak pracujú a platia dobrovoľné nemocenské poistenie stačí,a ak získajú 270 dní nemocenského poistenia z povinného nemocenského poistenia a ich nárok na materské sa bude odvodzovať zo súčtu zaplateného poistného z povinného a dobrovoľného poistenia. To tak nie je a treba poriadne čítať zákon. Totiž, ak ste povinne nemocensky poistená a paralelne aj dobrovoľne poistená vyhodnocuje sa nárok na materské osobitne z každého poistenia( §58 ods.1 zákona 461/2003). To znamená, že musí byť splnená podmienka získaných 270 dní nemocenského poistenia v osobitne v oboch poisteniach a už som v jednom prípade na stránkach tejto poradne našla pani, ktorá urobila takúto chybu a zaplatené poistné boli vyhodené peniaze.
Pokiaľ sa týka 26 týždňov zaplateného dobrovoľného poistenia ide o nasledujúci prípad.
Ak žena získa 270 dní dobrovoľného poistenia v posledných dvoch rokoch pred narodením dieťaťa a ak v roku, ktorý predchádza roku pôrodu nie je vymeriavací základ ( napríklad celé dobrovoľné poistenie získala v roku pôrodu), potom sa určí výška denného vymeriavacieho základu
a)z ktorého bolo platené dobrovoľné poistenie, ak toto poistenie trvalo nepretržite 26 týždňov od vzniku nároku na materské t.j.6 týždňov od pôrodu
b) z minimálneho vymeriavacieho základu, ak trvalo menej a mohli ste napríklad platiť poistné z maximálneho vymeriavacieho základu.

laua
9. jan 2011

ahojte,

Neviete mi prosím poradiť čo mám spraviť v mojej situácii???
Ide o to, že plánujem otehotnieť v cca približne od mája. Momentálne som menila prácu a mám zmluvu na dobu určitú do 18.8.2011. Nespolieham sa, že mi ju predĺžia nakkoľko sa prepúšťalo. Teraz tá pointa:
Ako to najlepšie spraviť, aby som neostala bez práce pred plánovaním tehotenstva a závoveň využívala nárok na materské z práce, z DNP a ešte aj dnp vyplatenie PN na rizikovom tehotenstve, na ktoré určite pojde asi už v 2 mesiaci tehotenstva???

P.S ak otehotniem ešte pred koncom platnosti zmluvy na dobu určitú a pojdem na PN, budem zamestnankňa firmy naďalej? a potom ak chcem, aby sa mi vyplácala z DNP Pn musím byť poistená DNP 270dní???? a vlatne do DNP sa mi bude rátať z akéj práce, keď pojdem na materskú cca v máji 2011??????

ďakujem za každú radu.

danulka773
9. jan 2011

dakujem za rady,no aj tak nechapem,zeby mi dali zle informacie na pobocke, chcela som si to platit už ked sme zacali snivat o babetku a bolo mi povedane že až ked zistim že som tehotna,tak ma prihlasia.Tak teraz je to fakt na zaplakanie, to som mala radsej odkladat pre malicke

danulka773
9. jan 2011

citujem Mihala: "Ak by ste sa na DNP prihlásili až po otehotnení s tým, že sa k dobe DNP pripočíta aj doba predošlého už ukončeného nemocenského poistenia, prihlásiť sa na DNP treba najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva. A to preto, lebo DNP musí trvať aspoň 26 týždňov pred nástupom na materské." Tak toto sa mna netyka???

tinara23
9. jan 2011

@danulka773 podľa mňa sa ťa to netýka, nakoľko sa tam jasne hovorí, že musíš mať ukončené nemocenské poistenie a tvoje stále trvá (myslím PP). Podĺa môjho názoru musí byť v tvojom prípade splnená podmienka 270 dní. z DNP, sociálka nie vždy dobre poradí. Ale počkaj ešte na @gapa určite sa ti k tomu vyjadrí.

danulka773
9. jan 2011

Ešte aj toto citujem:"Aby bola táto informácia úplná, treba dodať, že k dobe trvania samotného DNP sa pripočíta aj doba prípadného iného - už ukončeného - nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom. "Tak sa to nepočíta či áno?Alebo je to už starý zákon a vyšlo niečo nové???

danulka773
9. jan 2011

Jedine čo ma teraz fakt hneva,že som sa nechala odradiť ke som si to chcela začat platit skor.no za chyby sa plati ☹

mariro
9. jan 2011

@laua najvhodnejsie by bolo ,keby si sa prihlasila na DNP ihned a kedze ako pises si mala pred tymto zamestnanim este jedno / neviem kolko trvalo to predchadzajuce/,tak sa ti zapocita k tomuto co si teraz zalozis.Toto nove ktore si zalozis ako DNP musi trvat 26 tyzdnov aby si mohla cerpat davky PN ,ak by si isla na rizikove.Dokopy to vsak musi byt 270 dni.Predchadzajuce zamestnanie plus nove DNP.Vysku poistneho si vyrataj ako rozdiel 1116,75 - vyska tvojej hrubej mzdy a to co ti vyjde x 4,4% a to bude tvoje mesacne poistne.
Ak splnis podmienku 270 dni,po scitani,a teda 26 tyzdnov od tohto noveho poistenia,tak mozes zacat cerpat davky PN niekedy okolo 12.7. ak by si sa prihlasila hned zajtra 10.1.
Netreba spekulovat ale treba hned konat,aby si mohla co najskor cerpat.Samozrejme ak budes PN,tak poistne platit nemusis.

mariro
9. jan 2011

@danulka773 ak si mala ukoncene poistenie nemocenske pred tymto PP ktory ti trva v dobe ze sa zmestis do 2 rokov od porodu tak sa ti zapocita.Zalezi odkedy ti tento posledny PP trva a kedy ti zacal a skoncil ten predchadzajuci.Stacilo by ti aj 4 mesiace z toho stareho.Dolezite su datumy a tie si neuviedla.