Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bobocka
3. dec 2011

@celestina mne to nejde otvorit ☹ pod niecim inym to nemas prosim? 😉

celestina
3. dec 2011

nie

bobocka
3. dec 2011

@celestina tak nic 😒

celestina
3. dec 2011

K čl. I
2. Vkladajú sa nový 1. bod až 5. bod, ktoré znejú:
„1. V § 14 odsek 2 znie:
„(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt24) alebo povolenie na trvalý pobyt,25) ak
a) nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
b) nie je poberateľom invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku a
c) je súčasne dobrovoľne dôchodkovo poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti.“.

2. V § 19 odsek 2 znie:
„(2) Dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže byť
a) fyzická osoba, ktorá je súčasne dobrovoľne nemocensky poistená a dobrovoľne dôchodkovo poistená,
b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt24) alebo povolenie na trvalý pobyt25) a
1. je povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená alebo
2. má prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu uvedeného v § 26 ods. 4 prvej vete.“.

3. § 23 vrátane nadpisu znie:
㤠23
Vznik a zánik dobrovoľného nemocenského poistenia, dobrovoľného dôchodkového poistenia alebo dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti
Dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie alebo dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (ďalej len „dobrovoľné poistenie“) vzniká odo dňa prihlásenia sa na dobrovoľné poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z dobrovoľného poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky. Dobrovoľné poistenie zaniká aj odo dňa, v ktorom nie sú splnené podmienky podľa § 14 ods. 2, § 15 ods. 4 a § 19 ods. 2 a 3.“.

4. V § 53 sa slová „60 %“ nahrádzajú slovami „65 %“.

5. V § 138 odsek 4 znie:
„(4) Vymeriavací základ poistenca, ktorý je
a) súčasne dobrovoľne nemocensky poistený, dobrovoľne dôchodkovo poistený a dobrovoľne poistený v nezamestnanosti, je ním určená suma,
b) súčasne dobrovoľne dôchodkovo poistený a dobrovoľne poistený v nezamestnanosti, je ním určená suma,
c) dobrovoľne dôchodkovo poistený alebo dobrovoľne poistený v nezamestnanosti, je ním určená suma.“.

Doterajší text návrhu zákona sa označuje ako 6. bod.

3. V novo označenom 6. bode sa v úvodnej vete slová „a 293by, ktoré vrátane nadpisu“ nahrádzajú slovami „až 293ca, ktoré vrátane nadpisov“.

4. V novo označenom 6. bode sa vkladá nový § 293bx, ktorý znie:

㤠293bx
Ak nárok na materské vznikol pred 1. januárom 2012 a trvá aj po 31. decembri 2011, suma materského sa určí za obdobie po 31. decembri 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2012.“.

Doterajšie § 293bx a 293by sa označujú ako § 293by a 293bz.

5. V novo označenom 6. bode sa vkladá § 293ca, ktorý vrátane nadpisu znie:

㤠293ca
Prechodné ustanovenie k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.“.

6. V tejto súvislosti sa vykonajú úpravy v účinnosti (Čl. II) s tým, že sa navrhuje, aby z bodu 2 navrhované novelizačné body 1 až 3, 5 a z bodu 5 novonavrhovaný § 293ca nadobudli účinnosť 1. februára 2012.

Uvedeným návrhom sa zavádza nová právna úprava dobrovoľného poistenia.
Fyzickým osobám sa umožňuje využiť možnosť komplexného sociálneho poistenia na všetky sociálne udalosti kryté sociálnym poistením (choroba, staroba, smrť a nezamestnanosť).
Dobrovoľné dôchodkové poistenie sa zachováva podľa súčasnej právnej úpravy.
Možnosť dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti môže využiť len povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba.
Súčasne sa navrhuje právna úprava vymeriavacieho základu na platenie poistného v nadväznosti na novo definovaný osobný rozsah dobrovoľného poistenia. Navrhuje sa, aby si dobrovoľne poistená osoba mohla určiť jeden vymeriavací základ na všetky druhy dobrovoľného poistenia, ktorým bude podliehať.
Na zlepšenie materiálnych podmienok rodín s malými deťmi sa navrhuje od 1. januára 2012 zvýšenie materského zo súčasných 60 % na 65 % vymeriavacieho základu.
V prechodných ustanoveniach sa navrhuje použitie právnych predpisov, ak nárok na materské vznikol pred účinnosťou tohto zákona.
V nadväznosti na tieto zmeny v dobrovoľnom poistení samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie a samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti zaniká 1. februára 2012 a pre prihlásenie sa na nový druh dobrovoľného poistenia od 1. februára 2012 sa navrhuje jednomesačná lehota.
S cieľom zachovať princíp právnej istoty sa navrhuje, aby dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré vzniklo pred 1. februárom 2012 mohlo pokračovať od 1. februára 2012 až do získania potrebného obdobia poistenia na nárok na nemocenské dávky.
Výbor NR SR pre sociálne veci
Gestorský výbor odporúča schváliť.

Tu je podstatná časť :(

anella07
3. dec 2011

Ahojte, ďakujem za aktuálne info, ale nechápem či k 1.2.2012 zanikne vsetko co som si platila a tym nebudem mat 270 dní pred pôrodom ani keby som si to platila nadalej? Termín mam koncom júna... A čo vsetky tie mesiace? Som na rodičovskomj s prvým synom, tak moja druhá materska bude 190?? To ich nezaujima??? A medzi prvou a druhou mu visí mesiac... Úplne zle :( a kebyze som szco platili by pre mňa ine percenta ako tých 35? Prosím poraďte mi niekto bo ma rovno hodí o zem...

katula11
3. dec 2011

@zuzanamatko toto je uplne moj pripad, tiez som to teraz v novembri urobila a vobec teraz neviem na com som a com mam dalej robit. normalne nemozem spat kvoli tomu, som hore od tretej a som straaasne nasr.ta.

katula11
3. dec 2011

z toho vsetkeho co som si prestudovala mi vychadza to, ze ked som sa odhlasila, tak mi ku dnu odhlasenia automaticky poistenie zaniklo, potom som sa prihlasila naspat, tak ku dnu prihlasenia mi vzniklo nove poistenie, tak teda budem musiet odznova splnit podmienku 270 dni, tym padom mi aj nadalej ostava platit tych 49,13 eur aj po 1.2. 2012 a ak medzitym otehotniem, tak mi z tej sumy bude vyplatena materska. ALEBO??? Ja som uz z toho jelen, bude sedem, maly zachvilu vstava a ja od tretej vdaka p. Michalovi nespim. Dufam, ze aspon jemu sa spi sladko. 😠

timety13
3. dec 2011

Chcely by som sa od Vás opýtať, či som dobre pochopila chystajúce zmeny, týkajuje sa DNP.
Som nezamestnaná, takže povinne nie som poistená. Plánujem sa otehotniť. Ešte som nechcela, ale ak bude treba, aby som ešte neaké peňiažky dostala, tak ideme na to. smile
Zmena zákona hovorí, že od 1. februára bude možné využiť balík komplexného sociálneho poistenia na všetky sociálne udalosti kryté sociálnym poistením, ktorými sú choroba, staroba, smrť a nezamestnanosť. V prípade záujmu o komplexné dobrovoľné poistenie tak budú dobrovoľne poistení nemocensky, dôchodkovo aj v nezamestnanosti.
ALE!!! Je aj výnimka... smile Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky.
Takže, mojou otázkou je: Oplatí sa mi dobrovoľne pripoistiť od 1. decembra 2011 z maximálnej sumy? Potom by mi 270 dni skončilo 2. septembra 2012. A potom by som rodila napr. v novembri. Alebo kedy by som mala rodiť, aby som dostala maximalne materské?
Dakujem vopred za Vaše odpovede.

anella07
3. dec 2011

Ahoj katula11, ja som v noci taktiež buntosila... Ja si 49,13 platím od apríla, ma IDE poraziť...toľké mesiace a nič?? No, ja som to pochopila, že sa klasické dnp zruší a od toho 1.2.2012 sa môžeš pripoistit, ale celý komplexný balík a z vymeriavaceho základu nie 4,4% ale 35,15%!!! A to si vyrataj, toľko ani rodičovský nedostanes, ak chceš maximum... Lenže my už bábätko čakáme a Aj keby som si minimum Platila, Aj tak nestihnem tých 270 dní. Ale Neviem ako je to so szco, či tam nebude nejaká smička, lebo oni si to mozu platiť... Ale tiez sa im to zruší k 1.2.alebo nie, to je velka otázka... Nevie niekto prosím?

elienka
3. dec 2011

@bobocka no nič pozrela som si čo vlastne schválili a zatiaľ to chápem tak, že existuje pre všetkých naozaj len tá drahá verzia tých 35,15%, lebo vo schválenom zákone je jasne napísané, že dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí byť súčasne dobrovoľne dôchodkovo poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti ☹ . No uvidím čo sa udeje, než budem mať čas na druhé dieťatko

bubinko83
3. dec 2011

Tak mam pocit z tohto čitania tu že Mihal prave pichol "do osieho hniezda" 😀 Aj ja som znechutena prave tym že najprv. sam radil ako na to a teraz to zrušil.Myslim že tymto sa rapidne zniži porodnost na slovensku a to podla mna neni dobre znamenie.Je mi velmi smutno z tejto vlady a som znich znechutena ako sa može niekto za par eur zmenit na taku hyenu. 😠 Su v živote aj doležitejšie veci a ja vam všetkym prajem krasne zdrave detičky a tehotne mamičky už sa nestresujte 😉

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzanamatko
3. dec 2011

@katula11 Ahoj, aj ja som z toho uplne mimo,ale podla toho co tam pisu, ze tym ze sme sa odhlasili a nanovo prihlasili,tak sa nam poistenie rada odznova.len nikde sa neuvadza ta podmienka tych 26 týždnov, kvoli tomu maximalnemu vymer.základu.Ja som sa prihlasila 1.2 februara a 14.februara som cerpala ocr a bola mi vyplatená a tiez som nesplnala podmienku 270 poistenia,ale tym ze mi pracovný pomer skoncil 31.1.2011 a ja som sa hned prihlasila tak som nemala prerusené poistenie,tak ma to teraz metie ako to vlastne je, ved ani oni sa mi nevediaJa som vcera pisala na poradnu soc.poistovne,tak cakam na ich odpoved.A ty to chces kvoli materskej?

demelza
3. dec 2011

@zuzanamatko
@katula11
baby,ja si myslim, ze do tych 270 dni sa vam zaratava aj to prechadzajuce nemoc.poistenie (akekolvek nemoc.poistenie v obdobi 2rokov pred porodom). tiez mi vsak nie je jasne ako to bude s tymi 26 tyzdnami nepretrziteho poistenia

katka9900
3. dec 2011

@bobocka ahoj bobocka, chodi sa 6tyzdnov pred terminom, ak mas problemy,tak 8. neviem ti isto povedat, ci staci do toho 16. maja 😕 no do 26.4. by malo 🙂

luciferova
3. dec 2011

Vie mi niekto povedat, aku by som dostala druhu matersku ked som nezamestnana (predtym szco) a prvu matersku som mala z dnp?

A este som zachytila nejake zvysenie materskej, to sa tyka materskej, nie rodicovskeho, neviete?

zuzanamatko
3. dec 2011

demelza
@katula11 no ved aj mna by zaujimalo tych 26 týždnov, najviac sa bojim toho,ze aj ked si od 1.februara zaplatim ten balik tak sa mi to nebude zaratavat od toho novembra a pokial sme uz stihli babetko,tak uz by som nestihla tu maximalnu,alebo este jedine ze by sa tych 26 neratalo a mala by som maximalnu ratanu len od novembra do konca januara a potom ochranna doba.Este by som chcela vediet aka je materska z toho minima z tych 330€,ak som dobre pocitala tak by to malo byt cca 214,50, takze o 20€ viac ako je rodicák.Mala som si radsej len zmenit vymeriavaci a nie podavat odhlasku,takto by som mala priemer z roku 2011 a to by vychadzalo cca 295€.

katula11
3. dec 2011

No a uz som tu zas. 😝 Baby to vsetko chapem, ze od februara sa bude platit uz len ten komplexny balik, ale tam sa jasne hovori, ze kto nema splnených 270 dni, tak si to plati este z toho stareho. tak hadam sa nebude platit do februara 49,13 eur a potom od februara z toho komplexneho baliku. Ja som na to cele strasne zvedava.

renata1973
3. dec 2011

platím si DNP spĺňam podmienku 270 dní, ak by som otehotnela tento mesiac a na stúpila na PN v januári tak by som mala nárok aj na PN a materskú ešte z dnp čo som platila?

zuzanamatko
3. dec 2011

V nadväznosti na tieto zmeny v dobrovoľnom poistení samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie a samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti zaniká 1. februára 2012 a pre prihlásenie sa na nový druh dobrovoľného poistenia od 1. februára 2012 sa navrhuje jednomesačná lehota. co znamena tato jednomesacna ochranna doba,ze ked sa prihlasim do jedneho mesiaca tak sa mi to bude pocitat ako neprerusene poistenia, a kedze som na v novembri prihlasila z maxima,tak sa mi to bude ratat a 26 tyz. z maxima budem mat splnenych v maji?
S cieľom zachovať princíp právnej istoty sa navrhuje, aby dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré vzniklo pred 1. februárom 2012 mohlo pokračovať od 1. februára 2012 až do získania potrebného obdobia poistenia na nárok na nemocenské dávky.
Ono to bude este zaujimave riesit to na socialke,do ktoreho balicka patrim.

demelza
3. dec 2011

@zuzanamatko
no, ked som dobre citala ten novy zakon, tak ak sa prihlasis vo februari, tak sa to nebude ratat ako nove poistenie, ale pokracovanie toho, ktore mas. ja sa zase bojim, ako to bude, ked si novy balicek nezaplatim (a nezaplatim, lebo na to nebudem mat) a rodit budem napr. az v lete. doteraz som si platila z max VZ nepretrzite

jankastela
3. dec 2011

Ahojte,
chcem sa opytat.18-teho januara mi zacina MD.DNP si mam este za januar zaplatit?a od februara si ho mam ist na socialku zrusit?alebo oni to platenie zrusia automaticky,kedze DNP od 1.2. zanika? 😕

katula11
3. dec 2011

No neostava nam nic ine, len rychlo ostat tehotne aby sme boli v nejakej ochrannej lehote. Pomoze to este???
Viete comu nerozumiem ja? Pise sa ze dnp musi byt splatene 270 dni pred porodom. Za posledne dva roky. To znamena v tych dvoch rokoch by mala zena porodit, ci? Potom nechapem, preco sa dalej hovori, ze po skonceni dnp je normalne ochranna lehota 7 dni a u tehotnych 8 mesiacov. Co to teda znamena, za posledne dva roky a ta lehota 7 dni????????

zabka1987
3. dec 2011

@jankastela pri cerpani materskej dovolenky tuto povinnost nemas tak ako aj pri cerpani PN.Tym som chcela povedat, ze to rusit nemusis, staci ked to zrusis ked ti skonci materska dovolenka.A za januar zaplatit musis za 18dni, potom uz si na materskej, to uz nemusis.Chod do SP a spytaj sa kolko mas za januar zaplatit, za 18dni 🙂

katula11
3. dec 2011

@zuzanamatko A tych balickov je viac? 😲

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katula11
3. dec 2011

@evamarek77 ako je to s PN a OCR vobec netusim, ja som to z DNP nikdy nevyuzila, co si teraz nadavam. 😠

katula11
3. dec 2011

alebo otazka, ok vsetkym sa to zrusi od toho februara, nove si uz platit nebudeme moct dovolit a zena ostane tehotna dajme tomu v lete 2012, z coho jej vyplatia matersku? podmienku 270 za posledne dva roky predsa splna, potom jej vyplatia z toho co si v roku 2011 platila? alebo ta moznost zanikne uplne?

astorka2
3. dec 2011

Baby ten kto si plati DNP neprechádza od 1. februára na ten nový balíček poistenia, ostávate pri tej starej sume....

katula11
3. dec 2011

@astorka2 od 1.2. 2012 sa vsetkym rusi DNP a dalej si mozu platit uz len ten komplexny balik.