Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzanaca
4. aug 2010

@katka888 - ešte si asi ani nič nezaplatila do DNP, tak to môžeš hneď zrušiť, ešte si o nič neprišla 😉 Ale čo my, čo si už rok platíme a chceme čerpať PN? Je to na slučku.... ☹ 😝

katka888
4. aug 2010

@lucka23
píše sa, že chce zmeniť súbeh povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia. Ak si nezamestnaná, nemáš povinné nemocenské poistenie, tak by sa ťa to týkať nemalo, aj keď samozrejme nevieme čo prejde a ako prejde. Už tu niekto spomínal, že opäť na to doplatia pracujúce mamáičky, lebo práve tie prídu o možnosť navýšenia si materskej pomocou DNP.
Možno skúste doma porozmýšľať, či sa Ti oplatí poistiť sa napr len na VZ 600 eur, alebo sa môžeš poistiť na minimum, a keď zistíš, že si tehu, zrušíš a nanovo sa prihlásiš z max, aby si stihla 26 týždňov... aj keď , kto vie, aké budú podmienky.
Ja by som si možno dala z minima a podľa toho, čo schvália to zmenila. Záleží aj od toho, kedy plánujete bábo, som nepostrehla

katka888
4. aug 2010

@zuzanaca
máš pravdu, v každom prípade sú to nepriaznivé "nápady" a mali sa zamerať na šetrenie inde, nie šetriť na rodinách. majú asi záujem, aby to tu celé "ztmavlo" ...

lalia21
4. aug 2010

@katka888 a ako to chce Mihal ked žene už vznikne narok na maximalnu matersku z DNP v decembri a eho zmeny nastanu v januari???vratia mi tie peniaze alebo ako???ked už raz narok mam..... 😠 😠 😠 tento rok bude ešte velmi krušny a začiatok dalšieho zrejme ešte viac..toto som od Mihala nečakala...uff

katka888
4. aug 2010

@lalia21
napíšme Matovičovi, veď na ňom stojí a padá vláda, či? 😝

lalia21
4. aug 2010

@katka888 mysliš že on ma zdravy rozum narozdiel od Mihala??len na Mihalovi nestoji či jeho nezmyselny navrh prejde-treba hlasy viacerych-a verím že ešte vo vlade su ludia zo srdcom a zdravym rozumom.....myslim že keby sa aj k niekomu list dostal-asi by sa pousmiali a robili dalej na tom aby mamičky zrujnovali 😠 😠 😠

lalia21
4. aug 2010

@katka888 toto všetko je velmi zleeee...a len Mihal si mastí ruky ako s nami chce vybabrať..ak mu toto schvalia..tak na Slovensku je už všetko možne 😠 😠

lucia563
4. aug 2010

@lalia21 tak tohoto som ja svetly priklad, mam termin v decembri a aj DNP si platim uz dost dlho, aj mi to pekne vychadza k materskej ako mi bolo povedane v SP tak dufam, ze mna sa bude tykat este to, co plati v tomto roku lebo inak to bude pekne na p.r.d. (to je ten najjemnejsi vyraz) ...sa nam vyfarbil pan MINISTER!!!

sonnya
4. aug 2010

@lucia563 ak ti vznikne na dávku podľa zákona platného v tom roku, tak aj keď sa zákon zmení tebe bude dávka vyplácaná podľa starého zákona

sonnya
4. aug 2010

@lucia563 prepáč nečítam po sebe a potom to tak vyzerá...malo byť aj ti vznikne nárok na dávku....

katka888
4. aug 2010

@lucia563
súhlas so sonnyov.... nástup na MD máš ešte tento rok, keďže nástup na MD je 6 týždňov bez termínom, takže si šikulka a stíhaš . držím plačeky, aby to dobre dopadlo 🙂

katka888
4. aug 2010

@lucia563
oprava... 6 týždňov pred termínom.... 😝

lucia563
4. aug 2010

@sonnya dakujem, si ma trosku potesila, ja som si to tak laicky vysvetlovala, ze mna by sa malo tykat to, co plati v tomto roku, takze tak, este raz dik 😉 no aj tak ma vobec netesi, co sa tu chysta...

lalia21
4. aug 2010

babulk a ako to bude ked mne ešte tohto roku vychadza že smplnim 270dni platenia DNP ale na matersku idem až v polovici februara....to aj ked splnim podmienky tohto roku tak od noveho roku ak mu to prejde tak mi to je k ničomu že mam splennch 270dni?????ja už som mimo...a vraj nech sa ženy v tehotenstve nerozčuluju...da sa to??pri takomto "ministrovi" čo ma hovadske navrhy??

lucia563
4. aug 2010

@katka888 @sonnya dakujem vam dievcata, dufam, ze vsetko dopadne fajn, lebo s tym nasim ,,stastim,, co mame, je zazrak, ze mna toto este chvalabohu neobide..

kika6
4. aug 2010

Baby prosím Vás o radu. Ja mám v tom stále chaos. Som asi v 5 týždni. Zamestnaná som už 5 rokov, ale mám minimálnu mzdu. Keby som si doplácala najvyššie dobrovoľné poistenie, mala by som nárok na najvyššiu materskú? Alebo by sa bral primer z roku 2010? Dik

emogeon
4. aug 2010

baby a da sa DNP kedykolvek zrusit?

katka888
4. aug 2010

@kika6
ak si za posledny rok aj nieco nebola DNP alebo nemala pracu, ktoru si skoncila, nestihas splnit podmienku DNP 270 dni do porodu

katka888
4. aug 2010

@emogeon
ano, teda, nemam osobnu skusenost, ale z toho co pisu baby na fore, tak ano

kika6
4. aug 2010

@katka888
nebola som DNP , ale posledných 5 rokov pracujem za min.mzdu. Tak som myslela že keby som sa dnes prihlásila DNP, či budem mať nárok na tú najvyššiu materskú. Podla výpočtu na internete vychádza pôrod na 10.04.2011.

katka888
4. aug 2010

ak si nebola predtym poistena, musis splnit podmienku, byt DNP min 270 dni do terminu porodu a to nestihas. ak by si stihla, mala by si MD z prace / z min mzdy / a plus z DNP. samozrejme, abstrahujeme od toho, ze moze dojst k zmenam

mamartinka
4. aug 2010

Mihál chce zrušiť príplatok pri narodení 1. až 3. dieťaťa

Pri narodení prvého, druhého a tretieho dieťaťa od budúceho roka rodičia zrejme dostanú od štátu menšiu sumu peňazí. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jozef Mihál totiž plánuje zrušiť príplatok k príspevku pri narodení prvého až tretieho dieťaťa, ktorý v súčasnosti predstavuje 678,49 eura. "Tieto peniaze však premietneme do zvýšenia rodičovského príspevku," upozornil na tlačovej besede. Rodičia by tak po zrušení tohto príplatku k príspevku dostávali len príspevok pri narodení dieťaťa v sume 151,37 eura.

včera 20:58 – BRATISLAVA


Ambíciou nového ministra práce a sociálnych vecí je od 1. januára predstaviť nový zákon o rodičovskom príspevku, ktorým sa zavedie jednotná výška rodičovského príspevku do troch rokov veku dieťaťa v sume okolo 180 až 190 eur. V súčasnosti dostávajú rodičia, ktorí sa rozhodli pre osobnú starostlivosť o dieťa do dvoch rokov veku, stratili pracovný príjem a spĺňajú podmienky nároku na materské, rodičovský príspevok v sume 256 eur a po prekročení dvoch rokov dieťaťa príspevok klesá na 164,22 eura. Súčasne sa má rodičom umožniť, aby mohli popri poberaní rodičovského príspevku pracovať. Minister Mihál vzhľadom na to zruší príspevok na starostlivosť o dieťa. Ide o príspevok pre rodičov, ktorí sa rozhodnú vykonávať zárobkovú činnosť a zabezpečia starostlivosť o svoje dieťa do troch rokov inou právnickou alebo fyzickou osobou.

Mihál sa posťažoval na minulú vládu, nenechala mu peniaze

Jozef Mihál
Minister práce a sociálnych vecí sa tiež posťažoval, že mu predchádzajúca vláda nenechala v rozpočte ministerstva peniaze na vyplácanie zvýšeného rodičovského príspevku v sume 256 eur. "Balík peňazí, ktorý bol pre rok 2010 určený na rodičovské príspevky, počítal so sumou rodičovského príspevku 164 eur," upozornil Mihál. Rezortu práce a sociálnych vecí tak podľa neho v rozpočte chýba 60 mil. eur na vyplácanie zvýšeného rodičovského príspevku. "Toto je jeden z najväčších šokov, aký som tu zažil," povedal minister. Výdavky na vyplácanie zvýšených rodičovských príspevkov sa podľa neho získavajú len presunmi medzi jednotlivými "šuflíkmi" v rámci kapitoly ministerstva práce a sociálnych vecí. "Budem robiť všetko pre to, aby sa na rodičovskom príspevku nešetrilo," dodal šéf rezortu.

Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa v sume 678,49 eura získalo v prvom polroku tohto roka takmer 24,5 tis. rodičov. Ide o rodičov, ktorým sa narodilo prvé, druhé alebo tretie dieťa. Úrady práce a sociálnych vecí na tejto dávke za šesť mesiacov vyplatili vyše 16,8 mil. eur. Príspevok pri narodení dieťaťa, na ktorý majú nárok rodičia pri narodení každého dieťaťa, dostalo v rovnakom období takmer 27,6 tis. rodičov. Na túto dávku išlo v prvom polroku vyše 4,2 mil. eur. Príspevok pri narodení dieťaťa dosahuje 151,37 eura.

Podmienky na príplatok

Príplatok k príspevku aj pre druhorodené a treťorodené deti zaviedla vláda Roberta Fica od začiatku minulého roka. Do konca roka 2008 tento príplatok získali len prvorodičky. Podmienkou na výplatu tejto dávky je, aby sa dieťa dožilo aspoň 28 dní. Poskytovanie príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa je vylúčené v prípade, ak v období pred narodením druhého dieťaťa alebo tretieho dieťaťa sa staršiemu dieťaťu alebo deťom nariadila súdom ústavná starostlivosť alebo náhradná starostlivosť alebo boli deti osvojené a táto situácia sa do narodenia druhého alebo tretieho dieťaťa

Nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa nevzniká maloletej matke, ktorá nemá súdom priznané rodičovské práva a povinnosti podľa zákona o rodine. Príplatok k príspevku nedostane ani matka, ak sa od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu nezúčastňovala raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u gynekológa

kika6
4. aug 2010

@katka888
A ja som myslela, že keď splním podmienku 26 týždňov pred materskou, že sa to dá keď som bola predtým PP 270 dní. Dík. Budem musieť niečo vymyslieť. A keby my zamestnávateľ zvýšil plat pred nástupom na materskú tak by sa to počítalo?

lucka23
4. aug 2010

@kika6 aj ja som si to myslela. ale potom ma baby upozornili na rozdiel ked je zena zamestnana a ked nepracuje. vtedy staci to dnp si platit 26 tyzdnov. ak si zamestnana treba to platiti tych 270 dni.
a myslim ze to zvysenie tesne pred nastupom na MD ti nepomoze lebo matersku ti budu pocitat z roku 2010 ak sa nemylim.

katka888
4. aug 2010

@kika6
zvlast sa rata cas stale trvajuceho PP a zvlast cas DNP, preto ti nevyjde 270 dni
este je tu alternativa, aby ti dal zamest vypoved a na druhy den ta zamestnal s vyssim prijmom, tak sa ti berie ako VZ novy PP. ak ti PP bue trvat a na MD nastupis v roku 2011, socialka ti bude ratat ako VZ sucet vym zakladov za rok 2010. tj ak ti zvysi prijem napr od sept, tak ti beru do uvahy min mzdu januar az august a vyssi zaklad od septembra, to sa prerata, laicky spriemeruje a tak. ale ako je to so zamestnanim a znovuprijatim, ci su tam podmienky a ako, to hold neviem, som to neriesila, mono ti nejaka baba tu dopise

kika6
4. aug 2010

@katka888 Dik za rady.

zrzuska
4. aug 2010

ahojte baby.
neviete ci su nejake zmeny v DNP?
ja si platim od februara. takze nemusim sa bat ze sa stane ze tu matersku nedostanem? malo to byt cca 600eur.
pri prvom dietati som nemala narok na matersku a mala som len obycko rodicovsky. preto si to platim teraz. len neviem, nejako to nesledujem len som pocula ze sa tam chystaju nejake zmeny. ma porazi ak si to platim zbytocne 😕

katka888
4. aug 2010

@kika6
over si to, ako je to s tym, ze ti da vypoved v pondelok a v utorok nastupis s vyssim prijmom, ale ked uz nic, tak ak ti teraz zvysi prijem, aj to ti trosku pomoze, navysi vymeriavaci zaklad za rok 2010

katka888
4. aug 2010

@zrzuska
zmeny sa chystaju, ale co schvalia, to nik nevie. moze sa stat, ze sa po 1.1. zvysi pocet ludi po infarkte v mladom veku, lebo ja budem urcite zinfarktovana ako prva 😀

lalia21
4. aug 2010

@katka888 a ja ako druha 😀 😀 možno mu prejde niečo z tychto hovadín ale snad nie všetko 😠 😠 a bodaj by nič 😠 😠