Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
28. júl 2013

@lesik
hm.... no zbytočne budeš na hlásená zo sumy 1179 eur ... asi by som zvolila rozdiel medzi 1179-hrubá mzda ...
áno PN bude zo zamestnania + z DNP minimálna
a čo sa týka nástupu na MD ... tak môj názor je 6t pred pôrodom ak je človek predtým na PN .. má príjem z PN a neskracuje si vyplácanie MD po pôrode ... a áno ak budeš mať DNP tak žiadaj lekára vypísať 2x papiere.

leontinka27
29. júl 2013

Baby ked sa prihlasujem na dnp z maxima mam dat vym.zak 1179 eur.lebo teta na sociake tvrdi ze 3300eur.dakujem

zalka
29. júl 2013

@leontinka27 maximum je správne 3930 eur,
ale pre max. PN a MD je suma 1179 eur ... takže ak niekto pýta na SP maximum tak jasne že mu povedia tú vysokú sumu a nie tú správnu pre maximálnu MD 1179 eur

leontinka27
29. júl 2013

Takze do kolnky 10 obdobie a vymer.zaklad.mam dat pre vymer.zak NP 1179 a vymer.zakl.pre DP a RFS 1179.dufam ze ano dakujem

zalka
29. júl 2013
leontinka27
29. júl 2013

Dakujem a poistenie v nezamest.nemusim ze?este raz dakujem.lebo teda ma mu presviecala ze si musim dat tych 3930 pre max.matersku.

zalka
29. júl 2013

@leontinka27 nie poistenie v nezamestnanosti nemusíš. No nie na max. MD stačí 1179 eur ... čo sa ich pýtaš, vypíš papier nechaj im to tam ...a nepýtaj sa

leontinka27
29. júl 2013

Zalka dakujem velmi pekne

zalka
29. júl 2013

@leontinka27 rado sa stalo.

lesik
29. júl 2013

@zalka Pisala si mi,ze by si zvolila v DNP rozdiel medzi 1179 a hrubou mzdou,takze 1179-560e moja hruba mzda
Zalka,preco zbytocne by som bola prihlasena zo sumy 1179?Aj ten rozdiel,ktory si zvolim mi urobi minimalnu PN z DNP?

zalka
29. júl 2013

@lesik lebo zo sumy nad 1179 eur platíš odvody ale nič z toho nemáš ... preto by som zvolila z rozdielu .. a je jedno či sa prihlásiš na 393 eur alebo na 500 eur alebo na 1179 eur .. prvých 26týždnov je aj tak platená PN len minimálna.

lesik
29. júl 2013

@zalka Vdaka za trpezlivost a zelam pekne slnecne dni.

zalka
29. júl 2013

@lesik rado sa stalo

lucka_o
31. júl 2013

@zalka Ahoj, chcem sa spytat, presla som z marodky na MD co je 6 t pred porodom, no pani na socialke mi povedala, aby som sa pripoistila na dochodok....mam na to 45 dni. v celej tej rychlosti som sa jej ani nestihla spytat preco.
prechadzala som zo stareho poistenia na nove, ktore som platila az do februara tohto roku,potom som uz bola pn.
vies mi poradit? kvoli comu to mam spravit? je to potrebne? ja sa planujem po materskej odhlasit, aby som si DNP nemusela platit nadalej.
To ked mi pruznaju matersku tak rodicovsky poberat nebudem?? Dakujem pekne!

zalka
1. aug 2013

@lucka_o no to je dôchodkové poistenie platené štátom počas MD a RD preto je tam lehota 45 dní ... ty nič platiť nebudeš.. čo sa týka toho poistenia . A ak chceš mať DNP tak za to normálne platiť budeš.
V tej lehote 45 dní sa môžeš poistiť spätne , ak sa poistíš neskôr tak už len od toho dna kedy si sa poistila Ti bude štát platiť dôchodkové poistenie.
A samozrejme ak máš nárok na MD tak RP ti vyplácané nebude. Si ešte na RP s prvým dieťaťom? Ak áno tak sa treba odhlásiť z poberania RP na UP. A prečo by ti nemali priznať MD? Ak máš splnenú podmienku 270 dní poistenia tak MD ti priznajú.

lucka_o
2. aug 2013

@zalka a ked nechcem mat DNP tak ako a kedy ho mam zrusit? chcem este pobrat matersku a potom skoncit? alebo predtym? dakujem

zalka
2. aug 2013

@lucka_o po skončení MD pred nástupom na RD .. lebo počas MD neplatíš a idú ti dni poistenia ...

evickav
6. aug 2013

@zalka ahoj, velmi pekne Ta chcem poprosit, musim si zaplatit jeden den DNP a neviem variabilny symbol, to je moje rodne cislo? Presla som z MD do prace a vyslo mi to cez vikend, ale mam aj zdravotne problemy, tak som hned v pondelok nastupila na PN,,, tak mi je treba do 8.8. zaplatit,,,
A este by som sa chcela spytat, ci si musim vybavit aj ??? FO ??? nejaky formular ohladom dochodku?
Na UPSVARe ma sprdli, ze si mam poziadat aj o rodicak, ze mam na to narok - to som nevedela,,, tak to mam vybavene, len ten FO neviem
Dakujem

zalka
6. aug 2013

@evickav VS ak si si niekedy platila DNP tak je rovnaké ako predtým nájdi si staršie platby alebo navštív pobočku a zaplať cez pokladnu ...
a tým že začínaš pracovať , že si nastúpila do práce tak odvody za teba už budeš platiť sama aj zamestnávateľ tak z dôchodkového poistenia sa musíš na SP odhlásiť ...

evickav
6. aug 2013

@zalka plati to odhlasenie aj ked som zaroven na RD?

zalka
6. aug 2013

@evickav samozrejme akonáhle máš príjem ... a mzda je príjem tak do 8 dní treba sa odhlásiť z dôchodkového poistenia .. lebo zo mzdy sa platia odvody na dôchodkové ... takže ak to máš platené zo mzdy nemôže ti to platiť štát ... štát platí len za tých čo nepracujú tj. nmemajú mzdu ...

evickav
6. aug 2013

@zalka aha, uz chapem, ze mi tam povedali ze to mam dvojmo, ja som bola na urade o 2 dni neskor ako som nastupila do prace a oni ma uz asi stihli prihlasit nez som sa ja odhlasila,,, radsej si to este prekontrolujem, aby nebol nejaky problem,,,
Dakujem
Prajem pekny dnicek 🙂

zalka
6. aug 2013

@evickav ved sa nič nestalo bola si po 2 dnoch .. povinnosť máš do 8 nahlásiť takže si bola v norme

mirellka
6. aug 2013

@zalka ahoj, mám otázočku....mala by som mať materskú z DNP, nástup na MD mám 5 júla 4tého som zaniesla žiadosť na SP. Bola som aj zamestnaná ale zo zamestnania mi MD nevychádza kedže som pracovala od 1.8. 2012 do 2.1 2013 potom som šla na PN....žiadosť o MD som odniesla aj zamestnávateľovi ale počítam s tým že istotne preoslal ten papier neskoro na SP.Chcem sa spýtať či sa môže stať že mi MD z DNP nebude vyplatená aj zamestnávateľ zas do nejakého termínu nepodal moju žiadosť aj ked nárok nemám ? či sa to nejak spája do jednej materskej alebo sa to nejak zvlášť vypláca z DNP a zvlášť zo zamestnania....ďakujem vopred za odpoved 🙂
ešte mi zatiaľ neprišlo rozhodnutie zo SP , tak neviem na čom som a mám obavy že tento mesiac budem bez prijmu 😒

zalka
6. aug 2013

@mirellka no MD sa vypláca spolu z oboch poistení ... v rozhodnutí príde rozpísané .. volaj na SP a informuj sa ... kamarátka sa našla medzi neplatičmi v SP .. pričom bola na PN a potom šla na MD z DNP .. tak ale potom do pár dni jej poslali peniaze i rozhodnutie

mirellka
6. aug 2013

@zalka no pekne som si to aj myslela 😒 budem tam zajtra volať teda, ďakujem pekne za info 🙂

zalka
6. aug 2013

@mirellka no kamarátke prišla MD tesne pred pôrodom ... ono to občas dlho trvá kým sa obačia na SP ... ale verím že prídu peniaze

mirellka
6. aug 2013

@zalka Presne ako píšeš tak viem že viacerým sa tak stalo.... ako čo sa týka dnp sa nebojím lebo viem že tam papiere podané mám ale aj viem že môj zamestnávateľ má na všetko čas,tak ako boli problémy s PN skrz toho že vždy po termíne odoslal papier a tak mi bola niekedy PNka vyplácaná dodatočne.....tak som sa chcela poinformovať že ako to je s MD a kedže ako píšeš že sa vypláca z oboch poistení naraz tak mi je jasné že asi budem na sucho tento mesiac ..ale však skúsim to zajtra prezistit a snáď sa dozviem ako som na tom....vďaka ešte raz 🙂

zalka
6. aug 2013

@mirellka držím palec aby to poslali

prahaxx
9. aug 2013

ahojte, uz ste mi tu velmi dobre poradili, teraz potrebujem radu opat ale pre mamu, ma 2 roky do dochodku, predcasny jej nevysiel, mala len minimalne mzdy, teraz pobera podporu, kedze ju zo dna na den prepustili k 30.4.2013, nebolo kedy zacat marodit.. ked sa teraz prihlasi na DNP a pojde na marodku z DNP, bude mat narok na minimalnu davku? u doktorov jej povedali, ze v jej veku s jej diagnozami ju urcite vypisu na marodku, len si ma pozistovat, ako to funguje, a ked si da vyssi VZ, bude po 26 tyzdnoch mat narok na vyssiu davku?
no a este otazka, ci dobrat celu podporu a potom ist marodit, alebo podporu prerusit a zacat marodovat skor?
dakujem za odpoved