Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

karinkaeich
16. jan 2012

@gapa dobre, ja chapem, ze v mojom pripade pri prechode z rd na md vznikne nove nem.poistenie. tym padom nemam narok na materske v max. vyske z dnp? da sa nejako docielit, aby som ho mala? po skoceni tych 270 dni platenia sa prihlasit na novy balik az do nastupu na md? alebo ist na pn? co mi radis? nech mam peniazky

gapa
16. jan 2012

@domeli
len opravím, že v prípade tehotenstva v čase ukončenia dnp plynie 8mesačná ochranná lehotea na uplatnenie nároku na všetky nem.dávky, tj. na matesrké ale aj na nemocenské a ošetrovné. Len v prípade uplatnenia nároku na nemocenské a ošetrovné treba mať od lekára potvrdenie, že ste boli v čase ukončenia dnp (napr. ku dnu 27.10.2012) tehotné, lebo inak oni to nemôžu posudiť, či máte nárok na 8mesačnú ochr.lehotu, ak potvrdenie nemáte.

gapa
16. jan 2012

@karinkaeich
nový balík, ktorý začne pred skončením tohto dnp (tj. ak skončí dnp 27.10., tak sa prihlásiť z balíka nie od 28.10. ale už od 27.10. (tak to vraj radí p. Mihál a toto si treba ešte overiť).

pnkou síce získaš nárok na nemocneské, ale neovplyvní to nárok na materské.

blue_eyes
16. jan 2012

@domeli mne povedali ze sa to koncom januara automaticky rusi, a od februara si musim dat novy balik ak chcem vacsiu matersku. Ja to chcem stylom, ze to teraz ukoncim, nedam si od februara balik a v zime sup na matersku, a chcem aby sa mi to pocitalo z casu ked som platila DNP.

domeli
16. jan 2012

@gapa ďakujem za spresnenie 🙂

blue_eyes
16. jan 2012

@tinara23 len ono to je diskutabilne, mne vraveli ze ku koncu januara to zanika automaticky, ci to prides a lebo neprides zrusit fyzicky lebo ze to vypliva zo zakona a ze od februara su len tie baliky kde mas zahrnute nemoc, dôchod, nezamestnanoct za cca 119 eur mesacne, ako na tie blogy by som sa nespoliehala.

blue_eyes
16. jan 2012

Baby ja tam pojdem este raz, za jednou známou, nech mi to vysvetli este raz a popravde ako to je...

merry_v
16. jan 2012

@blue_eyes
súhlasím s tebou ako píšeš 🙂

tinara23
16. jan 2012

@blue_eyes áno ruší sa to automaticky k 31.1. všetkým, ktorý majú splnených 270 dní, ale jedine ak sa odhlásiš a prihlásiš do 31.1., tak si môžeš predlžiť DNP o 270 dní + 8 mesiacov ochranná lehota ak si tehu. Ale samozrejme je to na tebe. Ja sa nespolieham na všelijaké blogy, ja sa spolieham na ľudí, ktorí my už veľmi veľa poradili a veľmi dobre a práve preto stále viem využiť DNP, keď potrebujem 😉 Informácie si overujem u ľudí, ktorí sa tejto problematike venujú ako je napr. tu na MK gapa, na stránke porady je mnoho šikovných ľudí a takisto aj poradňa HN a takisto to mám dosť naštudované nato, aby som vedela trošku poradiť. Ale ako som písala je to na tebe ako si overíš túto informáciu, a či ju využiješ správne, nikto ti tu nechce zle poradiť 🙂

blue_eyes
16. jan 2012

No tak jasne ze si to overim, lebo ja by som najradsej pokracovala vo svojom pôvodnom DNP, ale mi to zrusia...a ked chcem ist dalej tak musim mat novy balik, to mi povedali na socialke....

lucy321
16. jan 2012

Ahojte už som sem raz pisala, ale nikto mi neodpovedal, tak skusim ešte raz. Píšem za moju sestru, ktora je momentalne zamestnana a dnp si začala platit 3.1.2012 to je jej jasne že za ten čas tych 270 dni by mala otehotniet ale kedy by bolo lepšie ist na matersku v roku 2012 alebo 2013 z ktoreho roku sa berie vym. zaklad, aby mala max. matersku??? ak by dajme tomu otehotnela v lete a nemala by ešte zaplatenych tych 270 dni a išla by na PN tak potom čo ako sa to plati? dakujem pekne

betyna8
16. jan 2012

ahojte,podavam hlasenie,dnes som bola na socialke odhlasit-prihlasit u nas v Ziline a bol tam uplny klud ,nikoho.Nove prihlasenie som si dala od 30.1..Momentalne som na rodicovskej, zamestrnanie mi pretrvava,ale sef uvazuje,,ze firmu zrusi,tak som sa tetusky pýtala,že ako mi to radi platit,tak povedala,nech si platim radsej z maxima,ze by mi potom ten rozdiel pri vuyctovani subehu poistení vratili.Tak hádam to tak bude

domeli
16. jan 2012

@blue_eyes áno, DNP k 31.1.2012 zaniká zo zákona všetkým, ktorým DNP trvalo viac ako 270 dní od posledného prihlásenia. Avšak ak sa Ty napríklad zajtra prihlásiš, tak k 31.1.2012 Ti z tohto posledného prihlásenia neuplynie 270 dní, ale iba 15, ak dobre rátam. Teda všetkých tých, ktorí 270 dní z DNP k tomu dátumu nemajú, podľa zákona nechajú "doplatiť" a 271. dňom im to automaticky zanikne (samozrejme, s nárokom na uplatanenie si dávok v ochranných lehotách pre PN a OČR do 7. dňa od zrušenia a pre materské do 8. mesiacov od dátumu zániku).
Takže jedna vec je, čo Ti povedala pani na soc. poist., ďalšia, či ste sa vzájomne porozumeli a úplne tá najpodstatnejšia je, čo hovorí zákon...

enike
16. jan 2012

@gapa ako tomu mám chápať? podľa toho, o si napísala, tak môžem naďalej zostať maródiť, ale do 26. týždňov od zmeny mám zaplatiť aspoň za jeden deň, aby mi potom vznikla možnosť poberať maximálny VZ? Som na PN od 7.7.2011 a dlhšie ako 364 dní maródovať určite nebudem, predpokladám, že maródka mi skončí niekedy v marci.. Gapi čiže teraz si môžem urobiť cez PN zmenu a po jej ukončení nemusím celých tých 26 týždňov platiť z maxima, aby mi vznikol nárok na poberanie max. VZ? Prosím poraď, ako mám pochopiť rozhodujúce obdobie..ďakujem krásne..

blue_eyes
16. jan 2012

@domeli Aha, takze sa odhlasim, prihlasim na dalsich 270 dni, co je do oktobra, a ked po oktobri pojdem na matersku, resp. do konca roka ked nastupim na matersku tak mam narok na prachy vsak?

janulap
16. jan 2012

@blue_eyes pises,ze teraz to zrusia a v zime by si isla na MD....a vychadzalo by ti potom tych 270dni za posledne dva roky do porodu?A v Sp ste sa asi nepochopili,kočky ti tu radia dobre.TTreba sa odhlasit,alebo pises,ze tebe koncom januara konci DNp,tak na druhy den zalozit nove a platis este "po starom" 🙂

enike
16. jan 2012

@tinara23 čiže maródku neukončuješ, len urobíš zmenu a po 26. týždňoch budeš mať nárok na poberanie z maxima? Bolo by to super.. 😉 Podľa všetkého ale treba podľa Gapy zaplatiť aspoň 1 deň platby, ale to nebude problém, lebo predpoklad mojej maródky je cca ešte mesiac.. A ty si ako na tom?

tinara23
16. jan 2012

@enike ja ju neukončujem, ak sa podarí, tak chcem byť na PN cca do polky apríla, dúfam, že sa mi podarí otehotnieť, budúci mesiac idem na IUI. Potom budem normálne platiť DNP a potom ešte uvidím ako mi to vyjde na materské a ešte nejaká PN by sa tam dala chytiť. Plány sú pekné, len dúfam, že sa podaria. Raz mi to už nevyšlo ☹

blue_eyes
16. jan 2012

@janulap no v sp sme sa pochopila dobre asi dva tyzdne dozadu, ked boli pracovnicky zlate a vraveli mi to co vi...ale dnes tam sedela nejake ludra ktora mi hned nukala balik za 119 eur....nevadi, ja tam zajdem este raz

tinara23
16. jan 2012

@blue_eyes mne odvrkla, že načo im to tam nosím, že je to zbytočné a oni nevedia čo s tým, tak som jej povedala, že je to smutné, že nevedia prečo im to tam nosíme. No a na druhý deň som mala kontrolu zo sociálky, som PN 😀

lydulik
16. jan 2012

ahojte. nevie mi niekto poradit ako to je s marodkou v tom pripade ked som na MD,ale co chvila mi konci, teda malo by sa nam co sme na MD predlzovat....Aj sa pytam o radu ako to je s nami co sme na MD ci sa mame ist odhlasit a prihlasit kedze by sa marodka pocas roku 2012 zisla...dakujem Vam

domeli
16. jan 2012

@blue_eyes áno, keď sa napríklad zajtra odhlásiš a pozajtra prihlásiš (dá sa to aj v jeden deň urobiť, aby si tam nemusela chodiť 2x), tak Ti k 31.1.2012 DNP zo zákona nezanikne ani Ti ho nik nezruší a budeš si platiť odznova 270 dní. Zanikne Ti až potom na ten 271.deň. Ak chceš mať nárok na materské z tohto DNP, tak musíš byť tehotná ku dátumu zániku DNP - teda k tomu 270 dňu (+/-). Nástup na MD nemusí byť do konca roka, ale najneskôr do 8 mesiacov odo dňa zániku Tvojho posledného DNP. Teda aj koncom roka, aj zhruba v prvom polroku 2013 (ak rátame, že niekedy v polovici októbra 2012 tým, ktorí sa ešte odo dneška do konca januára prihlásia na DNP, uplynie 270 dní, tak tých 8 mesiacov vychádza nejako takto). Snáď som to napísala zrozumiteľne.

lisian
16. jan 2012

@tinara23 prosim mozes mi napisat este to, ze ked mi budu vypisovat PN tak mam lekarovi povedat co? ci mi moze vypisat dve PNky, tu jednu pre ucely socialnej poistovne? a potom ju mozem poslat po manzelovi, nech ju tam odnesie? ved od rana len zistujem co mam robit. pisala som do poradne socialnej poistovne a odpisali, ze ano mam narok z toho najnizsieho VZ teraz, aspon tak to chapem a to od prveo dna PN. Takze ako to mam chapat....teraz mi bude platit za PN zamestnavatel + socialna poistovna? oni to budu ratat ako? kolko percent na den z toho najnizsieho VZ? lebo zamestnavatel nam plati az 70% pnku, takze ani neviem ako to bezne funguje, alebo teda ako to rataju oni z DNP a ako to potom vyplacaju. aj som volala na socialnu poistovnu a ved ony su tam totalne domotane, nikto mi nevie relevantne odpovedat 😠

jk77
16. jan 2012

gapa@,tinara23 @ Ahojte zienky.Vela som si tu precitala,no mam asi trosku z toho chaoz.MOhli by ste mi prosim poradit?DNP si platim od 09/2008, z maxima,nepretrzite.Teraz som na rodic. prispevku, konci mi v junom a v auguste cakame babo. Na socialke mi vraveli, ze poistenie mi konci ku koncu mesiaca, ale ze som v ochrannej lehote este 8 mesiacov.Ja by som si chcela dat odhlasku a prihlasku este tento mesiac, aby som si platila dalsich 270 dni.Ked to tak spravim, budem mat taktiez narok na materske z maxima??? Zaroven nastupujem na rizikove. Tych novych 270 dni sa mi bude ratat aj pre rok 2013, ak by som potrebovala cerpat OCR?Asi vela otazok, ja viem. Dakujem Vam velmi pekne za odpovede.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenka777
16. jan 2012

@gapa
ešte sa chcem opýtať, teraz po materskej budem čerpať 27 dní dovolenky a potom pôjdem na rodičovský. neovplyvní to nejako? kvôli tomu čo si skoršie písala o tom vzniknutom poistení.
ďakujem

tinara23
16. jan 2012

@lisian dáš si vypísať u doktora dve Pn.ky, povieš mu, že potrebuješ jednu pre zamestnávateľa a jednu pre DNP. Oni to tak bežne robia, takže problém nebude. Vypíše ti dve PN-ky z rôznymi číslami. Jednu PN-ku dáš zamest. a jednu treba odniesť, poslať na sociálku.Ja vždy radšej odnesiem a kópiu PN si nechám potvrdiť, že prebrali. PN-ka sa platí prvé tri dni 25ˇ% z VZ a ďalšie dni 55%. Ak to máte u zamestnávateľa dohodnuté inak, tak super. Zo zamestnania budeš mať 70% z hrubej mzdy a z DNP z vymariavacieho základu 329 eur, najpr. 25% a potom 55%.

blue_eyes
16. jan 2012

@tinara23 ja som tiez pn teraz, este vyuzivam co mozem, a rozhodla som sa nepokracovat v tom, lebo chcem zmenit pracu, a materska je asi v nedohladne 🙂 takze sa mi to teraz asi neoplati 🙂))) ale je smutne ze tam na uradoch sedia take ludry hlupe...

tinara23
16. jan 2012

@jk77 na sosiálke ti povedali dobre, platí pre teba ochranná lehota 8 mesiacov od ukončenia DNP 31.1.2012 a budeš dostávať materské z maxima, z toho VZ čo platíš.
Ak teraz zrušíš a prihlásiš sa na poistenie, tak do 26 týždňov od nového poistenia máš nárok na PN z minima a až po 26 týždňoch z maxima aj PN, aj materské. Vyjde ti to, že budeš platiť nepretržite 26 týždňov do nástupu na materské, aby si mala maximum ? Podľa mňa nie, aj keď nemám presné dátumy.

jk77
16. jan 2012

@tinara23 dakujem za odpoved.Som teraz v 9 tyzdni, termin mam 25.8, ale urcite to bude skor koli sekcii.Az by som si teraz dala novu prihlasku, tak tych 26 tyzdnov stihnem do porodu.Ale terajsia moja marodka na rizikovom by bola ratana len z minima??? aj ked som si doteraz platila maximum?? mam si teda vobec davat tu odhlasku?? Pride mi to nefer.Ked si ju nedam a rovno pojdem na marodku, tak mi bude ratana z maxima??Ci ako?To si radsej potom vo februari zacnem platit ten balik, ci nie??? Ja som z toho blba