Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

marry_ann
28. máj 2011

ahojte..potrebovala by som poradit..platim si DPD, teraz 30.05. je prvy den nastupu na MD, no moj lekar mi planuje vypisat papier o nastupe na MD az 01.06., ked pojdem do poradne...chcem sa preto opytat, do kolkych dni som povinna oznamit Soc. poistovni o mojom nastupe na MD...viem, ze jeden papier musim odniest mojmu zamestnavatelovi a takisto aj do Socialnej poistovni..pozerala som aj zakon, ale tam som ziadne lehoty nemohla najst..a bojim sa, ze ak im to oznamim trebars aj 30.05. teda v den nastupu na MD (sla by som k doktorovi drzo skor), tak by mi vyssiu matersku nemuseli priznat..neviete mi niekto povedat ci to ma nejaky vplyv alebo nie?dakujem..do pondelka asi nebudem ani spat..

cigaretka5
29. máj 2011

@marry_ann nepanikar dolezity je papier s datumom a ten mozes zaniest aj po datume nastupu na MD , len sa ti predlzi termin kedy ti to vyplatia
sa inak divim lebo lekari papier davaju skor

cigaretka5
29. máj 2011

@maruska22 aby ti vznikla vobec davka musis byt poistena minimalne 270 dni- predpokladam ze si na MD a teda si platis iba DNP a zamestnavatel za teba neplati nic. Je teda dolezite platit tak aby si splnila podmienku 270 dni, kedze si ale neni tehu kludne si to staihni na minimum, ked zistis ze s tehu - nie neskor ako v 6 tyzdni tehu si to daj zasa na maximum resp sa odhlas z minima a prihlas ma ximu a to tak aby si si toto maximum platila minimalne 26 tyzdnov od nastupu na MD .

chavierka
29. máj 2011

Ahoj ja mám takýto istý "problém". Dnes, teda 29.5. nastupujem na MD a na poradňu idem 31.5., takže tiež mi to dajú neskôr o 2 dni. Ja to musím poslať zamestnávateľovi poslať ešte v ten deň, mám to horšie, lebo to musím poslať na centrálu do práce a oni to musia zaslať do sociálnej poisťovne do 5.6. Tak dúfam, že to stíhame.
Tieto žiadosti o materskú si asi musím vypýtať dva krát, že, ked som dobrovolne nemocensky pripoistená? (jedno zamestnávateľovi a jedno soc. poisťovni)
Neviete mi poradiť, aké kolonky sú v tom tlačive žiadosť o materskú, budem to vedieť vypísať? Nerobilo Vám tam nič problém?

chavierka
29. máj 2011

A ešte by ma zaujímalo, keď som dobrovolne nemocensky poistená a nastúpim na MD, tak počas porania MD si nemusím platiť toto poistenie?

cigaretka5
29. máj 2011

@chavierka vyplnis to hravo , DNP platiti nemusis ak sa rozhodnes neplatiti musis sa odhlasit nestaci jednoducho neplatit

chavierka
29. máj 2011

a nemám sa odhlásiť až po uplynutí MD? Ja so len od známej počula ,že keď poberala MD, nemusela si to platiť, stále bola dobrovolne poistená a potom si to zrušila až po MD. Tak som len chcela vedieť, či to je takto

sandruska81
29. máj 2011

@chavierka ano je to tak,pobas MD DNP nerus.

marry_ann
29. máj 2011

@cigaretka5 dik...argument lekara bol tiez taky, ze predsa v Socialnej poist. uvidia datum nastupu, ze by to nemal byt problem, no kus ma nalakali zname, ktore sli stale odniest potvrdenei o nastupe na MD pred terminom, a tiez som si nebola ista, kedze v socialke doslova hladaju aj malickost, pre ktoru by ti nepriznali vyssiu matersku aj napriek tomu, ze si platim DNP. prajem vsetkym pekny den...🙂

lucia.kl
29. máj 2011

@cigaretka5
@chavierka keď si na MD a je ti vyplácaná dávka z DNP netreba sa odhlasovať, len jednoducho neplatiť, čiže za jún už nezaplatíš poistenie - ale za máj nezabudni do 8.6. uhradiť. odhlásiť sa stačí až po skončení MD alebo sa rozhodneš si ho nechať na poberanie PN a OČR - ja si platím stále, nezrušila som po MD a určite využijem aj keď budú baby v škôlke...

cigaretka5
29. máj 2011

@lucia.kl no nie som si ista ci sa netreba odhlasit hned................ ja si tiez stale platim

cigaretka5
29. máj 2011

@marry_ann pozri si zakon , jasne je uvedene ze treba splnit 26 tyzdnov od nastupu na MD nie odo dna kedy donesies papier

maruska22
29. máj 2011

@cigaretka5 ano, momentálne som na MD a DNP si platím od 5. januára 2011...270 dní uplynie začiatkom oktobra...potom to bud stopnem, ak nebudem dovtedy tehu...alebo to znízim 😒

lucia.kl
29. máj 2011

@cigaretka5 netreba, do tohoto sa vyznám...

cigaretka5
29. máj 2011

@lucia.kl no sakv pohode ja sa s tymto tiez zivim

bobocka
29. máj 2011

baby ja uz chapem vsetko o vybavovani dnp.lenze jedno ma matie.zena musi mat zaplatene 270dni dnp aby jej vznikol narok na matersku. a hovori sa,ze ked zena otehotnie,tak jej staci zacat si platit dnp do 6tt-8tt.ale vsak jejt o potom nevyjde nie? 270dni je cca 38,5tyzdna.to je skoro cele tehotenstvo.takze plus tie 6tt trebars,tak to nevychadza.tak ako to vlastne je?staci ked sa maminka spamata ked sa dozvie,ze je tehu a zacne si to hned platit,ci ako?

katka888
29. máj 2011

baby viete poradit ? / v inom fore mi nikto neodpovedal, tak skusim tu /:
ahojte, mozem poprosit o info?
doteraz som bola na RD, 12.5.2011 som presla na druhu matersku. narok na matersku mam z prace, kde som robila pred prvou materskou / v praci som evidovana ako na rod. dovolenke / a z DNP.
doklad na matersku som odniesla do soc poist / DNP / a druhy poslala zamestnavatelovi / maters zo zamestn /

chcem sa len opytat, co mam este vybavit, nahlasit a pod.
pri nastupe na 1. matersku som si bola vybavit na soc poist plateie do 2. piliera.
je treba ist na UPSVaR a nahlasit, ze prechadzam na matersku?
je treba nieco nahlasit este v soc poistovni okrem uz odovzdaneho tlaciva od doktora?
je treba nieco nahlasit na zdravot poistovni?

po porode tusim s RL dietata treba asi ist opat na socialku, ze?

dakujem za info

lucy56
30. máj 2011

ahojte, prave som sa konecne dovolala na socialku a som na pn od 2.5.2011, a pani mi povedala ze z povinneho poistenia uz mam vypocitanu sumu za maj,kt som mala zaplatenu a z DNP nie, vraj jej to v pocitaci neukazalo ze mam narok aj na DNP hoci podla mojich info DNP si platim od marca minuleho roka takze podnienku 270 dni mam splnenu, len vraj sa zdvihal zaklad od 1.1.2011 a ja tam nemam doplatenu sumu od januara 0,28 €, to koli tomu mi to mozu nepriznat, aj ked sa mi zda ze ked mam zaplatene akukolvek sumu mali by to ratat predsa z toho,nie je predsa povinne si to platit z toho najvyssieho zakladu

katka888
30. máj 2011

@lucy56
tam islo nie o platenie z najvyssej sumy, ale menilo sa zaokruhlovanie ... tzn pri skoro kazdej platbe doslo k zmene vysky predpisaneho poistneho o par centikov. mne napriklad o 0,02 mesacne navyse 😒

lucy56
30. máj 2011

@katka888 a moze to nejako ovplyvnit ci mi to priznaju alebo nie, ten nedoplatok som im tam hned dnes poslala

lucy56
30. máj 2011

@lucy56 a pani mi to takto vobec nevysvetlila,

nosoroztek
30. máj 2011

@bobocka nie, 270 dni musis mat splnene ak si zamestnana riadne, alebo si platis len povinne nemocenske poistenie, ak sa jedna o dobrovolne poistenie, tak je to 26 tyzdnov

bobocka
30. máj 2011

@nosoroztek no u mna je to tak,ze teraz som na rodicovskej dovolenke.moj syn ma 20mesiacov. zamestnana uz nie som,lebo pred tehu som robila v uk.odtial som mala aj matersku.ale kedze som po materskej nenastupila naspat do prace,tak na zaklade dohody uz viac nie som v uk zamestnana.planujeme druhe mimi a chcela som si zacat platit dnp,aby mi vysla materska z toho.chcela som si zacat platit z najvyssieho vymeriavacieho zakladu od augusta a snazit sa od oktobra(nech tam mam aspon 2 mesiace dopredu platene.babatko sa niekedy poponahla.mne nevadi si platit dokym sa babo nepodari.nechcem si dnp platit len koli materskej,ale je to moj najvacsi dovod.no chcem ,aby mi materska vysla.predsa len dat 49euri mesacne nie je malo.a preto ma miatlo to,ze aby vznikol narok na matersku si zena musi platit min 270dni.ale potom bola aj info,ze zene staci ked sa spamata aj v 6-8tt a zacne si vtedy platit a furt jej z toho materska vyjde.a tam mi matika nesedela.270dni je 38 a pol tyzdna a ked sa k tomu prirata tych 6tt,tak by to bolo pridlhe tehotenstvo 😀
takze ty tvrdis,ze aby vznikol narok na matersku staci si platit 26t?ja budem asi speci pripad kedze tam by som tych 270dni zaplatenych nemala ak by tak bolo ,lebo to je len 182dni.

nosoroztek
30. máj 2011

@bobocka 🙂 este raz, dobrovolne nemocenske poistenie sa musi platit minimalne 26 tyzdnov, aby vznikol narok na matersku🙂 viem to, lebo som szco, min. rok som nebola povinna platit si povinne nemocenske poistenie, tak som si neplatila, tento rok som sa ale dobrovolne prihlasila na DNP a tu si potrebujes platit 26 tyzdnov. 270 dni, to je udaj, kt. plati prepovinne platiacich.

bobocka
30. máj 2011

@nosoroztek no vidis,zas som mudrejsia 🙂 a to som si myslela,ze o dnp uz viem co mi treba 😀 😀 😀 😀
a vidis co pisala lucy 56? od januara bolo jemne navysenie o ktorom nevedela a teraz sa boji,ze koli tomu jej nebude priznane.je to mozne? ci staci v takom pripade nedoplatok doplatit?ako sa ma clovek dozvediet o navyseni?ci treba stranku sledovat,ci sa najvyssi a najnizsi vymeriavaci nemeni?

nosoroztek
30. máj 2011

@bobocka tak to uz neviem povedat, ja som sa dobrovolne prihlasila od zaciatku marca, takze predpokladam, ze mi tu sumu vyratali spravne🙂treba ist do socialnej poistovne a tam sa pytat...mne odpovedali navsetko, comu som nerozumela alebo som si to chcela overit...

bobocka
30. máj 2011

@nosoroztek tak to si mala riadne stastie.mna na urade cakala neskutocne neochotna ochechula,ktorej zjavne vadila kazda jedna otazka a pozerala na mna ako na cerstveho absolventa osobitnej skoly,lebo som nemala kompletne info o dnp 😠 lebo ja som si to info asi z prsta vycucat mala 😠 😠 😠 nechapem naco za tym okienkom sedi ,ked ju otravuje poskytovat info. 😠 😠 😠 no nevadi.,esteze tu na konikovi su ochotne zienky,co rady poradia 😉

katka888
30. máj 2011

@nosoroztek
aj pri DNP musis splnit podmienku 270 dni, jedine vtedy nemusis, ak 2 roky dozadu mas nejake ukoncene nem poistenie, ktore sa ti k DNP moze priratat. ak nemas, musis splnit podmienku 270 dni,
subezne poistenie, ktore trva, napr zo zamestnania, alebo z povin nem poist sa ti nerata, ak nie je ukoncene.

cakaja
30. máj 2011

Ahojte baby, chcem sa spytať .... od konca februára tohto roku si platím dnp, momentálne som v 6 týždni, takže mi to výde. Chcem sa spýtať ako mám postupovať na soc. poisťovni? Nedostala som odtiaľ ani žiadny papier, nič a neviem či si to mám v novembri zrušiť alebo teda ponechať a neplatiť a ako mám postupovať, ked porodím atď... ďakujem za odpovede 🙂 😉 🙂

lucy56
30. máj 2011

@bobocka vies tu na sr to bohuzial chodi tak ze aj ked chces info tak ti ich neposkytnu cele, aby si potom na to doplatila, ja som na socialke bola zaciatkom maja nahlasovat ze som pn, pytala som sa ci mam vsetko uhradene a pani zjavne nemala naladu mi to poriadne zistit a teraz mi to len nahodou do telefonu povedala, strasne zalezi na tom ako si oni plnia povinnosti v zamestnani, a bohuzial vacsine sa za tie platy nechce ani usta otvorit, skoda ze ked ja mam nieco plati musi to byt okamzite a ked oni maju nieco vyplati stale maju cas, rozhodnutie nemam este vobec doma,a netusim z coho mam buduci mesiac zit,ked mi to nepriznaju