Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ninan2
30. máj 2011

@cakaja Ahoj, mne od nich doteraz nic neprislo (od augusta 2010), ale mam od nich opeciatkovanu prihlasku na DNP a viem, ze maju v poriadku aj moje platby. To si mozes zistit osobne u nich. Rusit DNP sa oplati az po skonceni materskej, pretoze pocas MD za Teba plati poistenie stat. A inak im len potom ked budes mat od doktora odnesies tlacivo Ziadosti o materske, to je vsetko...

bobocka
30. máj 2011

@lucy56 riadne je to nefer.take stare trubky tam vysedavaju,total znudene a neochotne a pritom je kopec dalsich zien,co by tam ochotne a rady podavali poriadne info.toto ma na svk riadne stve.vo svete ak clovek nepodava v praci vykon aky ma,tak je nahradeny niekym inym.no tieto trubky maju uz tie stolicky k zadku prirastene a do dochodku budu ludom zneprijemnovat zivot.vsak preco su ludia vzdy znechuteni ked maju po uradoch chodit.nie preto,ze to tolko casu zaberie,ale preto ake trapky ich tam za okienkami cakaju 😠 a najhorsie je,ze sa clovek pravdy nedovola,lebo je to v ich podani ustna info a to je slovo proti slovu 😠 .dufamz,e ked ty si zaplatila ten mini nedoplatok,tak ze vsetko ok bude.inak by som tam na tvojom nieste bordel spravila.vsak nie je mozne,aby si niekto poctivo uz hodnu dobu platil a koli par centom svoje pravo na pn stratil!!! to nie su male peniaze. 😖

cakaja
30. máj 2011

@ninan2 ďakujem za radu 🙂 , vieš čakáme prvé babatko takže toto sú pre mňa nové veci a na soc.poisťovni mi nic nepovedali, vyrúbili mi kolko mám platiť a to bolo všetko, ale ani tu prihlašku nemam a na tie platby mam trvaly prikaz, takze to by malo byt ok... 😵 ale pre istotu si to pojdem overit, aby bolo všetko ok. Takže lekár mi dá tlačivo a s tým tam pojdem , no super, lebo toto som nevedela vôbec 🙂

lucy56
30. máj 2011

@bobocka neboj ja sa tam aj chystam ak mi to koli tymto par centom nedaju urobit bordel, suhlasim presne s tym co pises,kludne tam pojdem po materskej robit a nebudem ludom klamat alebo ich posielat prec z dveri za to ze sa im nechce, ja som chvilu pracovala v UK a tam sa vsetko dalo na uradoch aj so spatnou platnostou vybavit a peniaze som dostala, toto tu je bananova republika, kde poctivy obcas taha za kratsi koniec, najviac je mi luto kolko penazi dostal odo mna stat na daniach za roky co som pracovala a teraz ked som na pn,koli zdrav. stavu nemam narok pomaly na nic a este aj u doktorov budeme platit

lucy56
30. máj 2011

@ninan2 akoto ze ti neprisli peniaze, ved to je uz kopec casu...

ninan2
30. máj 2011

@cakaja hmm no bolo by dobre mat od nich aspon nieco, ale ked Ti osobne potvrdia ze je vsetko OK, tak aspon to... Identifikacne cislo od nich predsa mas, a vypisy z uctu tiez 🙂 Jasne, potom to je jednoduche, len to tlacivo odnesies, pred nastupom na MD. Ale ak by si predtym bola na PNke, tak im treba posielat aj PNky.

ninan2
30. máj 2011

@lucy56 neprislo mi od nich ziadne potvrdenie, ze som prihlasena na DNP, ako vraj chodi... peniaze od nich najblizsie cakam o 2 tyzdne, lebo som teraz od maja na PNke, tak som zvedava, tie hadam pridu 🙂 Lebo zas vyrozumenie nemam ziadne...

cakaja
30. máj 2011

@ninan2 Dnes ma chcel lekár vypísať na PN, pretože mám nejakú virozu, ale ja som nechcela, lebo viem, že to prejde 🙂 o deň - o dva 🙂 , keby ma vypíše tak mám už nejaký nárok aj zo soc. poisťovne keď si platím dnp? alebo až po tých 270dňoch?

lucy56
30. máj 2011

@ninan2 tak na rozhodnutie cakam aj ja, bude to 9.6. 30dni odkedy som to podala tak som zvedava ci mi to pride,nechapem akoze nemusia dodrziavat zakonom stanovene lehoty, ked nepride vyrozumenie alebo peniaze idem tam robit bordel so vsetkymi papiermi co mam doma,lebo ja na to narok mam

katkav
30. máj 2011

ahojte, tiez som prihlasena na DNP. Chcela by som sa spytat, ak pojdem pocas tehu na PN, tak sa mi potom vyska materskej znizi, alebo to na to nema nejaky vplyv? A mozem vobec ist na PN, ak som na rodicovskej dovolenke?

ninan2
30. máj 2011

@cakaja hmm zavisi to od toho, ci si predtym niekde pracovala, a mas uz teda spolu tych 270 dni poistenia. Ale aj keby ano, mala by si narok iba z minimalnej vysky VZ, z maximalnej (resp. z tej ktoru si platis) mas narok az po 26 tyzdnoch platenia DNP.

ninan2
30. máj 2011

@katkav Ahoj, PN na to nema vplyv, matersku dostanes podla Tvojho vymeriavacieho zakladu za urcite obdobie. Pocas RD mozes byt aj PN, aj cerpat OCR na deti.

katkav
30. máj 2011

@ninan2 dakujem 😉 este sa chcem spytat, PN sa moze cerpat az po 270 dnoch? mozno to tu bolo uz pisane, ale ja som z toho stale jelen 😉 alebo sa PN pocita z predchadzajuceho obdobia? ☹

ninan2
30. máj 2011

@lucy56 no to hej, zvlastne je, ze niektorym to chodi, napr. kamoske z rovnakeho mesta (BA) prislo vyrozumenie ohladne PN do 2 tyzdnov... Mna to hneva kvoli tomu, ze kym mi to nepride, musim to brat tak, ze mi peniaze na PN nepriznali, cize musim zaplatit DNP aj za tento mesiac... co by som inak nemusela. A potom od nich ziadat preplatok a na ten zas dlho cakat 😒

ninan2
30. máj 2011

@katkav hmm a ty si odkedy prihlasena na DNP? A zrejme za posledne 2 roky nemas ukoncene ine nemocenske poistenie ze?

katkav
30. máj 2011

@ninan2 teraz nedavno pred par dnami som sa prihlasila. Posledny odvod na nemocenske bol asi vo februari 2010, to mi este preplacali dovolenku z prace, ale inak nic ine. Mne ide aj tak o to, moct o taky rok cerpat matersku dovolenku, na tu PN som sa pytala len tak informativne.

lucy56
30. máj 2011

@ninan2 ved presne koli tomu som to aj ja chcela, tiez viem ze dostat ten preplatok od nich trva dlho a hlavne nemas papier nemas s cim operovat,nevies na com si, toto je kocurkovo tu

ninan2
30. máj 2011

@katkav hmm tak ohladne tohto si nie som ista, ze ako sa rata doba na rodicovskej, hadam by Ti ine baby vedeli poradit... Kazdopadne musis mat tych 270 dni nem. poistenia za posledne 2 roky. Ak by sa Ti to ratalo, z DNP na PNku mozes ist aj hned, ale bude sa Ti ratat z min. VZ bez ohladu na to, ze aky si platis. Z toho by sa to ratalo az po 26 tyzdnoch.

vejkadu
30. máj 2011

ahojte,

prosím poraďte mi, som na materskej, ktorá mi končí v polovici júla. zatiaľ som si DNP nezrušila, čo je výhodnejšie? zrušiť alebo nie? aké sú ďaľšie výhody ak nezruším a treba sa nejako nanovo nahlásiť alebo niečo preto urobiť? od kedy mám začať platiť a akú výšku? prosím o info, keďže neviem čo mám urobiť.

asi ste to tu už určite preberali, ale nemám čas čítať celú diskusiu, preto sa ospravedlňujem a vopred ďakujem za info.
@ninan2 ty mi vieš poradiť?

ninan2
30. máj 2011

@lucy56 jj presne tak, no sila co si dovoluju... a este ta informovanost na pobockach, to aby clovek studoval vsetky zakony, inak sa nic nedozvie 😒

lin123
30. máj 2011

katkav na PN mozes ist pocas rodicovskej...a PN pocas tehu moze mat vplyv na Tvoje materske, lebo si musis DNP platit 270 dni do porodu a ak si na PN pocas tehu a ak si pocas tejto PN neplatis DNP, co nemusis..tak sa Ti moze stat, ze pocat dni na PN sa ratat do 270 dni nebudu a nemusi Ti to potom vyjst...

carrie4
30. máj 2011

ahojte, čochvíla uvažujeme nad druhým bábatkom, na akú výšku materskej budem mať ked pôjdem na materskú z rodičovskej dovolenky? predtým som mala materskú v takmer maximálnej výške. mám sa DNP? dakujem

ninan2
30. máj 2011

@vejkadu Ahoj, nie som si ista, ze ake su papierovacky ohladne toho, do SP zrejme bude treba nieco nahlasit a vyplnit, a oplati sa Ti DNP vtedy, ak budes cerpat PNku alebo OCR na dieta... Ak je dieta casto chore, tak sa to asi oplati 🙂 No a vysku aku si povies, z toho sa to potom bude aj ratat.

ninan2
30. máj 2011

@lin123 to nie je pravda, doba na PN sa do doby DNP normalne rata... Ak teda PN cerpas z DNP. A kvoli urceniu (maximalnej) vysky materskej myslim staci nebyt na PNke jediny den pocas doby poistenia DNP, pocas ktoreho si platis max. VZ.

vejkadu
30. máj 2011

@ninan2 kedze nie som zivnostnik tak pn cerpat nemozem a ocr az po 3.roku sa da nie? to by sa potom asi oplatilo zase si to dat aby vychadzalo 270 dni, alebo to nechapem spravne?

ninan2
30. máj 2011

@vejkadu no PN z DNP cerpat mozes, na to nemusis byt zivnostnik... OCR sa moze cerpat aj pocas RD.
Tu si mozes precitat: https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/moze-lekar-vypisat-ocr-zene-ktora-je-na-rodicovskej/
Pise to tam aj gapa, ona sa velmi dobre vyzna v tychto veciach.

ninan2
30. máj 2011

@katkav takze pocas RD je nemocnenske poistenie z prace zaniknute, musela by si si platit DNP aby sa Ti to ratalo...

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ninan2
30. máj 2011

@radkovadanka Ahoj, ano, presne tak... od doktora potrebujes 2x tlacivo ze si PN, 1 das do prace a 2 posles do SP. Pocas PN sa DNP neplati. Ak nie si v ramci prveho mesiaca PN cely mesiac, musis zaplatit alikvotnu ciastku za dni, kedy PN nie si.

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz