Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
30. aug 2012

@janulap mala ti to vyratat z VZ, je to cca tolko ako ti moon napisala 😉

janka9900
30. aug 2012

@sonicc ahoj, ano, bude sa ratat z priemeru. rozhodujuce obdobie v novembri bude od januara do novembra, na buduci rok - cely rok 2012. lepsie by preto bolo nastupit na PN uz v novembri, lebo pre vypocet davok na buduci rok by sa nebralo do uvahy obdobie poberania PN, teda by si mala na buduci rok takmer max. pisem ako talian, ale chapes ma, ze? 😀

janulap
30. aug 2012

@janka9900 tych 8,18eur?Janka a ako je to ked zo SP mi prva platba prisla platit 36,00 ale moon mi vyratala 36,01 😕

janka9900
30. aug 2012

@janulap ide len o zaukrohlovanie, ak sa bojis, tak im posli pre istotu 8,5€ a budes mat par centov preplatok. kym nemas nedoplatok vyssi ako 4,99€, tak sa bat nemusis 😉

janulap
30. aug 2012

@janka9900 dakujem,poslem radsej 8,50 😉

sonicc
30. aug 2012

@janka9900 dakujem, jasne chapem
a vies mi aj poradit ohladom pn. Ked som casto pn, kedy sa odznova rata tych 52 tyznov? Lebo tento rok som uz bola neviem presne- 20tyzdnov asi a este mozno budem pn
a keby som otehotnela, nastupim na rizik pn, co bude mozno 30tyzdnov
nuluje sa to kazdym rokom, ci ako?

martiika
30. aug 2012

@janka9900 splatnosť poistného je do 8. v mesiaci,to znamená,že sa má uhradiť do 8. v mesiaci a ak 8.deň pripadne na sobotu či sviatok,poistné je splatné,čiže sa má zaplatiť v nasledujúci pracovný deň.

katasa
30. aug 2012

prosím o radu: dnp mi zaniklo niekedy vo februári, po 270 dňoch (myslím, že tak nejak to rušili...) bolo mi teraz poradené, že keď sa týždeň pred nástupom na MD znova poistím, mala by som dostávať minimum, keďže bolo splnených 270 dní za posl. dva roky... bola som sa na to pýtať a - na soc. tetuša nahodila do PC, ale povedala, že nemám šancu niečo získať, lebo som nemala všetky splátky v termíne :( - pred rozvodom mi totiž mm zrušil trvalý príkaz, čo som nevedela a asi 3 mes som doplácala po výzve :(
je to naozaj tak, že to muselo byť všetko na deň presne? :/
ĎAKUJEM

lucya89
30. aug 2012

@katasa myslim ze vsetky nie len ta posledna musi byt nacas ci nie baby ?

katasa
30. aug 2012

@lucya89 ved práve... posledné tri som zaplatila, až ked sa ozvali, že to nie je :(

ludka77
30. aug 2012

@katasa no neviem, ale tiež tu baby písali, že je dôležití mať v termíne zaplatenú poslednú splátku, tú poslednú než ti zaniklo si mala na čas???

lucya89
30. aug 2012

@katasa ak si nemala nacas poslednu splatku asi mas smolu ! nic s tym nespravis! .. no ale ako dost sila podla mna ze jeden den a uz nemas narok na davku ! no ze ty to platis cely cas tak to im nevadi !

maminka86
30. aug 2012

Ahojte,potrebovala by som poradit.DNP z maxima si platim od roku 2010.V januari som to zrusila a hned na druhy den obnovila.Pn som v kuse od novembra 2011.Teraz som ukoncila PN k 25.8.nastup na matersku mam 31.8.Je to vsetko ok co sa tyka vyplacania materskej z maxima?mam na to plny narok? dakujem

janka9900
30. aug 2012

@sonicc veru neviem, ako to presne beru 😕 akurat viem, ze na zaciatku pn sa zistuje kolko tyzdnov si bola pn za poslednych 52 tyzdnov. potom mas narok asi na zvysok? ozaj neviem 😕
viem, ze po vycerpani celych 52 tyzdnov musis zaplatit 26 tyzdnov, aby si mala narok na dalsich 52 tyzdnov... 😕
a isto sa to nenuluje kazdym rokom...
ked zistis ako to beru, mozes tu napisat info 😉

janka9900
30. aug 2012

@martiika ak je to tak, je to super 😉 vies to urcite? 🙂

janka9900
30. aug 2012

@katasa ahoj, podla mna narok mat budes, aj ked si nezaplatila poslednu splatku v splatnosti. tato podmienka musi byt splnena pri nastupe na md v ochrannej lehote. ked si zalozis novy balik, pojdes na md z trvajuceho poistenia, ku ktoremu sa ti pripocitaju dni ukonceneho poistenia. tetuska na socialke si asi myslela, ze chces vyuzit ochrannu lehotu. na balik sa staci prihlasit den pred nastupom na md, vraj staci aj v den nastupu, ale ja by som sa radsej 1 den vopred poistila 😉 ... zaplatis len ten jeden den, pocas materskej sa naplati. poistenie staci zrusit poslednym dnom poberania md 😉

janka9900
30. aug 2012

@maminka86 ahoj, budes mat narok na max., ale nezabudni zaplatit v splatnosti za tychto pat dni, ked si bez PN 😉

maminka86
30. aug 2012

@janka9900 Dakujem,ja som platila kazdy mesiac aj ked som nemusela,pre istotu 🙂

janka9900
30. aug 2012

@maminka86 tak super, mas nasetrene 😉 potom si poziadaj o preplatok 😉

martiika
30. aug 2012

@janka9900 na 100% 😉

maminka86
30. aug 2012

@janka9900 To mam veru🙂 urcite sa zidu🙂

katie.2906
30. aug 2012

@gapa Prosím ťa, som učiteľka a 13.9. má byť štrajk. Povedali nám, že na ten deň nás odhlásia zo zdravotného poistenia. Môže to nejako ovplyvniť nejako materskú alebo rodičovský príspevok? Ďakujem.

cathy23
30. aug 2012

Ahojte! Chcem sa opytat, ako to vidite s DNP do buducna....ja som to akosi nestihla, chcela som sa pripoistit pred materskou, dost som vahala pred tym zrusenim...a nevedela som, ze sa bolo treba na konci roka 2011 odhlasit a na novy rok 2012 znova prihlasit a vraj potom plati este ten "stary system"....teraz sa to uz plati do viacerych fondov a z vyssej sumy? Uz sa to aj tak asi "neoplati", iba ak by bol clovek dlhsie na PN, co zas "neplanujem".
Dakujem vsetkym znalejsim.

bumbi
31. aug 2012

@janka9900 Ahoj chcela by som ta velmi pekne poprosit o radu. Teraz v septembri mi konci DNP, co som si platila este po starom. Zial sa mi nepodarilo este otehotniet. Musim sa teda znova prihlasit na to nove DNP, aby som mala narok na vyssiu matersku, keby sa mi podarilo otehotniet napr. v decembri ?? A potom musim znovu platit tych 270 dni ?? Bude sa mi pocitat nemocenske z toho stareho aj s noveho, alebo len z toho noveho ?? Dakujem za odpoved 🙂

janka9900
31. aug 2012

@bumbi ahoj, ak sa poistis pred ukoncenim stareho dnp, poistenie bude nepretrzite a davky tento a buduci rok sa budu ratat z priemeru VZ z tohoto roka. nemusela by si nanovo splnit podmienku 270 dni ani 26 tyzdnov, poistenie by bolo nepretrzite.
ak by si sa prihlasila az po ukonceni poistenia, podmienku 270 dni by si mala splnenu, ale prvych 26 tyzdnov by boli davky ratane z minima, az po 26 tyzdnov zo skutocneho VZ.
je este moznost prihlasit sa na balik az ked zistis, ze si tehotna- najneskor do 8tt. po 26 tyzdnoch by si mala narok z aktualneho VZ.
alebo sa prihlasit az pred nastupom na matersku, vtedy by boli davky z minima.
len nevedno, ci nezmenia zakon 😕 ... najlepsie je mat trvajuce poistenie.... 😉

kinka555
1. sep 2012

ahojte, chcela by som sa spytat... DNP si platim od konca januara este po starom, zanikne mi 26. oktobra, som tehotna, TP mam 8.2. 2013. Treba na socialnu poistovnu doniest nejaky doklad o tom, ze som tehota este predtym ako mi DNP zanikne aby mi plynula ochranna lehota? dakujem 🙂

janulap
1. sep 2012

@kinka555 nie,len,ke dta dr.vypise na MD tak ten papier.Kedze budes v OL musis na MD nastupit presne 6 tyzdnov pred porodom.

kinka555
1. sep 2012

@janulap dakujem 🙂 ak by som nahodou prenasala alebo porodila skôr ako mam TP tak to matersku nijako neovplyvni? viem iba ze nesmiem na MD nastupit 8tyzdnov pred TP

janulap
1. sep 2012

@kinka555 to nevadi...lebo 270dni splnenych bude smat uz 26.10..tak ci porodis skor,presne alebo budes prenasat,to vplyv na matersku nema 😉

kinka555
1. sep 2012

@janulap este raz velmi pekne dakujem 🙂