Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivca82
13. sep 2012

@gapa super, ďakujem veľmi pekne za ujasnenie 🙂 🙂

flower72
13. sep 2012

Ahojte dievčatá, taktiež potrebujem poradiť 🙂 tetušky na sociálke vedia menej ako susedov pes... DNP som si začala platiť niekedy v novembri 2011, prišiel mi list, potvrdili mi prijatie, napísali sumu a dátum ukončenia mi stanovili na 28.7.2012 (teda ten 270 deň). Nám sa podarilo otehotnieť, oficiálne k 23.7.2012. Otázka: mám nárok na materskú z DNP? Platila som si do maxima. Ak by som teraz šla na PN, budem dostávať maximálnu sumu zo sociálky za PN? Nevyčerpám si nejak tie peniaze a po 6-mesačnej PN mi dajú materskú len zo základu od zamestnávateľa? Ďakujem vopred za každú radu a prajem pekný dník 🙂

olo
13. sep 2012

@janka9900 dakujem pekne

terinka2013
13. sep 2012

@gapa ďakujem za tvoju radu, chcem sa spýtať, ak som dobre pochopila, platiť by som mala do 5.10 na materskú nastúpim napríklad 1.10,. a tých 5 dní čo zaplatím v splatnosti ( to je do 8. v nasledujúcom mesiaci ) mi ešte aj spätne vrátia? to sa mi zdá nelogické, lebo tým pádom by som nesplnila 270dní platenia. ale len 265. 🙂 asi moc zložito rozmýšľam., ale aj tak ďakujem za ochotu.

janka9900
13. sep 2012

@vall1319 vz bude januar-september 😉 ak nie si PN a ani nebudes, nema zmysel sa prihlasovat na balik. si zamestnana?

janka9900
13. sep 2012

@tinka_14 v ochrannej lehote musis ist presne na den 6 tyzdnov vopred, inak ti matersku z dnp neuznaju. VZ pre matersku bude januar- noveber 2012, ten december by ti ju nejako velmi ovplyvnil? 😕

tin007
13. sep 2012

Ahojte, uz ste si niektora zistovala, kolko treba platit za oktober DNP, ked ste sa odhlasili 30.1. a prihlasili 31.1.2012?

janka9900
13. sep 2012

@mariettka27 ked este nemas splnenu podmienku 270 dni, mozes ist na PN zo zamestnania a platit nadalej dnp. par dni pred skoncenim poistenia si mozes zobrat dovolenku a po skonceni poistenia nastupit na PN z prace aj z DNP. PN matersku neovplyvni. dohodnut sa na vypovedi by asi nebolo dobre riesenie 😅 ...

janka9900
13. sep 2012

@flower72 no vychadza ti to riadne na hrane, snad ti to uznaju 😉 mala by ti vyjst max. materska aj max. PN. PN matersku neovplyvni 😉

gapa
13. sep 2012

@terinka2013
ono to ani nie je jednoduché 🙂

tinka_14
13. sep 2012

@janka9900
ahaa... lebo ofiacalny termin nastupu na MD mam zatial 17.12....kebz som sla k tomuto dnu, tak ktore mesiace by boli rozhodujuce pre VZ?

gapa
13. sep 2012

@flower72 :
ak ti dá lekár potvrdenie, že si bola v čase ukončeniA dnp, toho tušíM? 28.7. tehotná, tak pre teba začala plynúť 8mesačná ochr. lehota, inak to nie je isté a záleží od tej rpacovníčky čo ta má na starosti v sp. Nepoznám ofic.postup, no možno záleží od toho potvrdenia u takých hraničných prípadov.

janka9900
13. sep 2012

@tinka_14 ahaa, prepac, neviem, na co som myslela 😅 zo zamestnania sa berie VZ z minuleho roka 😒 na matersku zo zamestnania a z dnp mozes nastupit s odlisnym datumom. ale ci mozes nastupit z prace iba 4 tyzdne vopred neviem 😕 skus napisat na poradna@socpoist.sk 😉

adka12
13. sep 2012

Baby DNP mi končí 22.9. a som tehotná. Mám niečo oznamovať v sociálke alebo potom v marci rovno žiadať o materské? ak pôjdem na PN čo robiť? ako mám postupovať? Prosím píšte do IP alebo cez odpoveď. Ďakujem pekne.

janulap
13. sep 2012

@tinka_14 nie,narok nebudes mat,ak v OL nenastupis na MD presne 6 tyzdnov pred TP.

tinka_14
13. sep 2012

@janka9900
aha takye ak chcem matersku aj z DNP tak pojdem 6 tyzdnov pred datumom a zo zamestanania az k 1.1.2013.... to by bolo pre mna idealne, lebo v roku 2011 som mala prijem len zo zivnosti a nemala som povinnost platit socialku takze netusim ci by som mala narok vobec na nejaku matersku ked som nic neplatila

lucya89
13. sep 2012

@janka9900 odkial mas ze sa da nastupit s roznym datumom ? mam dojem ze v poradni je jeden ukazkovy pripad a prave tam pise ze sa to neda!

lucya89
13. sep 2012

@janka9900 este pripajam co konkretne pise na poradni socpoist.sk tak je aj priklad ak niekto chce:

Pýtate sa, či je možné uplatniť si nárok na materské zo zamestnania a zároveň nastúpiť na materskú dovolenku od neskoršieho dňa ako z dobrovoľného nemocenského poistenia. V takom prípade by ste síce podmienku plynutia ochrannej lehoty z dobrovoľného nemocenského poistenia splnili, ale podmienka existencie nemocenského poistenia v prípade uplatneného nároku z povinného nemocenského poistenia by splnená nebola. Dôvodom je skutočnosť, že splnenie podmienok nároku na materské (okrem podmienky 270 dní nemocenského poistenia) sa skúma najneskôr ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, napriek tomu, že si nárok na výplatu materského uplatníte od neskoršieho dňa. Ak by ste na materskú dovolenku nastúpili napr. od začiatku piateho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu a od tohto dňa by ste si uplatnili nárok na výplatu materského zo zamestnania, splnenie podmienky existencie nemocenského poistenia by sa skúmalo ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu – podmienka by splnená nebola, nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnankyne by Vám nevznikol.

janka9900
13. sep 2012

@tinka_14 takze si nebola minuly rok zamestnana v tej firme, co robis teraz? od kedy si zamestnana???

janka9900
13. sep 2012

@lucya89 moze sa ist 8 tyzdnov z prace a 6 z DNP, v pripade aktivneho dnp, teda aspon sa mi zda, ze som to davnejsie citala. dnes uz nemyslim 😝 🙂 dik, ze si ma opravila 😉 preto som tinke napisala, nech radsej na poradnu napise 😅

janulap
13. sep 2012

@janka9900 v pripade aktivneho DNP sa moze ist aj 8 tyzdnov,v Ol 6tyzd,nie?

lucya89
13. sep 2012

@janka9900 no mozno pri plynucom sa to da .. neviem .. to ja len som to tam citala tak ma napadlo ci sa to da ci nie ..

poisonblu
13. sep 2012

@janulap ano, ja som sa na toto informovala v SP, ked DNP trva, tak sa moze ist aj 8tt pred porodom, ak uz je ochranna lehota, tak 6tt ale na den presne

tinka_14
13. sep 2012

@janka9900
nie cely rok 2011 som mala zivnost, od 02/2012 som robila v jednej firme a v terajsom zamestnani som od 07/2012

janka9900
13. sep 2012

@poisonblu
@lucya89
@janulap
ano, ked je aktivne poistenie, tak sa moze ist z dnp aj 8t. pred terminom, v ochrannej lehote iba 6.
... s lucylou sme sa bavili o rozdielnom nastupe na matersku z prace a dnp 😉 a uz som sa tak zamotala, ze radsej na dnes konika opustam 😀 😀 😀

poisonblu
13. sep 2012

@janka9900 no moj nazor je, ze z oboch poisteni by mal byt nastup rovnaky....ale to si len myslim

artemmiss
13. sep 2012

@flower72 mne bolo vysvetlene,ze po ukonceni platenia mam 7 dni na nastup na PN alebo potom 8 mesiacov na nastup na matersku,takze podla toho, ak by si teraz sla marodovat,tak ti budu ratat len z odvodov v zamestnani a az ked nastupis na matersku,tak aj z dobrovolneho poistenia.

janka9900
13. sep 2012

@tinka_14 tinka, napis radsej gape alebo na poradnu, neviem ti na 100% odpovedat 😅 materska by sa ti mala ratat z terajsieho zamestnania, teda VZ z prace by mal byt jul 2012- november 2012. mala by si mat za posledne dva roky 270 dni nem. poistenia z prace. ci sa do toho rata aj to, ze si bola oslobodena pocas zivnosti 😕 😕 😕 😕 ...

janka9900
13. sep 2012

@artemmiss @flower72 tehotne mozu nastupit na PN kedykolvek pocas 8 mesiacov a potom na matersku. "netehotne" mozu iba pocas 7 dni v OL 😉

domeli
13. sep 2012

kočky, v auguste som bola OČR s dcérkou. Z SP mi došlo, že na základe toho, že som od 1.3.2008 pracovala pre istú neziskovku, mám doložiť potvrdenie do 5kal. dní, či som aj v termíne čerpania OČR teraz v auguste 2012 vykonávala prácu pre túto spoločnosť a ak áno, tak akú, lebo inak mi OČR nevyplatia.
Ako by ste to riešili? Mala som uzavretú dohodu o prac. činnosti od 1.3.-31.12.2008, ale tým to padlo (inak tú dohodu neviem, či nájdem, nakoľko som mimo trvalého bydliska, kde mám uložené také veci). Je možné, že ma tá spoločnosť neodhlásila? Veď medzitým som už čerpala materskú i OČR, no v tomto novom systéme poistenia až teraz v auguste. Čo robiť - ako to vydokladovať? Ide mi o to, že ak sa tak zachovali teraz, je možné, že mi nepriznajú nárok ani na materské, na ktoré mám nastúpiť 3.11.2012?
@gapa @janka9900