Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
6. dec 2012

@mimus33
ak zamaroduješ, a od začiatku PP do nástupu na materskú nebudeš mať platené 90 dní odvody do SP zo zamestnania, tak materská bude vyrátaná z minima, bezohľadu na to aký bol VZ v roku 2012.
A dalšia vec, pozri si aj kalendár ... 30.12. je nedela .

Ak chceš maximálnu materskú, tak musíš urobiť ako som napísala .. tj. zamestnanie 31.12. s výplatou 37 či koľko eurá, zamestnanie v novom roku minimálna mzda .. a najskôr na PN môžeš ísť 1.4.2013 .. od vtedy bude PN aj materská maximálna, samozrejme nesmieš byť ani 1 deň na PN alebo OCR v čase od 31.12.2012 do 31.3.2013.

zalka
6. dec 2012

@anavi007
neviem ti odpovedať na tvoje dalšie otázky.

zalka
6. dec 2012

@kwatka
ak máš aktívne poistenie DNP tak áno budeš dostávať PN a aj rodičovský.

hadassah
6. dec 2012

@palculienka2011 PN je 55% z DVZ a materská je 65% z DVZ, tak asi PN bude nižšia ako materská. Ak sa mýlim, opravte ma 😉

kwatka
6. dec 2012

@zalka dakujem

hadassah
6. dec 2012

@zalka ahoj mohla by si mi poradiť, či postupujem dobre?
som zamestnaná - teda platím odvody, zároveň som bola do 21.9. poistená aj dobrovoľne sumou do maxima. 270 dní som splnila (platila som si DNP asi 3 roky). Ochrannú lehotu na nástup na materskú už nestíham. Stačí aby som sa znovu poistila z DNP na 26 týždňov,keď zistím, že som tehu? (zrejme by som aj zo zdravotných dôvodoch išla na PN), teda dni poistenia by bežali, poistné by som počas PN neplatila, dostávala by som PN zo zamestnania + minimum PN z DNP a potom materskú z oboch poistení.
Je to správne?

zalka
6. dec 2012

@hadassah
Ano je to správne, ale pozor nové poistenie aby sa dalo využiť to skončené môže vzniknúť najneskôr do konca 15 mesiaca od skončenia predošlého poistenia.

hadassah
6. dec 2012

@zalka vďaka za odpoveď. Myslím, že to stihnem 😉 Ešte jedna otázočka, nemení sa nejako od januára balík poistenia? Niečo som postrehla, že sa dá poistiť len nemocenské + dôchodkové, to by vyšlo lacnejšie ako celý balík poistenia.

zalka
6. dec 2012

@hadassah
vyšlo by to lacnejšie o 2% to nie je taký markantný rozdiel. A zmena, no môže byť ešte neviem či je to schválené, ale ak to prejde tak bude treba 26t. platiť poistné nielen byť poisteným , aby bola vyššia materská. Na minimum bude stačiť len byť poisteným. Ale zatial neviem či to je schválené abo nie.

hadassah
6. dec 2012

@zalka mne stačí to minimum z DNP na to, aby som mala max. vymeriavací základ z oboch poistení. Ešte raz vďaka za odpovede.

lucya89
6. dec 2012

@kwatka ano dostanes z dnp minimum, zo zamestnania narok nemas kedze budes na rodicovskej dovolenke.. takze tam nevidim ziaden problem proste donesies papier do socialky a si na pn

katie.2906
6. dec 2012

Ahojte. Viete mi niektorá poradiť prosím???
Som na PN aj zo zamestnania aj z DNP. Som členom obecnej komisie. Dnes mi prišla koncoročná odmena, kde na výplatnej páske je napísané za december 2012 /lebo vyúčtovanie robia na konci roku, aj keď zasadnutie sme mali v marci/. Keďže som PN do 10.12. a od 11.12. nastupujem na materskú, môže mi to nejako ovplyvniť materskú alebo PN??? Môžem dostať odmenu počas PN alebo MD, aj keď sa pracovať cez ne nemôže???

mimus33
6. dec 2012

@zalka ok, rozumiem, ten datum 30,12 som len tak napisala. Skusim to teda podla tvojich instrukcii 🙂 diki

obcansr
6. dec 2012

@kwatka ahoj pokial viem ak si neukončovala poistenie počas materskej tak ti trvá aj po materskej ale možeš ist hned na pn aspon kamoška to tak spravila. Inak by si musela po skončení materskej zaplatit alebo sa odhlásit.

izabela11
6. dec 2012

@katie.2906 Ak to u vás funguje ako na iných zastupiteľstvách OZ - úradníčka OcÚ zasiela do soc.poisťovne - konkrétne dni v roku , kedy si sa zúčastnila prípravnej či verejnej porady - a ak máš účasť potvrdenú podpisom, nesmieš v tie dni byť ani PN ani OČR, lebo sa to pokladá zo strany soc.poisťovne - za porušenie liečeb. režimu. Daj si na to pozor a v dni, kedy si poberateľom dávok - sa radšej ospravedlň zo zasadnutia zastupiteľstva 😉

katie.2906
7. dec 2012

@izabela11 OK, ďakujem. Toho som si bola vedomá. Keďže som bola na tom zasadnutí v marci a PN som až od októbra, tak by malo byť všetko v poriadku. Dúfam. 🤐 AK teda sa posiela aj dátum vykonania práce, tak to snáď bude OK.

anavi007
7. dec 2012

@zalka ok, nevadí, aj tak ti veľmi pekne ďakujem 🙂

adka12
7. dec 2012

Baby chcem sa poradiť. Do 22.9.2012 som si platila DNP z maxima. Od 3.7. som tehotná. Od 15.11. som na PN. Do sociálky som zaniesla papier od doktora na dávky + si prefotili tehu knižku. Kedy mi prídu nejaké papiere? Lebo doteraz mi nič neprišlo. Kedy chodia dávky?
Ďakujem

pami2
7. dec 2012

@janka9900 mozem ta poprosit o radu: pisali sme si ohladne dobrovolneho nemocenskeho a PNky-poradila si mi prihlasit sa na jeden den podla noveho balicka (poredtym som si platila DNP vyse roka podla stareho).
na PN som od 5.novembra -PN mi stale trva. dnes mi na socialnej poistovni povedali, ze nemam narok na poistne z DNP kedze nie som v ochrannej lehote. ja som bola prihlasena len jeden den od 1.nov.

mozes mi prosim pomoct ako argumentovat ze narok na DNP mam? splnila som predsa podmienku 270 dni do 2 rokov pred uplatnenim si DNP a bola som na jeden den prihlasena podla noveho.

dakujem

ingrid16
7. dec 2012

Ahojte . poradi mi niekto. dnpo si uz platim roky. kedze v oktobri mi stare skoncilo , dala som sa poistit z noveho, tak aby bolo nepretrzite. som tehotna a od konca novembra na PN. otazka je , kedze som si stare DNPO platila cely cas z maxima ale to nove uz len z minima (kedze je to drahe) , chcem vediet , ako sa mi budu tie mesiace, co som na PN pocitat do materskej. bude to z minima alebo z priemernej mesacnej mzdy?. ci je lepsie to nove poistenie uz ukoncit,(aby mi neznizilo celkovy priemer materskej ) alebo ho este nechat , kym som na PN?

dejna20
7. dec 2012

Ahojte baby chcem sa poradit. v januari som sa stihla este poistit na DNP po starom. 26.10. bolo poistenie ukoncene.
ochranna lehota je 8mesiacov. cize ak nastupim na MD najneskor 26.6. tak by mi mala byt priznana materska aj z DNP?
Je to tak? Nastup na matersku mi vychadza bud na 31.5. alebo 1.6. alebo tak nejak.

Druha otazka. Ja som zamestnana a DNP som si platila len z rozdielu maxim.vym.zakladu a mojho platu. cize minimum. takze mala by som mat maximalnu matersku? Moj plat+DNP = max.vym..zaklad.

Tretia otazka. Ak by som napr. teraz nastupila na PN tak mi bude vyplacane len z mojho platu, to mi je jasne, lebo DNP skoncilo uz v oktobri a na PN je podmienka 7dni, ci 8. Ale bude mat aj nej. vplvyv tato moja PN na to, ze by mi nebodaj potom uz nevyplatia z DNP na materskej nic, alebo menej? aj ked PN nebudem cerpat z DNP?

s tymi prvymi dvomi otazkami sa chcem len utvrdit, na tretiu neviem odpoved.

kwatka
7. dec 2012

@obcansr ano,presne toto chcem urobiť aj ja. Len som si zisťovala,či budem počas pn dostávať aj rodičovský príspevok,lebo v žiadosti o rodič.príspevok sa za zarobkovú činnosť považuje aj náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti.

domeli
7. dec 2012

@dejna20 odpoveď na 3. otázku: v prvom rade, keďže si tehotná, tak nárok na PN máš aj z DNP, nielen zo zamestnania - tých 7 dní platí iba pre netehuľky,na tehotné sa vzťahuje 8 mesačná ochranná lehota nielen na materské, ale aj na PN a OČR, takže peniažky Ti pôjdu v prípade PN aj z DNP 🙂 A vôbec to nemá vplyv na materské - máš splnených 270 dní za posledné 2 roky, DNP skončilo a nárok si uplatňuješ z ochrannej lehoty. Takže ak potrebuješ PN, pokojne na ňu nastúp a uplatni si nárok z oboch poistení - zo zamestnania i DNP. Akurát budeš potrebovať pre SP doklad-potvrdenie od svojho gynekológa o tom, že si v čase zániku DNP bola tehotná.
A k prvej otázke ešte: nástup na MD musí byť presne 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu, uvedeným v žiadosti o materské. Presne na deň, lebo inak Ti môžu materské zamietnuť (toto si ustráž - bola by to školácka chyba, ak by Ti preto materské neuznali). Materské bude maximálne.

domeli
7. dec 2012

@ingrid16 v Tvojom prípade sa Ti materské bude počítať z priemeru - teda rozhodujúcim obdobím bude čas od prihlásenia v januári (predpokladám, že vtedy si sa opätovne prihlasovala) až do 31.12.2012. Nebude teda úplne maximálne, nakoľko posledné dva mesiace, kedy si ho platíš z minima Ti VZ pre výpočet materského zníži (cca. 630-650 eur to tuším bude vychádzať). Teoreticky ho môžeš aj ukončiť, veď nárok si uplatníš z ochrannej lehoty. Len popros niekoho, nech sa vyjadrí, či je to ozaj lepšie - tuším hej práve preto, aby sa zbytočne neznižoval VZ. ALe to si uisti napr. u zalky alebo janky9960

domeli
7. dec 2012

@adka12 nuž prvé peniažky čakaj najskôr okolo 20. 12., ale na rozhodnutia k PN majú tuším až 60 dňovú lehotu. Niekedy milo prekvapia a peniažky prídu skôr, ako rozhodnutie.

zalka
7. dec 2012

@pami2
odpoviem Ti ja.
Nárok na PN ti nevznikol, nakoľko si sa prihlásila 1.11. a na PN si šla až 5.11. Kedže si bola prihlásená len 1 deň tak zo zákona ochranná lehota bola 1 deň. Ak by si bola prihlásená 2 dní tak ochranná lehota by bola 2 dni. Ak by si bola prihlásená 7 dní, tak ochranná doba by bola tých 7 dní.

Neostáva nič iné, len zrušiť PN, nanovo sa prihlásiť napr. v pondelok, a utorok ísť na PN, takto dostaneš vyplatenú PN.

zalka
7. dec 2012

@ingrid16
No kedže si na PN tak odvody neplatíš, a PN je vylučiteľná doba pre výpočet materskej. Takže kľudne si poistenie nechaj nadalej. A ak budeš na PN až do nástupu do materskej tak ho neruš, zrušíš ho až po materskej pred nástupom na RD.

A ako písala @domeli tak sa ti spriemeruje rok 2012 teda 9m . maximum a 1 mesiac minimum. Takže materská aj tak výjde temer maximálna.

janka9900
7. dec 2012

@pami2 ahoj, si sa prihlasila len 1.11. a od 2.11. si poistenie zrusila? pisala som ti, aby si sa prihlasila na jeden den a na druhy nastupila na PN, s tym, ze poistenie nechas bezat, nie? 😕

janka9900
7. dec 2012

@zalka ahoj zalka, kde si prosim ta nasla, ze moze byt zmena v tom, ze by malo byt poistenie PLATENE 26 tyzdnov? dik 😉

mm22
7. dec 2012

prosim vas baby, ja tomu vobec nerozumiem, pomozte mi zorientovat sa: od januara do aprila som mala normalny prijem zo zamestnania, plus som si uz platila DNP, potom som mala podporu a teraz som PN, ktoru mam prave z DPN. keby som sa napr. este teraz v decembri zamestnanala a mala nejaky vacsi prijem - pocital by sa mi do VZ za rok 2012 a teda by mi este vedel zvysit matersku na bud. rok? dakujem moooc!!!