Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

peta268
2. dec 2011

@ludka77 jasne, ze 2012 🙂 ...no uvidime co bude, kazdopadne si to zacnem platit a potom sa aj snazit 🙂 ..ale prezident by to nemusel podpisat...a uvidime co bude este po volbach v marci...

ludka77
2. dec 2011

@darinkazv presne 🙂))

stastickooo
2. dec 2011

píšu o tom niekde na nete podrobnejšie, o tých zmenách? okrem toho čo bolo na ta3?

demelza
2. dec 2011

baby a este jedna otazka, ako bude vyriesena podmienka byt povinne DNP poistena v case porodu? ak si teraz platim z max vymeriavacieho zakladu a k 1.2. DNP zanikne a nebudem si moct dovolit platit cely balicek poistenia, bude plynut ochranna lehota ale v case (teoretickeho) porodu nebudem poistena. to im vadit nebude?

len22ka
2. dec 2011

A vie mi ešte niekto poradiť keďže sa to má platiť do 8.dňa v mesiaci nasledujúcom, ten deň zaplatenia je deň odpísania z môjho účtu alebo deň pripísania na ich účet...keďže prevod trvá aj 2 dni a sa mi zadarilo poslať aj presne ôsmeho, čiže u nich to mali 9-10.

ludka77
2. dec 2011

@peta268 no ja som čerstvo po potrate :( tak v marci ideme na to 🙂 dúfam sa zadarí zas na prvý šup (ale to by bola sila)

emogeon
2. dec 2011

@len22ka toto nevadi hlavne aby bolo na ich ucte..tak mi vraveli..

luna303
2. dec 2011

@tricka jej ahoj ty si môj prípad, ja tiež platím od augusta a som zamestnaná a viem zatiaľ to, že keď sa nám nepodarí otehotnieť do 31.01.2012 tak sa nám DNP automaticky k 01.02.2012 zruší a peniaze prepadnú v prospech štátu.

ludka77
2. dec 2011

@stastickooo http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-... ja som čítala toto ale o DNP tam moc neni

ludka77
2. dec 2011

@luna303 to je hlúposť. lebo ak nebudeš mať k 31.1 splnených 270 dní tak to platíš ďalej až do 270dní a potom ti to zrušia

lubkasungirl
2. dec 2011

neviete, kde sa da najst ta mihalova novela 🙂

ludka77
2. dec 2011

@darinkazv a už máš splnených 270 dní?? tak potom už aj PN ti chodí aj z DNP, či??

nienna
2. dec 2011

baby čítam vás a je to lepšie ako telka 😀 tak rozmýšlam, ak by to bolo tak ako prepokladáte, že by som sa šla prihlásiť na DNP, (som študentka), neviete či sa môžem prihlásiť v hocijakom meste, alebo to musí byť v mieste trvalého pobytu?? 😕 kedže som teraz mimo bydliska.....a ešte ak by sa mi nepodarilo za tých 270 dní otehotnieť, čo je dosť možné v mojom prípade, tak dalo by sa to čo som tam zaplatila nejak využiť???? napr. na PN ??? 😕 alebo je to risk, buď všetko alebo nič?

martaniana
2. dec 2011

@nescafe28 ja som si tiež akurát teraz v decembri chcela začať platiť z maxima a teraz takéto zmeny... tiež neviem či sa mám ísť popýtať..dúfam že sa to bude dať zmeniť, lebo akurát to tak zle vyšlo..

stastickooo
2. dec 2011

@ludka77 dakujem, no to dnp ma zaujíma. už som na materskej a mám založené dnp. a čo teraz? samé sa mi to zruší? nechápem tomu.

darinkazv
2. dec 2011

@ludka77 ee. ja budem mať 270dní k 4.2.2012 😉 PN mám len zo zamestnania 😉

luna303
2. dec 2011

@ludka77 no mne povedali, že nakoľko mám riadny pracovný pomer, tak sa to na mňa nevzťahuje a rušia mi to k 31.01.2012 aj keď nebudem mať tých 270 dní, nakoľko tam nie je možný ten súbeh povinného a DN poistenia. 😒 možno by som bola výnimkou keby som do toho konca januára otehotnela, lebo tam je predpoklad, že tie čo sú tehotné sa na nich nový zákon nevzťahuje.

ludka77
2. dec 2011

@stastickooo no ak si už platila 270dni (čo asi ano keď más odtiaľ materskú 🙂 ) tak by sa to malo samé k 31.1 zrušiť, ale ak zavoláš v januári na soc. tak ti povedia

ludka77
2. dec 2011

@darinkazv škoda :(

ludka77
2. dec 2011

@luna303 😒

peta268
2. dec 2011

@ludka77 to mi je luto :( ...silno moc budem drzat palce...dufam, ze aj nam sa zadari 🙂

darinkazv
2. dec 2011

@luna303 ale to ti kedy povedali? keď teraz to prešlo v parlamente s tým, že súbeh bude možný. len to nebude už len jedno pripoistenie, ale ten balík.

ludka77
2. dec 2011

@peta268 dufam aj ja, a kedy idete na to? 🙂

luna303
2. dec 2011

@nienna ahojček, na PN-ku platenú máš nárok vtedy ak za posledné dva roky si bola minimálne 270 dní buď dobrovoľne alebo povinne nemocensky poistená. PN-ka sa vypláca podľa sídla zamestnávateľa, alebo ak si platíš dobrovoľne tak podľa miesta trvalého bydliska. 😉

mirkave
2. dec 2011

@darinkazv zavolaj na socialku,nech ta prepoja na konkretnu uradnicku,ktora ma na starosti vypocet subehu povinneho a dobrovolneho poistenia.aj ja som mala pohyblivy plat.a co som si platila dobrovolne,tak mi z toho vznikol preplatok.o ten treba poziadat pisomne,lebo inac ti sami od seba nic nedaju.

luna303
2. dec 2011

@darinkazv mám známu čo už 25 rokov robí v SP, ja tam robím tiež, ale na inom oddelení. Dnes som len celý deň behala a zisťovala u nich ako to teda so mnou bude. A veru, od februára ma zrušia, teda ak neotehotniem, ale ak otehotniem tak ešte nevedia čo v takom prípade. 😒

peta268
2. dec 2011

@ludka77 tak od marca

demelza
2. dec 2011

@luna303
ahoj, mozem sa opytat? na PN moze ist aj studentka?

luna303
2. dec 2011

@demelza ak má odvody na nemocenské tak áno. Len študenti ktorý neplatia DNP nie sú nemocensky poistený.

denne73
2. dec 2011

Ahojte. Chcem sa vás opýtať . S mm sme si začali plaťiť DNP od mája. je to len 14.eur mesačne pretože viac jednoducho zatial nemôžeme. po čase sme to chceli navýšiť. Ale čo tu čitam tak asi platime uplne zbytočne ☹
Chcela som to využiť hlavne pri OČR alebo PN. Viete mi poradičť či to plaťiť dalej alebo to nadobro zrušiť??? Ďakovala🙂)